'I II J I - I I in I I De vrijzinnigen beweren niet dat behoud der formule hun richting moet redden; zij verklaren zich vol komen overtuigd dat deze zich ondanks formules zou handhaven en dat zij de beschuldiging te schande behoort te maken, dat die kerk zou zijn een inrich ting tot handhaving van het verouderde. Behoudens hun goed recht zijn zij bereid mede te werken tot verwijdering van alle grieven. Ten laatste werd besloten het door de vorige Synode voorloopig aangenomene niet te arresteeren, evenmin terug te keeren tot het artikel, dat voor Januari 1875 gold, maar het tegenwoordige art. 38 aldus te wijzigen, dat Lu plaats van de vijfde alinea worde gelezen„Na afloop van dit onderzook heeft de aanneming plaats, indien de nannemelingen be reid zijn toestemmend te antwoorden op de vragen, die hun naar art. 39 zullen gedaan worden." De zooveel gerucht gemaakt hebbenbe bepaling omtrent „de bezwaren tegen de geloofsovertuiging" zal hiermede verwijderd zijn, als de Synode in 1882 deze verandering goedkeurt. Prinses Marianne heeft aan de Kweekschool voor Zeevaart te Leiden 500 geschonken tot aanden ken van het bezoek door H. K. H. Woensdag 11. aan deze inrichting gebracht. Blijkens het in de Staats-Courant voorkomende verslag van de commissie, dit jaar te Leiden belast geweest met het afnemen van het examen van hen, die de bewijzen wonschten te leveren, dat zij tot de beoefening der natuurwetenschappen voldoende voorbereid zijn, zijn van de 42 candidaten, die het examen in het geheel aflegden, 20 geslaagd. Hunne namen zijn reeds vroeger in ons blad mede gedeeld. De uitslag van het examen, zegt de com missie, hoewel nog ongunstig, toonde toch enkele lichtpuBteD. Waren er nog candidaten, die geheel onvoorbereid kwamen, dit getal was golukkig gering. Over het algemeen was de voorbereiding iets beter dan bij de vorige gelegenheid en vooral onder de geslaagden bevonden zich eenige, die een in vele, zoo niet in alle opzichten zeer goed examen aflegden, zoodat de commissie meent te mogen zeggen dat het gehalte der candidaten over het algemeen eenige verbetering liet bespeuren. Het tweejarig kind van den landbouwer J. v. d. M. op „Duivenvoorde", onder Voorschoten, is hedenmorgen al spelende te water geraakt. Hoewol spoedig uit hot water gehaald en onder genees kundige behandeling gebracht, bleken de levens geesten van het kind geweken te zijn. Sedert de vorige opgave zijn als zonder geld of middel van bestaan of ter zake van landlooperij 2GG vreemdelingen uit ons land verwjjdord. Volgens het Haagsche Dagblad is het bericht van het Vad. onjuist dat dr. L. R. Beynen onderricht eeft aan de kleinzoons van prinses Marianne. Hetzelfde blad verneemt dat de ingenieur van ^0l Rijkswaterstaat P. J. De Quartel, na den lande vftTJ 1832 af getrouw en eerlijk gediend to hebben, voon ,emen3 's binnenkort voor jeugdiger krachten nlaats to raa'ton en een welverdiende rust to vragen. Naar wij vernemen, zal de heer Van Zuylen Vrijdag September het speelseizoen in den Nieuwen Schouwb ergopenen met „Vriend Frits". Dat debuut belooft v 001' dergelijke stukken vallen volkomen binnen hei bereik van het gezelschap dat Van Zuylen om zich v ®reenigde en 't is vooral met dergelijke stukkon dai hiJ zich dö §unst van het ontwikkeld publiek'zal 'hJven verzekeren. (B. N.) j>jj ,j0 l 'ezer dagen door middel van braak in in huizen in de Hugo-de-Groot- en Van Speijk- straten te 's-R aSe gepleegde diefstallen zijn ont vreemd zes zilve. "en dessertlepels, 12 zilveren thee lepeltjes, 1 zilven )n vingerhoed en 3 sleutels. Door middel van braak zÜn in de woning aan hot Kanaal N°. 24, gestolen oengereformeerd kerkboek, een gou- don ring, 2 gouden broches met gouden franjo, oen broche en 2 ooi belletjes van zilver en nage maakte diamanten. Het stoomschip „Utrecht", van Rotterdam naar Java, is gistornamia dag Malta gepasseerd. INGEZO'NDEN. Een Zomerpraatje. Bij do geboorte van de jeugdige badplaats Zand- voort is reeds van verschillende zjjden de aandacht gevestigd op deze verjongde gelegenheid om uit spanning en verkwikking te vinden na den in ver- moeienden arbeid gesleten winter. Do kleine groeit voorspoedig op en het zal dus zoker wol interesseeren te vernomen hoe de toe stand op dit oogenblik is. Een goede tweetal maanden is sinds do opening verstroken en al moot nog veel anders worden, is toch die eerste nieuwheid voorbij, waarin nog niemand precies den weg weet, waarin alles en allen vreemd zijn. Het allereerst moet men een woord van hulde brengen aan den ondernemingsgeest van hen, die zich aan bet hoofd der exploitatie hebben gesteld. Het geheel is zoo verbazend snel gebouwd en ge ëxploiteerd en alles wordt nog met dezelfde Ameri- kaansche vlugheid voortgezet dat een kalm Hollander die gewoon is alles van minstens drie kanten te bezien voor hjj het aanpakt, nog steeds op het ter ras uitroept: „En voor een half jaar was hier nog nietsWaarlijk meer dan het kinderachtig gedwing om een kanaal in oostelijke richting is de nieuwe Zandvoortsche schepping met Amsterdamsch kapitaal en onder Amstordamsche leiding tot stand gebracht een bewijs van de herleving der hoofdstad. De spoorweg is reeds hoogstmerkwaardig. De wagens met de balkons vallen bijzonder in den smaak. Bijna altijd zijn de zitplaatsen buitenop en ook meest de staanplaatsen bezet en reeds is men met het idee om „buitenop" te staan op een spoortrein zoo vertrouwd geworden dat de waarschuwing om niet op de buffers der wagens te gaan staan, of schoon anders hior te lande niet noodig, op deze lijn geenszins overbodig mag worden genoemd. Deze wenk prijkt dan ook met meerdere vaderlijke raadgevingen op elk balkon. Ook is hot reeds dui delijk dat men hier zelf best in staat is de por tieren te openen en te sluiten, zelf uit te stappen en zelfs vrijelijk door de wagen te marcheeren. Indien men hier een proef heeft willen nemen of hetgeen omtrent het reizen op kleine trajecten in het buitenland algemeen is, nl. dat ieder voor zich zelf zorgt en de spoorwegconducteur een be scheiden rol vervult, ook hier zou kunnen opgaan, dan is de proef als bepaald gelukt te beschouwen. Toch was ook hier nog wel eene verbetering aan te brengen. De afsluiting van de balkons be staat uit een enkelen ketting en is dus als hoogst- onvoldoendo te besohouwen. Niet alleen een kind, maar zelfs een volwassen persoon kan zoo hjj zich niet goed vasthoudt zeer gemakkelijk onder den ketting doorglijden, vooral bij de sterke hellingen, die doze lijn heeft. Zoo de kettingen vervangen werden öf door een hekje öf door een deur ter halve hoogte aangebracht, zou dit gevaar verdreven zijn. Want de tweede eigenaardigheid van deze lijn maakt hot tot een werkelijk gevaar. De lijn is aangelegd waar dat hot meest geschikt was en maakt meer en sterkere bochten dan eenige andere. Dientengevolge liggen de beide rails niet overal even hoog en wordt men op heftige wijze door elkaar geschokt. Het grootste deel van de reis is de wagon sehuin, dan naar links, dan naar rechts. Bijzondere kunstwerken heeft de Ijjn niet en van de zandverstuivingen der duinen heeft men nog geen last ondervonden. Eigenaardig is dat de lijn niet alleen slechts onkel spoor heeft met oen wissel bij het station Bloemendaal-Overveen, maar dat ook geheel de aar - denbaan slechts voor enkel spoor is ingericht; ook mist de lijn de slooten, dio anders voor de afwatering aanwezig zijn. Het uitzicht levert niet veel bijzonders op, nadat men het station-Bolwerk is gepasseerd, waar men aan zijn rechterhand een prachtig gezicht heeft op de duioen, behalve halverwege Zandvoort. Aan de linkorzjjdo heeft men als men vooruitrijdt naar Zandvoort, oen oogenblik wel is waar, maar toch een zeer frappant gezicht op een prachtig duindal, begroeid met boscbjes en waardoor zich een klein beekje slingert. Laat een ieder die beweert dat men hier te lande geen natuurschoon heeft dat plekje zien en hij zal bekeerd zijn. De dienstregeling blijkt bij het gebruik te vol doen, behalve een kleine verandering die reeds door de directie is aangebracht. De conducteurs zijn niet anders dan gewoonlijk en omtrent de zeer een voudige stations valt evenmin iets op te merken. De geheele inrichting der spoorlijn is echter als 'n stukje „Amerika" in Holland, zoo interessant dat zij alleen wel de moeite waard is; en ook Zandvoort zelf is wel do moeite waard. I. Telegrammen. ST.-PETERSBURG, 19 Augustus. Heden wer den de ratificaties van het met China aangaande Koeldscba gesloten verdrag uitgewisseld. WEENEN, 19 Augustus. Men meldt uit Athene aan do „l'olitische Correspondenz" dat het Griek- sche leger morgen op marsch gaat om het door Turkije afgestane grondgebied te bezetten. TUNIS, 19 Augustus. In Sussa zijn nieuwe on lusten uitgebarsten, waarbij 4 Europeanen gedood werden. Men zegt dat een compagnie landingstroepen van het Engelsche oorlogsschip „Monarch" aan wal gezet is, om de Europeanen te beschermen. De Fransche kanonneerboot „La Franeaise" is van hier naar Mehdia vertrokken, om aan het oorlogsschip „Alma" bevel te brengen naar Sussa te stevenen. Door de verwjjdering van de schepen werden de Arabieren tot opstand aangemoedigd. LONDEN, 19 Augustus. De Bank heeft 400,000 pd. st. uitbetaald. PARIJS, 19 Augustus. Het verkiezingscomité van Gambetta zal, naar men verneemt, op het laatste oogenblik een manifest aan de kiezers van Belle ville uitvaardigen. De „National" meldt dat de koning van Italië in het najaar do hoven van Weenen en van Berlijn bezoeken zal. LONDEN, 20 Augustus. De „Standard" meldt uit Durban van eergisteren, dat, naar men zegt, de Volksraad van de Transvaal de gesloten over eenkomst niet dan onder krachtig protest tegen verscheidene artikelen zal goedkeuren. PARIJS, 20 Augustus. Hebben de kiezers in een der twee afdeelingen van het 20ste arrondissement der hoofdstad aan Gambetta het spreken belet, om te schrijven had hij niet noodig zich voor, bij en onder hen te vertoonen. Wat hjj hun wilde zeg gen heeft hij hun gisteren bekendgemaakt in een manifest. Hij vraagt hunne goedkeuring voor de politiek gedurende twaalf jaren door hem gevolgd en wil van hen alleen het mandaat van volksver tegenwoordiger krijgen om de politiek van voor uitgang en opbeuring voort te zetten. Het manifest eindigt aldus: „Altoos voort, voort, zonder schok ken, zonder geweld! Nooit achteruit! Dit is uwe leuze en de mijne. Volharden wij in ons streven voor de republiek en voor het vaderland!" Wedrennen te Bugsum. Voor zoover de uitslag ons bij het ter perse gaan van dit nommer bekend is, laten wij dien hier volgen I. Harddraverij voor inlandsche paarden, toebe- hoorende aan Nederlanders, ingespannen voor Hol- landscbe sjeezën, rijder in nationaal kostuum. Afstand 1600 meter. Ingeschreven 18 paarden. Prijs, uitgeloofd door den Koning en de Koningin Likeurstel met zilver en goud gemonteerd, benevens 700 in geld, behaald door: Jhr. L. P. Quarles Van Ufford te Loosduinen met de „Sophia", pikeur P. Van Santen. Premie 250 gulden: P. Van der Voort te Alke made met de „Cornelia", pikeur A. Van der Voort. II. Heeren harddraverij voor paarden van alle landen en alle rassen, onder het zadel gereden. Af stand 2400 meter. Ingeschreven 5 paarden. Prijs ƒ300J. Koster teBoemster met „Plnnocent." Promie, 100 benevens de helft der inleggelden Jhr. W. A. L. Mock te Haarlem met „Full Choke." III. Harddraverij voor paarden van alle landen en alle rasseningespannen voor twee- of vier wielige rijtuigen. Afstand 4000 meter. Ingeschreven 33 paarden. Prijs 2000 Premie 500, benevens de helft der inleggelden IV. Harddraverjj van inlandsche paarden, gebo ren in 1876 of later, onder den man. Afststand 1600 meter. Ingeschreven 5 paarden. Prijs ƒ300J. G. Matse te Boskoop met „Hansje", pikeur dezelfde. Premie 100: E. Van Loon te Rozendaal met „de Lietze", pikeur P. Van Santen. V. Wedren voor paarden van alle landen en alle rassenrijders in jockey-kostuum. Afstand 2400 meter. Ingeschreven 23 paarden. Prijs zilveren beker, aangeboden door de heeren A. baron Van Brienen van de Groote Lindt en V. M. baron Tuyll Van Serooskerken, benevens ƒ1200 in geld: Premie 400: VI. Harddraverij voor paarden van alle landen en alle rassen als tweespan, gereden voor twee- of vierwielige rijtuigen. Afstand 3200 meter. Inge schreven 10 paarden. Prijs 600: Premie 200, benevens de helft der inleggelden VII. Wedren met hindernissen voor paarden van alle rassen, toebehoorende aan en bereden door officieren van het Nederlandsche leger. Rijders in uniform. Afstand 1800 meter. Ingeschreven 9 paarden. Prijs uitgeloofd door den Koning en de Koningin, eene officiers vGld-cantine, benevens 700 in geld: Eerste premie 200: Tweede premie 100:

Leidsch Dagblad | 1881 | | pagina 2