was. De zaadopbrengst evenwel zal vermoedelijk aldaar niet medevallen. In den Hoekschen Waard werd ook de hoeveel heid on hoedanigheid van dit gewas voldoende genoemd. Koolzaad. Yan het ten vorigen jare uitgezaaide is op Yoorne en Putten door vorst en weersgesteld heid veel moeten worden omgeploegdhier en daar is het overgeblevene veelal goed uitgestoeid en ont wikkeld, zoodat een redelijke opbrengst wordt ver wacht; enkele stukken reeds gedorscht, hebben op geleverd in Putten van 36 tot 40 en in Yoorne van 24 tot 28 hectoliter per hectare. Hennep. Deze stond in den Alblasserwaard schoon te velde en deed eene fraaie schoof verwachten. In de Yijf-Heeronlanden had dit gewas veel te lijden gehad van den hagel. Aardappelen. Da berichten omtrent deze aard vrucht luiden ongel ijk. De hoedanigheid der vroege soorten werd vrij algemeen geroemd. Eene geringe opbrengst der late soorten werd verwacht op Goede reede en Overflakkee. In het Westland vertoonde zich daarin de be kende ziekte op onrustbarende wijze. In den Al blasserwaard werd op overvloedige, in den Hoek schen Waard op middelmatige uitkomsten gerekend. In deze streken had de ziekte nog geen zorgwek kend karakter aangenomen. Erwten en Boonen. Yeelal beloven deze een be vredigend rendement. Op Goedereede en Overflakkee ovenwei waren vele landerijen, met erwten bezaaid, zeer slecht uitgevallen, zoodat de beste perceelen slechts de helft van een gewoon beschot zullen op leveren in het Westland leverden de stukken met paarden- en duivenboonen bezaaid een best gewas, hoezeer de warmte wellicht oorzaak zal wezen dat de peulen niet te zwaar geladen zullen zjjn. Boomvruchten. Behalve enkele goed geladen ap- pelboomen in het Westland zal de pluk van appe len en peren gering zijn. Yele wijngaarden in het Westland deden een goeden pluk verwachten. Steen- en struikgewassen gaven voor het meerendeel wei nig vrucht. Hooi- en weiland. Deze leverdon in den Alblas serwaard veel gras; in den Heekschen Waard werd veel hooi gewonnen; ook op Goedoreede en Over flakkee werd het hooi onder gunstige omstandighe den goed binnengehaald. Mede uit het Westland en andere gedeelten van het gewest werden omtrent de opbrengst der wei-, hooi- en graslanderjjen gun stige mededeelingen ontvangen. Veestapel. De toestand van den veestapel is zeer bevredigend; de zuivelproducten zijn van goede qualiteit, doch oenigszins minder in prijs dan ten vorigen jare. Algemeen overzicht. De verwachtingen van den oogst in de provincie Zuid-Holland gaan, op enkele uitzonderingen na, het middelmatige niet te boven en kunnen derhalve slechts matig bevredigend worden genoemd. Gemengd Nteuws, Nadat de moordenaar K. den eersten nacht, dien hij hier in het ziekenhuis doorbracht, zich vrij onrustig hield en meer dan eens trachtte het verband los te rukken - waardoor men de noodige maatregelen nam om dit te beletten - was de nacht van heden iets rustiger. Er waren dienaan gaande dan ook weder de noodige voorzorgen ge nomen, want aan een oplettende behandeling ont breekt het hem natuurlijk niet. Bij het verhoor dat hy onderging, heeft hij de misdaad bekond. Een der personen, die gisteren in het Galgewater het reddingswerk verrichtten, heet niet Brouwer, maar Bouman. In een paar gezinnen te Hoofddorp {Haarlemmermeer) heerscht het roodvonk. Het schip „Mavis", dat, zooals bekend is, in December van het vorige jaar te Noordwijk aan Zee strandde en later tot amotie werd verkocht, is door den jongston storm gedeeltelijk uiteengeslagen. Op het strand te Noordwijk aan Zee zijn twee flesschen aangespoeld. De eene bevat het volgende briefje: „Mr. W. M. Inchok, Pilot never Mulgrave Lodge, Sutton (Surrey). took it. Wednesday, Juli 27 1881, 2 a. m. I am safe to hand weighed at 12 but delayed by oollision. Love to all from C. M. Am sending this ashore in a bottle off1 Dungeness on spec." Hierbij lag een stukje papier, inhoudende het ver zoek aan den vinder om dat briefje op de post te bezorgen. In de andere flesch vond men een papiertje met de namen Johannes Elauss, Peter Gotz, Lina Golz en Moritz Traub. Op de keerzijde: Aus Elamansee, Heenes, Scheitz Herzfeld." Tevens is gisternacht aldaar een lijk aangespoeld van een manspersoon van circa 25- of 30-jarigen leeftydgekleed in zwarten jas en broek, vest van dunne zwarte stof, grjjs wollen hemd, laarzen zonder eenig kenteeken. Het aangezicht is zeer beschadigd. In de uitspanning „Roeilust" te's-Hage heeft een treurig voorval plaats gehad. Een 5-jarig knaapje, het zoontje van den herbergier v. S. aldaar, heeft een bakje met sterken drank, dat onder een kraan van een gevuld vat geplaatst was, weten mach tig te worden en daaruit zooveel gedronken dat het bewusteloos ter aarde viel en eenige oogenblikken later overleed. Een paar jaren geledon verloren de ouders op bijna even noodlottige wijze een knaap, die zonder dat het werd opgemerkt voor het huis uit een roeibootje viel en verdronk. Een netgekleed persoon, Duitscher, heeft getracht zich in het Kanaal te 's-Hage te ver drinken. Na eenige malen 's avonds omstreeks negen uren langs den wal heen en weder te hebben ge wandeld, in zich zelf prevelend, plaatste hij zijn hoed aan den kant en deed den sprong, die even wel niet den dood ten gevolge had, vermits een voorbijganger den drenkeling spoedig op het droge haalde. Een heer en dame, die van de redding ge tuigen waren, vergunden den drenkeling zich naar hunne woning in de nabijheid te begeven en voor zagen hem daar van droge kleeren. Zijne houding en gezegden wekten hun argwaan, waarom de poli tie van het voorgevallene werd kennis gegeven, die den Duitscher modenam naar haar bureel en hem in bewaring hield. Donderdag a. s. zal er weder een vuur werk op het Badhuis te Scheveningen worden afge stoken. Na in een herberg overvloedig van het Schiedamsche nat te hebben genoten, is een stukadoor in zyn kosthuis bij de wed. S. aan de Ammunitiehaven te 's-IIage plotseling dood neer gezegen. Do politie liet het lijk naar het gasthuis o verbron gen. Zondag-avond te zes uren sprong een veertienjarige jongen te Delfshaven op een in be weging zijnden stoomtram, ten einde ongemerkt mede te rijden. Den conducteur ziende en er weder af willende springen, bleef hij met een voet in de stangen hangen, zoodat hij ongeveer 25 meter werd mede- gesleept en de stangen losgeschroefd moesten worden, om hem daaruit te verlossen. Gelukkig bleek bij onderzoek dat hjj slechts aan een arm lichtelijk bezeerd was geworden, ofschoon zjjno kleederen ge heel waren gescheurd. Te Haarlem zijn in de afgeloopen week twee paarden, lijdende aan kwaden droes, afgemaakt en begraven. Door den landman C. D. teBuikslooten zjjn knecht werd Zondag-morgen in een sloot dicht bij hunne woning het lijk gevonden van een vreem deling, met de beenen op den kant der sloot en het hoofd in de modder. Aan den kant lag een hoed en ja3 en in den hoed een naamkaartje, waarop met potlood geschreven: „daar leg ik." Uit een onder zoek, door de politie ingesteld, blijkt dat alleen aan zelfmoord moet worden gedacht. Een portemonnaie met geld is bij den overledene gevonden. Zjjn lijk is door de familie herkend en naar zjjne woning te Amsterdam overgebracht. Bij het bezoek dat de Koning en de Koningin aan Bronbeek brachten, hebben HH. MM. ook een oogenblik aan het diner der invaliden deelgenomen. Bij die gelegenheid werd aan een oud-strijder, die slechts één been had, door Z. M. in plaats van zijn houten kruk, een kunstbeen beloofd. Toen Vr ij dag-avond op Zr. Ms. ram- schip „Schorpioen", te Nieuwediep, electrisch licht ontstoken was, werd het op den Zeedijk van Tossel, voor het Oudeschild, waar eene groote menigte naar het schoone kunstlicht stond te kijken, zoo licht, dat men zonder veel inspanning eene courant kon lezen. De afstand was ruim 2 uren. Omtrent het déraillement van gister ochtend bij Oudewater, verneemt men nader dat dit te wijten is aan de slechte leggers, die ver zakt zijn. De twee locomotieven zijn met 3 waggons ongeveer 1 meter in den grond gogaan. Het opont houd duurde een groot mur. Er zijn geene ongeluk ken voorgevallen. De condusteur, die in zjjne coupé opgesloten zat, is met ijzeren koevoeten daaruit verlost, Dadelijk werden nieuwe leggers aangevoerd. In het huis van arrest en justitie te Assen is Zondag, begeleid door drie Rjjks-veldwach- ters en stevig gekneveld, gevankeljjk binnengebracht, volgens signalement, Gerrit Jansen, de beruchte inbreker en brandbrief-legger, de schrik van heel de streek in het oosteljjk gedeelte van Noord-Brabant. Zijne arrestatie ging gepaard met eene langdurige worsteling. Met hulp van talrijke landbouwers moet hjj in de gemeente Ruinerwold gevat zijn. Een ander bericht meldt: De beruchte, gevaarlijke inbreker en briefschrijver van Beers, Gerard Janssen, is door de Waalwijksche Rijkspolitie Zondag te Lab- begat in eene herberg gearresteerd en gevankelijk naar Waalwijk overgebracht. Hy had bjj zich eene groote schaar en drie brieven. Hjj ontkent Janssen te heeten, maar is geconfronteerd met een man uit Beers, die juist in Drunen was en door wien de politie gewaarschuwd is. De gearresteerde gaf voor, kleermaker te zijn en op weg te wezen naar zjjn nieuwen meester te Geertruidenberg. De vreemde schutters, die aan den schietwedstrijd te Antwerpen hebben deelgenomen, zijn Zaterdag aldaar feestelijk ontvangen. Aan het banket, dat des avonds plaats had, werd o. a. het woord gevoerd door den hoer Knight, kolonel der schutterij te Rotterdam, die oen dronk wijdde aan Antwerpen en aan den burgemeester, den hr. De Wael, welke toost daverend werd toegejuicht. Do eerste prjjs bij den corpswedstrijd is behaald door het 6de bataljon der Zuid-Hollandsche rustende schutterij, majoor-commandant de heer F. Yan den Berg te Hillegersberg. Te Weenen is een huis van vier verdie pingen, op den hoek der Singer- en Karntnerstraten, plotseling ingestort. Gelukkig waren de meeste be woners uit, en enkele van hen, die tehuis waren, zjjn op bjjna wonderdadige wijze gespaard gebleven. Maar toch telt men zeer vele gekwetsten en meer dan één doode. De oorzaak schijnt niets anders te zjjn dan de bouwvalligheid van het zeer oude huis, dat eerst kort geleden hoekhuis geworden was door eene verbreeding der straat en nu zijn steun ver loren had. Eenige dagen te voren werd eene nieuwe, bjjna voltooide kerk in het Oostenrjjksche dorp Feistritz, in de provincie Krain, door het instorten van den toren vernield. De toren rustte op een pilaar, die te zwak bleek te zijn en de bouwmeester schjjnt dat wel bijtjjds bespeurd te hebben, maar heeft gezwe gen. Plotseling werden de werklieden en nog andere in de kerk toevallig aanwezige personen, waaronder de kapelaan der plaats, door een vreeseljjk gekraak verschrikt en voordat zij den uitgang konden be reiken, was het ongeluk geschied. Het aantal omge komen of zwaar gekwetste personen wordt niet nauwkeurig opgegeven, maar het bedroeg minstens 15, waarvan 7 reeds dadeljjk dood waren. Omtrent den brand van het Czechische theater te Praag wordt nader gemeld dat hij waar- schijnljjk ontstaan is door onvoorzichtigheid van loodgieters, die op het dak werkzaam waren. De brandweer was spoedig aanwezig, maar werd belem merd door de omstandigheid, dat do sleutels bij den architect waren, die veraf woonde, en toen de deuren waren ingeslagen bleek ook de toegang tot de water reservoirs boven het tooneel versperd te zijn. Het gebouw is totaal uitgebrand; alleen de buitenmuren staan nog. Het was eerst onlangs, bij het huwelijk van den kroonprins, voorloopig geopend en nog niet geheel gereed; voor de laatste voltooiing moest nog geld bijeengebracht worden. Hot was veel te laag verzekerd, zoodat de stedelijke regeering en het theater-comité moeite zullen hebben, de middelen voor den herbouw te vinden. Bjj den brand zijn wel eenige personen gekwetst, maar niemand is om het leven gekomen. De brand wordt als eene alge- meene ramp door alle bladen, zonder onderscheid van partij, betreurd en bij de pogingen tot blussching wedyverden Czechen en Duitschers, een oogenblik hunne nationale twisten vergetende, met gelijke inspanning van alle krachten. De schade wordt op een millioen fl. geraamd. In de Londensche „Builder" vindtmen een opgaaf van de kosten, die eenige der grootste gebouwen hebben gevorderd. De opera te Parijs kostte 40 millioen frs., het nieuwe stadhuis aldaar evenveel en het Parijsche postkantoor 30 millioen, het museum te Yictoria (Australië) 100,000 pd. st., het maison du Roi op de markt te Brussel 2 millioen fr., het provinciaal gouvernementsgebouw van Brugge dezelfde som, de cavalerie-kazerne te Brussel 4 mil lioen en do Munt aldaar gelijk bedrag, het Palais des beaux-arts aldaar 3 millioen, het Antwerpsche museum 2 millioenhet Paleis van Justitie te BrusseJ

Leidsch Dagblad | 1881 | | pagina 2