SJoaderclag 11 Augustus. A°. 1881. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS DEZER COURAHTs foor Leiden per 8 maanden. franco per post.a Afconderlyke Nommers.....s 'JKL PRIJS DER AD YERTENTIEK i fan 1—6 regels.1.0*. Iedere regel meer....0.17J. Grootere letten naar plaatsruimte. LEI9EM, 10 Augustus. De opbrengst van het vervoer over den spoor weg Leiden-Woerden was gedurende de maand Juli aan roizigers (15,049) 81S4.375, aan bagage ƒ167.67, aan goederen enz. 1860.31, te zamen 10,212.355. Totale 'ontvangst sedert 1 Januari 63,427.105, zijnde per dagkilometer 8.31, togen 8.38 in 1880. In de 18de zitting der Algemeene Synode werd rapport uitgebracht omtrent de kerkvisitatie. Rijk aan belangrijke mededeelingen en bescbouwin- gën vol diepen ernst, muntte het uit ook door goest in den vorm. Dit gedeelte van do handelingen dor Synode zal ongetwijfeld lezers vinden. Met nadruk wordt er de aandacht op gevestigd, want de lezing moet der kerk ten goedo komen, indien zij opwekt om, naar den wensch van de rapporteerende com missie en de vergadering, door al wat er treurigs, bekrompens, verkeerds in de hervormde kerk moge zijn, het goede niet voorbij te zien; allerminst de liefde tot haar en hare instellingen te doen ver flauwen, maar integendeel haar meer te doen wor den draagster der waarheid, zuivere uitdrukking van het godsrjjk. Met bijna algemeene Btemmen werd het voorstel der aanwezige kerkelijke hoog leeraren aangenomen, om het reglement op het voorbereidend kerkelijk examen te wijzigen, in dien zin, dat het. worde afgenomen niet door do twee hoogleeraren, maar door een commissie, bestaande uit de beide hoogleeraren bij de universiteit geplaatst waar de examinandus is ingeschreven en een derde bij beurt volgens rooster, door de Synodale Com missie op te maken, aangewezen. Ook is aangenomen het voorstel, dat de theolo gische studenten in plaats van 50 slechts 25 kerkelijk collegegeld zullen te betalen hebben. Deze laatste bepaling kan echter niet in werking treden vóórdat zij door de provinciale kerkbesturen, fn November a. s., zal zijn goedgekeurd. De bepaling omtrent het examen moet nog aan het oordeel der Kerk en der Synode in 1882 onderworpen worden. De rekening der gemeente Lisse over 1880 bedraagt in ontvang 12,439.55 en in uitgas f 11,462,41, alzoo een batig slot opleverende van 977,14. Yoor het beroep naar de Hersteld Luth. kerk te Eodegraven is bedankt door ds. D. Snijder te Helder. Naar de Ned.-Herv. gemeente te Nieuw-Yennep is beroepen ds. H. C. Bervoets te Yeenendaal. Het Staatsblad N°. 135 bevat de wet van den 19den Juli 1881, houdende goedkeuring der over eenkomst betrekkelijk den onderhandschen verkoop en kosteloozen afstand van duingrond te Katwijk aan Zee aan de gemeente Katwijk. Het eenig arti kel luidtGoedkeuring wordt verleend op de over eenkomst, gesloten bij de in afschrift aan deze wet gehechte akte van 6/8 April 1881, waarbij de Staat aan de gemeente Katwijk verkoopt een stuk duin- grond ten zuiden van het Prins-Hendrik-kanaal te Katwijk aan Zee en kosteloos afstaat den voor den aanleg van wegen ten noorden van dat kanaal benoodigden duingrond. Lasten en beveleD, dat deze in het Staatsblad zal worden geplaatst, en dat alle ministeriëele departementen, autoriteiten, collegiën en ambtenaren, wien zulks aangaat, aan do nauw- keurigo uitvoering de hand zullen houden. Het verkochte perceel is groot twee hectaren, zeven en twintig aren, vijf en veertig centiaren, kadastraal bekend in sectie A, onder N°. 5158, strekkende van den weg langs genoemd kanaal zuidwaaarts op tot aan het Mallegat. De verkoop en koop is geschied voor eene som van 910, te betalbn binnen 20 dagen nadat aan het gemeente bestuur van de goedkeuring door de wetgevende macht zal zijn Isennisgegeven. De minister van binnenlandscho zaken brengt ter algemeene kennis dat in het eerstvolgend najaar de normaalschool voor teekenonderwijzers en de school voor kunstnijverheid te Amsterdam in's Rijks museum-gebouwen aan de Stadhouderskade geopend wordt. Zij die als leerlingen wenschen toegelaten te worden, moeten daarvan vóór 15 September a. s. schriftelijk doen blijken aan het departement van binnenlandsche zaken. Gisteren en heden werd te Amsterdam de 96ste algemeene vergadering gehouden van afge vaardigden der Maatschappij tot Nut van 't Alge meen. Blijkens het verslag is het ledental van 17,653 verminderd tot 17,230. De finantiëele ge steldheid der Maatschappij is niet ongunstig. Door een onbekende werd eeno gift van 1000 geschon ken, terwijl een ander onbekende 4000 schonk. Door burg. en weths. van Amsterdam is aan den gemeenteraad voorgesteld om het traktement van den buitengewonen hoogleeraar in de oogheel kunde aan do universiteit te bepalen op 2500 boven zijn aandeel in de collegegelden, en aan hem <oe te voegen een adsistont, op eene jaarwedde van 1000. - Nu door do aanneming en de bekrach tiging door den Koning van het wetsontwerp tot verbetering der bestaande Keulsche vaart vervallen is het doel der aanbieding aan de gemeento eener bijdrage van 3 millioen voor een kanaal aan den Rijn in oostelijke richting, stelt het dagelijkseh be stuur den gemeenteraad voor, de commissie, die zich met het bijeenbrengen dier som belast heeft, te ontslaan van de verplichting, uit de aanvaarding van haar aanbod ontstaan, ouder dankbetuiging voor de krachtige wijze, waarop zij voor do belan gen der gemeente is opgetreden. Het volgende nationale zangersfeest zal in 1883 te Rotterdam gehouden worden. Na den afloop van een concert ter 50-jarige herdenking van den tiendaagschen veldtocht, den oud-strijders van die dagen te Rotterdam aange boden door den majoor-commandant en do officieren van het corps koninklijke scherpschutters, had in den foyer van bet feestgebouw eene gezellige bijeen komst plaats, waarbij het niet aan toosten op de helden van Hasselt en Leuven ontbrak. Door don majoor-commandant van het corps kon. scherpschut ters werd de feestelijkheid geopend met een heil dronk op den Koning, welke Z. M. per telegraif werd overgebracht. In antwoord hierop ontving men het volgend telegram: „Zijne Majesteit, hoogst ge voelig voor den uitgebrachten heildronk, betuigt u, den oud-strijders, scherpschutters, militaire en burger autoriteiten zijn hartelijken en welgemeenden dank". Maandag-avond kwamen te Apeldoorn de vorst cn do vorstin van Reuss aan, die van het station per hofrjjtuig naar het paleis het Loo gebracht werden, om aldaar een paar dagen te vertoeven. Naar men verneemt, zullen op den laatsten dezer maand, den eersten verjaardag van prinses Wilhelmina, allo spoorwegmaatschappijen samen werken tot het doen loopen van goedkoope volks- treinen uit alle oorden des rijks naar Apeldoorn, met het oog op de openstelling van het park van het Loo op dien dag, waar dan te gelijk de konink lijke militaire kapel een concert zal geven. Namens don Koning is door den minister van waterstaat, tot wederopzeggens, aan den heer F. J. Belinfante, te 's-Gravechage, vergunning verleend tot den aanleg en het gebruik van eene electrische geleiding tusschen zijn kantoor, aan do Paviljoens gracht, en dat van Gebr. Belinfante, in de Wagen straat aldaar. Nog is door moj. Maria Yan de Yeen, to Nijkerk overleden, gelegateerd aan het Oudemannen- en Vrouwenhuis ƒ2000, aan het Ger. Burgerweeshuis 2000 en aan de bijzondere school voor Ger. onder wijs 1000, alles vrij van successierechten. Ter gelegenheid van het te Breda te houden Ned. Taai- en Lotterk. Congres wordt door de administration van den Staatsspoorweg, van den Ned. Centraalspoorweg, van den Noord-Brabantsch Duitscben Spoorweg en van den Z.-Oosterspoor weg aan de deelnemers, op vertoon hunner Con- greskaart, eene reductie van 50 pCt. verleend. De Rijn- en Holl. IJzeren-Spoorwegmaatschappijen hebben vermindering van tarief geweigerd. Den 3den September a. s. gedenkt een onzer meest geachte en verdienstelijkste hoofdofficieren, do ruim 70 jarige generaal-majoor Johannes Cornelia Jacobus Smits, commandant van het koloniaal mili taire invalidenhuis Bronbeek, den dag waarop hij voor vijftig jaar bij ons leger als officier in dienst trad. Behalve een wegens in de eerste Bonische expeditie voor betoonde dapperheid bekomen eere sabel, ontving de heer Smits voor verschillende veldtochten naar Bali, Timor, Borneo enz., met tal van eereblijken, de Willemsorde 3de klasse en de orde van den Nederlandschen Leeuw; terwijl verder de Eikekroon, waarin hij tot grootofficier opklom, en de Oostenrjjksche militaire orde van de IJzeren Kroon, benevens de Braziliaanscbe Commandeursorde van do Roos met de Ster zijne borst versierden. In Friesland mag men zich in een buitenge woon voordoeligen aardappeloogst, zoowel in quan- titeit als qualiteit, verheugen. Dagelijks worden de aardappelon in buitengewone hoeveelheden naar elders verscheept. De prijzen zijn 1.50 a 2 per halven hectoliter. In het tijdperk van 10 Juli tot 6 Aug. jl. zijn geen ambtsberichten omtrent het voorkomen van longziekte onder het rundvee ingekomen. In het daaraan voorafgaand tjjdvak van vier weken waren evenmin gevallen dier ziekte bekend geworden. Do luit. ter zee lste kl. E. Simon Yan der Aa, eervol ontheven officier-instructeur bij het K. L van de M. te Willemsoord, wordt 1 Sept. a. s. ge detacheerd te Leiden, ten einde werkzaam te zijn bij den verificateur van 's Rijks zee-instrumenten aldaar. De gewone audiëntie van den minister van binnenl. zaken zal Zaterdag a. s. niet plaats hebben. Z. M. heeft aan den Oost-Indischen ambtenaar B. Kruys Czn., gewezen ingenieur der lste kl. bij het vak van scheepsbouw bij het marine-etablisse ment op het eiland Onrust, laatstelijk met verlof in Europa, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend uit 's lands dienst, met behoud van recht op pensioen, bijaldien hij daarop volgens de bestaande bepalingen aanspraak heeft; S. H. Binkes benoemd tot burge meester der gemeente Sommelsdijk; aan L. Tobben, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als burge meester van Swalmen. Gemengd Nieuws. W. v. Zeen 12-jarige knaap, die heden- namiddag omstreeks kwart voor drieën in de Heeren gracht viel, is door J. C. daaruit gered en naar de ouderlijke woning in de Vestestraat overgebracht. Tot waarschuwing voor anderen kan worden gemeld dat te Lisse bij een ingezeten, met zijn gezin aan de ontbijttafel zittende, een koperen petroleum-thoekomfoortje met een geweldigen knal uit elkaar is gesprongen, waardoor een begin van brand ontstond, welke echter door melk werd gestuit. De construetie van dergelijke machinetjes schijnt dikwijls zeer veel te wenschen over te laten. Aan den roeiwedstrijd die Zaterdag a. s. te Oudshoorn op den Rjjn zal gehouden worden, zullen ook deelnemen 2 sloepen, bemand met jongens van Zr. Ms. opleidingsvaartuig Anna Paulowna" te Rotterdam. P. Yan SteedenJr., makelaarteAmster- dam, tegen wien oen bevel tot gevangenneming was uitgevaardigd wegens bedrieglijke bankbreuk, is na een paar maanden met politie- en justitie-beambten krjjgertjo gespeeld te hebben, gearresteerd en over gebracht naar de cellulaire gevangenis aldaar.

Leidsch Dagblad | 1881 | | pagina 1