gestalte middelmatig, lang en mager, kleur bleek, zonder baard of knevel, oogen blauw of grijs, uiter lijk fatsoenlijk, laatstelijk gekleed met broek en vest van donkere stof en pet, als verdacht wordende van valschheid in geschrifte. In Den Haag is gevankeljjk naar de Prinsengracht overgebracht L. R., boekhouder bij den heer Frank Colson, beschuldigd van verduis teringen in de boeken, ten nadeele van zjjn patroon gepleegd. In de Rapenburgerstraat te Amsterdam is weder een stoomdiamantslijperij verrezen. Zij is nog niet geheel voltooid, doch reeds zoover afge werkt, dat ze binnen eenigo dagen in gebruik ge nomen kan worden. De harddraverij vanwege de afdeeling "Woerden en omstreken der Holl. Maatschappij van Landbouw had gisteren plaats. Aan den wedstrijd van het schoonst in het tuig loopendo paarden namen 40 mededingers deel; de prijs, f 50, werd behaald door de bruine merrie „Prinses Mario", van den heer G. Langhout te Hazerswoudo, en de premie, f 25, door de zwarte merrie „Emma", van don heer J. De Goey te Utrecht. Bij do namiddag- harddraverjj, voor paarden van zessen klaar, waren 9 paarden ingeschreven, en viel de prijs, f 250, ten deel aan de bruine ruin „Adolph" van den heer G. Koot te Berkel, bereden door den eigenaar, en de premie, f 75, aan de bruine merrie „Wilhel- mina", van den heer H. Yan Haren te Amsterdam, bereden door den pikeur P. Koek. Omtrent het spoorwegongeluk te Cha- ren ton wordt gemeld dat het te wijten is aan ver keerde seinen. Op geene enkele lijn, zoo wordt in verschillende bladen beweerd, hebben meer onge lukken plaats dan op die van Parjjs over Lyon naar Marseille, zoodat de volkssatyro van de naam letters dier lijn: P. L. M. (Paris-Lyon-Méditerra- née) reeds gemaakt heeft: „Pour la Mort." Volgens sommigen is deze eigenaardigheid vooral hieraan te wijten, dat verreweg de meeste beambten aan deze lijn, van wie bovendien gezegd wordt dat zij uitmunten in ruwhoid en onbeschoftheid, zui derlingen zijn, onder wier karaktertrekken traag heid en praatzucht een voornamo plaats moeten bekleeden. Op de lijnen, waar Normandiërs, Vla mingen, Elzassers enz. dienst doen, zjjn ongelukken zeldzaam; zelfs in het doolhof van noordelijke, wes telijke en oostoljjke lijnen bij Parijs is dit verge lijkenderwijs hot geval. Hot „Journal des Dóbats" doelt omtrent het bovenbedoelde onheil de volgende bijzonderheden mede: Een gewone trein, van Corbeil gekomen, stond in hot station van Charonton, toen de expresse-trein er tegen aanreod. De locomotief van dezen verpletterde den achtersten wagen on „ver scheidene andere" (een ander bericht spreekt slechts van twee), zoodat 16 daarin gezeten personen op do plaats dood bleven. Van de 45 gekwetsten waren de meestcn zwaar gewond. Eene vrouw, dio niet ernstig gedeerd meende te zijn en zich naar huis deod brengen, stierf onderweg. - Do meesto slachtoffers behoorden tot eene zangvereeniging uit La Ferté d'Alais, dio een uitstapje deed. Vele lijken waren zoozeer misvormd, dat zij onher kenbaar waren. Latere berichten geven het getal van 18 of zelfs 20 dooden op; van do gewonden zouden verschei dene wel mede bezwijken. Eene vrouw, die onder den tender geraakt was en afgrjjsoljjke smartkre ten deed hooren, kon eerst na oen kwartier uit haar pijnlijken toestand wordon verlost en gaf oon üur daarna den geest. In een der verbrijzelde wa gens vond men het ljjk van eon man, die op vijf anderen lijken lag, waaronder een zijner kiudereu, zijne vrouw en zijne dienstbode. Nog zijn twee lijk jes gevonden van twee kleine kinderon, con jonge tje en een meisje, in twee verschillende wagens, welke door niemand zijn opgeëischt, zoodat waar schijnlijk hunne ouders ook zijn omgekomen. - Op last van do politie zijn de onbekende doodon ge- pliotografeerd, waartoe men de lijken op stoelen in eene zittendo houding tegen het hek van het perron had aangezet, hetgeen een ijzingwekkend schouwspel oploverde. De reizigers van den expresso-trein kwamen er met den schrik af. Zelfs do machinist en de stoker ondervonden slechts een hevige schudding. Hot ongeluk had des ochtends te halftien plaats en eerst te halfzes des avonds was ceno der twee banen weder vrijgemaakt, hetgeen groote stremming in den dienst veroorzaakte. Er is natuurlijk terstond een gerechtelijk onderzoek ingesteld, waaruit blij - kou zal in hoever een pas als wisselwachter in dienst genomen zeer jong man al dan niet, zooals beweerd wordt, aan het voorgevallene schuldig staat. De portier van een huis in de rue Cha- renton te Parijs had een jeugdig geleerde, die op de derde verdieping woonde, in eenigo dagen niet gezien. Toen men onderzoek deed, vond men Edmond Ginet, zoo heette de geleerde, in zittende houding geworgd aan tafel. Hot eene eind van het touw, waarmede hij zich had geworgd, was gewonden om een aan de tafel verbonden schroef. Naast het lijk lag een blad papier met aan teekeningen. „Hoo groot is hot lijden van iemand, die geworgd wordt? Dat ben ik nu aan het onderzoeken. Mijn touw is tame lijk nauw om den hals toegehaald, dat merk ik aan het prikkelen der naar bovon gedrongen bloedlichaamp jes. Ik ben bij volle bewustzijn en aarzel niet de schroef nog eens om te draaien! Dat wordt ver velend. De ademhaling is belemmerd, voor de oogen blauwe nevelen, de handen beven. Ik ben nieuws gierig te weten, hoo het bij ophangen toegaatnog een halve draaiing van de schroef en dan terug." Hier eindigen de afanteekeningenwaarschijnlijk had het slachtoffer der weetgierigheid niet moer do kracht de schroef terug te draaien. Men vond in Ginets woning een aantal katten en konjjnen, waarop hij vivisecties placht te doen. B|j de ongeregeldheden te Limerick werden 20 personen godood of gewond. De cholera is te Aden uitgebroken. Er hebben zich 37 gevallen dier ziekte voorgedaan, waarvan 30 met doodeljjken afloop. Op de Zwitsersche grenzen van Oosten rijk bevond zich dezer dagen zekere Turnheer, die een jaar geleden uit Oostenrjjk gevlucht was, omdat hij beschuldigd was van het verspreiden van revo lutionaire geschriften. De Oostenrijksche grenswach ters, die zich gaarne van zijn persoon wilden meester maken, zijn daarin geslaagd, doch alleen door middel van een o list, die in hevige mate do algemeene ver ontwaardiging heeft gaande gemaakt. Turnheer is namelijk een zeer geoefend zwemmer en 1 September zag hij in het grenskanaal, aan de overzjjde b|j do Rjjnbrug, een oud man, die gevaar liep van te verdrinken. Hij ging terstond to water en redde den man het leven. Toen h|j echter den voet op Oosten- rijksch grondgebied zette, werd hij gearresteerd en bleek het dat de geredde met opzet te water gegaan was om hem naar de overzijdo te lokkon. BUITENLAND. Franlrryb. De schoonmoeder van den hertog van Aumale, de prinses van Salerno, dochter van keizer Frans I van Oostenr|jk en zuster van de tweede gemalin van Napoleon I, is op het kasteel van Chantilly in den ouderdom van 83 jaren overleden. In een Maandag-ochtend 11. gehouden Kabi netsraad heeft, naar men aan de Belgische Indé- pendanco schrijft, do minister van oorlog, generaal Farrc, geruststellende mededeelingen gedaan omtrent den toestand in Tunis en Algerië. Do genomen maat regelen, verklaarde hij, zijn voldoende om de rebel len in ontzag to houden en geen veldtocht van belang kan vóór het midden of het einde van October ondernomen worden. Het is dus volgens den minister ounoodig veel nieuwe troepen naar Afrika te zenden, wolko or zouden blootgesteld zijn aan typheuse koortsen, hoedanige om dezen tijd van het jaar in Algerië steeds te duchten zjjn. De gezondheid der troepen, welke zich reeds in Tunis bevinden, is veel beter dan de oven boosaardige als overdreven onheilspellende geruchten zouden doen gelooven. De heer Gambotta heeft aan een feestmaal van werklieden te Honfleur het woord gevoerd en ton slotte gezegd dat hij geen vjjand is van den Senaat, maar wel van den tegenstand, dien de Senaat biedt, en die belcedigend is voor de natie. De tijd dringt, men moet handelen. Duitschl and. Van eene reis van prins Bismarck, om bij de op handen zijnde samenkomst van de keizers van Duitsch- land en Rusland in West-Pruisen tegenwoordig te zjjn, is te Berlijn niets bekend. Heden zal het gedenktceken, dat voor Lessing te Hamburg is opgericht, op feesteljjke wjjze worden onthuld. Do keizer en de kroonprins zijn gisteravond van Ilanover te Berljjn teruggekeerd. De groot vorsten Paul en Sergius van Rusland waren in Pruisische ur.iform aan het station en begrootten den keizer en den prins allerhartelijkst. De keizer vertrekt waarschijulijk morgenavond W6der. Italië. Het monument van Viotor Emanuel zal te Flo rence worden opgericht op de „Piazza dell' Inde- pendenza." De maker van het beste ontwerp krijgt 115,000 fr., maar hij moet daarvan alle kos ten betalen. Uit Napels wordt bericht dat aan de schat kist aldaar eergisteravond een half millioen is be taald, aan den ex-koniDg van Napels verschuldigd, als eenige erfgenaam van den bruidschat der koningin Marie Christina. Groot-Br-itnnnië. Jefferson Davis is met een van zjjne zonen in Engeland aangekomen. Uit Bombay wordt van gisteren gemeld dat Abdhurrhaman met een groote strijdmacht opge rukt is naar Khelattighilzai. Ayoeb-khan heeft den weg halverwege tusschen Khelattighilzai en Mos- kam bezet. De koning van de Sandwich-eilanden, Kalakana, vertoeft op dit oogenblik te Londen en heeft daar vele belangrijke instellingen en gebouwen bezocht. Hjj zal spoedig naar Schotland vertrekken en daarna zich te Liverpool inschepen, om de terugreis naar zijn land te aanvaarden. Transvaal. Het te Kaapstad verschijnende Engelsche week blad „The Cape Argus", zooeven door ons ontvan gen, heeft do Transvaal-convcntie in haar geheel opgenomen. Het blad legt op ondubbelzinnige wijze zijn vreugde over het tot stand komen der overeen komst aan den dag. „Alle quaesties over de regee ring in de Transvaal - zegt de „Argus", - zjjn nu geëindigd en de rust van het land eischt gebiedend dat de toestand op loyale wijze zal aangenomen worden. Het verheugt ons waar te uemen dat er in streken, waar wij dit niet zoo licht verwacht hadden, eene neiging bestaat de zaak uit dat practisch oog punt te beschouwen. Er zjjn er natuurljjk die on troostbaar zjjn in hun smart over het gebeurde, maar zjj stapelen al hun wrok op het hoofd van Gladstone, en schjjnen er niet aan te denken, aan de stoere pachters het succes te misgunnen, waar mede deze gepoogd hebben meestor over hun eigen lot te wordon." „Wij zijn niet van zoo sanguinisch temperament", zegt het blad verder, „om de verwachting te koes teren dat er nooit meer een wanklank in ons mid den zal gehoord worden; w|j vinden het al wel ge noeg, indien het oordeel, dat de een zich over den ander vormt, in het vervolg wat milder zal zijn dan het vroeger geweest is". Van den nieuwbenoemden Britschen resident te Pretoria wordt het volgende gezegd: „In den per soon van den heer Hudson heeft de koloniale regee ring een bekwaam en geschikt ambtenaar gekozen. Het pleit ten zeerste voor hem, dat, hoewel hij werkend lid was van het verfooiljjk bestuur van kolonel Lanyon, h|j persoonlijk b|j do Boeren zóó bemind was, dat zij hem gaarne in dienst van de republiek zouden gezien hebben. Een man van een voudige, bedrijvige gewoonten, met veel gezond verstand begaafd, vervuld met inuigen afschuw voor hoogdravende en onpractische „staatkunste- narjjen" en toegerust met een kennis van land en volk, die hem er van zelf toe brengen zal z|jn voor rechten te eerbiedigen, zooals de heer Hudson wer kelijk is, zal by de uitoefening van zijn taak slechts één groot bezwaar vinden en wel in de uitvoerige en somtijds kwellende bepalingen van de conventie, die er op toegelegd schjjnen te zjjn om zooveel mogeljjk van het wrak der souvereiniteit te redden door van de suzereinitoit nog iets meer te maken dan een naam." Ruslnad. In oen buitengowoon nommer van het regeerings- blad wordt gemeld dat de keizer gisteren met het jacht „Derahawa" uit Peterhoflf naar Dantzig ver trokken is, om een bjieenkomst te hebben met keizer Wilhelm. In verscheidene Russische legercorpson worden tegenwoordig proeven genomen met het africhten van honden voor den voorpostendienst. Men wil het zoo ver brengen, dat de honden een bepaald terrein leeren afloopen es bij hunne terugkomst door eene meer of minder onrustige houding te keunen geven, of de vijand nabij is. Van de vijf beproefde rassen schijnt do wolfshond uit den Ural de geschiktste te zijn. Iedere hond krijgt zijn nummer en een voor vocht ondoordriDgbaren halsband, waarin des noods depeches geborgen kunnen worden.

Leidsch Dagblad | 1881 | | pagina 2