Woensdag 31 Augustus. N°. 6606. A0. 1881. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. LEIDSCH DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per S maanden.1.1A Franco per post1.40. AfronderlijVe NommeraCUJ5. 8TADS.BERICHTEN. PATENTBL4DEX. De Burgemeester, Hoofd van het bestnnr der gemeente LeideB, brengt ter kennis van belanghebbenden, dat de ingevulde patent- bladen voorde wijken VIER en VIJF over het dienstjaar 1881/82, bij het College van Zetters, in een der vertrekken van bet Raadhuis dezer gemeente, op vertoon van het aanslagbiljet, ver krijgbaar zijn, dagelijks des namiddags van één tot drie uren, en wel vau 29 Augustus tot en met den laten September e. k-, terwijl na het verstrijken van dien termijn de onafgehaalde patent bladen ter uitreiking moeten worden afgegeven aan de deurwaar ders der directe belastingen alhier, die voor hunne moeite mogen eischen tien cents, zonder meer. Leiden, De Burgemeester voornoemd, 27 Augustus 1881. DE KANTER. BURGEMEESTER es WETHOUDERS der Gemeente LEIDEN brengen ter aleemeene kennis, dat ingevolge art. 203, laatste alinea der wet van 29 Juni 1851 (Staatsblad N°. 851 de begrooting der plaatselijke inkomsten en uitgaven voor den di-nst van 18S2 aan den raad is aangeboden, op de Secretarie dezer gemeente voor een ieder ter lezing zal worden nedergelegd en in druk tegen betaling der kosten algemeen verkrijgbaar gesteld. Burgemeester en Wethouders voorooemd, Leiden, DE KANTER, Burgemeester. 30 Angustus 1S81. E. KIST, Secietaris. BURGEMEESTER ex WETHOUDERS van LEIDEN, Gezen het adres van L. H. B. REUTHER, spekslager, wonende alhier, houdende verzoek om varkens, voor de slachtbank bestemd, te bewaren in het perceel in de Grut- terspoort aan de gedempte Voldersgracht, No. 31 Gelet op art. 152 der Algemeene Politieverordening van 6 November 1879; Doen te weten dat tot het hooren der eigenaars en be woners van de naastbijgelegen en belendende panden, ten opzichte der informatiën de commodo et incommodo, door Burgemeester en Wethouders zal worden gevaceerd op het Raadhuis dezer gemeente, op Maandag den 5den September aanst., 's voormiddags te *2/uren; zullende de belangheb benden verplicht zijn hunne becwaren tegen dat verzoek op dien tijd in te brengen, terwijl, bij verzuim daar van, zij gehouden rullen worden zich tegen de inwilliging niet te hebben vercet. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Leiden, DE KANTER, Burgemeester. 30 Augustus 1831. E. KIST. Secietaris. LEIDEN, 30 Augustus. De tentoonstelling va® bloemen en planten, door den handwerksman gekweekt, werd heden o. a. door weezen van verschillende gezindten bezocht, die daartoe dom- do commissie welwillend in de ge legefifaeid waren gesteld. Maakten wij onlange melding van eon bezoek dat prinses Marianne met hare kleinzonen aan de Kweekschool voor de Zeevaart te Leöden brachten van een vorstóljjk geschenk, den volgenden dag door haar aan die inrichting gezonden, thans ver neemt men dat voor dit geschenk een flinke, fr&aie kegelbaan voor de jongens zal worden gebouwd, zoodat zij een tójjvend aandenken aan het vorstelijk bezoek zullen bekomen on tevens oen gelegenheid waar zij in een aangenaam tijdverdrijf faun lichaams kracht en vlugheid kunnen oefenen. Blijkens het overzicht van het vervoer op de tramwegen in Nederland, over het jaar 1880, in de Stsert. van heden, zjjn door de Leidsche Traua- wegmaatschappij langs hare beide lijnen Station- Plantage en Statica-Haven, waarvan de eerste eee lengte van 2000, de laatste van 1800 M. heeft, met eene spoorwjjdte van 1.135 M., dat jaar ver voerd 458,915 reizigers, waarvan de opbrengst f 40,012.97y2 was. Het aantal wagens was tien. De Staatscourant van heden bevat de koninklijk goedgekeurde statuten der Vereeniging tot stichting en instandhouding van eene Christelijke sehoel te Katwijk aan den Rjjn. In verhouding tot de toenemende belangstelling der leden van de vereeniging „Het Metalen Kruis" in het te vieren huishoudelijk feest noemt ook de wol- willende medewerking van land- en stadgenoot meer en meer toe. Zoo heeft de directie der Nederland- sche Centraalspoorweg-Maatschappij beslofèn aan de leden der vereeniging, op vertoon van het bewijs van deelneming, op 11 September en volgende dagen, in looaal verkeer naar Amersfoort en Utrecht, tegen betaling van enkele reisvracht rotourbiljetten af te geven. Zjo hebben bestuurders der Pano PRIJS DER AD VERTEN TIEN: Tan 16 regel» Iedere regel meer.— Groolere letten naar plaatsruimte. 1.08. 0.17* rama-Maatschappij te Amsterdam op heusche wijze aangeboden, voor de leden der vereeniging bij ge legenheid van do feestviering de kunstzaal en het Panorama kosteloos open te stellen. De Koning kwam gistermorgen te 9.25 te Arnhem per extra-trein van het Loo aan en vertrok te 9.30 daarmede naar Ede. Z. M. werd aan het station te Arnhem even door den burgemeester gecomplimenteerd. Men brengt het bezoek van Z. M. te Ede in verband met den voorgenomen aankoop van „de Oorsprong" door den Koning. De eigenaar van „de Oorsprong", jhr. Yan Borssele, is burge meester van Ede en woont aldaar. - De Koning reed vervolgens over Wageningen naar het landgoed „Grunsfoort", dat eertijds in eigendom toebehoorde aan de Graven van Gelre. Z. M. was vergezeld van graaf Dumonceau, baron Yan Heemstra, baron Yan Heerdt, jhr. Sandbcrg en den bloemist Kraayenbrink. Het landgoed werd deels te voet, deels in rijtuigen van den eigenaar, met belangstelling bezichtigd. Yermoedelijk was het doel ook van dit bezoek de aankoop van een landgoed door Z. M. Te ruim 4 uren vertrok de Koning weder per extra-trein naar het Leo. Renkum en Wageningen waren kwistig met vlaggen getooid en de bevolking juichte Z. M. op hartelijke wijze toe. Haar men wil zou voor het landgoed van jhr. Yan Borssele de koopsom op f 300,000 bepaald zijn. Prins Frederik heeft dezer dagen den luitenant- generaal, voormalig bevelhebber over onze troepen macht te Atjeh, K. Yan der Heyden, in audiëntie ontvangen on zich geruimen tijd met den krijgs overste onderhouden. Do prins van Oranje is te Parijs afgestapt ia het „Hotel Continental", waar hij kamers had doen bespreken. Naar men verneemt, heeft de Koning het voornemen te kennen gegeven om ook op het Loo wedrennen te organiseeren, evenals te Bussum heb ben plaats gehad. Daartoe is aan acht bestuurs leden van de vereeniging tot veredeling van het (paardenras in Nederland eene schets toegezonden van hert Loo en omstreken. De firma Smulders heeft daartoe op de bestaande kaarten het Koningsspoor moeten aanbrengen, dat tot aan het paleis van het Loo voert. Hu het aanstaande tooneeljaar zal door de Amsterdamsdke afd. van<de vereeniging „Het Neder kndsch Tooneel" o. a. de „Hamlet" opgevoerd worden, volgons de vertaling van dr. Burgersdijk. De Roöterdamscho afd. zal waarschijnlijk „Macbeth' spelen. Verder bestaat bij haar het voornemen de „Faust", vertaling van Ten Kate, en de „Barbier van Sevi'lla" op te voeren. Oek „Fourcbambault" wordt weder gemonteerd. Eenige bruikbare nieuwe oor sproukehjke stukken liggen tevens tee beschikking van de Vereeniging. Tot predikant bij de Ned.-Herv. gemeente te Dordreeht is beroepen ds. J. P. Nonhebei te Middelburg. Dezer dagen is medegedeeld dat van de be manning der Neflerlandsche vloot, die 65 jaren ge leden aaa de techtiging der Algerjjnen deelnam nog in leven is de heer C. H. Röpcke. Naar men thans verneemt, is deze niet de eenige overgeble vene. De heer jhr. Pieter Damas Van Citters te Oostkapelle, oud-zeeofficier eu oud-lid van Gede puteerde Staten van Zeeland, diende tijdens het ge beurde voor Algiers als adelborst 2de kl. aan boord van het admiraalschip, gecommandeerd door den kapitein ter zee A. W. De Man. Z. M. heeft bij het personeel van den geneesk. dienst der landmacht benoemd tot paardenarts 3de kl., den kweekeling bij 's Rijks veeartsenijschool J. Van de Velde; - ingevolge art. 50 der wet op het hooger onderwijs, voor hef tjjdvak van 1 Sep tember 1881 tot en met 31 Aug? 1882, rijksbeurzea verleend aan; C. Winkler, student in de geneesk. te Leiden; B. W. C. Weyn, student in de geneesk. te Utrecht; S. Lijkles, student in de geneesk. te Groningen; P. Yersmeeten, student in de letteren te GroningenH. J. André Douwes, student in de godgeleerdheid te Groningen. Gemengd Nieuws. De toestand van de vrouw, die gisteren bij het tramwegongeluk zoo deerlijk verwond werd, was beden naar omstandigheden zeer bevredigend. Tot grooten schrik der buren en voor bijgangers ontstond gisternamiddag omstreeks vijf uren aan de Haven tusschen schippers en schuiten- jagers een vechtpartij, die van beide zijden met hevigheid gevoerd werd. De wapens daarbij gebe zigd, waren van zeer verschillenden aard; terwijl de een een zware loopplank hanteerde, bediende de ander zich met goed gevolg van het onafschei delijke zakmes, zoodat dan ook weldra van alle kanten het bloed stroomde. Terwijl de bende intus- - scben al strijdende buiten de Zijlpoort afgezakt was, maakte de verschijning der politie aan dit ouderwetscbe vechtpartijtje een einde. Bij een werkman te Haarlem zijn ver- scbillende militaire kleedingstukken in beslag ge nomen. De verkoopers - twee huzaren - bevinden zich daarvoor in arrest en de opkooper zal wor den vervolgd. De fieer Dibbels, de bekende hard- looper, heeft in het feestgebouw te Rotterdam in drie kwartier drie personen die met hem Qm f 2(H) hadden gewed, moegeloopen en de pari gewonnen. Het is dit jaar aan het etablissement „Foijenoord" aanmerkelijk drukker met de werk zaamheden dan de twee vorige jaren, zoodat in den laatsten tijd zelfs weder een 200-tal werklieden zijn aangenomen. Volgens de Zutf. Crt. loopt te Zutfen het gerucht dat in het kamp der manoeuvreerende troepen door zes artilleristen op majoor Van Dijk is geschoten. Twee der daders, zegt het gerucht, zijn in bewaring genomen, bij wie nog scherpe pa tronen zijn gevonden. De majoor moet ongedeerd gebleven zijn. Het gerechtshof te 's-Bosch heeft Coen- raad Breuer en Margaretha Irsch, huisvrouw van Ferdinand Leloup, beiden laatst wonende te Wijk- Maastricht, schuldig verklaard aan medeplichtigheid aan diefstal, in een bewoond huis met behulp van buitenbraak en inklimming gepleegd, door te zamen- en in vereeniging een gedeelte van het gestolene te helen, wetende dat het door diefstal verkregen was, en hen te dier zake veroordeeld: den lsten tot acht en de 2de tot zes jaren tuchthuisstraf. Door den krijgsraad aldaar zijn veroordeeld: 1*. A. K., soldaat-milicien bij het 5de reg. infanterie, tot een half jaar cellulaire militaire gevangenisstraf met ontzetting voor den tijd van vijf jaren van het recht om bij de gewapende macht of alB militaire geëmployeerde te dienen, wegens diefstal ten nadeele van een kameraad in de chambrée, en 2°. P. B., tamboer bij het 2de reg. infanterie, tot twee en veertig dagen cellulaire militaire detentie, wegens eerste desertie in tijd van vrede, zonder vrijwillige terugkomst of aangifte binnenkuier weken, welke laatstgemelde zaak bij het Hoog fMilitair Gerechts hof in hooger beroep zal worden behandeld. Te Plano, in Texas, zijn Zondag 51 huizen in de handelswijk afgebrand. De Spaansche dragonder, die door zijn liefje met vitriool in het gezicht werd gewor pen, heeft niet alleen zijn oogen verloren, maar er zelfs het leven bij ingeschoten. Zijn lijden moet verschrikkelijk geweest zijn, daar de vitriool niet alleen in de oogen, maar ook ia den mond en den hals was gedrongen.

Leidsch Dagblad | 1881 | | pagina 1