K°. 6604. Maandag 29 Augustus. A0. 1881. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering Fan Zon- en Feestdagen, uitgegeven. Tweede Blad. PRIJS DEZER COURANT: Leiden per 8 maanden.l.lfc Francs per post. Afrouderljjks Mommerm.<U& DAGBLAD. PRIJS DER ADYERTENTIENi Van 16 repetn..f l.Ofc Iedere regel meer0.17)2 Groolere letten naar ptaatsrnimU. Gemengd Nlenwi De berichten omtrent Kiesewetter, die vóór twee weken een vrouw in de Agnietenstraat vermoordde en thans zeifin het ziekenhuis verpleegd wordt, luiden steeds minder gunstig. De toestand van het „meisje uit de Galgstraat" is bevredigend; de kogel was spoedig uit haren arm verwijderd. Gistermiddag te halftwee is uit den stal van den vleeschhouwer D. Eöutman, in de Kruisstraat te Haarlem, eene koe gestolen. De politie achterhaalde den dief, genasmd Lodewijk Romp, die met het beest reeds ce Haarlemmerliede was aangekomen, en stelde Aem te halfvier ter beschik king der justitie. Door den gemaente-veld wachter te Cap- pelle a/d. IJsel is nabij den Aalsmeerschen weg te Haarlemmermeer opgespoord en aangehouden de persoon van 5. v. M., in den Prins-Alexanderpolder woonachtig, .«Is verdacht van zich te hebben schul dig gema&kt aan brandstichting ten zijnen huize. Hij heeft de misdaad reeds bekend en is ter be schikking gesteld van de justitie te Rotterdam. Deheer P. Yan Tienhoven teDeven- ter vestigt de aandacht op het feit dat de huzaren uit Amsterdam, die bij de wedrennen te Bussnm tot bewaring der orde medegewerkt hebben, van- woge het bestuur niets ontvingen dan 's morgens te 8 uren één broodje en één glas bier. Het detache ment was te zes uren in den morgen per trein uit .Amsterdam vertrokken en keerde des nachts te i\2 uren in de kazerne terug, zoodat het niet min der dan 16 uren lang, zonder eten of drinken, in de open lucht doorbracht. Een jong korporaal viel êan ook van honger en vermoeienis neer, en bij de manschappen heerschte groote ontevredenheid. I)e directie maakte zich van de zaak af met de verklaring dat „er niets was." Het slechte weder der laatste dagen deed de Rijnreizigers en badgasten spoediger naar huis keeren dan in andere jaren het geval was. Dagelijks trekken te Zevenaar een 30 a 40 van die reizigers doorhet slechte weder schrikte echter anderen weer niet af, daar Woensdag een extra- trein van ion Rijnspoorweg passeerde met 400 bede vaartgangers naar Kevelaar, meest landlieden uit de omstreken van Leiden. De Oostenrijksche hardlooper Dib- bels zal do volgende week te Scbeveningen hard- loopen en op veler verlangen, wanneer de vergunning Ier autoriteiten daartoe verkregen wordt, nog eens te s-Hage, en wel in de Maliebaan, een proeve van zjjn kunst afleggen. In dat geval zal als mededinger van Dibbels zijn eigen paard, bereden door een cavale rist, dienst doen. In het aantal letters verschillen Warmond en Hamond niet veel, maar des temeer In den afstand tot hier. Het was dan ook niet uit het naburige dorp, maar uit het Belgische stadje dat de Leidsche jagers In 1831 het verzoek op zonden, waarvan in ons voorlaatst nummer sprake was. De 1 ij ken van den heer Broekman, uit Yianen, en van diens echtgenoote en zuster zijn te Martigny ter aarde besteld. Te Mohorn is een gezin, bestaande uit man, vrouw en zes kinderen, door den bliksem doodgeslagen. Gisternamiddag is een wisselwac li te»: te Yenloo bij het rangeeren tusschen de buffers geraakt en op de plaats doodgebleven. De beruchte inbreker Ger ar dus Janssen, wieras overbrenging naar Den Bosch wij gisteren meedeelden, heeft zich reeds 's namiddags, ongeveer te laalfyijf, in de gevangenis door ophanging van het leven beroofd. Hij werd elke vijf minuten be zocht, doch wist niettegenstaande deze voorzorg, kort na een voor den rechter- commissaris ondergaan verhoor, een oogsnblik te vinden om door middel van zijn das de wandaad te volvoeren. Heeft men hem nu of beeft men hem nog niet? Te Bertholène, in Frankrijk, was een vrouw bezig met het wasschen van linnen. Daar de avond begon to vallen, wilde zij de lamp met petro leum vullen, doch door oen onhandige beweging stortte zij van het gevaarlijke vocht op de brandende kachel. In een oogwenk deelden zich de vlammen aan hare drie daarbij gezeten kinderen en aan haar zelve mede. Zonder zich een oogenblik te bedenken, wierp de moedige vrouw do kleinen in een kuip met water en eerst daarna trachtte zij de vlammen te blusschen, die haar zelve verschroeiden. Daarbij be kwam de zelfopofferende moeder ernstige brand wonden. Door de cavalerie-commissie is aan den Franschen minister van oorlog Farre voorgesteld de twaalf thans bestaande kurassier-regimenten te veranderen in even zooveel regimenten karabiniers, uitgerust en gewapend als dragonders. In verband daarmee heeft men waarschijnlijk te brengen het door de Fransche regeering tot ons gouvernement gerichte verzoek om een opgave van de afmetingen en om afbeeldingen der bij ons leger gebruikelijke uniformen. Yoor de corroctioneele rechtbank te Parijs. - Een 19-jarig jongmensch van een aller ongunstigst voorkomen wordt binnengeleid. Korten tijd geleden ontslagen uit de gevangenis te Clairvaux, waar hij wegens gruwelijke mishandeling van zjjn eigen moeder twee jaren had doorgebracht, was hij op een bank op een der boulevards slapende ge vonden, hoewel het verblijf in het departement van de Seine hem ontzegd was. Na de gebruikelijke vragen begint het eigenlijk verhoor: Pres.Waarom zijt gij te Parijs teruggekeerd? - Besch.€)m haar te dooden. - Pres.Haar Wie dan - BeschWel, mijne moeder. - Pres.: Wat blief je, je moeder? - Besch.: Ik ben nergens anders voor hier gekomen, dan om mijne moeder te vermoorden. - Pres.Kom, je denkt zeker niet na bij hetgeen je daar zegt. - Besch.: Wel zeker, ik weet drommels goed wat ik zeg. - Rres: En blijf je steeds bij dat voornemen - Besch.Onveranderlijk. Nog eens, ik zal haar dooden. - Pres.: Maar waarom dan? - Besch: Omdat ze mij ongelukkig gemaakt beeft. - Pres.: Qoezoo? - Besch.: Zij heeft mij in de gevangenis geen geld gestuurd Dit alles werd door den beschuldigde op zoo kalmen toon verteld dat het publiek bij hethooren er van een rilling door de leden voer. - De rechtf bank legde den veelbelovenden jongeling een maand gevangenisstraf en vijf jaren politietoezicht op. Een net gekleed heer schoot zich eer gisteravond met een revolver dood in het Bois de Boulogne, terwijl hij den vijver rondreed. Zijn goed was gemerkt L. M.hij had geld bij zich, een gou den horloge, een ring en een wandelstok. Het ljjk werd naar de Morgue overgebracht. De beruchte rooverhoofdman Pista, die meer dan tien jaren lang in de Hongaarsche comitaten Eisenbourg en Zala ongestraft zijn hand werk dreef, en door de snelheid zijner bewegingen alle pogingen om hem te vatten, verijdelde, is thans na door den pandoerenkapitein Stetoamanger gevat en door het gerechtshof van Eisenbourg gevonnist te zijn, zwaar geboeid naar de gevangenis te Klava overgebracht, om daar 10 jaren in het cachot door te brengen. D.o or het hof van assises van Loir- et-Cher is Dinsdag ter dood veroordeeld zekere Bonnard, wegens moord op den houthakker Trochou te Yillery en poging tot moord op vrouw Brivo en hare kleindochter, gepleegd met het doel om te stelen. - Reutrien die Bonnard tot de misdaad had aangezet door hem dertig franken te beloven, is tot levenslangen dwangarbeid veroordeeld. Het dood vonnis zal voltrokken worden op de markt te Romorantin. Als bodrijvers van verscheidene brandstichtingen op verschillende punten in het arrondissement Dróne zijn twee jeugdige vagebon den, elf en twaalf jaren oud, gearresteerd. In don nacht van Woen s dag op Don der dag is bij den advocaat-generaal van het gerechts hof te Brussel, op de „avenue Louise", door mid del van inbraak een belangrijke diefstal van zilve ren voorwerpon gepleegd, alle met de initialen van den hooggeplaatsten overheidspersoon voorzien. Yan daar zijn de dieven door den tuin de daarachter gelegen woning van een der rechters van instruc tie, in de „rue Bailly" uitkomende, binnengedron gen, waar hunne tegenwoordigheid echter opgemerkt werd, zoodat zij in allerijl het hazenpad kozen. INGEZONDEN. Mijnheer de Redacteur Op het zoo keurige programma, dat eergisteravond door hot muziekcorps der infanterie onder directie van den heer Grentzius werd uitgevoerd, kwam ook voor een nieuw werk van onzen stadgenoot den heer D. Couwenhoven, waarmede genoemd corps zeer veel succes behaalde. Het is dan ook trouwens niet te verwonderen dat de leden dit werk con animo uitvoerden, daar het aan de solisten gelegenheid verschaft hunne talenten tentoon te spreiden. Ieder die met de opera de „Prophéte" bekend is, herinnert zich welk een schat van melodieën zij bevat, en daarvan heeft de componist krachtig partij getrokken. Op degelijke wijze heeft hij de motieven bewerkt naar het bekende „andante pastorale", waarmede dit werk begintals thema opgevat, heeft hij vier variatiën gecomponeerd, die het bewijs leveren dat hij van de instrumenten waarvoor hij schrjjft, grondige kennis bezit, terwijl hij met den „Krönungsmarsch" zijne Fantaisie op waardige wijze sluit. Wij kunnen niet anders dan den componist van harte gelukwenschen. Moge hij ons nog vele van zijne werken ten gehoore doen brengen en nog jaren voor onze stad en landganooten behouden blijven. Daarbij dank aan den heer Grentzius voor het blijk baar met zorg instudeeren van bovengenoemd werk. Jammer des te meer dat het weder zéé ongunstig was, dat vele liefhebbers geen gebruik van „Musis" konden maken; wij zouden daarom den heer Grentzius willen verzoeken bovengenoemd werk zoo het kon bij de aanstaande Bloemententoonstelling op het programma te plaatsen of althans nog op een der matinees in dit seizoen ten gehoore te doen brengen. U dankzeggende voor de plaatsing dezer regelen, noemen wjj ons Eenige uwer Abonmé's. Dat men er in de achterbuurten voorbeelden van aantreft hoe zonderling men er soms met do spelling van vreemde woorden kan omsprin gen, is zoo vreemd niet. Aan den weg, waar men zooveel „timmering" te vreezen heeft, dient men echter zulke bokken te voorkomen. Moge lijk echter dat lastgever en uitvoerder het niet met elkaar e6ns waren en dat men daarom noch het Fransche „bureau", noch het Nederlandsche „bureel" verkregen heeft, en dat men daarom nu boven den ingangtvan het stoomtramweggebouwtje „Goederen- Burau" kan lezen. De vele vreemdelingen die den Stationsweg passeeren zullen dit zeker belachelijk vinden en aan ons Hollanders zou ons eigen woord, dat zoo uitstekend het uitheemsche vervangt, onge twijfeld aangenamer voorkomen. D.

Leidsch Dagblad | 1881 | | pagina 1