N°. 6598. Maandag 22 Augustus. A". 'ISS I. PRIJS DEZER OOCSASTi Voor Leiden per 8 meenden......1.1®. Des® Courant wordt dagelyka, met uitzondering fan Zon- en Feestdagen, uitgegeven Tweede Blad. btads-berichten. Oostonv.-TIong-. Monarchie. LEIDSCÏÏ DAGBLAD. i.4a Afzonderlijke Nommere(LOS. Franco per post.. PRIJS DER A-D VERTES TIES: Ven 1—1 regels.. iedere regel meer,.™ firoolero ie tiers, nair plaatsruimte. vt, 1.0». 0.17*. PATESTBLADES. De Burgemeester, Hoefd van het Bestunr der gemeente Lei den, doet te weten, dat de patentbladen van koffiehuishouders, slijters en tappers, benevens de nog onafgehaalde patentbladen van inlandsche kramers en schippers, enz., alsmede die voor d« belanghebbenden wonende in de Wijken I, II en III, alle over het dienstjaar 1881/82, b|j het College van Zetters in een der vertrekken vsn het Raadhnis dezer gemeente, op vertoon van het aanslagbiljet, verkrijgbaar zjjn, des namiddags vaa 1 tot 3 nren, en wel vaa 22 tot en met 25 Augustus e. k., terwijl na het verstrijken van dim termijn de onafgehaalde patentbladen ter nitreiking moeten warden afgegeven aan de deurwaarders der directe belastingen alhier, die voor hnnne moeite mogen eischen Hen cents zonder meer. Leiden, De Burgemeester voornoemd, 20 Angnstns 1881. DE FREMERY, Weth., lo. Borgem. De Burgemeester, Hoofd van het Gemeentebestaur van Leiden, brengt ter kennis dat op heden aan den ontvanger der directe belastingen alhier is terhandgesteld het op den 19den Angnstns jl. invorderbaar verklaard kohier van het patentrecht, dienst 1881/82, Wijken VII, VIII, II en restanten en dat een ieder verplicht is zijnen [aanslag op den bij de Wet bepaalden voet te voldoen. L e i d en, De Burgemeester voornoemd, 20 Augnstns 1881. DE FREMERY, Weth., lo. Borgern. Vergadering van den Gemeenteraad van Leiden, op Donderdag 25 Augustas 1881. LEIDEN, 20 Augustus. Het Haagsehe Dagblad brengt in herinnering dat het heden 50 jaar geleden is dat Prins Fre- derik der Nederlanden het grootkruis van de Wil lemsorde ontving. Op 20 Augustus 1831 toch gaf de toenmalige Kroonprins, later Koning Willem H, bij dagorder, uit zijn hoofdkwartier te Eindhoven, het door hem aangevoerde leger kennis, dat deze hooge onderscheiding zjjn broeder ten deel was gevallen, in de volgende woorden: „Dat het leger op éénen wenk marschvaardig was en krijgstucht en wapenhandel kende, dat heeft het te danken aan de onvermoeide zorgen van mijnen geliefden broeder den admiraal en kolonel-generaal (Z. K. H. Prins Frederik). Daarom heeft de Koning op mijne voordracht terstond besloten, de groote verdiensten van den admiraal en kolonel-generaal, die mij steeds behulpzaam was en aan mijne zijde streed, te beloonen met het grootkruis der Wil lemsorde." De onlangs bij het leger ingevoerde compag- nieskar zal bij de a. s. najaarsmanoeuvres nog slechts enkele compagnieën in gebruik gesteld worden, terwijl de benoodigde voertuigen voorloopig alsnog op de bestaande wijze zullen worden gerequireerd. De gemeenteraad van Utrecht heeft besloten tot het aangaan eener 4-pcts.-geldleening groot 300,000. Het stoomschip „Prinses Marie," van Amsterdam naar Batavia, vertrok Donderdag van Snez. De gewone audiëntie van den minister van justitie zal Dinsdag a. s. niet plaats hebben. Z. M. heeft den heer K. F. Koning, met in gang van den lsten Sept. a. s., benoemd tot ad- spirant-ingenieur der marine; - den 2den luit. J. A. Fraterman, van het 6de reg. inf., op non-activiteit gesteld, in afwachting dat omtrent hem Dader zal worden beschikt; - den officier van administratie 3de kl. bij de Kon. Ned. zeemacht K. J. Yan den Bussche, te Willemsoord, voor den tijd van één jaar, ingaande 1 Sept., benoemd tot leeraar in de Engelsche taal- en letterkunde en de aardrijks kunde aan de Koninklijke Militaire Academie. BUITENLAND. Frankrijk. De verkiezings-commissie van Belleville heeft het volgende protest uitgevaandigd: „Burgers! De republikeinsche radicale comité's van het 20ste arrondissement vereenigen zich zoo krachtig mogelijk met het pretest van hun candi- daat. Het mag niet afhaDgon van eene handvol dwaashoofden, men weet niet van waar gekomen, om de rechten der burgers aan te randen, de vrij heid van discussie te vervangen door een rumoer van wilden. Ons blijft de vrijheid van stemmen over en in het 20ste arrondissement zal er geen republikein zijn, dien naam waard, die den 21sten Augustus, door het uitbrengen van zijne stem op den burger Gambetta, het goschonden recht van vergadering en de onderdrukte vrjjheid van spreken niet wreken zal. „Burgers! Ons 20ste arrondissement heeft tot dusver in de voorhoede der democratie gestaanhet mag thans niet zonder protest de lafhartige aan vallen verduren van eene bende zonder eergevoel en vaderland. lieve Frankrijk! Leve de Republiek 1" Het voorbeeld van het 20ste arrondissement, Belleville, heeft aanstekelijk gewerkt op het 11de arrondissement van Parijs. Daar zouden de candi- daten Floquet en Lockroy Woensdag-avond tot hunne kiezers het woord voeren, maar dezelfde partij, die den vorigen avond den heer Gambetta bet spreken belette, deed hot nu ook dezen candi dates Zij kwamen er echter slechter af dan hun beroemde lotgenoot, want toen de heer Lockroy de onruststokers met even grove scheldwoorden beje gende als de heer Gambetta het deed, ontving hij een pak slaag en ternauwernood konden hij en de heer Floquet zich door eene overhaaste vlucht, ter wijl hunne vrienden den aftocht dekten, aan nog erger mishandeling onttrekken. Evenals te Belle ville was ook hier de naaste aanleiding tot het tumult de samenstelling van het bureau'. Ook hier beweerden de levenmakers dat een hunner bescher melingen gekozen was, terwijl de vrienden der can- didaten niemand dan een uit hun midden op en om den voorzittersstoel wilden zien. De „Agence Havas" maakt de opmerking dat de wet, die onlangs door de Kamer is aangenomen, de verlenging van het handelstractaat met Engeland, door dat Rijk gevraagd, niet zou vergunnen vóór dat de onderhandelingen genoeg gevorderd zyn, om zeker te zijn van het sluiten van het tractaat. Het blad hoopt dat men het nog eens zal worden. Het genoemde wettelijk bezwaar zal het Engelsche Ka binet, naar het blad vertrouwt, eene oplossing doen zoeken, die beide rijken bevredigen zal, die elkander evenzeer noodig hebben. Duitscbland. Het Beiersche oorlogsbudget is verschenen; het raamt do uitgaven voor 1882 op 46 millioen mark, zijnde 3,400,000 mark meer dan over 1881. Daar voor krijgt Beieren drie nieuwe batterijen veld artillerie en een regiment vesting-artillerie, terwijl de infanterie ook nog met een regiment zal worden vermeerderd. Groot»-Britanaië. De ministers zijn Woensdag te Greenwich aan het tegen bet einde der zitting gebruikelijke vischdiner bijeen geweest. Do liberalen van Greenwich, wier vertegenwoordiger in het Parlement de heer Glad stone vroeger geruimen tijd geweest is, boden hem bij die gelegenheid een fraaien armstoel aan met een adres van hulde. De heer Gladstone hield aan het diner een korte toespraak, waarin hij o. a. zeido dat in den loop der zitting de noodzakelijk heid gebleken was van maatregelen, om het Lager huis blijvend te doen zijn een waarborg voor de vrijheden der natie en om zijn wetgevend vermo gen te bevorderen. De Regeering zou, als de gele genheid gunstig was, dat werk ter hand nemen. Het klauwzeer breidt zich in Lancashire uit. De „Daily Ntsws" heeft inzage gekregen van eene particuliere depeebe uit Valparaiso, waarin gemeld wordt dat de regeering van Chili het con tract van zijn gezant met de firma Gibbs niet goedkeurt. Gravin Katinka Andrassy, de echtgenoote van den oud-Minister van Oostenrijk, spreekt het bericht tegen, dat dezer dagen in de wereld is gezonden, als zou haar dochter Uouka met den zoon van prins Bismarck in het huwelijk treden. Aartshertog Rudolf van Oostenrijk en Prin ses Stephanie hebben vijfduizend florijnen geschonken voor den herbouw van den Czechischen schouwburg, die verl. Vrijdagavond te Praag is afgebrand. China. De „Shanghae Courier" deelt den volgenden tekst mede van het nieuwe tractaat, tusschen Rusland en China gesloten: Het verdrag, dat van Chinee- sche zijde is geteekend door den markies Tseng en van Russische zijde door de heeren De Giers en Butzow, bevat 20 artikelen en verschilt, wat den inhoud betreft, niet veel met het tractaat, door Tsung- hao gesloten, het zoogenaamde Kouldscha-tractaat, dat dezen diplomaat, naar men weet, bijna het leven had gekost. De voorname punten van verschil zijn dat Rusland een grooter gedeelte van Kouldseha China teruggeeft en China daarentegen in plaats van 5 millioen thans 9 millioen roebels aan Rus land betalen zal, „als eene vergoeding voor de uit gaven, die Rusland ten behoeve van de bescher ming en de bezetting van Ili sedert het jaar 1871 heeft gedaan, en tot schadeloosstelling van alle verliezen, door Russische kooplieden ten ge volge van plundering en Russische familiën ten gevolge van mishandeling geleden." Deze som zal binnen den tijd van twee jaren na ratificatie van het tractaat worden voldaan. Een additioneel artikel bepaalt dat de som om de vier maanden in zes gelijke termijnen zal worden gestort bij Ba ring Brothers te Londen. Verder wordt bepaald, dat inwoners van Ili niet zullen worden vervolgd of gestraft voor daden, gedurende den opstand en tijdens de Russische bezetting bedreven, en dat zij in het behoud hunner bezittingen zullen blijven. Dit zal bij keizerlijk besluit worden afgekondigd in de herwonnen landstreek. De overige artikelen han delen over de grensregeling, het afpalen der nieuwe grenzen en over eenige nieuwe voordeelen, die ten bate vau den Russischen karavanenhandel zul len komen. Gemengd Nieuws. Eene vrouw, hedenmorgen aan den wal in de Langegracht goed spoelende, viel voorover te water, doch werd gelukkig, hoewel reeds zinkende, nóg tijdig door twee personen, die het onheil op merkten, gered. Even buiten de voorm. Koepoort stond hedenmorgen, omstreeks halfnegen, een hond, voor een met aardappelen beladen kar gespannen, rustig op zijn meester te wachten, die zich voor een oogen- blik verwijderd had, toen het beest eensklaps zoo geweldig sshrikte van een voorbijsnorrend rijtuig, dat het met kar ea al in het water liep. Beide werden spoedig met behulp van eenige voorbijgangers op het d-roge gebracht; het met de handen opvisschen der op den bodem verspreide aardappelen gaf daar entegen een zuren en langwijligen arbeid aan den eigenaar, die zich daarvoor zelfs een gedeeltelijk nat pak moest getroosten. Op "Woensdag den 7den September a. s. zullen te Zoeterwoude vóór- en namiddag-harddrave rijen plaats hebben. Bij gemotiveerd vonnis is door de recht bank to Zwolle Hendrik Schurink, veearts, wonende aldaar, verklaard schuldig te zijn aan het zweren van een valschen eed, ter civiele terechtzitting dier rechtbank, en dientengevolge bij verstek veroordeeld tot cellulaire gevangenisstraf van zes maanden en 3 dagen en ontzetting gedurende 5 jaren van de burgerschapsrechten.

Leidsch Dagblad | 1881 | | pagina 1