Nijssen. Dinsdag-namiddag, omstreeks halfvijf^ terwijl de eigenaar alleen tehuis was, kwamen zes mili tairen, en wel vijf brigadiers van de cavalerie n gezelschap van een eenvoudig infanterist, het erf oploopen en verzochten om een cLronk water, welke hun door den boer, die als een welwillend man be kend staat, niet geweigerd werd. De eenvoudige en gezonde drank scheen hun echter maar half aan te staan, want spoedig kwamen zij met de vraag om jenever voor den dag en sloegen, toen do boer hun daarin niet ter wille wilde zijn, zulk een dreigenden toon aan dat deze, die geheel alléén tegenover zes forsche kerels stond, eindelijk wel genoodzaakt was toe te geven. Nauwelijks was echter de jeneverflesch te voor schijn gekomen of de waardige zonen van Mars vroegen met ruwe bewoordingen om geld en toen Nijssen begreep dat hij, door aan dien eisch te vol doen, zich geheel aan hun willekeur zou prijs geven en standvastig weigerde, gingen zjj tot geweldda digheden over. Borden en schotels worden in het woonvertrek stuk geslagen, ruiten verbrijzeld, de appels en peren van de boomen gerukt; zelfs de goot met geweld naar beneden getrokken, en eindelijk, om de kroon op het werk te zetten, ontving de boer, toen hij de schandelijke plundering van zijn eigendom trachtte togen to gaan, zelf een pak slaag. Wie weet wat er nog gebeurd zou zjjn, zoo niet de zoon van Nijssen was tehuisgekomen en met een stuk hout gewapend de holden op do vlucht had geslagen. Door den gemeente-veldwachter van Oegstgeest is van het gebeurde proces-verbaal op gemaakt, en do schuldigen, die zich thans allen in voorarrest bevinden, zullen dan ook hun straf wel niet ontloopen. Het gebeurde, hoo schandelijk reeds op zich zelf, komt ons des to ergerlijker voor omdat het gepleegd is door een bende die n. b. voor 5/8 uit superieuren bestond. Zoo waren we eveneens onlangs getuige van het feit dat een korporaal van de mineurs, die een achttal manschappen per Rijnspoor van Utrecht naar Arnhem moest begeleiden, zich vóór hot sta tion Driebergen, dus in nog geen 13 minuten tijd, driemaal door een ondergeschikte uit een groote steenen kan een klein bierglas, boordevol met je never gevuld, had laten toereiken! Waar blijft op die wijze do eerbied voor meerderen en, waar die verloren is, hoe zal hst daar met do zoo noodzake lijke tucht in het leger wel moeten gaan Naar men zegt door het inslaan van den bliksem, is in do Haarlemmermeer verbrand de zoogenaamde verzonken keet (zes woningen onder óón dak); een dier woningen was bewoond. Men wil dat do tegenwoordige eigenaar, P. Haak die keet indertijd heeft gekocht voor 1200 en zo thans verzekerd is te Loenen aan de Yecht voor f 3000. In Don Haag is thans een huwelijk vol- trokken, dat zeker wol tot do uitzonderingen mag worden gerekend. De bruid en bruidegom toch, beiden jongelieden, hebben het ongeluk doofstom to zijn; de bruid van haar geboorte af, de bruidogom ten gevolge van oen als kind doorgestane hevige ziekte. Duizenden nieuwsgierigen volgden gisteren den treurigen lijkstoet van de drie slacht offers, die Zaterdag-nacht bij den brand aan do Boompjes te Rotterdam om het loven kwamen. Elf koetsen volgdon do drie lijkkoetsende kisten waren met tal van kransen, o. a. een van do Rotterdamscho broodbakkersvoreeniging bedekt. Aan het R.-K. kerkhof stonden de menschen opeenge pakt en de politie was niet bij machte om allen van hot kerkhof af te houden. In menig oog blonk een traan, bij het nederlaten dèr drio menschen <Jie op zulk een vreesolijke wijze gelijktijdig den dood vonden. Eon vechtend echtpaar in de Ege- autiersstraat te Amsterdam was gistermiddag oor zaak dat een bovenbuurman, die in allerijl uit het raam sprong om spoedigor tusschenbeido te kunnen komen, zijn hoofd te pletter viel. De man werd in bewustoloozen toestand naar het gasthuis gebracht. Do arr.-rechtb. to Utrecht heeft vrouw P. M. te Zeist, die zonder vergunning eeno Bank van Leening aldaar had geopend, veroordeeld tot eene gevangenisstraf van 7 dagen, in eenzame op sluiting te ondergaan, en eene geldboeto van f 50 of 3 dagen subs, gevangenisstraf. Ook uit Vierlingsbeok wordt gemeld dat de beruchte inbreker Janssen van Beers thans wcrkeljjk in hechtenis is genomen door den brigadier en een marechaussee van Wel (gem. Bergen), waar eene brigade van de marechaussee gestationeerd is. Janssen moet op den brigadier geschoten, doch dezen slechts licht geraakt hebben, waarop de marechaussee hem in de borst moet hebben geschoten. Bjj hem zijn, zegt men, een veertig,gulden gevonden, alsmede gestolen gouden kettingen, 's nachts te voren bij eene weduwe te Leunen ontvreemd. Het roodvonk onder het garnizoen te Bergen-op-Zoom is geweken, geene nieuwe gevallen komen voor. De echtgenoote van generaalCornesco to Bucharest deed onlangs haar man een proces aan, omdat hij haar niet naar eene badplaats wilde laten vertrekken. Gewapend met eene door drie geneeskundigen geteekende verklaring, dat zij aan zenuwachtige aandoeningen leed en de baden van Gleichenbepg haar zeer veel goed zouden doen, wendde do schoone vrouw zich tot de,:rechtbank en verlangdo dat deze haar man als bestrijding der voor de badkuur benoodigdo kosten tot uitkeering eener som van 3000 fr. zou veroordeelen. De debat ten duurden lang. Mevrouw Cornesco verklaarde, onder tranen, dat zij niets onbillijks verlangde. Zij had haar man een jaarlijksch inkomen van duizend ducaten ten huwelijk gebracht en dus geloofde zij terecht op dit weinigo tot herstel van hare gezond heid aanspraak te mogen maken. Generaal Cornesco gaf toe dat zijne vrouw hem een jaarlijksch inko men van duizend ducaten had aangebracht, maar beweerde dat die gelden moesten komen van land goederen, die aan haar vader verpacht waren, en zijn schoonvader er in het geheel niet aan dacht hem de jaarlijksche pachtsom te betalen. Het was hem niet mogelijk zijne vrouw naar eene badplaats te zenden, hoe dierbaar hem haro gezondheid ook was. Na langdurige debatten sprak het gerechtshof het volgende vonnis uit: „Overwegende de gron den, in den eisch vervat, wordt mevrouw Cornesco gemachtigd eene schuld van 2000 fr. aan te gaan, onder waarborg van het inkomen, uit hare huwe lijksgift voortspruitende." - Bij het vernemen van dit vonnis bleef de generaal als verstomd, terwijl zijne vrouw met een triomphoerend lachje hem toe knikte en de zaal verliet. Men heeft de wond van president Gar- fiold nog niet geheel gesondeerd. Zij is thans onge veer 16 d. diep en daarvan heeft men 12d. onder zocht. De kogel heeft een uitweg gevonden, naar men onderstelt, en is nu dieper gezakt dan het uit einde der toegebrachte wond. Men beschouwt dit als een gunstig verschijnsel. De wond heeft hot bewijs geleverd dat de materie iu hot benedengedeelte der wond van goede hoedanigheid isdo toestand dei- wond is geheel normaal. Alles hangt af van de maag, naar de overtuiging der geneeskundigen. "Verbetert de toestand van den patiënt te dezen opzichte, das bestaat er nog hoop op herstel van den zieke; dan zal hij de verloren krachten kunnen herwinnen. Garfield woog toen hij gewond werd 210 Amcr. pondon, thans weegt hij slechts 130 pond. In do provincie Estramadura zijn door do politie een 40-tal brandstichters in hechtenis genomen. Eii gelegenheid van do verkiezingen te Purchcner, in Andalusie, is een lid van den ge meenteraad aldaar gedood en een ander gewond. Yerdero ernstige wanordelijkheden vielen niet voor. Een betreurenswaardig onheil wordt uit Gex gemeld. Zondag verloor een jonkmaD, die mot zijn bruid een tochtje op de Alpen maakte, door onvoorzichtigheid het leven. Terwijl zijn bruid een minder gevaarlijken weg had ingeslagen, was do jongeling op eeu pad verdwaald, waar het gras zeer glibberig was. Door een misstap gleed hij uit en stortte in een afgrijseljjkon afgrond. Toen men den ongelukkige na veel moeite naar boven had ge haald, was hij nog slechts eon vormlooze klomp vlcesch en had hij reeds opgehouden te leven. Eeno dame vond hot opmerkelijk dat zoovele schepen vrouwennamen droegen en vroeg aan een zeekapitein of hij daarvan de reden ook kende. „Ik denk, movrouw", was het antwoord, „om dat de takelage zooveel kost." Door twee knaapjes, 8 en 10 jaren oud, is de Berlijnscho politie op het spoor gebracht van een dievegge, die er haar werk van maakte kinde ren in huis te lokken en ze van elk voorwerp van Waarde of gold, dat zij bleken bij zich te hebben - meestal om boodschappen te verrichten - te berooven. Do jongetjes waren vroeger door liaar bestolen, her kenden haar op straat, volgden haar en leverden haar aan don eersten politie-agent den besten, dien zij zagen, over. Zij hoeft 12 diefstallen bekend. Me vr ou w Securius, de echtgenoote van den bekenden Duitschea luchtreiziger, is Zondag te Baden-Baden ook met een ballon opgestegen. Bij het nederdalen heeft zij al haar vingers zwaar gekwetst. Gelijk gemeld is, steeg voor eenige dagen de heer d'Armentieres te Montpellicr met zijn ballon „Eole" op. Deze werd door den gewel digen wind naar zee gedreven en moet te water zijn-, geraakt. Het ijk van den luchtreiziger is nu, afgrij selijk verminkt, bij den vuurtoren van Espiguette (Hérault) gevonden. Ye eden Vrijdag deed do notarig Fer. rier van Aniane (Frankrijk) met twee dames en een vijfjarig ongetje, van Palavas uit, een pleiziertochtje in eene zeilboot naar Maguelone, waar men het middagmaal dacht te gebruiken. Het weder was prachtig, maar eenige uren later werd het zé» onstuimig en den volgenden ochtend werd het vaar tuig in ontredderden staat, geheel onbeheerd, op d& kust geworpen. Slechts do lijken van de twee vrou wen en dat van den zeeman, die de boot bestuurde, zijn gevonden. BUITENLAND. Franlrrij k. De najaarszitting der Algemeene Raden in de verschillende departementen is geopend. Gambetta's orgaan, de „République Frangaise", verklaart zich zeer voldaan over de meerderheid welke Gambetta verkregen heeft, die, al is ze dan ook stellig zeer klein te noemen, toch in ieder geval eene meerderheid is tegenover de gezamenlijke pogin gen van de aaneenverbondec monarchale- en in- transigenten-partijen, die juist op dit twintigste arrondissement al hare krachten samengetrokken hadden om een beslissenden slag te slaan. Daarom is deze zwakke meerderheid een schoone triomf niet alleen voor den gekozene, maar ook voor zijne kiezers. Iu Senegal heerscht nog altijd do gele koorts. Behalve den gouverneur, den majoor Verne,.zijn nog vijf andere officieren bezweken, o. a. do luitenant ter zee Faidherbe, zoon des kanseliers van het Legioen van Eer. De Gambettistische bladen erkennen dat de nieuwe Kamer door eeno samensmelting der ge matigde en meer geavanceerde republikeinen de gewenschte meerderheid biedt om binnen enkele weken een ministerie in het leven te roepen dat in kleur met die partijen overeenkomt. Het lijdt dus geen twijfel of Gambetta zal binnenkort aan het bewind komen. Duitscbland. Uit het door de regeering ingesteld ondorzoek naar de rustverstoringen en do uitspattingen tegen de Joden, welke dezer dagen in Pommeren en "West-Pruisen hebben plaats gehad, blijkt dat do daaromtrent primitief medegedeelde berichten geens zins overdrevon zijn, maar dat de veroorzaakte schade aan personen en eigendom veel aanzienlijker is, dan tot dusver bekend was. Tot een en ander hobben hoofdzakelijk bijgedragen de opruiende arti kelen togen de Joden, die voortdurend in den „Ber liner Bürson-Courier" en het „Berliner Tageblatt" worden aangetroffen. G root-Brl tanuiö. Te oordeelen naar de dagbladen van Alexandrië, hobben eenige Engelschen het plan ontworpen een tweede Suezkanaal te graven, van hetwelk zij sneller vervoer en lager tarief verwachten. De Raad van houders van buitenlandsche obligatiën te Londen heeft uit Bogota bericht ont vangen dat het Congres van Columbia op 6 Juli gesloten is zonder maatregelen te hebben genomen tot bekrachtiging van de conventie van 3 Maart 1881, zoodat de hervatting der betaling dientengevolge onbepaald is uitgesteld. Oostenr.-Hong. Monn roliie. Do „Politische Correspondenz" verneemt dat de koning van Italië den 18den dezer, den geboortedag van keizer Frans Jozef, aan dozen een buitenge woon hartelijkon brief ter gelukwensching heeft ge schreven, welke brief dadelijk hartelijk is beant woord. - Hetzelfde blad, sprekende van de moge lijkheid van het bezoek van koning Humbert aan den keizer, zegt dat te "Weenen officieus of vertrou welijk nog geen gedachtenwisseling hierover gevoerd is. 's Ivonings bezoek kan als eene mogelijkheid be schouwd worden, maar in geen geval a's eene reeds vaststaande zaak. Telegrammen. KONSTANTINOPEL, 24 Augustus. Men verze kert dat de Oostonrjjksche schuldeischers baron Meyer herwaarts zullen afvaardigen.

Leidsch Dagblad | 1881 | | pagina 2