Donderdag 25 Augustus. A0. 1881. N°. 6601. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. Abonné's die zich te beklagen hebben over late of ongeregelde bezorging van hel Leidsch Dagblad, gelieven daarvan schriftelijk of mondeling aan het Bureel kennis te geven. Hedenochtend zijn voor de inteekenaren daarop verzonden de Nos. 459löl der Ingekomen Stukken van den Gemeenteraad. LEIDSCÏÏ DAGBLAD. PRIJS PEZEB COUBAHTl T*r Leiden per 8 auandea.lAfc Franco per pos». Afeooderlykj* Mommen.......... PRIJS DER AD VERTES TIES I Tas l—6 npta...1.04 Iedere regel meers Q.17I. Groeier* letten naar plaaUnumta. STADS-BERICHTEN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN, Breniren ter kennis van belanghebbenden dat de ttveede I)ric- gateubrng gelegen over den Zijldijk in de gemeente Leiderdorp, wegens herstelling, gednrende 4 weken, aanvangende op Maandag 29 Augustus a. svoor rij- en voertuigen zal zijn afge sloten. Burgemeester en Wethouders voornoemd. Leiden, DE KANTER, Burgemeester. 23 Augustus 1S81. E. KIST, Secretaris. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN, Gezien het adres van de wednwe G. P. TIMP, wonende alhier, houdende verzoek tot plaatsing van een lieetwaterovnn in hare koekbakkerij aan den Onden Rijn N°. 118; Gelet op de artt. 6 en 7 der wet van 2 Juni 1875 (Staatsblad n°. 95); Geven bij deze kennis aan het publiek dat genoemd verzoek, met de bijlagen, op de Secretarie dezer gemeente ter visie gelegd is; alsmede dat op Woensdag den 7den Sept. a. s., 's voorraid- dags te elf nren, op het Raadhuis gelegenheid zal worden gegeven om bezwaren tegen dat verzoek in te brengen. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Leiden, DE KANTER, Burgemeester. 24 Augustus 1SS1. E. KIST, Secretaris. LEIDEN, 24 Augustus. Na kennisneming van de in hare handen ge stelde stukken heeft de commissie van financiën geene bedenkingen tegen de voordrachten tot wijzi ging van de verordening van 11 November 1880 bepalende het getal der scholen voor openbaar lager onderwijs enz.tot wijziging van de verordening voor de kweekschool voor onderwijzers en onderwjjzeres- 8entot wijaiging van de verordening regelende het getal, de jaarwedden, de benoeming en het ontslag der leeraressen en leeraren aan de Hoogere Burger school voor Meisjes; tot uitbreiding van het onder wijs aan de gemeente-inrichting tot opleiding van O.-I. ambtenaren, en tot wijziging van de betrekkelijke verordeningen; tot verhooging der begrooting 1881 met f 430, voor het brengen van veranderingen in het lokaal der Meisjesschool 2de klasse; tot aan- schafiing van een 80-tal kachels voor scholen en vertrekken van het raadhuis; tot verhooging der begrooting 1881 met 135 en 120, voor de aan schaffing van meubilair voor de Hoogero Burgerschool voor Meisjes en de Meisjesschool der 1ste klasse; tot vaststelling van een staat van af- en overschrij ving op do begrooting 1881 ten bedrage van 20S6.0G en tot bet verleeneu van eene tegemoetkoming van do kosten van zaalhunr aan de commissie voor de Bloemententoonstelling. - Wat het voorstel betreft betrekkelijk de inrichting tot opleiding van O.-T. ambtenaren komt het der commissie voor dat dio instelling getoond heeft de noodjge levensvatbaarheid te bezitten en dat het in het belang der gemeente moet worden geacht tot de voorgestelde uitbreiding in verband met de wijziging der Wet op het Hooger Onderwijs over te gaan, terwijl gegrond uitzicht bestaat dat het getal leerlingen successievelijk zal toenemen. Er bestaat gelegenheid tot verzending der cor respondents naar Amerika door middel van het stoomschip „P. Caland", waarvan de laatste bus lichting aan het postkantoor te Rotterdam is bepaald op Vrjjdag den 26sten Augustus a. s., des avonds te halftwaalf. Ten postkantore alhier moeten de brieven enz. dus uiterlijk des namiddags om halfzes bezorgd zijn. In de 29ste zitting der Algemeene Synode werd rapport uitgebracht door de commissie voor de nieuwe wetsvoorstellen over het voorstel, om in de wet op te nemen de verplichting dat ge machtigden in kiescolleges minstens moeten voldoen aan de eischen, die gesteld zjjn om tot diaken be noemd te worden. De Synode was het eens met de rapporteerende commissie en nam dit voorstel niet aan, dat, zooals j een van hare leden het ter Synode nog uitdrukke lijk aanwees, aan gemachtigden eischen zou stellen, die door de reglementen niet gesteld waren aan de stemgerechtigde lidmaten. Wat betreft het voorstel van de classicale vergadering van Wijk, om uit artikel 48 van het algemeen reglement de bevoegd heid te schrappen, daar aan elke classis toegekend, om, op verlangen van het provinciaal kerkbestuur, nevens den predikant, uit haar midden, bij beurt wisseling nog één predikant uit het provinciaal ressort te benoemen, besloot do Synode af te wijken van het advies der rapporteerende commissie. Zij kon niet aannemen dat de bevoegdheid tot misbruik zöu gaan leiden, en de gevallen waren aanwezig dat zij nuttig had gewerkt. Daarom wees de Synode het voorstel af. De vraag, door een der leden gedaan, of leden van de commissie van voordracht voor de benoeming van hoogleeraren in de godgeleerdheid vanwege de Ned. Herv. Kerk, als zoodanig aftreden, wanneer zij de provincie verlaten, moest, naar het gevoelen van de Synode, bevestigend beantwoord worden. De behandeling der wijziging van het reglement op de erkenning van nieuwe gemeenten werd daarna hervat. In de 30ste zitting werd do wijziging van het reglement op de erkenning van nieuwe gemeenten in haar geheel voorloopig vastgesteld. Zooals reeds herinnerd werd, was het van orthodoxe zijde uit gegaan, om langs meer aannemelijken weg het doel, dat met kerspelvorming beoogd werd, te bereiken. Thans is aangenomen, in het genoemde reglement de gelegenheid te openen, om zelfstandig bestaan toe te kennen aan een genoegzaam aantal leden der gemeente, die verklaren, dit voor de bevredi ging van hun Christelijk godsdienstige behoeften noodig te hebben. Omtrent de regeling der zaak is onder anderen bepaald dat de aanvraag, ua kennisgeving daarvan aan den kerkeraad, met redenen omkleed, wordt gericht aan hot classicaal bestuur, dat daarover binnen 9 maanuen beslist; dat deze aanvraag door het classicaal bestuur kan toegestaan worden, indien al de vereïschte stukken in orde bevonden worden, maar niet afgewezen wordt, indien zij daarenboven geschiedt in een gemeente met een of twee predi kantsplaatsen door 2/s, en, in gemeenten met drie of meer predikantsplaatsen, door een zooveelste gedeelte der op de kiezerslijst voorkomende stem gerechtigden, als er predikantsplaatsen in die ge meente zijn. De oorspronkelijke voorsteller voelde zich genood zaakt tegen het gewijzigde ontwerp te stemmen wegens het imperatief karakter, dat het voorstel in de discussie verkregen heeft. Slechts twee leden der Synode volgden hem daarin, onder uitdrukke lijke verklaring, dat dit om dezelfde reden geschiedde. De conclusie van het rapport in zake den invloed uit te oefenen door het Waalsche ressort, werd met meerderheid van één stem aangenomen. Opnieuw werd met algemeene stemmen hulde gebracht, zoo wel aan het verleden als aan het heden der Waal sche kerken in Nederland; met algemeene stem men werd dan ook afgewezen zoowel het voorstel om het Waalsche ressort van den rang van prov. kerkbestuur te brengen tot dien van een classicaal bestuur, als dat om de afvaardiging tot de Synode zoo te wijzigen, dat daar slechts één lid zitting zou hebben. In deze was de geheele Synode het geheel eens met de commissie. Mot meerderheid van één stem nam zij het besluit om bij de eindstemming in plaats van 7 stemmen slechts 4 stemmen aan het Waalsche ressort toe te kennen. De voorstan ders van den maatregel - en daaronder de Waal sche afgevaardigden, die den doorslag aan de stem ming gaven - grondden zich op den wensch, om den- schjjn zelfs te vermijden, dat zij partijdig waren in het toekennen dier stemmen, daar do Provinciale besturen van Drente, Overijsel en Utrecht dan naar evenredigheid minder ètemmeu zouden uitbrengen. Zij hoopten daarmede voorgoed een einde te maken aan den strijd, die de laatste jaren gevoerd- was tegen den invloed 'van het Waalsche ressort: Uit vertrouwbare bron verneemt men dat het adres van hulde aan het Transvaalsche volk bijna' allerwege met ingenomenheid is begroet. Aangezien het circuleeren der lijsten in vele der grootere plaatsen aanvankelijk eenige moeilijkheden ondervindt, worden door het bestuur van „het Groene Kruis'' maatregelen beraamd, om ook daar voor ieder de gelegenheid gemakkelijk te maken, door hun handteekening sympathie te betuigen aan onze dap pere stamverwanten in de Transvaal. Behalve door onderteekening van het adres, heeft „het Groeno Kruis" nog op vele andere wijzen be tuigingen van sympathie ontvangen. Zelfs zijn eem'ge verzen ingekomen, met het verzoek die aan het adres toe te voegen. Ook is van zeer gewaardeerde zijde het aanbod ontvangen, het adres naar de Transvaal over te brengen. Prof. Harting te Utrecht heeft den volgenden brief ontvangen: Gouvernements-kantoor. Zuid-Afrikaansche Repu bliek. Pretoria, 9 Juli 1881. Hooggel. Heer prof. dr. P. Harting, te midden van onze moeilijke en ernstige onderhandelingen tot uitvoering der vredesovereenkomst is het ons een aangename taak aan een der heiligste plichten te voldoen, die op ons rusten, den plicht van dank baarheid. Wij wenscben - zij het ook met korte woorden en voorloopig - U en in Uw persoon het geheele Nederlandsche volk onzen oprechten dank te bren gen voor de warme, de standvastige en geheel be- langelooze belangstelling, aan ons en aan onze ge rechte zaak bewezen gedurende den oorlog, dien wij gevoerd hebben voor onze heilige rechten, en die gij voortgaat to bewijzen door de oprichting der Nederlandsch-Zuid-Afrikaansche Yeroeniging. Wij hebben de oprichting dier Vereeniging met groote vreugde gezien en verwachten daarvan voor de ontwikkeling en den bloei van ons land en ge heel Zuid-Afrika veel. Wij weten, dat wij zonen van één vaderland zijn-, en een volk, dat met ons denzelfden Bijbel leert in dezelfde taal, is en blijft voor ons als broeders van één huis. Laat ieder in Nederland, die ons gesteund heeft, het weten, dat wij met oprechten dank vervuld zijn, dat onze gewonden, dat onze weduwen en weezen het van ons zullen hooren, dat wij uit Holland ondersteuning hebben ontvangen. En met het oog op de toekomst wagen wij het een wensch uit te spreken, dat voor veel wat wij nog noodig zullen hebben voor de opbeuring van ons diep geschokt vaderland, Uwe voortdurende be langstelling even krachtig ons nabij zal wezen als in het verleden. De opbouw van onzen Staat zal de ondersteuning eischen van ieder, die recht en vrijheid liefheeft. Ten slotte zeggen wij U beleefdeljjk dank voor de toezending aan ons van de door U gehouden rede bij de opening der Nederlandsch-Zuid-Afrikaansche Yereeniging te Utrecht. Hooggeleerde Heer, wij hebben de eer ons met hoogachting te noemen Uw geh. Dr. S. J. P. Kruger, vice-pres.W. Eduard Bok, St.-secr.

Leidsch Dagblad | 1881 | | pagina 1