Dinsdag 3 September. A0. lSbl. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven I Onder de geschenken, door de Rotterdamsche Diergaarde sedert hare laatste opgave ontvangen, treft men o. a. aan: van mevrouw de wed. Van Kaathoven geb. Pompe, te Zoeterwoude, 2 pennant- parkieten, en van mr. L. Serrurier alhier, voor de bibliotheek, eonige brochures, bevattende ethnolo- gische modedeelingen. iN\ 6611. PBIJS DEZBB COURANT I fsor Leiden per 8 maanden.-•1-lfc 6"ranee per post.t 1.40. Aftncderfijke Nonunan. DAGBLAD. PRIJS DER ADVERTEHTlEKt Vbb 1I regel*...*.l.dli Iedere regel meerQ.17& Grooier» letten neer pUalsrnimla. STADS-BEBICHTEN. PATEKTBLADEIV. De Burgemeester, Hoofd van het hestunr der gemeente Leiden, rengt ter kennis van belanghebbenden, dat de ingevulde itentbladen voor wijk ZES over het dienstjaar 1881/82, lij het College van Zetters, in een der vertrekken van het ladhuis dezer gemeente, op vertoon van het aanslagbiljet, ver- rijghaar zijn, dagelijks des namiddags van één tot drie uren, i wel van den 5den tot en met den 8sten September e. k., jrwfil na het verstrijken van dien termijn de onafgehaalde p3tent- iladen ter uitreiking moeten wordeB afgegeven aan de deurwaar ders der directe belastingen alhier, die voor hnnne moeite mogen eischen tien cents, zonder meer. Leiden, De Burgemeester voornoemd, 3 September 1881. DB KANTER. LElDEiS, 5 September. Voor het op hem uitgebracht beroep naar de Ned.-Herv. gemeente alhier is door dr. P. G. Datema te Weesp bedankt. De gemeenschap tusschen Leiden en Woerden, die thans bestaat door een spoorweglijn en een toombootdienst, staat vermeerderd te worden met in stoomtramweg langs de lage zijde van den Rijn over Leiderdorp, Koudekerk, Oudshoorn, Aarlander- voen en Zwammerdam en langs don straatweg of den Hoogen Rijndijk over Zoeterwoude, Alphen en Bodegraven, waarvoorconcessiën worden aangevraagd. Sedert eenigen tijd is er in verschillende ste den van ons rijk sprake geweest over het plaatsen van advertentiebanken door oene firma te Dordrecht. 'Dergelijke banken zijn thans aldaar geplaatst aan het plantsoen bij den toegangsweg naar het stati- 'on, aan de Johan de Wittstraat en op het Schef- fersplein. Wij vernemen dat men in de werkplaats druk bezig is met die ook voor andere steden in orde te brengen, waar men de concessie heeft ver kregen, dus ook voor Leiden. Bij de heden gehouden openbare verkooping van cokes in partijen van 100, 50, 10 en 5 hecto liters, waren de hoogste prijzen f 39, f 20, f 4.10 en 2; de laagste f 38, f 20, f 4 en f 2. Per telegraaf wordt ons heden uit Den Haag gemeld dat de Koning tot minister van financiën heeft benoemd baron Van Lijnden Van Sandenburg, tot dasver minister van buitenlandsche zaken, en r tot minister van buitenlandsche zaken jhr. mr. Rochussen, onze gezant te Berlijn. De heer H. Renting te Bodegraven heeft het beroep naar de Christ.-Geref. gemeente te Haren aangenomen. Prins Frederik zal a. s. Woensdag of Don derdag naar Muskou, zijn landgoed in Silezië vertrekken. Volgens de „Globe" is de prins van Oranje thans te Lucern en zal hij daar een maand blijven. r Mr. J. E. De Sturler is toegevoegd als secre taris aan de gedelegeerden bjj het „Aardrijkskundig Genootschap" op het internationaal geographisch congres te Venetië. Naar het Vad. verneemt, zal de internationale B conferentie tot het beramen van maatregelen ter a bescherming der visschers op de Noordzee, op ini- tiatief van onzen minister van buitenlandsche zaken ■j in Den Haag te houden, den 15den dezer maand geopend worden. De heer W. H. Visser, oud-inspecteur bij het i stoomwezen in Indië, is thans door de aandeelhou- dors der Nederlandsche Stoombootmaatschappij op I Feyenoord met algemeene stemmen benoemd tot directeur. De Conscicnce-feesten te Brussel zijn thans stellig bepaald op 25 September. Al de Belgische steden zullen bij de manifestatie zich doen vertegen woordigen verder zullen er tal van genootschappen en gezelschappen deel aan nemen. Te Rotterdam is overleden de heer A. Jung, directeur van het krankzinnigengesticht aldaar. De geachte overledene, die 31 jaar die betrekking heeft bekleed, was ridder van het Metalen Kruis, lste sectie. Naar men verneemt, heeft de heer Z. T. Do Jongh Van Arkel eervol ontslag aangevraagd als ontvanger der directe belastingen. Door don minister van koloniën zijn de civiol- ingenienrs G. L. Verver en H. G. C. Van Dorp gesteld ter beschikking van den gonvern.-generaal van Ned.-Indië, om te worden benoemd tot adsp.- ingenienr bij den waterstaat en 's lands burgerlijke openbare werken daar te lande. Het stoomschip „Prins van Oranje", van Amsterdam naar Batavia, passeerde Zaterdag Kaap San-Roca; de „Rotterdam", van Rotterdam naar Nieuw-York, passeerde gisterochtend acht uren Dover; de „Gelderland", van Batavia naar Rotter dam, vertrok Zaterdag-avond van Port-Said. Gemengd Nieuws. Een 10-jarig knaapje geraakte gis ternamiddag omstreeks vijf uren, aan het Levendaal spelende, te water, en dreef al heel spoedig naar het midden van do gracht. Gelukkig behield de jeugdige drenkeling nog zooveel tegenwoordigheid van geest dat hij een hem toegestoken raagsbol ste vig vastgreep en zich door middel van dit geïm proviseerd reddingstoestel naar den kant liet sleepen, waar handen in overvloed aanwezig waren om hem verder behouden op den vasten wal te brengen. Van 25 Aug. tot 4 Sept. zijnteKat- wjjk 20 schuiten aangekomen met mooie vangst: 130 tot 268 kantjes pekel- en 10 a 30 ton steur- haring, waarvan schipper P. Van Duivenboden, reeder A. v. d. Mazel, met 160 kantjes pekelharing en 10,000 stuks steurharing, en schipper IJsbrand Plokker, reeder P. Van Duivenhoden, met 130 kantjes pekel- en 60 ton steurharing; schipper C. v. d. Oever, reeder W. Taat, met 150 kantjes pekel- en ton steurharing, alle drie voor de 2de reis. Er werd besteed voor volle pekelharing f 16£ a f 17, maatjes-pekelharing 15 a 16 en tonne- steurhamng 16 a 19, alles per ton. Nadat Vrijdag-avond te Hillegom eene missive van den Commissaris des Konings in Zuid- Holland was ontvangen, meldende dat aan het raads besluit, waarbij tot hot doen doorgaan der kermis was besloten geen uitvoering kon worden gegeven» zoolang daarop geene goedkeuring van Gedeputeerde Staten was ontvangen, is in eene Zaterdag-ochtend gehouden vergadering van den Gemeenteraad be sloten, de kermis, welke heden zou moeten beginnen, voorshands tot 26 dezer uit te stellen. Intusschen is als voorzorgsmaatregel tegen eene mogelijke her haling der wanordelijkheden uit Haarlem ontboden en ook aangekomen een detachement infanterie, sterk 50 man, onder bevel van den kapitein W. S. Trouil- lart Hansen en den lsten luitenant D. J. Heinsius, alsmede een peloton huzaren, tellende 25 man, onder commando van den lsten luitenant R. F. C. baron Bentinck. Boze militairen zijn bij de burgers inge kwartierd. Men schrijft van gisteren uit Vogelen zang: Zaterdag-avond is bij het wisselen van den laats ten tram uit Haarlem naar Hillegom een werk man uit Bennehroek onder de wagens geraakt en gedood. De man, zeer bevangen door sterken drank, had niettegenstaande de waarschuwing van het per soneel, plaats genomen op den waggon die vóór den goederenwagen loopt. Hier ging hij zitten op de bal konleuning, ofschoon hij werd aangemaand zich te verwijderen en als hij met geweld wilde blijven, althans plaats te nemen in don wagen. Inmiddels zette de machine zich in beweging om te wisselen. De man viel achterover tusschen den goederenwagen en don laatsten wagen en eer men kon doen stop pen, was de trein, die achteruitreed, over hem heen gegaan. Onmiddellijk werden pogingen aangewend, om den wagcD, waaronder hij lag met eene dom mekracht te lichten. Er waren neg eenige teekenen van leven, toen het lichaam te voorschijn werd ge bracht, maar spoedig daarna constateerde een op den trein aanwezig geneesheer dat hij was over leden, wat bij de zware verwondingen zeer spoedig het gevolg moest wezen. Er was naar het Gasthuis te Haarlem gezonden om den ongelukkige daar te doen verzorgen. Zoodra bleek dat hij dood was, werd hij, onder toezicht der politie van Heemstede dicht bij de plek surveilleerende, in den goederen wagen gelegd en naar het dorp vervoerd, daar het ongeluk onder Heemstede was voorgevallen. De burgemeester van dit dorp was reeds aanwezig toen de trein er aankwam en op zijn last werden toen de verder noodigo maatregelen genomen. Er zal natuurlijk een onderzoek worden ingesteld, maar zooals reeds uit het voorloopig verhoor der passagiers bleek, had het personeel van den tram het ongeluk niet kunnen voorkomen en is de schuldige alleen de drank. - Wel is bij deze gelegenheid weder op nieuw gebleken, hoe hoog noodzakelijk het is, dat dit gedeelte van den Hout behoorlijk wordt verlicht. Men moet zich thans zeer behelpen. De eigenaar van het logement-Van den Bergh, van het onge val verwittigd, beijverde zich onmiddellijk om in Haarlem de noodige hulp te halen. Daar echter de man reeds op het gebied van Heemstede over leden was, voordat die hulp kon worden verstrekt, konden doze pogingen geen verder gevolg hebben. Uit het raam van een kamer in de rue Lamartine te Parijs, regende het Woensdag-morgen eensklaps papieren van allerlei aard, waaronder ook bankpapier, kaarten, geheele paperassen, boeken, kartons, vergezeld van een menigte gouden en zil veren muntstukken. Daarop volgden meubelen, por selein, schilderijen enz. en eindelijk spatte een flesch, gevuld met ontplofbare stof, met geweld uit het venster gesmeten, op het plaveisel uiteen en stak in het geheelo zootje den brand. - De bewerker van dit ongewone tooneel was de bewoner zelf, een oud zee-officier, die, plotseling krankzinnig geworden, zich in zjjn kamer gebaricadeerd en daarop getracht had „het geheele huis het raam uit te smijten." Het kostte de grootste moeite den ongelukkige meester te worden, die onmiddellijk naar een krankzinnigen gesticht werd overgebracht. Volgens telegrammen uit Nieuw- York heerscht in de westelijke Staten een groote droogte, die gevaarlijk is voor den oogst, en lijden verscheiden steden gebrek aan water. Millionairs te San-Francisco. Het vermogen van James Fair is volgens de belasting- lijst op 42 millioen dollars geschat; dan volgt Flood, wiens vermogen op 36 millioen dollars ge schat wordt. De „Augustus", komende van Ham burg, en do „Hector", komende van Liverpool, kwamen met elkander in botsing. Beide schepen werden zwaar beschadigd en do „Hectorv zonk dientenge volge een poos later bij Dover. Eene bende roovers, die in den laat- sten tijd een gedeelte van Sicilië onveilig maakte, is nabij Marsala gevat. Hunne laatst bekende mis daad, het gevangennemen van zekeren Testone, heeft de regeering tot een krachtigen maatregel doen besluiten. Zij gaf namelijk last, de provin ciën Girgenti, Trapani en Palermo door eene afdee- ling militairen en bereden politie te laten afloopen ter opsporing der roovers. Toen deze, vijf in getal, in het nauw waren gebracht, gaven zij zich over,

Leidsch Dagblad | 1881 | | pagina 1