--v»hbs8 buitenland. die dan ook te 's-Hage is aangehouden, na reeds een goed deel van het geld verteerd te hebben. De handeling van K. is to slechter, daar hij gehuwd is en een kindje heeft. Ton gevolge der ongeregeldheden aan de kleine Ruïne gisteren voorgevallen, wordt door de politie een onderzoek ingesteld en is tegen enkele personen proces-verbaal opgemaakt. Tusschen de beide Katwijken is heden weder een locomotief van den Rijnlandschen stoom tram ontspoord. Persoonlijke ongelukken zijn daarbij niet voorgevallen; de dienst is hervat. Nadat de militaire bezetting inHil- legom was aangekomen, zijn door den bevelvoerenden officier verschillende maatregelen bevolen, ten doel hebbende om elke oproerigo beweging onmiddellijk in haar begin te smoren. In den avond van dienzelfden dag hebben de bewonors zich rustig gehouden en ook Zondag-avond is er niets bijzonders voorge vallen wel werden de kroegen druk bezocht, doch op hot gebruikelijke uur der sluiting zjjn de bezoe kers kalm huiswaarts getogen, op aanmaning van rijks- en gemeente-veldwachter. Het arrestlokaal was in orde gebracht, doch arrestanten zijn er niet geweest. Eene vrouw, die aan vlagen van ver standsverbijstering lijdende is, sloeg gistermiddag in do St.- Jacobstraat te 's-Hage een meisje zoodanig met een stuk hout op den mond, dat al hare voor tanden braken. Bovendien had zij het arme kind nog andere kwetsuren toegebracht. Een paar om standers namen het meisje in bescherming tegen verdere mishandeling en droegen het naar de ouder lijke woning. - Een hofje in de Paulus-Potter-straat aldaar is het tooneel van opschudding en vechtpar tijen geweest, zo» zelfs dat de politie gedurig tus- schenbeide moest komen. Ten slotte raakten daar in den avond een paar huisvaders handgemeen. Do een duwde den ander mot het hoofd door een glas ruit, waardoor een vrij ernstige verwonding ontstond^ De politie maakte proces-verbaal op. Door een ongelukkig toeval raaktehet strijkijzer van eene strijkende huismoeder te Zeven hoven in de wieg, waarin twee kinderen lagen, welke, ofschoon spoedig daarvan verlost, deerlijk werden gebrand. Bij gelegenheid van de tentoonstelling van pluimgedierte in den Zoöl.-Bot. Tuin te's-Gra- venhage werd ook bekroond de heer C. D. Meurs te Alphen met 5 zilveren, 4 verzilverd bronzen en 6 bronzen medailles, benevens een bestuursprjjs. Terwijl Cornolis Yan Sprundel op den Raamberg onder Zundert zijn paard naar den stal wilde brengen, sloeg hij met de kolf van het geladen geweer, dat hij in de hand hield, naar het dier, met het ongelukkig gevolg dat het schot afging en hem zoodanig in het onderlijf trof dat hij aan de gevolgen is overleden. Hij was 25 jaar oud. De Koning heeft met een talrijk gevolg, waaronder vele logeergasten, do jacht met eene groote drijfjacht te Beekbergen geopend. Uit Utrecht wordt gemeld dat de com missionair in effecten H. Yan den B., handelende onder de firma Van der Ton Co., zijne beta lingen heeft gestaakt en, naar men verneemt, voort vluchtig is. Velen zullen hierdoor meer of minder lijden, aangezien de firma, die zich onder de vorige firmanten zoo flink in onderscheidene omstandig heden staande hield, bij de burgerij in groot ver trouwen stond. De eerste trein naar Deventer-Zutfen- Arnhem vertrok Zondag-morgen om 6.20 van Zwolle zonder passagiers, niet omdat er geen waren, maar omdat men vergeten had ze te waarschuwen. De 15 teleurgestelde passagiers konden eerst met den volgenden trein te 9.34 vertrekken. Er heeft te Riga oen hevige brand ge woed, die in een stoomhoutzagerjj ontstond en, aangewakkerd door een hevigen wind, de fabriek met al de bijgebouwen, een grooten voorraad hout «n 100 woningen vernielde. De schade bedraagt ruim een millioen roebels. Ongeveer 250 arbeiders gezinnen zijn van alles beroofd. Het bevestigt zich dat Mazatlan, in Mexico aan den Stillen Oceaan gelegen, door eene ontploffing van 25 vaatjes kruit, voor een groot ge deelte in de asch gelegd is. Dezer dagen hoorde de coneierge van eene club te Parjjs kreten om hulp, welke schenen voort te komen uit de „cage" van den elevator. De deur openrukkende, vond hij daarin zekeren heer L. in zwjjm liggen, dien hij, nog even bijtijds or nit kon dragen, daar de elevator juist nederdaalde. Toen genoemde heer werd bijgebracht, bleek hij volkomen krankzinnig te zijn, zoodat hij naar een gesticht moest worden overgebracht. Kort te voren was hij in den besten welstand naar beneden gegaan en zou op straat een zijner vrienden afwachten die even achterbleef. Men onderstelt dat de ongelukkige, voor de aardig heid zich in de „cage" verscholen hebbende, de deur, welke alleen van buiten kan ontsloten worden, vruch teloos heeft gepoogd te openen en bij ongeluk aan het koord van den elevator zal getrokken hebben. Dezen langzaam ziende nederdalen en elkoogenblik verwachtende verpletterd te worden, moet hij van angst het verstand verloren hebben. Een sneltrein van Marseille is gisteren te Charenton tegen een personentrein geloopen, ko mende van Montargis. Er zijn dertien personen om gekomen en vijftien gekwetst. Het heeft in Zwitserland de eerste da gen dezer maand aoo goregend, dat vele rivieren buiten hare oevers getreden zijn en het verkeer op verscheidene spoorwegen verbroken werd. - Uit Mainz wordt gemeld dat het koude en natte Augus- tus-weder de hoop op een uitmuntenden wijnoogst vernietigd heeft. De quantiteit zal beneden do hoog gespannen verwachtingen van Juli bljjven, indien er niet spoedig nog wat warmte en droogte komt. De Rijn te Straatsburg was tot gisterochtend voort durend wassende, doch is sedert vier uren 's och tends langzaam gevallen. De stroom was slechts 10 centimeter onder den hoogsten waterstand, die in deze eeuw is voorgekomen, namelijk den 15den Juni 1876. Te Nieuw-York kunnen de fabrieken van crinoline-veeron het werk bijna niet af. Dit is oep slecht teeken, zegt „De Huisvrouw." Frankrijk. De heer Gambetta heeft te Neubourg eene rede voering gehouden bij gelegenheid der inwijding van het standbeeld van Dupont de l'Eure. Hij her innerde de dagtcekening van 4 September en zeide dat zoo Frankrijk viel, dit het gevolg was van het gebrek aan burgerlijken moed om zjjn noodlot te vervullen. Frankrijk behoort zijn lot nimmer te leggen in de hand van een persoon, maar in die van het volk en het algemeen stemrecht. - De onthulling van het beeld werd gevolgd door een feestmaal. De heor Gambetta bracht daarop een toost uit, waarin hij zeide: „Naar mijne meening beteekenen do verkiezingen dat de Republiek, na het eerste gedeelte van hare taak volbracht te heb ben, door in het geheole land baar onbetwistbaar gezag te vestigen, thans moet invoeren de hervor mingen welke de openbare meening eischt. Do Republiek behoort te hervormen en niet zich met utopiën bezig te houden. Het vraagstuk van den „scrutin do liste" moet niet dadelijk ter sprake gebracht worden. Het vaderlijk bewind, waaronder wij leven, zal zich gedragen overeenkomstig den wil welke door de Kamer zal worden kenbaar ge maakt. Ik hoop dat de dag van Vier September, waarop wij de eer hadden ons te bevinden op de post van gevaar, ons zal in staat stellen de vereenigingen van alle Franschen onder één vaan te vieren." De onthulling zelve van het standbeeld van Dupont de l'Eure, den staatsman en rechtsgeleerde, die in 1848, ofschoon wegens zijn leeftijd slechts in naam, hoofd van het Voorloopig Bewind was, is niet weinig gestoord geworden doordat, terwijl de heer Spuller bezig was met zjjne feestrede ten einde te brengen, de estrade ineenstortte, zoodat de heer Gambetta, de minister Cazot, de minister van oorlog, generaal Farre, en alle gonoodigden op den grond vielen. De opschudding was natuurlijk onbeschrijflijk groot, maar gelukkig werd niemand gekwetst, en toen de rust hersteld was, hervatte de heer Spuller zijn redo en nam na hem de heer Cazot uit naam der regee ring het woord. Na de herstemmingen zal de Kamer der Afge vaardigden, behalve de koloniën, 495 republikeinen, 47 Bonapartisten en 41 monarchalen tellen. Het linkercentrum bestaat uit 39, de linkerzjjde uit 168, de Republikeinsche Unie uit 206, de uiterste linker zijde uit 46 leden. Dultschland. In verscheidene steden van Duitschland hebben dezer dagen tabaks- en sigarenfabrikanten verga deringen gehouden, waarin het besluit viel bij de aanstaande verkiezingen voor den Rijksdag op geene andere candidaten stemmen uit te brengen dan op diegenen, welke zich zullen verbinden te stemmen tegen de invoering van het tabaksmonopolie en tegen elke vermeerdering van belastingen, zoolang de defi nitieve resultaten der bestaande belastingen niet bekend zijn, de zaken niet een vasten voet hebben gekregen en de tabaksindustrie niet een nieuwe vlucht genomen heeft. Yoor een der Duitscho staten is de 4de Sep tember mede een gedenkwaardige dag. Het konink rijk Saksen nl. vierde Zondag het halve-eeuwfeost van het bestaan zijnor grondwet. Den 4den September 1831 werd de oorkonde, bevattende deze staatsre geling, door koning Anton en den prins-mederegent Fredrik Augustus, op den troon aan den maarschalk van den Landdag, voor de vergaderde stemden, ter hand gesteld, en daarna in plechtigon optocht van het koninklijk paleis naar het parlementsge bouw gebracht, om in het archief bewaard te blijven. Waarschijnlijk zal czaar Alexander III don keizer bij gelegenheid der groote manoeuvres een bezoek brengen. De plaats en de dag der samo»- komst zjjn nog niet bepaald. Met het oog op een gerucht, volgens hetwelk de ontmoeting der beide monarchen te Danzig zal plaats hebben, zegt de „Norddentsche", dat, indien wer kelijk van de ontmoeting iets komen mocht, Danzig daartoe zeker de plaats niet zal zijn. België. Bij de feestelijke opening van het nieuwe dok te Gent heeft de Koning, in antwoord op de toespraak van den burgemeester, breedvoerig gesproken over het verleden op het gebied van handel en scheep vaart der stad en de vestiging eener maritieme haven op de Belgische kust aanbevolen. Aan het slot zeide hij „dat terwijl onze rijkdommen vermeer deren, wij onze nationale verdedigingsmiddelen moeten verzekeren. Eene legermacht is alleen dan voldoende wanneer zij compleet is, en zoolang wij de onze niet volledig hebben geregeld, zal het land niet definitief zijne veiligheid hebben verzekerd." Groot-Britnnniê. De overleden Deken van Westminster, Stanley, die een vormogen van 84,291 pond sterling nalaat, heeft in zjjn testament eene som bestemd voor de bezoldiging der gidsen in de abdij van Westminster, om zoo het gebruikeljjke fooien-geven te niet te doen. De som zal aan het gasthuis van Westminster vervallen, als ooit de abdij ophouden zal te bokooren tot de Staatskerk, zooals die nu in Engeland is ge vestigd, „hetgeen", voegt de erflater er bij, „naar mijn oordeel hoogst onwaarschjjnljjk is". De Times meldt uit Quettah van eergisteren „Yolgens authentieke berichten uit Kandahar heeft Ajoeb-khan verklaard dat hij den emir van Kaboel niet meer bestrijden zal, en den heiligen oorlog togen Engeland verkondigd". Engelsch-Indië heeft thans eene totale bevol king van 253,000,000 zielon. De „Daily News" deelt mede dat de inter nationale conferentie te 's-Gravenhage over de Noord- zeevisscherij bijgewoond zal worden door gedele geerden van Engeland, Frankrijk, Nederland, Duitsch land, België, Zweden, Noorwegen en Denemarken. Telegrammen. KONSTANl'INOPEL, 5 September. De tweede zitting van de gedelegeerden der houders van Turk- sche obligatiën werd bjjgewoond door den heer Prinker, gedelegeerde van de Duitsche belangheb benden. Morgen hebben de gedelegeerden een bij eenkomst met de bankiers van Galata. LONDEN, 6 September. De „Morning Post" meldt het volgende: „Roustan, minister van Frank- rjjk te Tunis, heeft aan zjjne regeering bericht dat de boy de opstandelingen ondersteunt en hieraan, niet to twijfelen valt, daar bjj uit Konstantinopel bevel heeft ontvangen met alle voor hem beschik bare middelen den opstand aan te moedigen en te bevorderen. Wordt Tunis niet bezet en de beyniet ontslagen, dan is er geen vooruitzicht op den goeden uitslag van de pogingen die Frankrjjk thans doet.'* WASHINGTON, 6 September. President Gar field bevindt zich in zulk een toestand van beter schap dat hjj vervoerd kan worden. Hedenochtend! zou dit, volgens de gisteren gemaakte toebereidse len, geschieden. Men brengt den lijder van het Witte Huis naar zijne woning in Long Branch. Al8 maatregel van voorzorg en om den tocht zoo weinig bimderljjk te maken als slechts mogeljjk is, zjjn op elk uiteinde van den weg bjjzondere spoor staven gelegd, zoodat de president zonder opont houd rechtstreeks van de eene plaats naar de andere kan reizen. Tot de bevolking van Was hington is het verzoek gericht geenerlei demon- stratie te doen bjj het vertrek van Garfield, en zoolang de trein, waarop hjj zich bevindt, onder j weg is, moeten alle treinen op de baan „stoppen".

Leidsch Dagblad | 1881 | | pagina 2