Vrijdag 26 Augustus. A0. ioS'l. .V. 6602. Deze Courant wordt dagelijfei, nfet uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS DEZER COURANTS T«or Leiden per 8 maanden......1.11k Frase» per post.a IA®. Ationderlyke NoniBiersL0.0® PRIJS DEB ADVERTENTIES 3 Tan 1—8 rejvk.1.08. Iedere regel meer0.17$; Grootere letten naar plaatsruimte. LGIDM, 25 Augustus. Aan den 30sten-verjaardag van Z. K. H. Alexan der, Prins van Oranje, werd alhier heden door het uitsteken der vaderlandsche driekleur van openbare en particuliere gebouwen gedacht."Wegens hetongun- stige weder is de parade afgecommandeerd. In den ouderdom van ruim 75 jaren is gister namiddag alhier overleden de hooggeachte emoritus- hoogleeraar dr. F. W. Krieger. Hij was don 23sten November 1805 te Rotterdam geboren en legde zich met ijver op de studie der geneeskunde toe, waarin hij, na in zjjne geboorteplaats eerst de praktijk te hebben uitgeoefend, weldra als hoogleeraar aan de universiteit alhier, zich eene groote beroemdheid verwierf, welke zich mede over de grenzen des lands verspreidde. Ook vele geschriften van zijn hand ge tuigden van buitengewone kennis en ervaring. Toen hij eenige jaren geleden een welverdiende rust ging genieten, bleef hij nog, zoolang zjjne krachten het Foelieten, zich met jeugdigen ijver aan de weten schap wijden. Yolgens achterstaande advertentie zal de Com missie voor Volksbijeenkomsten weer een tentoon stelling houden van door den werkman gekweekte bloemen en planten. Wij wenschen der tentoonstel ling, die Zondag, Maandag en Dinsdag wordt open gesteld, een druk bezoek toe. De Commissie, die reeds zooveel moeite en tijd voor deze nuttige zaak over heeft, mag niet voor een déficit gesteld wor den integendeel, zij verdient den meest mogelijken moreelen en financiëelen steun, waartoe wij onze stadgenooten nogmaals opwekken. Op den 20sten Augustus 1831 werd uit War mond door de vrijwillige jagers der Leidsche Hoo- geschool Zr. Ex. den heer Meyer luitenant-generaal, (commandant van de 3de divisie infanterie, per request het verzoek gedaan dat „aan hen of aan elk hun ner in het bijzonder hetzelfde eerbewijs ten deel valle, en geen hunner hierin hoven anderen worde voorgetrokken, daar allen hebben gepoogd naar behooren hun plicht te betrachten." Dit verzoek was geteekend door hen die genoemd werden als zich in het bijzonder te hebben onder scheiden. Veor de vacante betrekking van leeraar in de oude talen aan het gymnasium te Assen, waar aan eene jaarwedde van 2000 is verbonden, zijn door curatoren ter benoeming voorgedragen dr. J. S. Van Veen te Leiden en dr. J. Zelling te Arnhem. Bij de Hervormde Kerk te Oude- enNieuwe- Wetering is beroepen ds. P. H. Herfkens, pred. te Schalkwijk. In de 30ste zitting der Algemeene Synode werd aangenomen het voorstel van een der leden, om io art. 38 godsdienstonderwijs de afvaardiging van ouderlingen niet verplichtend voor te schrijven en aan het slot daarvan te lezen, „dat de aanneming door den predikaat voortgang heeft, ook wanneer geen ouderlingen door den kerkteraad worden afge vaardigd, of wanneer de afgevaardigde ouderlingen op den bepaalden tijd niet tegenwoordig zijn." Ofschoon door sommigen werd aangemerkt dat hierdoor het plichtverzuim zou worden gelegaliseerd, daar ouderlingen, ingeval het voorgestelde wet werd, zich volgens de wet zouden kunnen onttrekken, was de meerderheid van oordeel, dat deKerkeraad in zijn recht bleef gehandhaafd, om ouderlingen af te vaardigen, dat hij daartoe echter niet langer verplicht was; dat zoowel kerkeraden als ouder lingen nu volkomen ontheven konden worden van den druk der gemoedsbezwaren, terwijl het daardoor alleen onmogelijk zou worden, dat de aanneming van nieuwe leden afhing van de willekeur van kerkeraden en ouderlingen, de jammeslijke feiten herhaald werden, die de ergewis van de meest verschillende richtingen hadden opgewekt op de dagen dpr aanneming vun de nieuwe leden, die tot de meest gewijde en kalme dagen in het leven der gemeenten moesten behooren. Eveneens werd aangenomen het voorstel van een ander lid, om ook in zaken van tucht hooger beroep toe te staan aan den klager, die zich door een vrij spraak in eersten aanleg in zijn recht verkort acht of zich verhinderd ziet het werk te vofbrengen, dat hem in de kerkelijke reglementen is voorgeschreven opgedragen. Daardoor werd in de eerste plaats recht gedaan aan art. 15 van het alg. reglement, luidende„Iedere beslissing van een kerkelijk college is vatbaar voor hooger beroep," en tevens een poging gedaan, om aan de klacht te voldoen dat in onze Kerk ook van uitspraken tegen het recht geveld, geen hooger beroep mogelijk zou wez6n. In de slot-zitting werden de verschillende con- siderantia vastgesteld, waarmede de voorloopig vast gestelde voorstellen aan de overweging van de classicale vergaderingen en provinciale kerkbesturen zullen worden aangeboden. Vastgesteld werd het besluit, genomen in zake het cla88icaa bestuur van Middelburg tegen het prov. kerkbestuur van Zeeland, dat het eerstgenoemde tijdelijk ontheven had van alle bemoeiing voor de Ned. Herv. gem. te Middelburg, in zake bezwaren en geschillen, welke met artt. 38 en 39, zooals die artikelen thans luiden, in verband staan. Ofschoon ook in de Synode de opvatting van het prov. kerkbe8tutur van Zeeland werd verdedigd, en niemand de verdediging van de handelwijze van het classicaal bestuur van Middelburg op zich kon nemen, was de Synode toch van oordeel dat de reglementen geen bevoegdheid geven tot handelen, zooals dit door het prov. kerkbestuur van Zeeland was ge schied, daar zij geen gedeeltelijke ontheffing van werkzaamheden ten opzichte van een enkele gemeente kennen. Van zijn standpunt had het prov. kerkb. naar die reglementen moeten handelen, de feiten behoorlijk omschrijven, het misdrijf qualificeeren en tucht op de genoemde leden des classicalen bestulurs moeten toepassen. Werd daartegenover aangemerkt, dat art. 27 in verband met art. 4 van het regl. opzicht en tucht de gelegenheid scheen te openen, om den zachteren weg in te slaan en door ontheffing van de taak, waartegen gemoedsbezwaren werden aangevoerd, die gemoedsbezwaren zelf in den geest der broederlijke fiefile overbodig te iriaken, de Synode besliste dat de reglementen dit niet toelieten en dat daarom de uitspraak moest worden vernietigd. De prins van Wied bracht gisteren in het Amstel-Hotel een bezoek aan dr. Mezger. In den namiddag is Z. D. H. naar Den Haag vertrokken. Naar men verneemt, heeft de referendaris bij den Raad van State, mr. L. P. Op Den Hooff, zijn eervol ontslag uit die betrekking gevraagd. De tweede openbare kinderspeeltuin, aan do Zaagpoort te Amsterdam, opgericht door de Ver- eeniging tot veredeling van het volksvermaak, is gisteren met eenige feestelijkheid geopend. Door den minister van koloniën zijn de heeren H. Buisman, D. De Boer, H. G. Heyting, J. Bosman, G. J. Oudemans, C. P. Rivière, mr. C. B. Neder- burgh, A. J. W. Vermandei, J. Ballot, A. L. T. A. Nepveu tot Ameyde, jhr. J. De Serière, M. Van der Ent, C. F. De Haan, C. C. M. Henny, E. L." Kruseman, J. D. R. H. Pilkard, R. A. J. Van Del den, W. A. Van Andel, D. Burger, G. L. Hofland, H. C. Itzig Heine, L. A. Van Oosterzee, W. J. Goenen, J. De Gruyter, O. L. Helfrich, C. E. P. Van Kerckhoff, W. L. Van Troostenbnrg De Bruyn en C. Van de Velde gesteld ter beschikking van den gouverBeur-genenaal van Nederlandsch-Indië, om te worden benoemd tot ambtenaar bij den bur gerlijken dienst daar te lande. De gewone audiëntie van den minister van binnenlandsche zaken zal Zaterdag a. s. niet plaat® hebben. Het stoomschip „Hampton", 9 Juli van Batavia vertrokken, arriveerde via Marseille gisteren te Hellevoetsluis. Z. M. heeft de volgende pensioenco verleend, als aan mr. S. Vissering, minister van financiën, 4000 J. M. L. en M. M. P. Nijssen, minderjarige kinderen van M. L. Beckers, vroeger wed. van J. M. Nijssen, thans huisvrouw van A. C. L. F. Van Haeren, commies 3de klasse bij 's Rijks belastingen, 269; G. Fontein, betaalmeester, 2288 ;jhr. G. K. Van den Santheuvel, contr. der dir. belastingen, 1127; B. J. R. Rasch, ontv. der invoerr. en ace. ƒ2574; J. U. Rib, comm. 2de kl. bij 's Rijks bel. 315; A. W. Lubbers, id. 4de kl. 98; J. F. Van Hems, id. 2de kl., 447 F. M. Paff, verific. 3de cat. bij id., 920; J. A. Koenen, landm. 1ste W. by het kad., 1354; G. W. Van der Gronden, ontvanger der invoerrechten en accijnzen en van den waarborg op de gouden en zilveren werken, 3000; T. G. Wolters, verificateur 1ste categorie by de invoer rechten en accijnzen, 1211. Gemengd Nieuws. Omtrent den g steren in de Galgstraat alhier gepleegden moordaanslag kan nog het volgende worden medegedeeld. De misdadigster is 25 jaar en de soldaat-plaatsvervanger 23 jaar oud. Zij hadden elkaar een paar jaar geleden leeren kennen op de boot van Rotterdam naar Zierikzee, waarop hij be diende bij den hofmeester en zy keukenmeid was. Die kennis werd van zeer intiemen aard, waarvan de gevolgen niet uitbleven. Langzamerhand werd hij echter tegenover haar koeler, tot hij eindelijk niets meer van haar wilde weten. Dat scheen zy zich nogal sterk te hebben aangetrokken, en wel zóó dat zjj tot een wraakneming besloot. Zij begaf zich naar hier en reeds Maandag-avond moet zij hem op de Haarlemmerstraat zijn tegenge komen, waarop zij Dinsdag-middag bij den heerK. in de Burgsteeg een revolver met eenige patronen heeft gekocht. Denzelfden avond ontmoette zij hem weer in de Galgstraat, waar den volgenden middag het drama plaats greep. Zij had hem daar met twee kameraads een herberg zien binnengaan, waar zij hem volgde. Terwijl hij met een anderen soldaat een partij biljart speelde, schreef zij een brief, en tegen den kastelein zeide zij nog dat zij met den eerstvolgenden trein weer moest vertrekken. Dat is echter niet geschied, want kort daarna kwam zij weer terug en bleef wachten tot de drie bezoekers vertrokken. Toen vroeg zij opnyeuw aan den haar ontrouw gewordene, of hij er bij bleef dat hjj niets meer met haar te doen wilde hebben en toen hij daarop bevestigend antwoordde, lostte zij op eens de revolver op hem, dech daar hij zich toen reeds tus- sohen de straatdeur bevond, werd hij slechts heel licht in den rug geraakt. Hij ontving alleen een schampschot. De wond die zij zich in den bovenarm toebracht - de kogel drong er bijna geheel door - is van ernstiger aard. Gelijk men weet, bevindt zjj zich thans in het academisch ziekenhuis. Op den hoek van den Znidsingel en de z. g. Kous is hedenmorgen van een woning ten ge volge van den bouwvalligen toestand het dak inge stort, gelukkig zonder eenig verder ongeval te ver oorzaken. In de nabijheid van onze stad is than een feit voorgevallen dat volkomen bewijst hoezeer wij het bij het rechte eind hadden toen wij in een onzer laatste nommers er op wezen aan welk dreigend gevaar de stijgende brooddronkenheid der militairen den ruetigen borger blootstelt. Niet ver van den tol aan den weg naar Oegst- geest ligt een eind landwaarts in de bq^pierij vaa

Leidsch Dagblad | 1881 | | pagina 1