AAA*. Dat zenuwachtige oude juffrouwen zich „de stuipen op het lijf" schrikken van een poesje, is meer gebeurd, maar dat een jongmensoh, een Rus nogal, die wel aan wat schrikkerigs gewend zal zijn, zich dood schrikt door de onverwachte verschijning van een kat, dat gebeurde dezer dagen zeker wel voor het eerst te St.-Petersburg aan een der spoorweg-stations. De jonkman was zoo ver diept in zijn werk, dat hij niets bespeurde van al wat om hem heen gebeurde. Yan die gelegenheid maakte een kat gebruik om binnen te sluipen. Onverwacht sprong zij op den schouder van den jonkman. Deze slaakt een kreet, die den anderen door merg en been drong, en viel voorover op zijn boek; toen men zijn hoofd oplichtte, was de onge lukkige reeds een lijk; de schrik had hem gedood. Op Hawaï, een der Sandwich-eilanden welks koning thans Europa bereist, heeft oene vree- selijke vulkanische uitbarsting plaats gehad. Volgens do laatste berichten naderde eea vuurstroom, een muur van gloeiende lava, omstreeks 30 voet hoog en 4 kilometer breed, langzaam de hoofdstad Hilo, en verlieten de bewoners is overhaaste vlucht hot eiland, dat met het lot van Herculanum en Pom- -peji wordt bedreigd. Te Mazatlan, in Mexico, is het kruit magazijn in do lucht gevlogen. Bij den ramp zijn 70 menschen omgekomen. Dolersche grondeigenaar Robert Swan- ton, een grjjsaard van tachtig jaren, reed langs den weg van Midday in het graafschap Cork, toen er opeens eenige schoten werden gelost. Een kogel drong hem in het hoofd en doodelijk gekwetst werd hij naar zijne woning vervoerd. Vóór eenigen tijd werd zijn zoon op dezelfde wijze van het leven be roofd, omdat hij hot gewaagd had pachters uit zijne hoeven te drijven. Zooals gewoonlijk bij dergelijke aanslagen in Ierland, zijo de daders onbekend. In de „Nouveau Temps", een te St.-Pe tersburg verschijnend blad, leest men do volgende advertentie: „Een keukenmeid zoekt plaatsing. Zij is bekwaam in haar vak en maakt nooit misbruik van sterken drank." In het Czarenrijk schijnt de schoone sekse den heeren der schepping in het ver zwelgen van spiritualiën niets toe te geven. Dezer dagen werd te Aups een gedenk- teeken onthuld ter nagedachtenis der burgers van het departement du Var, die bij den coup d'état van 10 December 1851 violen als verdedigers van wet en vrijheid. Daarbij had de volgende treffende ontmoeting plaats. Onder hen, die na de slachting van 10 Becember werden gevangengenomen, behoor den een wever uit Luc, Espérauce genaamd, en zekere Pellas, geboortig uit Vinon. Beiden hadden te Aups gestreden; na do nederlaag werden zij door twee gendarmes achter de kapel van Saint-Clair op den weg naar Draguignan geleid en daar voor het hoofd geschoten. Beiden vielen, waarna de gendarmes zich weor bij hunne colonne aansloten; doch goen dor go- fusilleerden was dood. Het gelukte hun zich naar hunne woning voort te sleepen en vervolgens de gren zen te bereiken. Die twee lotgenooten ontmoetten elkander thans weder te Aups. Men kan zich hunne gewaarwordingen begrijpen bij do herdenking van iet drama, waarvan zij dertig jaren geleden do helden waren. Twee Belgische gronadiers, die preven tief gevangenzaten onder beschuldiging van deser tie, in afwachting dat zij ter verantwoording voor den krijgsraad zouden verschijnen, hadden zooveel smaak in het desertecren gekregen, dat zij beproef den thans ook uit do gevangenis te ontvluchten. En dat gelukte hun maar al te goed en op bijna ongelooflijke wijze. Zij wisten nl. een der ongewoon dikke muren van hun kerker uit te breken en door die opening zich de vrijheid te verschaffen. Men begrijpt zich de verbazing der cipiers, toen zij de kooi ledig en de vogels gevlogen vonden. Voor de haven van Caverne, nabij Bor deaux, lag een Amerikaansch vaartuig, de „Samuel "Welsh", geladen met 3500 vaten petroleum, op stroom om gelost te worden voor een raffinaderij in de nabijheid. Een der lichters, die daartoe wor den gebezigd, geladen met 356 vaten, geraakte in brand, terwijl de vlammen zich weldra mededeeldon aan een tweeden lichter, met 60 vaten geladen. Het gevaar aan do landzijde, waarvan de brandende vaartuigen slechts 20 meter waren verwijderd, was dreigend, daar de haven voor een groot deel ge vuld was met dennenhout; wat de zeezijde betreft, was men bevreesd dat de brandende vaartuigen zouden afdrijven naar het Amerikaanscho schip en dat met zijn gansche lading petroleum zouden doen vlam vatten; want de eb was op het punt in te vallen. In dat hachelijk oogenblik begaven twee moe dige ingezetenen, Baron en Barreyre genaamd, zich in een bootje, naderden met levensgevaar den drij- venden vuurgloed en wisten een ketting aan de lichters te bevestigen. Nu sleepten zij do in lichter laaie staande scheepjes ondanks de aanhoudende ontploffingen der vaten met petroleum, die hun vlammenden inhoud ook over de omringende golven verspreidden, naar volle zee en wisten alzoo het dreigende gevaar te bezweren. De bladen van Bor deaux maken met den grootsteD lof melding van het moedig gedrag dier onversaagde mannen. Ook in Rusland zijn dezer dagen op- nieuw ernstige ongeregeldheden ten gevolge van den volkshaat tegen de Joden voorgekomen. Vooral te Borispol, in het zuidwesten des Rijks, waren de boeren zeer vermetel. Na eenige woningen van Israëlieten geplunderd, de synagogo verwoest en eenige drankwinkels bestormd fe hebben, trokken de dronken boeren tegen do militaire macht op en lieten den aanval niet varen voordat er met scherp geschoten was en ettelijke personen uit hun midden dood of gewond nederlagen. Maar ook onder do kozakken, hoewel deze overwinnaars bleven en het gepeupel uiteenjoegen, telde men dooden en gekwetsten. Volgens berichten uit Lima maken de ChileeQen zich aldaar een treurige reputatie door hunne afpersingen. Een Peruaansche dokter, die ver schillende Chileenscbe gewonden had verbonden, werd achtervolgd door een hunner, een soldaat, die hem zijn horloge vroeg. De dokter wendt zich tot een Chileensch collega en verzoekt hem tusschen- beide te komen; deze antwoorddo: „"Wat kan ik er aan doen? Geef hem het horloge, daar hijhetnoo- dig zal hebbon." Do Peruaan haastte zich den wenk op te volgen. Een ander dokter bukte zich om een gowonde te verbinden; zijn portefeuille viel, doge- wonde vroeg hem die op zeer beleefden toon, maar in de rechterhand hield hij een scherp mes. De dokter gaf do portefeuille en do Chileen snuffelde daarin. „Wat hebt ge weinig geldsprak bij. „Hebt ge niet nog meer?" Het Zwitsorsche dorp Malonfeld is ge heel afgebrand en Brienz loopt gevaar vernield te worden door rotsblokken, die van de berghelling vallen. Ia het kanton heerscht groote droogte en hier en daar sterft het vee door gebrek aan water. 200 broodbakkorsknechtsvan Toulon hebben het werk gestaakt; zij vragen 50 centimes per dag meer. De noodige maatregelen zijn genomen om de broodfabricatie te doen voortgaan. Do toren en een deel der kerk van Woheimner nabij Veldes zijn gedurende de gods dienstoefening ingestort. Het mcorendeel der geloo- vigen geraakte onder de puinhoopen en kon eerst na veel moeite weder uit dien lastigen toestand wor den gered. Verscheiden personen hadden echter reeds opgehouden te leven en een groot aantal had zulke ernstige verwondingen beloopen, dat men zeer bevreesd is voor hun leven. De kerk had reeds ge- ruimen tijd op het instorten gestaan, maar de ge meente scheen het niet noodig te achten daaraan de noodige verbeteringen te laten verrichten. In een correspondentie uit Kissingen, waar Bismarck de baden gebruikt, wordt o. a. ge meld dat de rijkskanselier, gewoon om alles voor zijn wil te doen buigen, zonder twijfel in de mee ning verkeert dat ook Aesculaap hem gehoorzaam heid verschuldigd is. Althans hij houdt volstrekt geen rekening met de trouwens vrij strenge genees kundige voorschriften voor de badenden. Wat ver der omtrent de maaltijden van den vorst, rijkelijk met eerbiedwekkende hoeveelheden champagne be sproeid, enz., wordt gezegd, is wellicht wat over dreven, daar de correspondentie van Fransche zijde komt. Woensdag heeft de reeds vroeger ge melde wedstrijd op het biljart tusschen den Ameri kaan Slosson en den bekenden Belgischen speler Garnier een aanvang genomen. In twee keeren zal de wedstrijd, die over twaalfhonderd caramboles loopt, geëindigd zijn. Slosson behaalde don eersten avond zeshonderd en zijn tegenstander tweehonderd vijftig caramboles, zoodat de kans voor den Ameri kaan zeer gunstig staat. BUITENLAND. Frankrijk. Dat Henri Rochefort zich niet candidaat stelt, weet men reeds, maar de reden waarom hij niet een zetel in de Kamer van Afgevaardigden begeert, was nog niet bekend. Ziehier hoe hij zelf ze opgeeft in de „Intrausigeant"Ik stel mij niet candidaat, omdat reods het feit alleen, dat ik als mededinger van Gambetta optreed, mij do handen zou binden om hora te bestrijden en te ontmaskeren. Geen twijfel of onze tegenstanders zouden zich haaston mij te beschuldigen hem met zooveel bitterheid te hebben aangevallen, met geen ander dan het baatzuchtige doel om hem bij do kiezers te onderkruipen. Ik zou dus den schijn op mij laden, niet als gevoelde ik wrok tegen Gambetta, maar als begeerde ik zijn zetel van afgevaardigde, en als had ik een koopwaar in miskrediet gebracht, alleen om ze tot lageren prijs te kunnen verkrijgen. Ben ik ooit iets waard ge weest, dan was dit een gevolg van mijne belange loosheid en van het feit dat ik nooit eenigerlei nevenbedoeling had. Bij de enkele gedachte dat ik, geloovende voor de republiek to werken, voor mij zei ven gewerkt heb, zou de pen mij uit de handen vallen. Naar uit Tunis wordtgemeld, stellen verscheiden regceringen een onderzoek in omtrent do schade, geleden door haro onderdanen bij de plundering te Sfax. De Fransche regeering heeft ook een agent daarheen gezonden om de enquête te voltooien» Generaal Logerot verzekert dat, om de rooverijen volkomen te onderdrukken, do militaire autoriteiten de stammen, wonende in de streken waar geroofd wordt, daarvoor verantwoordelijk zullen stellen. Het plan om Soussa te bezetten, is opgegeven na de verzekering van getrouwheid, die do inwoners den bey zonden. ii i tscli 1 a ii cl. De „Reichsanzeïger"' meldt de benoeming van den minister van staat graaf Zu Eulonburg tot opperpresident van Hessen-Nassau en van Schlieck- mann tot onderstaats-seeretaris bij het ministerie van binnenlandsche zaken. Prins Bismarck is Woensdag niet te Berlijn gekomen; zijne komst schijnt enkele dagen uitge steld te zijn. Tot vicaris der diocese Freiburg i/B., in plaats van den reods meer dan een jaar overleden dr. Kübel, is de kanunnik Orbin benoemd. Uit den omtrek van Pruisisch-Stargard is een bedreiging met moord aan den Dukschen keizer gezonden. De schuldige is reeds in handen der jus titie; het is een jeugdig huisonderwijzer, uitElbing herkomstig; hij heeft zijn schuld beleden en een reeks van medeplichtigen aan een samenzwering genoemd. De vestingwerken aan do oostelijke grens van Duitschland worden belangrijk uitgebreid, en de garnizoenen in de provinciën Pruisen en Posen zeer versterkt. Men schrijft deze maatregolen toe aan wantrouwen van prins Von Bismarck wegens de tegenwoordige panslavistische neigingen, van Rusland. Groob-Britannië. Blijkens over Lissabon ontvangen berichten uit Buenos Ayres van 15 Juli openbaart zich in Chili verzet tegen het grensregelingstractaat met de Argen- tijnscho republiek. Doch daar de Chiliaansche regee ring do meerderheid heeft in het congres, zal, naar men verwacht, het tractaat wel goedgekeurd worden. Men verzekert dat do overheid aan den prins van Wales, die de gewoonte heeft om des zomers aan boord van zijn jacht te Osborne onderscheidene diners te geven, geraden heeft zulks dit jaar na te laten wegens mogelijke aanslagen op zijn loven. De „Daily News" meldt de roden waarom vrouwelijke artsen het internationaal medisch con gres, dezer dagen te Londen bijeen, niet mochten bijwonen: sir William Jenner, voorzitter der rege lingscommissie, heeft verklaard dat koningin Victoria niet als beschermvrouw van het congres wilde be schouwd worden, indien men „Lady-doctors" toeliet» Rusland. Bij ukase van den ozaar is de afdeeling justi tie van het departement van binnenlandsche zaken bij het departement van politie gevoegd. Een ander keizerlijk besluit is uitgevaardigd ter aanmoediging van do kolonisatie van Nova-Zem- bla door Russische kooplieden. Vrijdom van belas ting gedurende tion jaren en eene som van 350 roebels worden toegezegd aan ieder tot werken ge schikt man, die zich op Nova-Zembla vestigt, met het recht om na een verblijf van vijf jaren naar zijne geboorteplaats terug te keeren. Leiden, 13 Aug. Ter markt werd heden aangevoerd: Tarwe 9 hectoliter. Wintertarwe f 10.a f 10.50. Zomer- tarwe 9.— a 9.50. Rogge 11 H. L. Winterrogge f 8.60 a f 9.Zomerrogge f 7.50 a f 8.Gerat 10 H. L. ZomeTgcrst f 5.50 a f 6.Chevalier-gerst f 7.26 a f 7.75. Ilavcr 11 H. L. Zware Haver/"5.a/"5.50. Lichte Haver f 4.25 a f 4.60. Uuivenboonen 5 hectol. ƒ8.60 a f 9.25. Paardenboonen 4 bectol. 8.a 8.50. Boter S190 kilogr.. lite qnalit. '/4 vat f 60.a 64. 2de qnalit. l/i va! f n 53 Boter late qnalit. per kilogr./" 1.50 a /"1.60. 2de qnaüt.pcr kilogr f\ 35 a f\ 45. Lange Zwarte Turf 8000 dubb. hectol., 0.19 a /'ü.i 2

Leidsch Dagblad | 1881 | | pagina 2