N°. 6593. Dinsdag 16 Augustus. A0. 1881. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. >r iiihé PRIJS DEZER CO UB ANT J Foe Leiden per 8 maanden......l.lOt frr.nc* per post1.40. AftM derl\jke Nommera........QX&. PRIJS DER ADVERTENTIESI ▼an 16 regels.l.OT. federe regel meer0.17|. Grootere letten naar plaatsruimte. STADS-BERICHTRV BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN, Gezien het adres van GERARDUS WILHELMUS ZAND- VOORT, vleeschhouwer, wonende alhier, houdende verzoek tot oprichting van cene slach'erij van vee in het perceel in de Beuwen Lonwensteeg n°. 11; Gelet op de artt. 6 en 7 der net van 2 Juni 1S75 (Staatsblad n°. 95); Geven bij deze kennis aan het publiek dat genoemd verzoek, met de bijlagen, op de Secretarie dezer gemeente ter visie gelegd isalsmede dat op Maandag den 29sten Aug. a. b., 's voormid dags te elf uren, op het Raadhuis gelegenheid zal worden gegeven om beswaren tegen dat verzoek in te brengen. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Leiden, 1)E EREMERY, Weth., lo. Burgem. 15 Angmtus 1881. E. KIST, Secretaris. JLEIU8SN, 13 Augustus. De heer A. W. Sijthoff alhier is heden op de tentoonstelling van hulpmiddelen voor den boek handel en aanverwante vakken te Amsterdam be kroond met den eersten graad. In plaats van ds. H. F. W. Grottendieck, die voor do eer der nominatie heeft bedankt, is door den grooten lterkeraad der Evangelisch Luthersche gemeente alhier op het zestal geplaatst ds. \V. J. Manssen, predikant to Zaandam. Bij de heden gehouden openbare verkooping van cokes in partijen van 1000,100, 50,10 en 5 hecto liters, waren de hoogste prijzen ƒ350, 39, ƒ20, 4.20 en 2.05; de laagste 350, 38, 20, ƒ4 en ƒ2. Met het stoomschip „Prins van Oranje" van de Maatschappij „Nederland", hetwelk 27 Aug. a. s. van Amsterdam vertrekt, zal van daar rechtstreeks «en brievenmaal worden verzonden naar Atjeh. Voorts zal op Dinsdag 6 Sept. a. s. met den trein van 6 55 's morgens uit Amsterdam naar Emmerik, in aansluiting op het vertrek van het bedoeld'e atoomschip uit Napels, mede een verzending Daar Atjeh geschieden. Iu de 21ste zitting der Algemeene Synode werd nog door het moderamen verslag uitgebracht van de audiëntie, haar door den minister van justitie ad interim verleend. Tot zijn leedwezen lieten de 'financiën der regeering niet toe, uitzicht te geven dat zij zou terugkomen op do vermindering, ver leden jaar gebracht in de rijksbijdrage voor do noodlijdende kerken. Met de meeste welwillendheid werd door den minister steun toegezegd, waar die mogelijk was. In do 22sto zitting werd het rapport ter zake van de voorgestelde en voorloopig aangenomen wijzi ging in ruimeren zin van art. 27 van het reglement «p het examen (de verklaring door predikanten te onderteekenen) in behandeling genomen. Te midden van een hoogst belangrijk debat, waarin het meerendeel zich vóór wijziging verklaarde, sloeg het sluitingsuur der vergadering, vóórdat allo leden hun advies hadden uitgebracht. - Vanwege het Museum van Kunstnijverheid op het Paviljoen te Haarlem, zal een proef worden ge nomen met het houden van kleine tentoonstellingen voor den tijd van veertien dagen of drie weken in verschillende steden des lands. Deze tentoonstel lingen zullen bepaalde vakken van kunstnijverheid omvatten. Dit stelsel wordt doelmatiger geacht dan het houden van kunstbeschouwingen gedurende een enkelen avond; omdat de ambachtslféden beter in do gelegenheid zullen zjjn, de tentoonstelling te be zoeken en nader te bestudeeren. De eerste dezer tentoonstellingen zal gehouden worden te Breda van 2G Augustus tot begin van September en gewijd zijn aan meubelen en beeld houwwerk. De conservator van het museum zal ep een nader te bepalen dag die tentoonstelling monde- lipi^Giclichten. is zullen, eveuals het vorige jaar, gedurende den aanstaanden winter, weder eenige voordrachten en kunstbeschouwingen door den conservator in do afdeelingen der Maatschappij van Nij verheid worden gekendea. Naar aanleiding van het bericht vanhetVad. dat een ontwerp in aantocht is tot herstel der in 1877 opgeheven rechtbank te Hoorn, herinnert het Hbl. dat bij de behandeling van de bcgrooting voor justitie in den vorigen winter over dien maatregel reeds van gedachten is gewisseld, waardoor zou wor den teruggekomen van een fout, bij de nieuwe rechterlijke indeeling begaan. Vermoedelijk zal wel een geheel nieuwe indeeling van het gebied van het gerechtshof van Amsterdam worden voorgedragen, met opheffing van de rechtbank te Haarlem, gelijk in 1877 door velen als de beste oplossing was aanbevolen. De Haagscho ridders van hot „Metalen Kruis", 3de sectie, kwamen Zaterdag-namiddag ter viering van het 50-jarig feest van hun glorierijken veldtocht van 1831 bijeen. Zij vergaderden op het Buiten hof en begaven zich in optocht, met de muziek der huzaren en een escorte cavalerie, naar de woning van den president, den heer Weyerrnan, in de Piet- Heinstraat, om het vaandel af te halen, waarna zij naar het lokaal van den Hoogduitschen schouwburg marcheerden om het kameraadsehappel jk feest ver der te viereH. Op den tocht Daar het feestlokaal brachten zij een eerbiedige hulde bij het standbeeld van den held van Waterloo en bij het monument des Ilertogs van Saksen-Weimar. Ds. J. A. De Vlieger, te Katwijk aan Zee heeft voor het beroep naar 's-Gravendeel bedankt. De uitslag van den roeiwedstrijd te's Molenaars is als volgt: Vierriemsgioken (seniors). Ingeschreven gieken: 1. „Prins Alexander", rooivereeniging „De Amstel", Amsterdam; „Fortuna", rooivereeniging „Fortuna", Amsterdam; 3. „Maas", roei- en zeil- vereeniging „De Maas", Rotterdam4. Virtus Con cordia Fides", Leidscho studenten-roeivereeniging „Njord", Leiden. Prijs„Maas" (geroeid door de hh. E. J. De Jongh, A. v. IJzeren Jr., A. v. d. Bok, A. Knight, stuur man A. v. Buren); premie „Eortuna". T weeriemsgieken (seniors). Ingeschreven gie ken: 1. „Zephyr", roei- en zeilvereeniging „De Maas", Rotterdam. 2. „Trocadero", roeivereeniging „Fortuna", Amsterdam. 3. „De Amstel", roeiver eeniging „De Amstel", Amsterdam. 4. „Minerva", Leidsche Studenten-roeivereeniging „Njord", Leiden. Prijs: „Zephyr" (geroeid door do heeren A. v. d. Bok, A. v. IJzeren, stuurman A. v. Buren). Premie „Trocadero." Vierriemsgieken (juniors). Ingeschreven gie ken: 1. „Prins Alexander", roeivereeniging „Do Amstel", Amsterdam; 2. „Fortuna", roeivereeniging „Fortuna", Amsterdam; 3. „Het IJ", Amsterd. roei en zeilvereeniging „De Hoop", Amsterdam4. „Maas", roei- en zeilvereeniging „De M'aas", Rotterdam. De giek „Maas", den wedstrijd winnende, kon geen aanspraak maken op den prijs door het verkeerd passeeren van den windboei. Prijs„Prins Alexan der", premie niet uitgekeerd. Tweeriemsgieken (juniors). Ingeschreven gieken: 1. „Zephyr", roei- en zeilvereeniging „De Maas", Rotterdam; 2. „Trocadero", roeivereeniging „Fortuna", Amsterdam; 3. „Biet", Amsterd. roei en zeilvereeniging „De Hoop", Amsterdam. Prijs: „Zephyr" (geroeid door do heeren J. J. Louman, W. v. Vollenhoven, stuurman A. v. Buren.) Wherries (inrigged). Ingeschroven1. „A. v. L.", D. Iloineken Az., Amsterdam; 2. „Quatre- Bras", roeivereeniging „Fortuna", Amsterdam; 3. „Ellida", J. J. Ilavclaar, Rotterdam; 4. „Rocket", G. v. d. Pot, Amsterdam; 5. „R. T.", J. A. v. Eegheu, Amsterdnmi. Prijs„R. T."; premie „A. v. L. Tienri ems sloop ou, geroeid door kweekelingeu van Zr. opleidingsschepen „Admiraal Van Wasse- naer", Amsterdam, „Anna Paulowna" Rotterdam en de Kweekschool voor Zeevaart te Leiden. Prijs: „Admiraal Van Wassenaer"; 1stepremie: „Admiraal Van Wassenaer"; 2de premie: „Anna Paulowna." Hot provinciaal kerkbestuur heeft tegen 1 Oct. a. s. eervol emeritaat verleend aan dr. P. D. Schouw Santvoort, predikant te Leiderdorp. Bij uitspraak, door de Synode gedaan, is de heer J. N. Van der Hoeve, gewezen predikant bij de Hervormde gemeente te Noordwijkerhout, op zijn verzoek gerehabiliteerd en gerechtigd verklaard om, wettig beroepen zijnde, weder als predikant in een gemeente van de Ned. herv. kerk op te treden^ In eone buitengewone algemeene vergadering van aandeelhouders in het Paleis voor Volksvlijt, bijgewoond door 36 aandeelhouders, uitbrengende 100 stemmen, is met 99 stemmen tegen cén besloten om een gedeelte van den tuin, groot ongeveer 7700 vierk. M., voor 557,000 (ƒ72 a 73 per vierk. M.) te verkoopen; de netto opbrengst van genoemden grond te besteden tot het in orde brongen en verfraaien van den tuin en het gebouw en het maken van een fonds tot onderhoud tot een bedrag van minstens 100,000, en tot aankoop der 5 pet. Obligatiën, de 3 pet. Werkel. Schuld, de Uitgest. Schuld, de nog ongeconverteerde actions de jouissance, en de 40/o obl. van de Vereeniging tot bevordering van orgel muziek, zooveel mogelijk door openbare inschrijving en tegen prijzen in overeenstemming met de finan- ciëelo belangen van het Paleis voor Volksvlijt. De heer Leonard A. Springer, oud-leerling der tuinbouwschool Linnaeus, is op de dezer dagen ge houden grooto algemeene tuinbouwtentoonstelling te Luik, voor het ontwerp eener buitenplaats, bekroond met den „eersten prijs". De Koning zond eigenhandig het volgend telegram aan generaal Smits, commandant van het invalidenhuis Bronbeek bij Arnhem: „Ik heb het genoegen u mits deze te berichtea, dat ik u be noem tot ridder-grootkruis der orde van de Eike- kroon. Willem". De gemeenteraad van Vlissingen heeft be sloten, met het oog op de in te voeren drankwet, een gemeentelijk vergunningsrecht van 25 pet. te heffen op do huurwaarde van drankhuizen, zijnde het maximum, teegestaan in art. 6 der drankwet. Naar de Standaard bericht, zal de te Amster dam gevestigde Maatschappij voor Volkskoffiehuizen dezer dagen een tweede koffiehuis openen, op den Haarlemmerdijk. Het eerste koffiehuis, op het Rapen burg, wordt aanmerkelijk uitgebreid, ten einde aan de groote vraag naar logies beter te kunnen vol doen. Het aantal logeerkamers wordt daardoor verdrievoudigd. Door den minister van marine is bepaald dat jongens, lichtmatrozen en matrozen 3de kl., dienende bij do zeemacht, niet meer tot een reëngagement worden toegelaten. De Victoria regia in den Hortus te Amster dam heeft hare eerste bloemknoppen ontplooid. Het laat zich aanzien dat deze schoone waterlelie over eeo paar dagen zal beginnen te bloeien en vervol gens verscheiden weken achtereen dit heerlijke schouwspel zal aanbieden. Het stoomschip „Voorwaarts", van Batavia naar Amsterdam, passeerde Zaterdag bij öuessant; de Conrad" is Zaterdag van Batavia naar Am sterdam vertrokken Z. M. heeft den heer A. graaf Do Thomar, laatstelijk buitengewoon gezant en gevolmachtigd minister van den koning van Portugal bij hot Neder- landsche hof, benoemd tot grootkruis der orde van den Ncderlandschen Leeuw; - verplaatst de contro leurs der directe belastingen, invoerrechten en ac cijnzen A. P. R. Van Beusekom van Ifanswoert naar Zalt-Bommel on jhr. J. L. A. Van Haeften van Deventer naar Gouda- aan den gepens. kapt.-

Leidsch Dagblad | 1881 | | pagina 1