Boven Hoorn heeft zich een hevig ouwe- der ontlast, waardoor hier en daar in den omtrek vee in de weide is doodgeslagen; o. a. van een landbouwer 6 koeien, een paard en een hond. Daar de hagelsteenen op sommige plaatsen zoo groot als duiveneieren waren, moeten de te veld staande ge wassen veel geleden hebben. In de afgeloopen maand z|jndoorde ste delijke keurmeesters te Amsterdam weder bij diffe rente leveranciers voedingsmiddelen afgekeurd. Te vens hebben B. en Ws. het navolgenswaardige be sluit uitgevoerd, om de namen van dergelijke leve ranciers openbaar bekend te maken. Een verpleogde in hetrijksgestichtOm- merschans heeft aan den adjunct-directeur, op de binnenplaats van het gesticht, getracht een mes steek toe te brengen, die door den directeur geluk kig werd afgeweerd. De dader is terstond in ver zekerde bewaring genomen. De Blaapst eehouder L. S. v. d. S., wo nende aan den Schiedamschendjjk te Rotterdam, is door een Engelsch matroos nogal ernstig aan den hals verwond. De dader is ter beschikking der jus titie gestald. De nieuwste k omeet is thans reeds voor het bloote oog zichtbaar, doch alleen des morgens. Haar weg gaat N.-W. naar den Grooten Beer. Yan 20 tot 27 dezer zal zjj waarschijnlijk haar groot sten glans beroiken en wegens de afnemende maan gemakkeljjk te zien zijn. Yan daar gaat de komeet Z.-W. De oude komeet is bijna niet meer te her kennen. Hare plaats is links van den Poolster. In Zwitserland klaagt men over de droogte die daar, met uitzondering van een paar donderbuien, nu reeds twee maanden heerscht. Het gras is verschroeider is geen kans op don gewonen tweeden hooioogst, en op vele plaatsen heeft men gebrek aan water. Er is reeds veel vee ten gevolge van hitte en watergebrek omgekomen; in Schwyz, Waadtland en de dalen der Jura stierven goheele kudden. Vele boeren moeten het water, dat zij voor huiselijk gebruik noodig hebben, mijlen ver halen. In de kerken wordt om regen gebodenhet is te hopen dat de droogte niet langer aanhoudt, anders zou aan den wijn- en graanoogst, die nu zooveel be loven, grooto schade toegebracht worden. Ook in bet oosten van Frankrijk heerscht onafgebroken droogte en groote hitte, waardoor boeren en tuiniers veel schade lijden. Oude Algerijnen verklaren dat de hitte er erger is dan die van een Afrikaanschen zomer. De instructie in zake de bedreigings- 4 brieven aan den Duitschen keizer heeft aan het I ;cht gebracht dat men hier eenvoudig met een k wajongensstreek heeft te doen. De schrijver, een jarig0 huisonderwijzer te Hochstieblau, Liedtke meten en zoon van een onderwijzer te Elbing, een domoor en een warhoofd te gelijk, die zich revolutionaire lectuur had laten opwinden tot j ichrijven van allerlei onzin, ook in brieven aan perso nen> rï'6 k|j tot zijn bondgenooten rekende. Hij liet zi, 'n dreigbrioven aan keizer Wilhelm nota bene door i 'Ja ^eertrngen overschrijven: bewijs genoeg dat me. 1 ^'er met een zeer onnoozel conspirateur te doen he e^" in brand in de fabriek van Röhrin- «rer en 1 ^onen te Frankfort is alleen voor 200,000 mark aan kinabast verbrand. Men kan dus nagaan dat de gel ,ee'° schade minstens eenige tonnen gouds beloopt. Op drie kilometers afstand van Ilondaye zijn Dondert 'ag-morgen te halfelf een personentrein van Bayonne en eeu onkele locomotief die uit eerst genoemde plai *ts kwam, in volle vaart tegen elkander °eloopen, met 'iet gevolg dat de beide locomotieven, vier waggons e 11 een kolenwagen verbrijzeld werden. Negentien perso nen zlJn zwaar, doch niet doodelijk gekwetst. Nut en vorn taak vereenigd! De Wester- spoorwegmaatschai ">PÜ laat morgen, Zondag, ten be hoeve van de lede o der Parijsche beau-monde, die zich thans in grooten getale op hunne buitenverblijven te Trouville ophout'en, een kioz9rstrein naar Parijs loopon, die zo*.'danig is ingericht dat do pas sagiers, na hun burgerplicht vervuld te hebben, nog juist tjjdig genoeg te Deauville kunnen arriveeren om de wedrennen bij te wonen. Uit oen drogen, ongebruikton put, bij den boog van het Westerspoor, zijn door de Parijsche politie negen misdadigers van do gevaarlijkste soort te voorschijn gebracht. Eenige eenvoudige lieden, dio des nachts toevallig do eenzame plek gepasseerd waren, hadden gemeend bovennatuurlijke geluiden uit den put te hooren opstijgen. Doodelijk verschrikt gaven zij kennis van hunne bevinding aan den commissaris van politie, die echter hunne meening dat het daar ongetwijfeld moest spoken, niet deelde en bij het volle daglicht, onder begeleiding van een talrijke politiemacht, met den besten uitslag een onderzoek in loco instelde. Amerikaansch e list. - In ver schillende steden van Amerika kan men tegenwoordig op de uithangborden van koffiehuizen het volgende lezen „Bier wordt hier om niet geschonken." Gaat men naar binnen en bestelt men een glas bier, dan moet men toch vijf cents betalen. De kastelein namelijk verklaart dat het inschenken gratis geschiedt, maar het bier moet betaald worden. Door het Engelsche Admiraliteitshof is uitspraak gedaan in het rechtsgeding betreffende den eisch tot schadevergoeding, ingesteld door het Nederlandsche Gouvernement tegen de eigenaars van het Engelsche stoomschip „Fatfield," wegens het in den grond loopen van den Ned. loodsschoener N° 1 in het Engelsche Kanaal, in de maand Mei 1880. De schuld der aanvaring werd bewezen te zijn geheel aan de zijde van het stoomschip, zoo dat da eigenaars veroordeeld werden tot betaling der geheele deugdelijk bevonden, als schadever goeding geëischto som. Een tot heden onbekend volk is korten tijd geleden op de Andamanen-eilanden ontdekt. Het wordt Dsjarawas genoemd en bewoont de dichte bos8chen in de nabijheid van Port Blair op het eiland Zuid-Andaman. De taal dezer wilden is zeer verschillend van het Bogingigidi der vriendschap pelijke Andamanezen. Wel beschilderen zjj, evenals dezen, hun lichaam met roode aarde of witte klei, maar daarentegen zijn hunne kano's, wapenen en gereedschappen zeer verschillend. Het moet een weerloos, zeer vreesachtig volk zijn. De voltrekking van een doodvonnis te Teheran. - In het midden van een veld, op een sterk getimmerte, is een kanon van groot kaliber bevestigd met den mond naar boven gericht. Na het gebruikelijk gebed, binden de beul en zijn helpers den misdadiger stevig boven het kanon vast en zóó dat hij geen ander steunpunt heeft dan de gapende mond van het stuk. Yorvolgens vuurt de beul het stuk af, met een kalmte alsof hij zijn pijp opsteekt. Het schot gaat af en het lichaam wordt onmiddellijk in duizend stukken in de lucht geslingerd, om ver volgens op de hoofden en aan de voeten der menigte noder te dalen. Onze stamverwanten in Zuid-Afrika beweren dat het Engelsch mot het Ilottentotsch meer overeenkomst heeft dan het Hollandsch, het welk zij spreken, terwijl volgens de Engelschen deze laatste taal meer den naam van Ilottentotsch verdient. Yoor taalgeleerden moet dit eene netelige quaestie zijn, waarin we ons niet zullen verdiepen; we bepalen ons de woorden mede te deelen, waarin de Zuid-Afrikaners hunne mceninguitspreken: „Die Engelse en Engelsgezinde Afrikaners skel ons lands taal (Afrikaans) uit ver'n „Hottcntotstaal", waar mee hullo wil te kenno ge, dat dit 'n verbastorde mengselmoes is. Hulle het die woord „Ilottentots- taal" in die betekenis in die wereld gebreng, maar nie, ver Afrikaan soos hulle bedoeling was nie mar ver die Engelse taal soos die mense nou al meer begin in te sion; want Engels is eïntlik die ware verbasterde brabbeltaal. In vergelyking met En gels is Afrikaans 'n suiwere taal. Dus, mense, ont- hou dit! Van nou af is „Hottentots-taal" en En gels" ver Afrika name van gelyko betekenis." De conducteurs der Berljjnsche trams schijnen het in voorkomendheid nog niet ver ge bracht te hebben. Als een bijzonderheid wordt het beschouwd, indien zij den wagen laten stoppen, wanneer eene dame het voertuig wil verlaten en de meeste schoonen hebben dan ook maar van den nood een deugd gemaakt en springen onder het rijden zeer behendig van en op den wagen. Een dame, die nog niet zoo vlug in het springen was en den wagen moest verlaten, deed dezer dagen zulk een ongelukkigen sprong, dat zjj achterover op de straat viel en zwaar gekwetst bleef liggen. Niet ten onrechte vragen de bladen, wanneer de tramwegmaatschappij eens bevel zal geven om op verzoek de voertuigen te doen stoppen. Menigeen heeft reeds door do lompheid van koetsiers en con ducteurs een ernstig ongeluk opgeloopen. Onlangs heeft te Cardiff, in Schotland, de markies van Bute in z|jn uitgestrekt park eene groote theepartij gegeven aan al de schoolkinderen. Er waren zeker 20.000 kinderen, die van zjjne gast vrijheid gebruik maakten; de rij tafols was 5 En gelsche mijlen lang. Er werden 15 ton koek en lekkernijen opgedischt; een ton bevat 1015 Ned. ponden. Ieder dier kinderen heeft een kop van aar dewerk gekregen met het wapen van den graaf van Dumfries er op. Het is ter eere van dien pas geboren zoon en erfgenaam van markies van Bute, dat deze feesten plaats hebben. Een rekengraag Engelsch belasting schuldige heeft uitgecijferd, dat de koningin oen ver mogen bezit van 180 a 190 millioen gulden. Haar jaarlijksch inkomen is bjjna 5 millioen, waarvan zij de helft oplegt met eene rente van 3 pet. KOLONIËN. BATAYIA, 15 Juli. {Vervolg.) Door zeer verdachte, om niet te zeggen ongepaste praktjjken van het gouvernement van Zuid-Australië, heeft de Nederlandsch-Indisehe Stoomvaart-Maat schappij zich na herhaalde inschrijving moeten terug trekken van de mededinging naar een door het Zuid-Australische gouvernement gesubsidieerde stoomvaart. Wanneer nu onze regeering niet krachtig tusschen beide treedt en door verhoogde tegemoet koming het voortzetten der zaak mogeljjk maakt, bestaat er kans dat Indië zijn eigen stoomverbin- ding met Australië verliezen zal. Yoor de Kolonie zou dit ten zeerste te bejammeren zijn. Do controleurs Rademaker en Van Beusechem hebben te dezer stede met goed gevolg het klein- notaris-examen afgelegd. Den 13den dezer liep het examen af voor debe trekking van commies tweede klasse bij den post en telegraafdienst. Yan de zich aangeboden hebbende candidaten slaagden de heeren C. Yeer, J. C. Freriks en L. A. Abbink. Er komen uit Atjeh steeds meer ongunstige be richten. De epidemieën bljjven West-Java teisteren. De veepest is stil. De koortsen nemen toe in de Preanger en Krawang. De heerschende grondtoon in Indië in en buiten zaken, is lusteloosheid. Door den gouverneur-generaal van Ned.-Indië rijn de volgende beschikkingen genomen: Civiel Departement. Benoemd; Tot machinist bij *s landa stoombaggermolen te Soerabaia G. Hagenzieker; tot assist.-resid.: Van Klagen, F. Ketjen; van Mandhéling en Aukola, II. Van Heuckelum; tot boekh 3de klasse bij de in- en uitvoerr. en accijnzen A. K. K. Schieke; tot lid bij de commissie van toezicht op de hoogere burgerschool met vijfjarigen cursus te Soerabaia C. G. De Bcustot ingenieur 2Jc kl. bij den waterstaat en 's lands burg. openb. werken J. P. Hengeveld en id. 3de kl. J. K. E. Triebart; tot pred. bij de Prot. gera. te Soemenap, J. F. Thieme; tot onderw. 3de kl. J. F. M. MasthoiT en C. A. G. Berghuis; tot gezagvoerder van een der vaartuigen voor den dienst der in- en uitvoerrechten en accijnzeD, J. Lonwerens; tot kantoorebefs 4de kl. bij den post- en telegraafdienst F. Ch. Cogaardt, C. S. Polak en J. K. Wiggcrs. met bepaling dat zij als zoodanig te Sitoe- bondo, Kransiian en Ngawi zullen optreden; tot adj.-commies bij id. J. E. Herman De Groot, id. te Cheribon; tot lid bij da wees- en boedelkamer Th. Herinens. Geplaatst: Bij het hoofdbureau de ben. comm. 2de kl. J. F. Scheltema en II. F. Versteegh; te Batavia, de waarn. opzichter 2de kl. C. J. Bullée; te Banjoemas, de ben. onder wijs. 3de kl. J. E. M. MasthoiT; te Probolingo, de id. C. A. G Berghuis. Gedetacheerd: Bij het dep. van bitnenl. best. de opz. 2de kl. C. Uaccoa. Overgeplaatst: Naar Demak de opz. 2de kl. J. C. VV. F. Ditmarsch; naar Palembang de iDgeD. 3de kl. A. J. Crom- melin; naar Kotta-Radja de opz. 1ste kl. M. J. IJzermannaar Kendal de id. 3de kl. J. II. A bellnaar Meedoet de id. 1ste kl. A. N. Pieters; naar Genteng Bantam de id. 2de kl. K. Hage- man; naar Tassik-Malava de id. 3de kl. J. W. O. H. Bueninck als hoofdonderw. naar Poerworedjo E. Asbeck Brosse; als id. te Samaraog D. A. P. Kok; als hoofdonderw. naar Fort de Koek J. Van der Wouda; naar Benkoclen de onderw. 2de kl. P. A. Burger; naar Bandong de id. J. B. Kampschunr; naar Batavia de id. J. Verschuil. Bij den post- en telegraafdienst: Baar Soera baia de id. C. L. Reineke; naar het hoofdbureau de id. P. W. Van Drongelen; naar Buitenzorg de id. J. L. Gronovius; naar Cheribon de kantoorchef 1ste kl G. Verborgt; naar Buitenzorg de id. 2de kl. G. Spier; naar Soerakarta de comm. 3de kl. L. A. Abbink; naar Atjeh de id. C. L. Carpcntier; naar Samarang de id. 1ste kl. II. W. G. L. üoeve. Verleend: Een tweejarig verlof naar Europa wegens ziekte aan deu assist.-resident van Kluten F. U. Van Hengel; id. aan den lsten coinm. bij de algem. rekenk. C. P. Muller. Ontslagen: Eervol, als lid bij de wees- en boedelk. te Amboina: L. C. Vau Berkel; id., wegens ziekte, de commies 2de kl. bij den post- en telegraafdienst I.. Van Maanen; id. wegens vertrek als lid bij de commissi» van toezicht op de II. B.-S. met 5-jar. cursus te Soerabaia A. J. Snonrk. Departement van Oorlog. Verleend: Een 2-jarig varlof naar Europa, wegeua ziekte, aan den kapt.-kwnrtierm. D. J. Van Oosterzee. Bevorderd: Tot laten loit. bij het wapen der genie F. W. v. Bloemen Waanders en K. J. Leeflang. Overgeplaatst: Naar Atjeh de kapt. der inf. Visser; naar Soerabaia de late luit. der artill. Bisdomnaar Batavia de 1ste luit. der inf. Schneider en Picard. Ontslagen: Op verzoek, eervol, wegens volbrachten dienst tijd, met bahoud van recht op pens., de kapt. der inf. F. A. F. E. E. V. Werdmuller VJu Elgg. Departement van Marine. Benoemd: Tot machiuist op den ijzeren stoombaggernaolen bij bet naarine-etabl. te Soerabaia C. Van de Stadt; tot 2den id. by de gouv.-marine A. J. H- De Bruen. Overgeplaatst: Naar de bosch-exploitatie te ParengaD, de 2de opziener voor het vak van scheepsbouw J. Retemejer; naar het marine-etabl. óp Onrust, de id. J. C. Olmer. Gedetacheerd; Eij het dep. der marine in N.-I. de kapt.- luit.-ter-zee G. Kruys.

Leidsch Dagblad | 1881 | | pagina 2