K°. 6590. Vrijdag 12 Augustus. A". 1881. D020 Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. I Het verslag van de commissie belast met het afnemen der examens van vroedvrouwen in Juli 11. te Leiden, komt voor in de Staatscourant Van heden. Yoor het examen hadden zich vijf en dertig vrouwen aangemeld. Drie en twintig van haar hadden onderricht genoten aan de Rijkskweekschool, tien aan de gemeente-kweekschool te Groningen, ééne had hot onderwjjs van den hoogleeraar Leh- mann gevolgd, zonder leerlinge der Rijkskweek school te zijn; van eene was het onbekend van ^Pen of van wie zij privaat-onderwijs had ontvangen. DAGBLAD PRIJS DEZER COURANT: T«oï Leideo per 8 maanden.f l.ltk Franco per post.1A(X Absaikrlyke Nommers.#-85- PRIJS DER ADYERTEMTENi Van 16 repels.l.OT. tedere repel meer0.17J. Grootere letten naar plaatsmimta. STAPS-BTEBICHT3BTV. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN, Gezien het adres van H. J. WITHAKE, sigarenfabrikant, wonende alhier, houdende verzoek tot oprichting van eenc sigaren- drogerij in het perceel in de Oude Lombardsteeg n°. 2; Gelet op de artt. 6 en 7 der wet van 2 Juni 1S75 (Staateblad n". 95); Geven hü deze kennis aan het publiek dat genoemd verzoek, met de bijlagen, op de Secretarie dezer gemeente ter visie gelegd isalsmede dat, op Donderdag den 25sten Aug. a. s., 's voormid dags te elf uren, op het Raadhuis gelegenheid zal worden gegeven om bezwaren tegen dat verzoek in te brengen. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Leiden. DE FREMERY, Weth., lo. Burgem. II Augustus 1881. E. KIST, Secretaris. TRANSVAAL. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN bren gen ter kennis van de ingezetene» dat de inteekenlijst voor de Hnlde van het Nederlandsche >olk aan de stauige- Jiooten ill de Transvaal, waartoe het initiatief is uitgegaan van het Uentraal-Bestuur van het „Groene Kruis", hun door welwillende tusschenkomst van de lleeren der Gebuurten zal 8 worden aangeboden. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Leiden, DE FREMERY, Weth., lo. Burgem. 11 Augustus 1SS1. E. KIST, Secretaris. I.KIDLN, IS Augustus. Er bestaat gelegenheid tot verzending der cor respondentie naar Noord-Amerika door middel van het stoomschip „Maas", waarvan de laatste bus lichting aan het postkantoor te Rotterdam is be paald op Vrijdag den 12den Augustus a. s., des avonds to halftwaalf. Ten postkantore alhier moeten ,v do brieven enz. dus uiterlijk des avonds om halfzes bezorgd zijn. Reeds meermalen waren wij in de gelegenheid a de aandacht te vestigen op de gunstige wijze waar op de kapol dor schutterij alhier zich bij door haar gegeven concerten van hare taak kwjjt. Het is ge- f bleken hoe die verdiensten elders mede worden ge waardeerd. Het kon dan ook niet anders of de be langstelling in haar zou meer en meer toenemen. Hit bleek ook gisteravond hot geval te zijn, bij ge legenheid van het concert door heeren officieren hun invités op Zomerzorg aangeboden. Het eerste gedeelte van het programma kon nog in den tuin f worden ten gehoore jebracht, doch in de pauze ontlastte zich zulk een geweldige stortbui dat ieder, hetzij onder de veranda hetzij in de zaal, in allerijl «en goed onderkomen moest zoeken. Het concert werd daarom in de zaal voortgezet, waar het mede zeer goed voldeed en bovendien door een geïmprovi seerd bal werd gevolgd. In de maand Juli 11. bedroeg het aantal reizigers op de lijn Leiden"Woerden 15,049, met een opbrengst van f 8184.37'/,; het aantal tonnen der bagage 25, met een opbrengst van f 167.G7 het aantal tonnen der bestel-, jjl- en vrachtgoe deren 1630, met een opbrengst van 1636.87; do opbrongst der vervoerde levende dieren en rij tuigen bedroeg 223.44: makende dus te zaaien en ontvangst van 10,212.35'/2. De totale ontvangst van af 1 Januari 1881 bedraagt 63,427.10'/2, zijnde per dagkilometer 8.31, en gedurende dezelfde maanden het jaar te voren 64,269.73, zijnde per dagkilometer 8.38. Yau deze vijf en dertig candidaten werden er zes afgewezen, en konden er dus negen en twintig als vroedvrouw werden toegelaten. Onder deze waren er twee die reeds tweemaal bij vroegere exameas waren afgewezen; de eene legde thans. eeu goed examen af, de andere kon, zooals trou wens ook enkele andere candidaten, slechts ter nauwernood worden toegelaten. De zes afgewezenen waren vier candidaten uit Amsterdam en twee uit Groningen. Mot genoegen ontwaarden de leden der commis sie, die allen reeds meermalen met het afnemen van deze examens waren belast, dat er, ook in ver gelijking met het vorig jaar, vooruitgang was te bespeuren in de uitkomsten van het aan de Rijks- kweekschool gegeven onderwijs, ofschoon het nog altijd duidelijk in het oog viel hoe hot aanschou welijk onderwijs te veel op den achtergrond stond. De leerlingen hadden blijkbaar meer gelezen of ge hoord, dan gezien, en daardoor dikwijls weinig juiste voorstellingen van pbysiologische toestanden en pathologische afwijkingen. De namen van haar aan wie eene akte van bevoegd heid werd uitgereikt, zjn, in alphabetische volgorde Mejuffrouwen J. P. Ten Berg, geb. Yan Os;E.M. Bronkhorst; A. L. Eising; C. Franke; W. De Freeze, geb. Yan Dok; J. De Groot; J. Hinderink, geb. Brockhaus; D. Hoekstra, geb. Trap; H. Ten Hoorn; D. Huys, geb. Moers; N. Jochem; F. C. Kamer beek, wed. Roberts; S. J. Kruize, geb. Sehreuder; H. M. Lammersehop; A. H. A. De Lange; S. E. Lantinga; C. A. Petri, geb. Yan Heuvel; G. Rab; M. Slort, wed. De RuiterO. SapE. Schouten H. B. Steenwijk, geb. Koops; S. Van Stekelenborg; H. P. M. Verbaar; J. C. Vierdag, C. Yan der Werf; Y. Van Westen; M. L. C. Wouters, geb. Verniers; A. Zeven. De commissaris dos konings in Zeeland, jhr. mr. Yan Karnebeek, vertoeft sedert eenigo dagen iu de residentie. Ter terechtzitting van het gerechtshof te 's-Gra- venhago werd heden in do eerste plaats uitspraak godaan in de zaken welke gisteren aan zijn onder zoek waren onderworpen. Het hof veroordeelde: P. V., uit Abbenbroek, wegens het afleggen van eene valsche getuigenis in eene boetstraffeljke zaak ten voordeelo van den beklaagde, tot 1 jaar eenzame opsluiting; - J. v. d. B. Az., uit Katwijk a/d Rjn, ter zake van feitelijkheid tegen een 15-jarig meisje tot 3 maanden gevangenisstraf; - J. P. In 't V., uit Charlois, wegens diefstal met een valschon sleutel tot 6 maanden gevangenisstraf; - en H. v. A., uit Delft, ter zake van diefstal met binnenbraak tot 1 jaar celstraf. In do 19de zitting van de Algemeeno Syifode werd rapport uitgebracht omtrent do voorgestelde wijzigingen van art. 27 van het reglement op het examen en art. 19 van het reglement op het gods dienstonderwijs, bevattende do formule, door aan staande predikanten en godsdienstonderwijzers te onderteekenen. Do wijziging, die bet vorige jaar voorloopig door de Synode was aangenomen, had ten doel om de formule eenvoudiger en ruimer te maken, daaruit te vcrwjderen wat aanstoot kon geven en bezwaar doen maken tot het aanvaarden van het predikambt door hen, aan wie - naar het oordeel der voorstellers - de kerk zeker niet min der behoefte heeft dan aan hen, voor wie de let terlijke handhaving der formule, zelfs hare ver scherping gewenscht was. Zj waren van meening dat, al maakten de woorden „grondbeginsel", „geest en hoofdzaak" een ruimer opvatting mogelijk, alle dubbelzinnigheid, zooveel het slechts kon geschieden, vermeden moest worden. Het rapport, dat de adviezen der provinciale kerkbesturen on classicale vergaderingen mededeelt, bevat daarenboven verschillende amendomenten. Evenals de adviezen van de kerk waren die van de led(en der commissie zeer uiteenloopend. Yoor sommigen was do wijziging te onbestemd en ging zj niet ver genoeg, voor anderen was zj ontjdig, terwijl er ook werden gevonden, die verklaarden er pijnljk door te zjn aangedaan, haar met ver bazing, zelfs met verontwaardiging te hebben ver nomen. Het rapport is ter visie gelegd en zal nader in behandeling genomen worden. In plaats van mr. J. P. Korteweg, die de benoe ming tot secundus, lid van de Synodale commissie, niet kon aanvaarden, werd benoemd mr. T. H. Bon dam, ouderling te 's-IIertogenbosch. Ons nieuw strafwetboek is in het Duitschr vertaald door de hoogleeraren dr. Dochow en dr. Teichmann. Te Reeuwjk is men begonnen met de werk zaamheden voor den stoomtram van Gouda naar Bodegraven. Te Aalsmeer is als candidaat voor de a. s. verkiezing van een lid van de Prov. Staten gestold de heer P. Ledeboer, notaris aldaar. Niettegenstaande alle maatregelen, genomen als waarborg voor eerljke behandeling en goede hoedanigheid, gaat het dit jaar tot nu toe met den uitvoer van nieuwe aardappelen uit het Westland naar Engeland zeer slecht en uitzicht op beterschap is er nog niet. De eenige oorzaak hiervan is, zegt „Sempervirens", dat er geene vraag bestaat. In de josgstverloopen jaren, toen er bj de uitzending van dit artikel uit het Westland zooveel bedrog gepleegd werd, scbjnt men in Engeland meer en meer aard appelen uit andere streken getrokken te hebben, waardoor de Engelsche markten thans ruimschoots voorzien zjn en het Westland gemist kan worden. Yoor het weinige, dat nog van daar wordt ver zonden, wordt weinig geld bedongen, te weinig dan dat de teelders er hunne gemaakto kosten mede kunnen dekken. Er is bepaald dat de aanneming en uitreiking van aangeteekende brieven met eene aangegeven geldswaarde, 600 te boven gaande, mede kan geschieden door tusschenkomst van de hulpkantoren der posterjen, die daarvoor door den minister van waterstaat enz. zullen worden aangewezen. De toestand van jbr. Yer-Huëll is zeer zor- gol jk. De krachten van den zieke nemen steeds af. De Koning heeft aan de kon. kapel van het reg. grenadiers en jagers ten geschenke aangeboden een nieuwen marsch, zijnde do „König Carl Marsch". Naar men der A. C. meedeelt, is op de door de firma Schlencker Yan de Mandere uitgeschreven leening van 200,000 voor do Wesflandsche stoom tramwegmaatschappij ingeschreven voor veertig mil- lioen gulden. De minister van oorlog heeft, uit overweging dat het bj een eventuëelen oorlog dikwjls noodig- zal zijn dat enkele compagnieën en eskadrons zelf standig optreden en het alzoo van veel belang is, dat elk dier onderdeelen van een voertuig voorzien zj, waarop - behalve de administratiekistjes en de bagage van do officieren - de noodige levensmiddelen en kookgereedschappen kunnen medegevoerd worden, een zoodanig voertuig b j hot leger ingevoerd onder de benaming van „compagnies-kar". In het kamp bj Oldebroek zjn aangekomen de officieren en onderofficieren, die zullen deelnemen aan de artillerie-schietschool; het zjn do kapiteins L. H. C. Yan der Sluys Lehr, van het 2de reg. veld-artillerie, baron M. J. II. Yan Slingelandt van het 1ste, J. J. Meyen va» het 2de, J. Meyers van het 3de en A. Harrebomée, van het 4de reg. vesting artillerie, henevens 5 onder-officieren van het 4de reg. vesting-artillerie. - De batterijen, welke den 8sten dezer daar zijn aangekomen, staan respec tievelijk onder bevel van: de 3de batterj, lstoreg. veld-artill., kapt. P. Haitsma Muiier en de 4de batt., 1ste reg. veld-art., kapt. J. F. Diemer. De lste luit. A. F. G. G. Schwartz van het 6de reg. inf. wordt met 1 Sopt. a. s. overgeplaatst bij den staf van het wapen der inf. en werkzaam gesteld bj de Kon. Mil. Academie te Breda.

Leidsch Dagblad | 1881 | | pagina 1