Gemengd Nieu >v s. Ook de jongens der Kweekschool voor Zeevaart alhier en die van het opleidingsschip „Admiraal Van Wassenaer" te Amsterdam zullen deelnemen aan den roeiwedstrijd, op het Braassemer- meer Zaterdag a. s. te houden. Bij het afrijden van do Vlietbrug is he denmorgen omstreeks halfnegen een paard, dat voor een wagen met steenen gespannen was, uitgegleden en daardoor in de tapperij van v. I. terechtgekomen, zonder echter ongelukken teweeg te brengen. Op den watermolen, in do wandeling ge naamd de „Botermolen", aan de Zijl, onder de ge meente "Warmond, ontstond, terwijl de man afwezig was en de vrouw ziek te bed lag, brand in de woon kamer. Gelukkig werd de ramp iu de boerderij van Zwetsloot aan de overzijde spoedig opgemerkt, en haastte men zich hulp aan to brengen, waarbij eenige werklieden, die zich daar juist bevonden, zeer goede diensten bewezen. Iloewel de brand vrij spoedig ge- bluscht was, is van don inboedel evenwel zoogoed als niets gered kunnen worden, zoodat de molenaar, J. Van den Berg, groote schade lijdt, daar wèl de molen zelf, maar niet do inboedel geassureerd was. Bij een herbergier op de Gedempte Gracht te 's-Hage heeft een hevige vechtpartjj plaats gehad tusschen een dronken man en twee zjjner kameraads. De oorzaak waseen oude schoon, dien de beschonkene eenigen tijd geleden daar in pand had gelaten en dien hij nu terugvorderde, tor- wijl de tapper beweerde dat do dienstbode dien aan den vuilnisman had medegegeven. Daarover hevig verontwaardigd, wilde hij den kastelein te lijf en werd toen door zijn vrienden tegengehouden. Een ruit werd echter door hem ingeslagen, waardoor hij zich nogal ernstig bezeerde. De man werd opgepakt. Hedenochtend had te Rotterdam de opening voor het publiek plaats van het „Nationaal Panorama." Het is gelegen aan den Stationsweg, 1700 vierk. meters groot en het werk van de heeren Max Volkhart en T. Von Bekeabrecher, die zich nu ten vierden male als specialiteiten in dit eigen aardig onderdeel der schilderkunst onderscheidden. Als men het platform betreedt, ziet men in het verschiet de stad Nieuwpoort, nog door de Span jaarden bezet. Vóór de stad, tusschen de duinen, is een gedeelte artillerie met den rechtervleugel der Nederlanders, onder Francis Vere, op het punt het overschot van den Spaanschen linkervleugel uit de duinen te verdrjjven. Meer rechts, naast de hooge duinenreeks, komt prins Maurits met zijn staf aan rennen. Een adjudant brengt hem de tijding dat de Spanjaarden wijken. Op het strand, rechts achter den prins, is de reserve van het Nederlandsche leger op het punt voorwaarts te rukken, en daarachter ziet men den ingang van de haven van Nieuwpoort met een ge deelte van den Nederlandschen legertrein. Keert de beschouwer zich nu geheel om, dan ziet hij voor zich, op den achtergrond, de Noordzee met de Neder landsche vloot, die met haar geschut de Spaanschen op het strand teistert; die vloot was, zooals men weet, door den prins naar zee gezonden, om zijnen troepen den terugtocht af te snijden. Meer naar voren strekt zich hot strand uit, dat door de eb droog is de beide legers, daar opgesteld, zijn gedeeltelijk in stofwolken gehuld. Op den Buitensingel te Amsterdam is oen metselaar drie verdiepingen hoog van een steiger gevallen. Hij bleef op de plaats dood. Aan boord van het stoomschip „Pollux" hebben heden te Amsterdam weder ongeveer 600 landverhuizers de reis naar Amerika aanvaard. Het plan om de beurs te Amsterdamop den dag der wedrennen te Bussum te doen stilstaan vond geen bijval en zal derhalve niet doorgaan. De boerenwoning, bewoond door W. De Graaf, onder "Watergraafsmeer, is geheel afgebrand. Broeien van hooi schijnt de oorzaak te zjjn. Niets kon gered worden. Door den laatsten trein van Roermond naar Gladbach is eergisteravond de dienstdoende baanwachter bij den overweg aan het kerkhof over reden. Do man schijnt, door den naderenden trein opgeschrikt, in alle haast het nog openstaande hek te hebben willen sluiten en werd door de locomotief achterhaald. De ongelukkige laat eene weduwe met nog kleine kinderen na. Alofs, berucht door den moord op de weduwe Breuls to Smeermaes, is gisteren ter dood veroordeeld, uit te voeren door onthoofding op een openbaar plein te Tongeren. Hij bleef alles ontkennen. Zaterdag-morgen, den Brusselschen trouwdag, verdrongen zich in de vestibule van het raadhuis aldaar als gewoonlijk de trouwlustige paartjes met hun ganschen nasleep van ouders en getuigen, toen het volgende voorval, hoe kort het ook duurde, een niet geringe opschudding teweeg bracht. Een der gelukkige bruidegoms had het onge luk in het gedrang den voet te zetten op het bruids kleed van zijne aanstaande levensgezellin, een spik splinternieuwe prachtige, zwartzijden sleepjapon - dit moet er bij gezegd worden - waarop deze eens klaps zoo boos werd als een spin en den man, die een half uur later haar wettige heer en meester zou zijn, nijdig toevoegde: „Kijk dan toch waar je loopt, ezelskop!" „Zoo, ben ik een ezelskop?" riep de ander toornig uit, terwijl hij den arm van zijn bruid met een ruk losliet. „Best mogelijk, hoor, maar een ezelskop moetje niet tot man nemen. Ik groet jeEu zonder antwoord af te wachten, schoot de verbolgen brui degom als een pijl uit den boog door de verbaasde menigte enwerd niet meer gezien. Hot officiëele feestprogramma voor de viering van de 50-jarige troonsbestijging der tegen woordige Belgische dynastie, op 20 Augustus en volgende dagen te Brussel, is thans in de „Moni- teur" verschenen. Den 20sten „fête de nuif'inhet Leopoldspark en groote militaire taptoe. Yan 23 tot 31 Augustus internationale schietwedstrijd en 23 en 24 Augustus wedrennen. Yerder land- en tuinbouwtentoonstelling, tentoonstelling van schoone kunsten en in het schoolmuseum, gratis-tooneel- voorstellingen in de Ylaamsche taal, volksspelen, enz. enz. Yolgens een gerucht, zou de groother tog van Baden voornemens zijn, bij de viering zij ner zilveren bruiloft in de volgende maand, den koningstitel aan te nemen. De uitvoering van dat plan zou in verband staan met het aanstaande hu welijk der oudste dochter van den groothertog met den kroonprins van Zweden. Yolgens de etiquette zou dat huwelijk niet te Karlsruhe voltrokken mo gen worden, omdat do familie der bruid lager in rang staat dan die van den bruidegom, en een hu welijk tusschen vorstelijke personen alleen dan in de woonplaats der bruid mag worden voltrokken, wan neer zij met den bruidegom in rang minstens ge lijkstaat. Hoewel het gerucht alzoo niet geheel en al onwaarschijnlijk klinkt, vindt het in diplomatieke kringen toch weinig geloof. Men brengt in herinne ring wat de keurvorst van Baden aan Napoloon I ten antwoord gaf, toen deze hem den koningstitel aanbood„Als markgraaf was ik een rijk, als keur vorst ben ik een arm man; als koning zou ik een bedelaar zij*." Te Nimes is Zaterdag een timmerman die bezig was met het wegnemen van de stutbalken onder een pas gemetseld viaduct, door een duizeling overvallen en van een hoogte van meer dan dertig meter tegen de rotsen aan het strand te pletter gevallen. Van het vreeselijk voorval waren zijne vrouw en beide kinderen getuigen. De vrouw is van schrik krankzinnig geworden. Drie jonge meisjes, die te Carrassone in de Aude aan het baden waren, werden door den stroom medegesleept, doch achtereenvolgens door den 16-jarigen Cyprien Muret met levensgevaar aan den oever gebracht. Toen de stoutmoedige knaap zijn reddingswerk meende volbracht te hebben, bleek het eerst geredde meisje, dat bewusteloos door hem op het droge was gebracht, weder van den oever in het water te zijn gegleden, en hoewel hij onmiddellijk voor de vierde maal in de rivier dook, gelukte het hem nu slechts haar als lijk terug te vinden. Op 6 Augustus kwamen te Nieuw-York 60 sterfgevallen voor, rechtstreeks of indirect het gevolg van de hitte. De N ij 1 wast flink en men ver wacht een goeden oogst in Egypte. Te Berlijn heeft Zondag-avond een hevige brand gewoed, die twee of drie perceelen nagenoeg vernielde. Daarin bevond zich ook de woning van graaf Pourtalès met vele kunstschatten, die voor een groot deel verloren gegaan of zwaar beschadigd zijn. Yerder is het atelier van professor Gropius verbrand, die eenige decoration der Konink lijke Opera onderhanden had, deels nieuwe, deels oude ter herstelling. Deze zijn mede alle verloren gegaan; zoo ook alle schetsen en modellen, die de schilder en vroeger zijn vader met groote zorg ver zameld hadden. Tragisch is het lot van een paar oude lieden, die in een der verbrande huizen woon den en daar eene vrij aanzienlijke som in effecten bewaarden, hunne spaarpenningen voor den ouden I dag. Zij waren met den Zondag van huis gegaan., om van het fraaie zomerweder te genieten, en toen zij terugkwamen, vonden zij alles verbrand, en daar zij de nummers hunner fondsen niet hadden opge- teekend, is hun vermogen onherroepelijk verloren. Een weduwe in hetzelfde huis had 1700 mark in papier opgespaard, en bij het uitbreken van den brand gaf zij die aan hare dochter. Deze echter vergat in den schrik het haar toevertrouwde geld en liet het liggen om hare moeder te helpen bij het redden van een bed. Het bed werd dan ook gered, maar toen de vrouwen om haar geld dachten, was het te laat. De telegraaf maakte reeds melding van een groot spoorwegongeluk, dat te Blackburn in Engeland plaats gevonden heeft. Het heeft zich aldus toegedragen: De sneltrein van Liverpool was Maandag to Blackburn aangekomen en stond stil in het station, terwijl een paar zijner wagens wer den afgehaakt. De sneltrein van Manchester kwam op dat oogenblik met buitengewone vaart het station binnen on de twee locomotieven kwamen in botsing. Twee der wagens van den Manchester-trein werden geheel in elkander geperst en ook een paar wagens van don anderen trein werden verbrijzeld Het was een verschrikkelijk tooneel van verwarring en ont steltenis. Yijf personen bleken bij den sehok omge komen te zijn en dertig waren gekwetstde moesten, hunner hadden zware verwondingen. De machinist van den Manchester-trein is op wonderbaarlijke wijze bijna ongedeerd geblevendie van den stilstaande» trein sprong van zijne locomotief, maar werd door een bij de botsing van de locomotief afspringend stuk ijzer zwaar gekwetst. Het schijnt dat de machinist van den Manchester-trein gepoogd heeft te remmen, maar dat het remtoestel niet goed werkte of dat hij er niet handig genoeg mede kon omgaan. BUITENLAND. Frankrijk. Naar aanleiding van het gerucht dat de jongste zoon van Abd-el-Kader, Ben-Aceur genaamd, met althans zwijgende toestemming van den sultan tegen den herfst in Afrika komt om zich met de leiding der oproerbeweging tegen Frankrijk te belasten, maakt de „Yoltaire" de opmerking, dat, indien dit gerucht zich mocht bevestigen, een strijd te ver wachten is, veel belangrijker dan men zou kunnen denken, want aan Ben-Aceur zal het zeker geluk ken Si-Sliman en Si-Hamza mede te sleepon, terwijl de aanvoerder der muitelingen stellig zou gefaald hebben in al zijn streven naar toenadering bij de twee laatstgenoemden. In de eerstvolgende dagen zal van nieuwe pogingen tot opstand in cn bij Al- gerië wel niets vernomen worden, want gedurende den Ramadan rust alles. De Ramadan, de negende maand van den Arabischen kalender, valt in den heetsten tijd van het jaar; de naam duidt het aan: het Arabische woord „ramidah" beteekent „warm zijn." In die maand, de Mahomedaansche vastentijd, moeten de Muzelmannen zich van zonsopgang tot zonsondergang van alles onthoudenmaar na haren afloop kan men zich op een nieuwe en geduchte uitbarsting voorbereid houden. Tot hiertoe hebben 50 Fransche afgevaardig den (26 republikeinen en 24 conservatieven) voor een nieuw mandaat bedankt. Uit Tunis wordt gemeld dat de caïd Metzel- bab op verzoek van den Franschen gezant is ont slagen, omdat hij met niet genoeg energie tegen de plu*deraars is opgetreden en niet geholpen heeft tot herstel van de telegraphische gemeenschap. Het gerucht dat er een gevecht heeft plaats gehad bij Mornant wordt tegengesproken. Spanje. In eene toespraak aan de kiezers te Huesca heeft de heer Castelar de invoering van het algemeen stemrecht en de afschaffing van de wet op de drukpersvrijheid wenscheljjk genoemd. Hij verlangt voorts eene nieuwe wetgeving op het burgerlijk huwelijk, scheiding van het gemeentelijk en het provinciaal bestuur, verplicht en kosteloos lager onderwijs, woder-invoering van de jury, emanci patie van do arbeiders op Cuba en eeno wijziging in den Senaat, zoo deze althans voortgaat meteen hinderpaal te zijn voor de toepassing van liberale denkbeelden. „De democratie", zeide hij o. a. in zijne redevoering, „moet den socïalistischen Staat vermijden, en evenzeer den Staat, die vijand is van de Kerk en Staat zonder leger. Zij moet het ministerie steunen, zoo dit de democratische gevoe lens met de tegenwoordige staats-instellingen weet overeen te brengen."

Leidsch Dagblad | 1881 | | pagina 2