N°. 6614. Vrijdag 9 September. A0. 1881 LEIDSCH PENS DEZEB COURANT i V«or Lenten per 8 ■mllfl.l.Ut Franc* per p*sL.......«.......o«""" AftondcrQke DAGBLAD. Desa Courant wórdt dagelp^met uitzondering van Zon- en Feeetdagen, uitgegeveai PRIJS DER ADYERTEHTIKSi T» 1—4 K{«ta. j 9 f leOV» kdtre fctel nxttr 4"«ra#«jfM n* «-iU J Grooier» tetter* out (taaumfaau; LiEIBEW, 8 September. Do Academiotuin alhier ontving dezer dagen twee geschenken, die nogal van beteekenis zijn, en als zoodanig dan ook zeer welkom waren. De heer P. Yan Bonga, nabij Leiden, bood deze inrichting namelijk een kist met Surinaamsche orchideeën aan, die meest allen in den Hortus nog niet aanwezig waren; terwijl deze inrichting van den heer mr. C. W. A. Buma, te Leeuwarden, een prachtig kop pel palmen, nl. Livistona chinensis ontving. Daar het geen allodaagsch verschijnsel is dat de Hortus, die intusschen aan zoovelen tot genot en leering dient, geschenken ontvangt, verdient dit wel bijzon dere vermelding. De lessen aan de hoogere burgerschool voor meisjes alhier zijn met den nieuwen cursus aange vangen met 80 leerlingen, aldus verdeeld: 1ste klasse 29, 2de klasse 19, 3de klasse 16,4de klasse 9 en 5de klasse 7. De op de kleine Pers in het Raadhuis aange plakte kiezerslijst voor de Tweede Kamer hoeft ons bedrogen. Wijlen dr. Ter Laag was niet in 1826, maar in 1820 geboren en dus thans 61 jaren oud. De heer J. A. Yan Driel, onderwijzer te Leiden, is benoemd tot hoofd der openbare school in de kom der gemeente te Broskens. Aan de meisjesschool te Sneek is tot onder wijzeres in de wiskunde benoemd mej. J. M. U. Brutel de la Rivière te Leiden, en tot onderwijzeres in do Engelsche en Fransche talon mej. A. M. Schijfsma. Omtrent den toestand van Z. K. H Prins Frederik is hedenochtend het volgende bulletin ver schenen De koorts is in den loop van gisteren al lengs verminderd. De patient bleef steeds benauwd, tot laat in den avond, en bleef ook den geheeleu nacht slapeloos. De prins en prinses Yon Wied, met het oog op het plotseling ziektegeval van hunnen vader en schoonvader, per telegraaf uit Neuwied naar de residentie geroepen, zijn in den afgeloopen nacht met een extra-trein aldaar aangekomon en, verge zeld van den hofmaarschalk bij het Huis van prins Frederik, naar het huis „de Pauw" vertrokken. - Met dezelfde gelegenheid is prinses Hendrik in den Haag gearriveerd. Bij gelegenheid der kermis werden heden te Zocterwoude, in de Weipoort, een voor- en namiddag harddraverij gehouden. Aan die van 's morgens door inlandsche paarden uit Zoeterwoude en andere ge meenten, die nooit een prijs of premie gewonnen hebben, namen 15 mededingers deel. De prijs: be staande in eon net, solied tilbury-tuig met toebe hoorden, word behaald door J. Olsthoorn te Stomp- wijk met do bruine merrie „Mario", bereden door don eigenaar, en de premie: eenBrittannia-metaleu schenkketel op komfoor; door B. Kneppers te Bleis- wijk met den bruinen ruin „David", bereden door F. Yan den Burg. De gemeenteraad van Leiderdorp heeft be sloten krachtens art. 6 der drankwet een vergun ningsrecht te heffen van 10 pet. der geschatte hu or waarde van tapperijen. In de raadsvergadering op 6 Septembor jl. zijn te Woubrugge als wethouders herkozen de heeren D. P. Ramp en W. Den Hertog. De gemeentebegrooting over 1882, den Raad aan geboden, beloopt in ontvang en in uitgaaf/16,767.91 Verder fe nog besloten om geen tol na 1 Mei 1882 meer te heffen op den 's-Molenaarsweg, zijnde die weg het eigendom der gemeente Woubrugge. In de gemeenteraadszitting te Leimuiden is als wethouder herkozen de heer C. Yan Egmond en als ambtenaar van den burgerlijken stand de heer K. Stegke. Geïnstalleerd werd het nieuw gekozen lid de heer J. J. Bokhoven. Tot wethouder te Benthuizen is gekozen de heer L. Paul. De Raad der gemeente Nieuwveen heeft herbe noemd tot wethouders de heeren P. Koetsier en A. W. F. Yan Teutem en laatstgenoemde tevens benoemd tot ambtenaar van den burgerlijken stand, in do plaiats van den heer J. Sasse, die wegens zijne niet-horbenoeming tot raadslid ophield even- genoemde betrekking te bekleeden. Te Zevenhoven zijn mede herbenoemd totweths. de heeren M. Blom en H. Janmaat. To Boskoop zjjn tot wethouders herbenoemd de heeren P. O. Van Nes en K. Yan Nes Dz., en te Oudshoorn de heeren Kloot en Den Hertog. De Haarlemsche gomeenteraad heeft op verzoek van de commissie van toezicht voor het middelbaar onderwijs besloten aan dr. H. Brongersma, directeur der H. B.-S. met 5-jarigen cursus voor jongens, eene personeele toelage toe te kennen van f 300 '8 jaars. Aanleiding tot dit verzoek vond de commissie in het feit dat de jaarwedde niet in overeenstemming is met die welke in andere gemeenten wordt toegekend. Bij den heer Henri J. Stemberg is ter perse een nieuwe Roman van dr. Jan Ten Brink, getiteld Ariadne." De universiteits-bibliothoek te Utrecht heeft onlangs door bemiddeling van heeren curatoren een zeer kostbaar geschenk ontvangen van Radja Sou- rindro Mohun Tagore van Calcutta, denzelfden, die vroeger het Rijks-Ethnologisch Museum met eene fraaie verzameling Indische muziek-instrumenten verrijkte. Het bestaat uit 125 verschillende werken, hoofdzakelijk in het Sanskriet, waarbij zich o. a. bevinden do beroemde episcbe gedichten „Mahabhd- rata" en „Ramavana", het eerste ir 6 fol. deelen, voorts de „Savda-kalpa-drnma", eene Indische ency clopaedic in 5 fol. doelou, en een aantal andere werken, dio nog op geene Nederlandsche bibliotheek worden aangetroffen. Eenige werken metEngelsche vertalingen (over muziek, edelgesteenten, enz.) zijn van de hand van den Radja zeiven, die met deze vorstelijke gift de studio van het Sanskriet in ons land zonder twijfel zeer gebaat heeft. De begrooting der plaatselijke inkomsten en uitgaven te Utrecht voor den dienst van 1882, zoo als zij door B. en Ws. ter vaststelling aan den Raad is aangeboden, sluit in ontvangsten en uit gaven tot een bedrag Yan f 1,164,850. Het voornemen bestaat om bij gelegenheid van het „Motalen-Kruis"-feest op 12 dezer ook een feestviering te bereiden voor do ongeveer 100 oud- strjjders, die te Amsterdam in liefdadigheidsgestichten worden verpleegd. De heer Th. Wagemans, hoofd der stads-armen- chool en leeraar in do Nederlandsche taal, do geschiedenis en aardrijkskunde aan do burger-avond school te Maastricht, heeft om redenen van gezond heid eervol ontslag uit de laatstgemeldo betrekking verzocht. Ook de gemeenterad van Assen vergaderde tot installatie der nieuwbenoemde leden. Nadat dezen waren binnengeleid, verzocht de voorzitter hun op te staan, ten einde in zijn handen do vereischte eoden af to leggen. Het nieuwbenoemd lid dr. H. Hartogh Heys Yan Zouteveen verzocht, daar zijn godsdienstige opinie - zooals hij zich uitdrukte - zich tegen het afleggen van een eed verzette, vrij gelaten te worden met het afleggen eener belofte. De voorzitter verklaarde daarop dat daar de heer H. niet beweerde tot een godsdienstige gezindte te behooren, waarbij de belofte als eed geldt, hij hem zonder het afleggen van een eed niet kon toelaten, en verzocht hem, wanneer bij bleef weigeren, de vergadering te verlaten. Dr. Hartogh Heys Yan Zouteveen verwijderde zich daarop. Door den keizer van Rusland zijn de referen darissen bij het departement van justitie te 's-Hago, jhr. mr. P. J. Yan Beyma en mr. T. Modderman benoemd tot ridders 3de kl. der orde van St.-Anna. In 1882 of later kunnen, naar gelang van het ontstaan van vacaturen, twintig kommiezen na afge legd examen worden aangesteld als kommies-veri ficateur voor den actieven dienst der directe belas tingen, invoerrechten en accijnzen. Bij resolutie van den minister van koloniën zijn de heeren E. Tobi Jr. en J. C. Van Schravcn- dijk, opgeleid aan de academie voor boschweten schappen te Eberswalde, gesteld ter beschikking van den gouverneur-generaal van Ned. Indië, om te worden benoemd tot technisch ambtenaar bij hot v boschwezen daar te lande. Gemengd Nieuws. Een vijfjarig knaapje van den schipper liggende met zijn met steenkolen beladen vaartuig in den Maresingel tegenover de gasfabriek, is heden- namiddag levenloos uit het water opgehaald. Kort te voren miste de vader zijn zoontje, dat waarschijn lijk, zonder dat iemand het had opgemerkt, van de- loopplank gevallen was. Toen men hem na eenig zoeken eindelijk gevonden had, mocht geneeskun dige hulp niet meer baten. Door het plagen van eenige jongens ge raakte hedenmorgen een koe bij de Waag uit de macht van zijn geleiders, maakte al hollende een flinke promenade door de stad en werd eindelijk binnen het hek van de Sterrenwacht weer gepakt. Gelukkig bleef het hierbij. A?a n de distilleerder ij van den heer A. F. H. is hedenmiddag een vat met spiritus door omvallen in brand gevlogen. De vlam werd nog intijds door het personeel gebluscht, waarbij een werkman, K. genaamd, brandwonden in het aan gezicht bekwam en zich door in hot Galgewater te springen voor ernstiger ramp wist te bewaren. Zijne makkers brachten hem spoedig op het droge en geleidden hem naar zijne woning. Aan het station alhier is hedennamid- dag omstreeks halfvier de wisselwachter P., van de II. IJ.-S.-Mbij het springen van een onder het rangeeren in beweging zjjnden wagen, gevallen, waardoor hij echter slechts een lichte verwonding aan de rechterzijde van het hoofd bekwam. Het gedeelte van het gebouw op de kleine Ruïne, waar de mechanicus K. Maandag aan leiding tot de ongeregeldheden gaf, is ten onrechte het Physiologisch Laboratorium genoemd. Het is het Physisch Kabinet en ligt vlak tegenover het Nut. Naar aanleiding van een adres tot af schaffing der kermis te Sassenheim door een aantal ingezetenen onderteekend, aan den raad dier ge- mcento aangeboden, werd, gelijk men weet, vóór eenigen tijd in dien geest eeu besluit genomen. Eenige burgers gaven hunne ontevredenheid daar over te kennen door het plegen van allerlei wan ordelijkheden, die in het begin hoofdzakelijk baston- den in het schenden van huisdeuren. Onmiddelljjk werd de politie door de rijksveldwacht verstorkt, doch het bleek spoedig dat ook deze niet bij machte was een einde aan de ongeregeldheden te maken. Toen do wanordelijkheden zoo hand overhand toe namen, de ruiten der huizen op verschillende plaat sen waren verbrijzeld en de in den tegenwoordigen tijd zooveel voorkomende „brandbrieven" ook hier werden rondgezonden, meende het hoofd der ge meente bijtijds tot meer afdoende maatregelen 4) moeten overgaan. Er werd militaire hulp uit Lei den ingeroepen en eenige manschappen, cavallerie, werden bij de burgers ingekwartierd. Dank zij dezen voorzorgsmaatregelen, zjjn na dien tijd nagenoeg geene ongeregeldheden meer voorgevallen en de balddadigheden in het dorp zoogoed als geëindigd. De officier van ju stitie te's-Gravenhage verzoekt opsporing, aanhouding en bericht van Cor nelia Yan Beek uit Utrecht, oud 24 a 26 jaren.

Leidsch Dagblad | 1881 | | pagina 1