wordt de toestand beter en hadden verschillende bestuursmaatregelen een goede uitkomst. Zoo is door politic-patrouilles, geholpen door welgezinde bevol king in do Milaboe, onze hoofdvestiging aan de west kust, de geheele streek voor het oogenblik van maraudeurs gezuiverd. Atjeh is nog warm van den oorlog, de afkoeling kan niet dan langzamerhand plaats hebbende be volking is gedund en verarmd. Er is onnoodig veel verbrand en verwoest. In de geheelo 26 Moekim staat geen behoorlijk huis meer. Geen wonder dat de bevolking van die streek aarzelt om terug te keeren. Tot nu verbleven er slechts eenige verarmde, verbitterde lieden die gemeene zaak maken met spits boeven, Atjehers, gedroste veroordeelden en gedeser teerde soldaten, die zich in die woestenij ophouden. En juist die strook grenst aan het gedeelte van onze hoofdvestiging te Kotta-Radja, dat gelegon is aan den rechteroever van de Atjeh-rivier, in hoofd zaak bestaande uit het militaire hospitaal te Panteh Perak en het Chineesehe kamp te Penajong, het minst tegen aanvallen beschermd. Dezer dagon kwam het bericht dat de panglima sagi, het voornaamste hoofd van de 26 Moekim, dat uitgeweken was en zich bij de zoogenaamde oorlogs partij in do bovenstroken te Komala had aange sloten, met zjjn gezin en verscheidene bloedverwanten in de 26 Moekim was teruggekeerd, dat hy zich wenschte te onderwerpen en zich voorgoed in zijn land wilde vestigen. Hij is naar Kotta-Radja ge komen en zal over eenige dagen den eed van trouw afleggen. Dit is een zaak van gewicht omdat er nu kans bestaat dat ook de bevolking van de 26 Moe kim terugkeert, waardoor die streek weder tot orde en welvaart komen kan en omdat dit het eerste voorname hoofd van Groot-Atjeh is dat in ondor- werping komt. Alles te zamen genomen is er stof tot tevredenheid." Yoor de betrekking van conrector aan hot gymnasium te Assen, waaraan eene jaarwedde van 2700 is verbonden, heeft zich niemand aangemeld. Dr. Suringar, leeraar aan het gymnasium, zal dus gedurende 1881/82 wel met de betrekking belast worden, zooals aanvankelijk het plan was. Het stoomschip „Wyberton", van Rotterdam naar Batavia, is Vrijdag te Padang aangekomen. Z. M. heeft aan J. De Crane, op zijn verzoek, met 1 November, eervol ontslag verleend als notaris te "Warmond; - bij de rustende schutterijen, op hun verzoek, eervol ontslag verleend, in Zuid-Holland: 9de bat. aan L. J. M. Timmers Verhoeven, kapitein wegens verandering van woonplaats6de bat., N. M. Dirkzwager, 2do luit.; - bjj de rustende schutterijen benoemd: in Zuid-Holland, 6de bat., tot 2den luit. D. Hammes. Gemengd Nieuws. Hedenmiddag waseonMaandag-vierder -a. \n de Vischbrug in twist gekomen met zijne echt- noote, die hem naar huis wilde leiden; die woor- 3el ïstrijd liep zoo hoog dat do man eindelijk door tu81 ;cheukomst van een politie-agent zijn weg ver volg de. Een eind op de Vischmarkt gekomen, hield jjy e chter in eens halt, maakte allerlei acrobatische toerei 'i S'nS ombuitolen, gooide zijn pet naar een h. >nd> die er mode wegliep en het hoofddeksel een eii 'd verder weer liet liggen, sloeg naar de om stander 3> nam eeQ 1°°P alsof hij zich verdrinken wilde I laar 81US rechtstandig tegen een boom staan net als een schildwacht op post enz., waarna do politie-ag hot raadzaam oordeelde hem, met behulp van tweeagenten met veel moeite, naar het politie-bu- reol te vei 'vooren. Een di ukproef, welke volgens de af stempeling i 'len 26sten Augustus tusschen 1 en 2 uron 's namiddags °P h®' postkantoor te Arasterdam zou zijn bezorgd, werd hier reeds hedon don 22sten Augustus ont\ angen. In alles is tegenwoordig voor uitgang te bes peuren. Van 15 tot 20 dezer zij n te Kat wij k van de haringvisschi 1rjj aangekomen: de schippers B. Van Beelen, reec lercs Firma Meerbrug; Wm. Hoek, reederes de wed. Y. Van RhijnP. De Haas, ree- der D. De VreugdD. Do Haas en D. Ros, beiden van den reeder N. .Haasnoot, respectievo'ijk met 170, 170, 137, 114, 247 kantjes pekelhariag en de vier laatsten eveneens met 4600, 13,000, 2300 en 11,000 stuks steurharing. Schipper Ros verkreeg een zeer hooge besomming, nl. 3850 ruw geld. De vangst is zeer ongelijk en over het algemeen in 8 a 10 wekeu reis nog niet voordeelig. Aan den afslag werd besteed voor volle pekelharing 17.75 a 18.50; maatjesharing 15 a. ƒ16; beide pet ton; - volle steurharing 20.50 a f 25, per 1000. To Dolft is 's avonds om ruim negen uren op de hoogte van het postkantoor een bespannen bokken wagentje zoo hevig door een tramrijtuig aan gereden, dat bestuurder, bok en wagen gezamenlijk in de gracht terechtkwamen, doch spoedig behouden op hot droge gebracht werden. - Eenige uren vroeger was, nabij de Oude Kerk aldaar een paard, dat door de eene of andere oorzaak geschrikt had, van een tramrijtuig losgeraakt en eveneens in do gracht beland. De bekende hooge kaden maakten eene on middellijke redding onmogelijk, zoodat het arme dier eerst achter een schuit tot buiten de stad gesleept moest worden. Op dien tocht had het echter geen uitwendige blijken van letsel opgedaan. In den nacht van Zaterdag op Zondag, of lievor 's morgens, omstreeks kwart voor vieren is te Rottordam brand ontstaan in het pand n°. 109, aan de Boompjes, waarvan hot gedeelte op den beganen grond en de eerste bovenverdieping bewoond werd door den broodbakker B. J. Van den Berg, terwijl het bovengedeelte aan drie gezin nen was verhuurd. In het gezin van den heer Van den Berg waren Zaterdag-avond nevens hem aan wezig zijn zeventienjarige dochter, zijn vijftienjarige zoon en eene nicht, terwijl zijne vrouw met twee jongere kinderen uit logeeren was te Neerbosch. Met de drie eerstgenoernden is hij des avonds uitge gaan en onder anderen in het Feestgebouw ge weest, waarna zij des nachts te halftwee tehuis zijn gekomen en onmiddellijk naar bed gegaan. De nicht sliep als gewoonlijk beneden in eene opkamer, de vader in de voorkamer der bovenverdieping, de zoon en dochter in een daarachter gelegen vertrek. Toen de nicht wakker word, bemerkte zij brand lucht. Onmiddellijk riep zij aan haren oom, die haastig voor den dag kwam, de bakkerij opende en alsnu zag dat aldaar alles reeds in volle vlam stond. „Roep maar brand!" zeide hij, „dan ga ik de kindoren wekken en den effectentrommel halen." Dadelijk SDclde de nicht heen om binnen en buiten alarm te maken. Spoedig echter had de brand zulk eene uitbreiding verkregen, dat er, naar het zich liet aanzien, weinig of geen hoop op behoud van het huis bestond. Gelukkig bleek het weldra dat do be woners der bovenverdiepingen aan de ramp waren ontkomen. Doch inmiddels werd de heer Van den Berg met zijn zoon en dochter nog steeds vermist, tot men eindelijk na veel moeite tot de treurige ontdekking kwam dat allo drie bij de ramp den dood hadden gevonden. De lijken lagen in de voor kamer op de eerste verdiepingdat van den heer Van den Berg in een hoek onder het raam; dat van den zoon op eenigen afstand naar dezelfde zijdo; dat van de dochter bij den achterwand. Voor zoover men kon nagaan, moeten do drie ongeluk- kigen door het vuur ingesloten zijn geweest, daar de vlam van do achterzijde naar hen toekwam en er geen uitweg meer langs de trap bostond, terwijl zij misschien door de vlammon, die tegelij kertijd beneden uit het voorraam opsloegen, ver hinderd zijn om naar buiten te komen. "Wat er van zij, men vond naast den heer Van den Berg den effectentrommel, en in zijne hand den sleutel bos geklemd. In overleg met den burgemeester, die spoedig op het terrein van den brand aanwezig was en onafgebroken er bij is gebloven, werden de lijken voorloopig overgebracht naar het naburige pand n°. 111, bewoond door den heer H. Dekker, koopman in kleederon, die hoogst welwillend zijn huis ter beschikking stelde voor de lijkschouwing. Deze werd aldaar verricht door twee geneeskun digen, die constateerden dat de drie ongelukkigen waren overleden aan verstikking, zijnde er slechts aan één der lijken kleine brandwonden gevonden. Daarna ziju zij naar het Ziekenhuis vervoerd. - Het geheele pand is verbrand, nagenoeg zonder dat er iets kon worden gered. Bij de drie gezinnen die het bovengedeelte bewoonden, was niets tegen brandschade verzekerd. - Een aDder bericht meldt dat dank zij dor windstilte de brand geen grooteren omvang had bekomen. De brandweer was, zooals in den Zaterdag kermisnacht te begrijpen is, eerst laat en zeer onvoltallig ter plaatse. Te Haarlem is uit den Kinderhuissin gel opgehaald het lijk van J. De Bruin, oud onge veer 31 jaren, schipper, woonachtig te Oudshoorn. De Baangracht te Amsterdam is in rep en roer geweest. Een door drankmisbruik van zijn heldorheid van zinnen beroofde had de liefhebberij om een hondje van do straat op te pakken, dat beestje geweldig te ranselen en op alle wijze te mishan delen. Deswege door vrouwkens uit de buurt met scherpe woorden geïnterpelleerd, scheen zijn woede nog te stij^on, smeet hij het beest herhaaldelijk te water en presenteerde zelfs het vaneen te trekken, toen een der geburen, op de plaats aankomende, den onverlaat omverwierp en aan de intusschen ge roepen politie-agenten overleverde, die hem naar het bureel overbrachten. Naar het Hdbl. meldt, liep oen trein, die in den namiddag van Haarlem naar Amsterdam vertrok, onderweg groot gevaar, daar de achterste wagen uit het spoor geraakt was. Een der reizi gers, de heer D. d. C., uit Haarlem, bespeurde het ongeval en hoewel hij het portier van zijn wagen niet openen kon, wist hij toch uit het raam te komen en langs de loopplank den machinist te bereiken. Deze had, evenmin als oen der conduc teurs, van het gebeurde iets gemerkt en wildeden heer d. C. eerst maar half gelooven, maar gelukkig kwam de waarschuwing toch nog niet te laat. Do „Zandvoortsche Badcourant" be richt dat men voornemens is in de eerste dagen van September te Zandvoort een groot „fête de nuit" te geven, namelijk een bal masqué et paré in de Passage, die daartoe geheel als balzaal zal worden ingericht. De opbrengst is bestemd voor het fonds voor weduwen en weezen van veronge lukte visschers. Twee jongelieden te Nieuw-Schoone- beek hadden verkeering aangeknoopt met hetzelfde meisje, waarom een der twee een dezer avonden zijn medeminnaar opwachtte, gewapend met een scherp werktuig, waarmede hij hem onverwachts aanviel en een zijner ooren zoogoed als afsneed. In een heerenhuis te Amersfoort ijlden Zaterdag-avond, op het geschreeuw hunner dienst bode, de huisgenooten uit hunne woonkamer en zagen haar in volle vlam de trappen afkomenzij trokken haar onmiddellijk naar den tuin en bluschton daar de vlammen, zoodat de dienstbode vermoedelijk in het leren zal worden behouden, ofschoon zij erge wonden heeft bekomen. Het vlamvatten haror klee deren schijnt te zijn ontstaan door een nog brandend weggeworpen lucifer, waarmede zij een nachtlampje had aangestoken. Zaterdag namen aan den schietwedstrijd te Antwerpen deel: de rustende kanonniers uit Rjjssel 5 treffers, 8 punten; de artillerie uit Ant werpen 11 en 24; de artillerie uit Bergen 11 en 24; de cavalerie uit Antwerpen 6 en 24. De eerste prijs is behaald door het corps Kon. Scherpschutters van Rotterdam, de tweede door de jagers uit Ltuven, de derde door de infanterie uit Verviers. Te Mechelon is een bruiloftspartij, be staande uit achttien personen, die zich Woensdag middag, daar do brug over do Dijle wegens her stelling niet gebruikt mocht worden, met een roei boot over liet zetten, door het kantelen van het vaartuig middea in de rivier te water geraakt met het treurige gevolg dat twee vrouwen en een kind van tien jaar verdronken. De overigen werden met veel moeite gered. Het lijkje van het kind is op ongeveer een uur afstand van don noodlottige plek opgevischt, de vrouwenljjkon zijn nog niet teruggevonden. Over de oorzaak van het ongeluk is men het niet eens; sommigen schrijven die toe aan overlading van de boot, anderen aan slechte directie; - zooveel is echter zeker dat het geheele gezelschap in een zeer opgewonden toestand verkeerde,; De tweede der Turksche roovers, die Suter gevangennamen, is te Athene gevat, juist toen bij op het punt stond van te ontsnappen. Hij en de eerste roover, genaamd Nicolaas Polielaios, het hoofd der bende, hadden een pleizierreisje naar Weenen gemaakt van Suters geld en waren van daar over Rumenië en Konstantinopel naar Athene gegaan. Polielaios is van Tenedos afkomstig en is dus een Turksch onderdaan. De tweede roover werd te Smyrna geboren. Men vond 1700 T. pd., fraaie gouden horloges met diamanten, en ringen en kost bare kleeren bij hen. Ook vond men brieven van Polielaios aan zijne zustor te Smyrna. Dezer dagen verdronk een vierjarig kind in do kom van een fontein van de Londensche Kensington-Gardens. Ongeveer 50 personen stonden er om heen en niemand deed een poging het kind te redden. Ten slotte werd het dood door een tuinman uit het water gehaald - dat twee voet diep was! De Chineesehe regeering nam eeni gen tijd geleden een besluit, waarbjj aan hare onderdanen verboden werd gedurende 100 dagen zich hot hoofd te scheren. Wegens overtreding van dat verbod werden op den llden Juni 60 per sonen te Foochow met stokslagen en een boete van 25 pd. st. gestraft. Voordat do schuldigen werden losgelaten, werden hunne hoofden, tot waarschuwing zeker voor anderen, met zorg geverfd en gevernist.

Leidsch Dagblad | 1881 | | pagina 2