gaan Men schrijft uit Apeldoorn aan het N. v. d.D. Men fluistert hier van groote plannen voor den aanstaanden verjaardag van hel prinsesje. Z. M. zou voornemens zijn er een groot feest van te maken waarvan duizenden zouden kunnen genieten. Uit be scheidenheid zeg ik er niet meer van. De leelijke revolver, waarover ik vroeger schreef, is nu in de kast geborgen. Op de prijsvraag, uitgeschreven voor een Planten- en Yogeltuin te Arnhem, zijn niet minder dan 41 antwoorden ingekomen. Naar de Arnh. Crt. verneemt, zijn er zeer goede en smaakvolle ontwerpen bij. Zoodra de beoordeelaars uitspraak hebben ge daan, worden de verschillende plannen ter bezich tiging gesteld. De Koning heeft den lsten luitenant der cavalerie, G. J. A. A. baron Yan Heemstra, ordonnans- officier, benoemd tot zijn tweeden stalmeester. De Staatscourant van heden bevat de wet van den 29sten Juli 11., betrekkeljjk den aanleg van een kanaal ter verbinding van Amsterdam met de Merwede. De gewone audiëntie van den minister van oorlog zal Donderdag a. s. niet plaats hebben. Het stoomschip „Gelderland" vertrok Zaterdag van Batavia naar Rotterdam; de „Amsterdam", van Rotterdam naar Nieuw-York, passeerde gister ochtend bij Dover. Gemengd Nieuws, Een 5-jarig knaapje, J. S. genaamd, is gisternamiddag omstreeks halfdrie, terwijl het nabij „Zomerzorg' aan het spelen was, met het rechter- beentje tusschen de op die hoogte aanwezige draai schijf van den stoomtram geraakt, waardoor dat lichaamsdeel vrij ernstig verwond werd. Een politie agent bracht het jongske naar het ziekenhuis over. Op de jongste veemarkt alhier zijn door den rijks-veeopzichter aangehouden negen schapen, lijdende aan dierenschurft, om vervolgens, na ont eigend te zijn, te worden afgemaakt. Tegen den eigemaar, te Zoeterwoude woonachtig, is proces verbaal opgemaakt. De lijn Leiden-Woerden is niet geluk kig met hare stationsgebouwen. Yerzakte dat te Alphen al vóór of dadelijk nadat het voltooid was, zoodat het moest worden afgebroken en een nieuw gebouwd worden, thans ligt dat te Bodegraven aan de beurt; het laboreert aan dezelfde vallende ziekte, Eene koe van den landbouwer Iioogduyn te Alpben is door den spoortrein overreden, zonder dat daarbij verdere ongelukken plaats hadden. Er is oen hevige brand ontstaan in de boerderij van D. Uithol, in de Nieuwe Me6r, te Haarlemmermeer, veroorzaakt door broeiing van het hooi. Het negenjarig zoontje van zekeren P. R. te Rijnsaterwoude is door een pistoolschot op noodlottige wjze om het leven gekomen. Hoe het ongeluk eigenlijk is geschied, is onbekend, doch uit de rechterljjke schouwing, die den volgenden dag plaats vond, zou men op moeten maken dat een pistool, waarmede des middags geschoten was en daarna in een schuur geborgen, door den jongen is gevonden. Vermoedelijk heeft hij het geheel met kruit gevuld en daarna met een lucifer of sigaar aangestoken, waardoor bij do ontploffing de loop is gesprongen en het kruit eeno doodelijke wond in de borst veroorzaakte. Dit laatste vermoedt men omdat de haan van het pistool, dat men op eenigen afstand van het lijk vond, overgehaald was, maar de loop verbrijzeld. In de vorige week zjjn teScheveningen aangekomen in de hotels 346 badgasten met 13 bedienden en bij particulieren 158 badgasten met 9 bedienden. Sedert 31 Juli hebben 207 badgasten met 20 bodienden Scheveningen verlaten. Zaterdag waren daar aanwezig 1624 badgasten met 145 be dienden. Sedert de opening van het badseizoen werd Scheveningen bezocht door 2461 badgasten met 196 bedienden. Een kerel, die op het Hofsingel te 's-Hage bezig was met verven, had de laffe aardig heid om een paar honden met terpentijn in te smeren. Razende van pijn, wisten de ongelukkige dieren niet waar zich te bergen. Een voorbijganger waar schuwde de politie, die tegen den dierenbeul proces verbaal heeft opgemaakt. - Te Nijmegen is een elf jarige knaap van oen kar gevallen, waarop hij de stad binnenreed, en onder hot wiel geraakt. Toen men hem opnam was hij een lijk. - Eenige jongens aldaar, wien een voorbijganger eenige centen toe wierp, geraakten hierover aan het vechten. Een tienjarig jongetje is toen op den grond geworpen en zoodanig op de borst getrapt, dat hij aan de gevolgen overleden is. - In de cavalerie-kazerne te Amsterdam heeft men het ljjk van een wachtmeester gevonden. Wegens tegenzin in den dienst had hij zich in de rustkamer met een revolverschot het leven benomen. Op den weg tusschen Zevenhuizen en Bloiswyk had gistermiddag een ernstig ongeluk plaats. Een tweetal landbouwers maakten met hunne echtgenooten in een speelwagen een rij - toertje, toen de opmerkzaamheid van den voer man getrokken werd door de omstandigheid dat het touwen halster, bij niet al te makke paarden, ge woonlijk onder het hoofdstel aangebracht, niet op zijn plaats zat. Hij gaf daarop de leidsels aan zjjn nevenman over en stapte uit het rijtuig om dit weder in order te brengen, doch nauwelijks had hij het hoofdstel afgenomen of het paard werd wild, schudde den boer, die hem bij den neus had gegre pen, als een veer van zich af en „zette er de beenen in." Da makker in het rijtuig was gedurende den korten wortelstrijd tusschen man en paard er afge sprongen om te hulp te komen, zoodat de beide vrouwen hulpeloos in den wagen achter bleven. Het uitwerksel van den schrik was op beiden zeer ver schillend: De ééne bleef roerloos van angst, half bewusteloos, zitten, en bekwam niet het minste let sel; de andere daarentegen, die een klein kind op den schoot hield en bovendien in bolangwekkendon toestand verkeerde, wierp de kleine in het gras, waar het gelukkig ongedeerd liggen bleef, en sprong daarop, door den schrik als het ware verbijsterd, zelve uit het rijtuig. Het lot van de ongelukkigen moeder was verschrikkelijk. Door het wiel aan de kleederen vastgegrepen, werd zij, terwijl het paard steeds in woesten vaart bleef doorhollen, over een aanzienleken afstand langs den weg voortgesleurd. Toen het dan ook eindelyk gelukte het paard tot staan te brengen, leefde zij wel is waar nog, doch had zoovele en zoo verschrikkelijke wonden en kneuzingen bekomen dat men aan haar behoud wan hoopt. De overige personen hadden geen van allen letsel bekomen. Wegens het zeer groot aantal zie ken onder het garnizoen te 's-Hertogenbosch zal het drinkwater scheikundig onderzocht worden. Het hospitaal is overvol. De zieken komen voorname lijk voor onder de miliciens uit Gelderland en uit Drente. Eon telegram uit Ragusa behelst dat eene rooverbendo, bestaande uit 30 man, nabij Bilek, in do Herzegowina, den brievenpost aangevallen, twee soldaten, welke deze begeleidden, gedood en zich van eene som geld meester gemaakt heeft. Op het dak van het kruitmagazijn in het arsenaal van Woolwich zag een jongen een man zitten; h|j vestigde de aandacht der wachters daarop en de man, ziende dat hij ontdekt was, klom naar benoden, toen over een hek en verdween. Natuurl|jk houdt men den man voor een Fenian. Eon 83-jarig heer in Lincolnshire heeft zich zoozeer vereenzelvigd met het denkbeeld dat de wereld zal vergaan, dat de man een reusachtigen luchtballon heeft laten maken, waarmee hij voor nemens is in hoogere sferen getuige te zijn van de verstoring der planeten zonder het lot zjjner mede- menschen te deelen. Hij zal voor drie jaren voedings middelen meenemen; tegen dien tijd denkt hij z|jn natuurlijken dood wel te zijn gestorven. H|j heeft besloten zijn 52-jarigen knecht mee te nemen, maar overigens wil hij het liefst geheel buiten de wereld zien te stellen. KOLONIËN. BATAYIA, 1 Juli. De „Locomotief' verhaalt een voorbeeld te Sama- rang van de volgende kostwinning: De Chinees Yap Hong San zoekt zijn broodwinning in het wacht houden voor huizen, waar gespeeld wordt. Zoodra nu een winner het huis uitgaat, vraagt hij dezen een fooi, en wordt hem die gegeven, dan komt de gelukkige speler ook zonder ongeval t'huis. Maar is er één, die hem de gevraagde fooi durft weigeren, dan kan die ook overtuigd zijn dat Yap Hong San's handlangers hem z|jn winst ontroofd hebben eer hij tehuis is. Indien de Soer. Crt. wel is ingelicht, is door den heer De Grave, van de firma Joung Gill aldaar, concessie aangevraagd, voor een plan om Soerabaia van drinkwater te voorzien. Men bericht van Tagal dat aldaar- ten gevolge van het ruwe weder der laatste dagen ter reede z|jn verongelukt 1250 balen koffie. Deze koffie was bestemd geweest om per „Voorwaarts", te Tagal ladende, naar Europa te worden verzonden en was het eigendom der Factory. Naar het „Bat. Hand." uit goede bronnen ver neemt, zou bij den heer Gerth Van Wijk, leeraar voor de Indische talen aan het gymnasium "Willem Hl alhier, het voornemen bestaan, met medio Augus tus eene reis te ondernemen naar Riouw, Singapore en Djohor en zulks in het belang der Maleische taalstudie. H|j zou zich - indien zjjn reis doorgaat - doen vergezellen door zjjn leerling Sagadie. Hot lang verwachte voorstel tot reorganisatie van den geneeskundigen dienst zal eerstdaags naar hot opperbestuur verzonden worden. Hierby wordt voorgesteld aan het hoofd van den milit. geneesk. dienst een generaal en twee kolonels te plaatsen. Door den gouverneur-generaal van Ncd.-IndiS zijn de volgende beschikkingen genomen Civiel Departement. Ontheven: Eervol van de aan hen opgedragen werkzaamheden hij den burg. veeartaenijdienst de ge- examineerde veeartsen M. J. H. Dnijsens, J. De Man en H. Van der Linden. Verleend: Een 2-jarig verlof, wegens ziekte, naar Europa, aan den eersten comm. bij het dep. van fin. H. L. Steup, aan deR hoekh. tweede kl. bij de in- en nitvoer en ace. G. L. Kok, aan den ads.-res. van Brebes (Tegal) J. M. Van BlommesteÏD, aai den contr. tweede kl. bij het binn. best, op Java en Madura S. W. Van der Ploeg, aan den adsp.-contr. bij het binn. best. op Java en Madura W. Van Wijk en aan den adjunctinsp. van fin. A. P. J. Heyman. Ontslagen: Eervol, met behind van recht op pens., de ambt. op non-act. F. Mispelblom Beyer, de comm. Ie kl. bij den post- en tel. C. Spier, en de ads.-res. van Madnra (Bang- kallan), G. A. Van Deldea. Eervol, de klerk bg den oatv. der in- en nitvoerr. en acc. te Saraarang Th. F. Van Steenbergen; eervol, met verzekering vaa het behoud van recht op pens., de gew. ondercomm. Ie kl bjj de staatsspoorwegen op Java W. A. Eckstein. Ingetrokken: de tijdelijke terbeschikkingstelling van den dir. van hinnenl. bestuur, speciaal om, na overleg met den dir. van onderwijs, eeredienst en nijverheid, werkzaam te worden gesteld tot het tegengaan vaa de uitbreiding der in We3t-Jav» heerseheade veeziekte, vaa den coatr. 2de kl. bij het binn. be stuur op Java en Madura, E. Gorden, mat bep. dat hjj weder bij het kader der control, op Java en Madura wordt ingedeeld; bet aan J. K. Wiggers, laatstelijk comm. 2de kl. bjj den post en telegraafd., wegens meer dan 15 jaren onafgebroken dienst in deze gewesten, verleend 2-jarig verlof naar Nederland. Benoemd: Tot res. van Tapanoli (gouv. Sam. Westkust) D. F. Van Braam Morris; tot ads.-res. van Brebes (Tegal), jhr. C. De Gijselaar; tot 2den comm. bij het dep. van binnenl. best. H. A. Bonrsse Wils; tot coram. 2de kl. hij den post- en tel. J. K. Wiggers. Bij het binnenlandsch bestuur ep Java en Madoeratot contr. 2de kl., J. G. A. Raderoaker; tot aJsp.-contr., A. J. C. Schmidt. Bij de algemeene rekenkamer: tot 2dan comm., F. H. Dessau- vngie; tot 3den coratm., H. D. Peeters; in dedertig Madoeia tot ads.-res.: van Madoera (Bangkallau;, vvsdnni., S. Roos; van Sampang, tevens vendum., J. v u'Eugtibroi.ner, bij de politie te Soerabaia: tot schout, J. J. C. Van Blokland tot onderschout, W. F. Kouthoofd. Door den dir. van ond eered. en nijverheid, Benoemd: tot huipond. aan de school te Magelang (res Kadoe) voor kin deren van mindere iul. mil., afkomstig mit de res. Menado, Amboiua, Ternate en Timor, en den cbr. godsd. belijdende, de ond. 3de kl. II. \V. Docve, thans 2den huipond. aan dc openb. lag. school te Salatiga (res. Saraarang.) Verleend: E-n tweejarig verlof naar Nederland, wegen» ziekte, aan den wagenraeester bij de expl. van staatsspoorwegen op Java, H. De Jager. Ontslagen: Eervol, met behoud van recht op pens., de gewezen klerk bjj de wees- en boedelkamer te Samarang A. Alexander. Benoemd: Bij 's lands drukkerij te Batavia tot opz. tevens corr. A. Donleben; tot opz. tevens corr., de Ietterz. 1ste kl. W. F. L. G. Kroese; bij den post- en tel. tot comm. late kl., J. Boode en H. W. G. L. Docve; tot comm. 2de kl. II. F. Versteegh. Ingetrokken: Bij het boschwezen op Java en Madoera de benoeming van P. II. D. N. Boers tot tijd. opziener 3de kl. Benoemd: Tot opz. 2de kl. bij het bosch wezen op Java en Madoera, J. N. Hornung; tot opz. 3de kl. J. E. Sadie, part. met bepaling, dat bjj zal staan onder de bevelen van den hout vester over het district Soerabsia-Pasoeroean-Madoera; tot tijd. opz. 3de kl. A. Th. Persija, part. met bep. dat hjj zal staan onder de bevelen van den houtvester, belast in het district Rembang-Blera. Goedgekeurd: Dat door den landraad van Tjiandjoer is benoemd tot buit. subst-griff. bniten bezwaar van den lande bij die rechtb. H. L. C. Ter Braak, zonder beroep; dat door den landraad te Pekaloagan is benoemd tot subst.-griff. buiten be zwaar van den lande bij die rechtb. J. G. F. Naunaana, ambt. ter beschikking. Departement van Oorlog. Overgeplaatst: De off. van gezondheid Cannegieter, van Atjeh naar Samaraag; de majoor Van Staden Ten Brink, van Soerabaia naar Atjeh; de off. van gez. Berghuis Van Woortman, van Atjeh naar Samarang, en Kühr, van Celebes naar Weltevreden. Benoemd: tot mil. ambt. 2de kl. de rail. ambt. 3de kl. P. J. Drion. Bevorderd: Tot off. vaa gez. 1ste kl. de off. van gez. 2de kl. dr. J. G. E. Machik; tot lsten luit. bij het wapen der art. de 2de luit. J. Van Cappelle. Geplaatst: Bij de int. in Atjeh, de kapt.-kwartierm. J. J. H. Swijser; bij het garnizoen te Meester-Coinelis, de off. van gez. 1ste kl. C. D. Schncking Kool; bij het garn.-bat. in de 2de mil. afd. op Java, de maj. R. J. G. M. De Bruyn; ala insp. der boskruitfabricatie en der pyrot. werkplaats te Soerabaia, de kapt. J. L. Van Wjjbe. Overgeplaatst: Van of naar Atjeh: als chef van den staf in Atjeh de kapit. E. 1. E. Otken, van het garniz.-bat. van Palembang, met bepal. dat hij als zoodanig bij zijn wapen zal worden gevoerd „a la suite"; bij de intend, ia de 1ste mil. afdeeliug op Java, de onder.-int. 2de kl. J. D. Rolandns Hsgedoom, van de int. in Atjeh; bij het 14de bat. inf. kap. J. A. De Visch Eijbergen en de 2de luit. E. Van Dijk, resp. van het 15de bat. cn vzn het garn. bat. van Atjeh; bij het garn.-bat. van Atjeh de lstc luit. J. C. C. Six Dijkstra en de 2de luits. A. T. Dessauvagies, H. A. Du Croo, R. Macleod en E. T. Valette, de drie eerstgen. resp. van het 11de, 14de en 15de bat., tn da beide laatstgen. van het 3de bat.

Leidsch Dagblad | 1881 | | pagina 2