N°. 6613. Donderdag 8 September. A0. 1881. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering von Zon- en Feestdagen, uitgegeven. i. DAGBLAD. PRIJS DEZEB COUR AST J Tw Leiden par 8 naudo.Uk Franca per post.1.40. Abou der tyke Noamera. PRIJS DEB AD VERTE STIER i V» 1—6 fejrt*.1.0®. Iedere regel meera 0.17$. Groeten letten naar ptuursimta. 0TADS-BERICHTEN. PATESTBLABEV. De Burgemeester, Hoofd van het bestunr der gemeente Leiden, brengt ter kennis van belanghebbenden, dat de ingevulde patentbladen voor wijk ZES over het dienstjaar 1881/82, bij het College van Zetters, in een der vertrekken van bet Raadhuis deter gemeente, op vertoon van het aanslagbiljet, ver krijgbaar zijn, dagelijks des namiddags van één tot drie uren, en wel van den 5den tot en met den 8sten September e. k., terwijl na het verstrijken van dien termijn de onafgehaalde patent bladen ter uitreiking moeten worden afgegeven aan de deurwaar ders der directe belastingen alhier, die voor hunne moeite mogen eiscben tien cents, zonder meer. Leiden, De Borgemeester voornoemd, 3 September 1881. DB KANTER. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN, Gezien art. 6, 2de alinea der Verordening van 11 November 1880, regelende de inwendige inrichting der scholen, de toelating ■en bet ontslag der leerlingen (Gemeenteblad N°. 4); Doen te weten dat de inschrijving van nienwe leerlingen aan de openbare scholen der 3de en 4de klasse zal plaats hebben van den 5den tot en met den 17den September e. k. in de schoollokalen ia de Rijnstraat, in de Brandewijnsteeg, op de Binnenvestgracbt aan het Plantsoen, in de Van-der-Werfstraat •en aan de Korte Mare, des voormiddags van halfnegen tot negen uren en des namiddags van halftwee tot twee nren, behalve des Zaterdags-namiddags en des Zondags. De gemeente Leiden wordt voor de leerlingen der openbsre scholen der derde klisse in drie wijken verdeeld. Tot de wyk voor de openbare school der 3Je klasse N°. 1 behoort dat deel der gemeente, dat ingesloten wordt door en ten oosten en zuiden ligt van de lijn: Kaiserstraat, Rapenburg, Nieuwsteeg, Zonneveldsteeg; Ketelboetersteeg, Korte Korenbrng- steeg, Nieuwe Rijn tot de Utrechtscbe brug. Tot de wijk voor de openbare school der 3de klasse N". 2 behoort dat deel der gemeente, dat ingesloten wordt en ten oosten ligt van de lijn: Nieuwe Rijn, Vischbrug, Hoogstraat, Stille Mare, Lange Mare, Oude Vest en Oostdwersgracht. Tot de wijk voor de openbare school der 3de klasse N°. 3 behoort dat deel der gemeente, dat ingesloten wordt door en ten noorden en westen ligt van de lijn: Kaiserstraat, Rapen burg, Nieuwsteeg, Zonneveldsteeg, Ketelboetersteeg, Korte Koren- brugsteeg, Nienwe Rijn, Vischbrug, Hoogstraat, Stille Mare, Lange Mare, Oude Vest en Oostdwarsgracht. Leerlingen nit Zoeterwoude behooren bij de school der 3de klasse N°. 1leerlingen nit Leiderdorp bij de school der 3de kl. N°. 3. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Leiden, DE KANTER, Burgemeester. 1 September 1881. E. KIST, Secretaris. LEIDER, 7 September. In de maand Augustus zijn binnen deze ge meente geboren 126 kinderen, als63 zoons en 63 dochters, waaronder is begrepen één tweelingge boorte; overleden 89 personen, als: 11 mannen, 14 vrouwen, 24 zoons en 40 dochters, daarenboven als levenloos aangegeven 7; gehuwd 40 paren. De lessen aan de hoogere burgerschool voor jongens alhier zijn met den nieuwen cursus aange hangen met 148 leerlingen, aldus verdeeld: 1ste klasse 38, 2de klasse 37, 3de kl. 35, 4de kl. 24 -en 5de klasse 14. In de begrooting dezer gemeente voor 1882 zijn onder de inkomsten de 40 opcenten op de hoofdsom van 's Rijks belasting op de gebouwde eigendommen uitgetrokken tot een bedrag van 23,310, tegen 23,018 voor 1881, en de hoofd som der belasting op het personeel tot 60,392, tegen 59,277 in 1881; de 4/5 gedeelten van de opbrengst der rijksbelasting op het personeel in hoofdsom en opcenten 115,952 tegen 113,651 in 1881. De plaatselijke directe belastingen [inkom stenbelasting] is evenals voor 1881 uitgetrokken op 120,000. De opbrengst van brug-, kaai-, haven-, kraan-, sluis-, dek-, boom- en veergelden wordt ge raamd op 8600, tegen j 7000 in het jaar te voren; de opbrengst van schoolgeld van de inlich ting tot opleiding van Oost-Indische ambtenaren op 2500 tegen 1600 in 1881; van het gymnasium op 6600 tegen 7025, van de H. B. S. voor jongens op 8000 en van die van meisjes 3000 de opbrengst van schoolgeld van het lager onder wijs op 31,000 tegen 33,800 in 1881. De be lasting op de honden brengt 2200 en het ijkloon f 800 op. De renten van kapitalen zijn op 22,507 geraamd tegen 17,350 voor het loopende jaar. In deze begrooting is als overschot van de exploitatie der gasfabriek op 54,400 gerekend en als op- brangat der gemeente-apotheek op 900, wegens levering van geneesmiddelen aan verschillende lief dadigheidsinstellingen. Als ontvangst voor het baggeren in de gemeente wateren is opnieuw 3300 uitgetrokken, als pacht of opbrengst van den haardasch, vuilnis-, bagger en dergelijke mestspeciën 5722; als bijdrage van het rijk in de kosten van het middelbaar onderwijs 11,000, van het gymnasium 9200 en van do kweekschool voor onderwijzers en onderwijzeressen 6050, als vergoeding van het rijk voor 30% in de kosten van het lager onderwijs 43,332 en als pensioensbijdragen van gemeente-ambtenaren ƒ1650. Voor de opbrengst van den verkoop van grond aan de gedempte Binnenvestgracbt bij bet Plantsoen wordt voor het volgende jaar 10,000 geraamd, terwijl verder het gewone bedrag van 500 als opbrengst van den verkoop van gemeente-eigendommen, boomen enz. wordt uitgetrokken. Er komt weder een post van 75,000 onder de inkomsten voor als geld- leening tot voorziening in de tijdelijke behoefte aan kasgeld. In plaats van 2000, is thans 7000 uit getrokken voor aflossing op hypotheken en obliga- tiën2000 daarvan strekken tot aflossing van de schuldbrieven ten laste van kerkrentmeesters van de hoofdkerken binnen Leiden en 5000 wegens aflossing van voor de gasfabriek verstrekte kapitalen. De bijdragen van de omliggende gemeenten in de kosten van het openbaar onderwijs worden op 100 meer dan dit jaar geraamd, nl. op 1300, en de v.erkoop van inschrijvingen op het groot boek der Nat. Werk. schuld 21/2 pet., in plaats van 4200, thans op 7800. Deze post is daarom thans aoo hoog omdat het bedrag op den dienst 1880 bad moeten worden gevonden door verkoop van inschrij ving of geldleening, hetgeen evenwel niet is ge schied, ten gevolge waarvan het batig saldo van de rekening ovor 1880 en alzoo mede de eerste post van ontvangst op de begrooting voor 1882 met dat bedrag is verminderd. De teruggave van voorschotten uit de gemeentekas bedraagt 7000 en de ontvangst voortvloeiende uit het beheer der voormalige administratie der vereenigde gast- en leprooshuizen 4200. Een nieuwe post op de begrooting is die in ver band met de wet houdende bepalingen tot regeling van den kleinhandel in sterken drank enz. Deze wet treedt den lsten November a. s. in werking en het voornemen bestaat om zoo spoedig mogelijk de noodige voorstellen bjj den raad in te dienen tot vaststelling van het vergunningsrecht, dat niet lager zijn mag dan 10 en niet hooger dan 25 voor elke ƒ100 huurwaarde of gedeelte daarvan, terwijl het aantal verkoopers van sterken drank alhier op ruim 350 kan worden begroot. Zonder bezwaar meenen B. en Ws. alzoo voorloopig een som van 3000 voor 1882 in ontvangst te kunnen brengen. De kapitein F. M. Avenarius, van het 3de reg. te Bergen-op-Zoom, is overgeplaatst bij het 4de reg. infanterie te Leiden. Er bestaat gelegenheid tot verzending der cor respondentie naar Noord-Amerika door middel van het stoomschip „W. A. Scholten", waarvan de laatste buslicbting aan het postkantoor te Rotterdam is bepaald op Zaterdag den lOden September a. s. des morgens te twaalf uren. Ten postkantore alhier moeten de brieven enz. dus uiterlijk des morgens om 7.50 bezorgd zjjn. Blijkens de opgave der sterfte in eenige groote gemeenten, in de maand Juli jl., was de verhouding der overledenen tot 1000 inwoners per jaar: te Amsterdam 24.9; Arnhem 27.2; Dordrecht 31.6; Den Haag 24.6; Groningen 22; Haarlem 25.3Den Bosch 40.2Leeuwarden 25Leiden 33.1Maastricht 30.3; Rotterdam 25; Utrecht 29.3. Uit Wassenaar wordt ons heden gemeld dat prins Frederik de voorgenomen reis naar zijn landgoed Mnskau wegens ongesteldheid heeft moeten uitstellen. Yolgens een in Den Haag ontvangen schrijven zou er sprake zijn van de overplaatsing van den heer Prnys Yan der Hoeven als gouverneur van Celebes en zou er voor Atjeh weder een militaire gouverneur worden benoemd. Op 39-jarigen leeftijd is gisteren te Groningen overleden mr. J. Freseman Yiëtor, hoogleeraar bij de rechtsgeleerde faculteit der rijksuniversiteit aldaar en lid der Provinciale Staten van Groningen. De gemeenteraad van Haarlem heeft besloten den gemeento-gasopzichter naar Parijs te zenden om de electriciteits-tentoonstelling en de groote gasfabrieken aldaar te bezoeken. De gemeenteraad van Rotterdam heeft de voorwaarden van de telephoon-concessie aangenomen met bepaling dat het tarief voor Feyenoord en Rot terdam gelijk zal zijn. Te Amsterdam is benoemd tot wethouder voor onderwijs mr. W. W. Yan Lennep in plaats van mr. J. C. De Koning. De Staatscourant van heden bevat het koninklijk besluit waarhij wordt bepaald dat de tegenwoordige vergadering der Staten-Generaal zal worden gesloten Zaterdag den 17den Sept. 1881, des namiddags te 2 uren. De minister van binnenlandsche zaken wordt gemachtigd zich op het in art. 1 vermeld tijdstip te hegeven naar de vergadering der Staten-Generaal, ten einde in vereenigde zitting der beide Kamers de vergadering in Onzen naam te sluiten. De minister van binnenlandsche zaken is belast met de uitvoe ring van dit besluit, waarvan afschrift zal worden gezonden aan ieder der voorzitters van elke Kamer der Staten-Generaal, aan den Raad van Ministers en aan de Algemeene Rekenkamer. Het stoomschip „Torrington", van Rotterdam, naar Java, arriveerde gisteren te Southampton. Gemengd Nieuws, Bij het onderzoek, door de politie alhier naar aanleiding der ongeregeldheden van jl. Maan dag aan de Kleine Ruïne ingesteld, is gebleken dat de jongen die zoo deerlijk aan de hand gekwetst werd, niet anders gedaan heeft dan met een anderen knaap door een der ruiten van het souterrain te kijken, zoodat de handeling van K., mechanicus in dat gebouw, geheel willekeurig is, waarom dan ook proces-verbaal tegen hem is opgemaakt. Dooreenpolitie-agentwerd gi ster avond omstreeks 10 uren aan het politiehnreel een mans persoon gebracht, opgevende H. De V. te heeten en 25 jaren oud te zijn, die, in vereeniging met een ander, bij de hrooddepothoudster de weduwe D. op de Haarlemmerstraat, hoek Spijkerboorsteeg, ongeveer 2 nit een mandje in de toonbanklade ontvreemde, en daarna, toen hij zag dat hij ont dekt was, dat geld op straat moet geworpen hebben, terwijl de hem vergezeld hebbende persoon het is ontloopen. De zaak wordt door de politie verder onderzocht en van het gebeurde is proces-verhaal opgemaakt. Een vonk van pijp of sigaar iaeenhoop krullen, een rookkolom, een kleine vlam, eenige straatjongens die met al de kracht van hunne lon gen brand roepen en daarin door meer hezadigden nagevolgd worden, was reeds dikwijls en zal waar schijnlijk nog vele malen oorzaak zijn dat onze stad in rep en roer verkeert en de brandspuiten in woeste vaart door onze straten ratelen. Een zeer onschuldig vlammetje in de nabijheid van de in aanbouw zijnde huizen op het Plantsoen had gisteravond, omstreeks zeven uren, weder het gewone uitwerksel. Hoezeer dergelijke valsche brandgeruchten ook totvroolijk- heid en scherts der gefopte burgers onderling aan leiding geven en de gelegenheid aanbieden om den ijver en de volharding der weesjongens te bewon deren, die, hoewel keer op keer teleurgesteld, steed®

Leidsch Dagblad | 1881 | | pagina 1