te stellen onderwijs te erlangen in paedagogiek en zich practisch te oefenen, zal een schrijven worden gericht aan hen, die deze zaak kunnen bevorderen. Een verzoek van een lidmaat en toegelaten gods dienstonderwijzer te Kampen om terug te komen •van de verwerping door de Syn. commissie van de uitspraak van het prov. kerkb. van Overijsel tegen tem, was niet-ontvankelijk, als geldende een eind beslissing. Ofschoon het classicaal bestuur van Kam pen den requirant had gequalificeerd als „weer- etrever van kerkelijke verordeningen" en schuldig verklaard aan verstoring van orde, had het kies college te Kampen hem tot ouderling benoemd. De Synode besloot volgens de conclusie van het rapport der commissie te dezer zake, niet terug te komen op de gunstige beschikking in art. 27 Regl. op de vacaturen, om, indien de inkomsten eener gemeente, uit pastoriegoederen voortvloeiende, met Inbegrip van het landstraktement meer dan ƒ1200 bedragen, bij het bestaan eener vacature het meerdere, voor de eene helft ten voordeele van de kerkekas dér gemeente te laten komen en slechts het overige aan de ringpredikanten uit te keeren. Ofschoon de Synode volkomen overtuigd was, dat voor de waar neming der vacature aan de ringpredikanten, met volkomen recht, al de inkomsten, aan de predikants plaats verbonden, kondon worden toegekend, achtte zij dit met de rapporteerende commissie niet wenschelijk. De vereeniging „Het Groene Kruis" geeft thans uitvoering aan haar reeds vroeger bespro ken denkbeeld om handteekeningen te verzamelen op een adres van hulde aan de Transvaalsche be volking. Zij stelt zich voor een prachtig bewerkte plaat te zenden, waarop do portretten van Preto- rius, Kruger en Joubert, benevens die van prof. Harting, Jhr. Beelaerts Van Blokland en Lion Cachet. Bovenaan leest men„Hulde van het Nederlandsche volk aan de stamgenooten in de Transvaal"; in het midden lauwert de Nederlandsche maagd haar jongere Transvaalsche zuster, terwijl men ter zjjde in jaartallen en namen de voornaamste bijzonder heden nit de geschiedenis van den worstelstrijd vermeld vindt. Het adres luidt: „Aan het Transvaalsche volk! Waardige telgen van hen die in den tachtigjari gen kamp voor recht en vrijheid hun goed en bloed hebben veil gehad, van over land en zee reiken wij u de hand! De strijd voor uwe onafhankelijkheid heeft het nationaliteitsgevoel van 't Nederlandsche volk in de hoogste mate opgewekt; wij zijn totsch op ul Als verschillende loten van een zelfden stam is 't of iets van den door n verworven roem en waardee ring ook ons ten deel ware gevallen. Hooger waarde echter heeft 't, dat lang vergeten in den loop der tijden verbroken banden van innige verwantschap weer zjjn aangeknoopt. Laten wij trachten die steeds hechter te maken Vertel uwen kinderen, dat er in 't moederland tal van harten warm kloppen voor hun welzijn, terwijl wij den onzen steeds zullen inprenten en uwe geschiedenis 't hun zal leeren, dat er in 't verre Afrika talrijke stamgenooten wonen, die hunne innigste belangstelling, hunne warmste vereering verdienen.' Mej. Beihl is weder aan de Duitsche opera te Rotterdam verbonden. Tot leden van het hoofdbestuur der Vereeni ging tot bevordering van Fabrieks- en Handwerks- njjverheid in Nederland zijn gekozen de heeren E. L. Visser, te Amersfoort, R. W. J. C. Van den Wall Bake, te Amsterdam, en A. E. Van Kempen, te 's-Gravenhage. Op de tentoonstelling van hulpmiddelen voor den boekhandel te Amsterdam, die 17 Augustus voor het publiek toegankelijk zal zjjn, hebben de heeren Van Gelder Zonen o. a. ingezonden een velletje papier van 15 duizend meter lengte. De forten De Gagel, Rnigenhoek en Vaarderp, om Utrecht, zijn door de troepen bezet. De miliciens van de lichting 1878 der beide infanterie-compagnieën kwamen daar eergisteren aan. Schoon weder begun stigde de eerste werkzaamheden, bestaande o. a. in het leggen van telegraaflijnen van de drie forten naar het hoofdkwartier te Blauwkapel's namiddags om 1 unr werden reeds berichten langs de drie lijnen gewisseld. Ten behoeve der aldaar gelegerde troepen zal, te rekenen van 9 dezer tot en met 8 Sopt. a. s., in het kamp bij Milligen een rijkstelegraafkantoor met beperkten dagdienst voor het algemeen verkeer open zijn. Het stoomsship „Maas" arriveerde gisteren te Helleyoetsluis van Nieuw-York. Gemengd Nieuws. Het nieuwgebouwde houten station buiten de voorm. Rijnsburgsche poort, op de onlangs gedempte sloot, ten dienste van den stoomtram Lei- den-Katwijk, is in gebruik genomen, zoodat nu ook de kruising van den weg met de Hollandsche lijn plaats heeft. Er was gisteravond „wat te doen." Een schoenmaker ontdekte onder de omstanders op de Ruïne een zjjner vrouwelijke klanten, die naar hij voorgaf op minder eerlijke wijze in het bezit van een paar pantoffels van hem was gekomen. Hij wilde dat zij die op staanden voet zou uittrekken, waarin zij blijkbaar geen zin had, terwijl zij ook ontkende dat de schoenen de zijne waren. Het standje werd grooter, de politie kwam er bij, en het gevolg was dat de mr. schoenmaker, geleid door zijne eega en omstuwd door een joelende schaar van jongens, kleine en groote, naar huis werd gebracht cn de verdachte schoone naar het politie-bureel. De in de Ringvaart bij Aalsmeer ver dronken 16-jarige knaap heet Jan Buskermolen, wonende te Leimuiden. Hij zat mei den heer W. Koster in een bootje, hetwelk hij had bevestigd aan eene sleepboot. Het bootje is gebroken en beiden geraakten te water. De heer Koster is gered nadat hij zich aan een touw wist vast te houden. Tegen Jan Kers, den inbreker in de Plan tage te Amsterdam, die in de vorige week terecht stond, heeft het O. M. een gevangenisstraf geëischt van acht jaren. Het gerechtshof veroordeelde hem thans tot eene van zes jaren. Door de rijksveldwacht te Amsterdam is een voortvluchtig Pruisisch postbeambte zwaar geboeid naar Emmerik gebracht en aldaar aan de gendarmerie overgegeven. Hij was indertijd met 4000 mark op den loop gegaan, en zijn uitlevering was door de Pruisische regeering gevraagd. Te 's-Bosch bestaat het voornemen tot het belangrijk vergrooten van het „Casino", waaraan dan tevens een ruime comedie- en concertzaal zal worden toegevoegd. Hieraan bestaat groote behoefte. Door de administratie van 'srijks in. voorrechten en accjjnzen te Nieuwediep is arrest gelegd op het Engelsche stoomschip „Trevethick", beschuldigd van frauduleuzen invoer van pl. m. 1200 kilo basterd-suiker. Door borgstelling tot een bedrag van f 24,000 is het arrest opgeheven. Men herinnert zich het noodlottig on geval in December 11. bij de beproeving van den eersten train-éclair in Belgie, toen de ingenieur Hamoir werd gedood. De weduwe heeft, naar aan leiding van het daarbij omkomen van haren echtge noot, eene schadeloosstelling van den staat geëischt en deze heeft nu aan de weduwe en kinderen bij minnelijke schikking 125,000 fr. aangeboden, boven en behalve het pensioen waarop zij recht hebben. Dit aanbod is aangenomen. Nadat zeer onlangs het prachtig kasteel van Sérans, bij Argentan, een prooi der vlammen werd, is thans ook Maandag de daarbij behoorende boerderij en korenmolen in de asch gelegd. Een boer, die in het naburige dorp hulp wilde halen, werd op geweerschoten onthaald, waardoor hij zelf gewond en zijn hond gedood werd. Uit Caïro wordt gemeld dat zesender tig onlangs gevonden lijkkisten, waarvan er vijftien gebalsemde lijken van koningen bevatten, in het Bulager museum zijn gebracht. Ook zijn eene me nigte manden en kisten met offergaven, die bij de kisten stonden, gevonden. Er bevinden zich daarbij ongeveer 3700 statuetten. Professor Eispero, de be stuurder van het museum, en de heer Brugsch, een broeder van den bekenden Duitschen egyptoloog, conservator van het museum, hadden reeds lang vermoeden, dat een fellah te Luxor kenniB droeg van voor anderen verborgen oudheden. Deze bleef echter ten stelligste weigeren daaromtrent iets te openbaren. De gouverneur Daud-pacha, die van het geval hoorde, liet hem gevangen zetten, maar hij bleef zwijgen. Een zijner drie broeders, die met hem in het geheim waren en evenals hij van tijd tot tijd oudheden aan het licht brachten, wees ten slotte de plaats aan, waar zjj die plachten te vinden. Het was eene groote rotsspleet niet ver van Luxor, waarin zich een twaalf meter diepe groeve bevond, waarop een acht en zestSg meter lange gang uitkwam, waar al die lijkkisten, manden enz. gevonden werden. Waarschijnlijk zijn zij daar in oude tijden door Egyp- tenaren geborgen, die aldus deze overblijfselen hunner koningen tegen roof van vreemde overheerschers hebben willen beveiligen. Onder de gevonden voor werpen zijn vele groote voor koninginnen bestemde staatsiepruiken, een groot voorhangsel met hiero- glyphen en vier groote papyrusrollen, van welke er ééne zestien voet lang is en waarop men ver moedt vele merkwaardige bijzonderheden geschreven te zullen vinden. Vierhonderd mannen, met geweren ge wapend, begaven zich Maandag-nacht naar de ge vangenis te Franklin, in Georgië waar zij de uit levering eischten van een gevangene, zekeren Wal drop, die een jonge vrouw op laaghartige wijze vermoord had. De cipier, bevreesd door do bedreiging dat, zoo hij niet onmiddelljjk aan huu verlangen voldeed, van do gevangenis geen steen op den ande ren zou blijven, leverde den misdadiger uit, die daarop door de verwoede mannen, waaronder ook de echtgenoot van het slachtoffer, op de plek waar de gruweldaad gepleegd was, nabij het dorpje New- nan aan een paal gebonden en levend geroosterd werd. - Aan Waldrop wordt in zeker opzicht nog veel verloren. Hoewel nog slechts 23 jaar oud, laat hij toch om zijn verlies te betreuren niet minder dan vijf weduwen na! Eindelijk is de identiteit geconstateerd van het lijk der jonge vrouw, hetwelk eenige dagen geleden in het bosch van Soignies bij Groenendael (België) gevonden is. Het is een jong Duitsch meisje, van welks geheimzinnig verdwijnen hare ouders eerst dezer dagen de zekerheid erlangd hebben. Er is geen twijfel aan of zij is het slachtoffer eener mis daad en, naar men verzekert, zou de justitie den moordenaar reeds op het spoor zijn. De geslachts naam van het meisje moet zijn Russack, haar moor denaar zou heeten Alphonse Yerteuil, oud 30 jaren. Het slachtoffer was nog geen 20 jaar oud. Ook de stuurman der Duitsche sleep boot „H. C. Mauritz" van Duisburg, A. 't H., wo nende te Ruhrort, die bij den brand in de kajuit dier boot in den nacht van 26 op 27 Juli zulke ernstige brandwonden bekwam, dat hij ter verpleging in het ziekenhuis te Dordrecht moest worden opge nomen, is aan de gevolgen overleden, zoodat dus het ongeval aan boord dier stoomboot twee slachtoffers heeft gemaakt. Een blad van Chicago verneemt uit Peoria (Illinois) dat de Ier Crowe erkent dat hij de kisten maakte, waarin de helsche machines, te Liverpool in beslag genomen, waren gepakt, en dat die machines zelf te Nieuw-York werden vervaar digd. Crowe zegt verder dat hij niet vervolgd kan worden en dat hij en de zijnen hun werk zullen voortzetten, totdat Engeland aan Ierland recht heeft doen wedervaren. - De te St.-Louis verschijnende „Post" deelt het verslag mede van een gesprek met den Fenian Ohara. Deze verklaarde dat de met de stoomboot „Malta" verzonden helsche machines te St.-Louis gemaakt zijn en dat reeds 86 helsche machines naar Engeland scheep gingen 3edert den 20sten Juni, waarvan Ohara gelooft dat 50 onont dekt overkwamen. Het plan der samenzweerders be oogt plaatsing der helsche machines aan boord van Engelsche pantserschepen, omdat de samenzweerders de marine beschouwen als Engelands zwakste punt. Ohara vertoonde den interviewer de machinefabriek te St.-Louis, waar ettelijke helsche machines ge reedstaan. BUITENLAND. Frankrijk. In het „Opvoedingshuis" van het Legioen van Eer te Saint-Denis is eene diphtheritis-epidemie uitgebroken, ten gevolge waarvan drie kweekelingen tusschen de tien en twaalf jaren en een dienst meisje gestorven zijn. Men heeft onmiddellijk al de overige leerlingen weggezonden, zoodat er thans in het gebouw slechts eenige dames en het strikt noodige personeel over zijn. Eene geneeskundige commissie met prof. Bouchardat aan het hoofd zal eerlang verslag uitbrengen over den oorsprong en den loop der besmetting. De „Temps" zegt dat het comité „Rue Su- resne" alleen ten doel heeft de middelen van pro paganda en correspondentie te centraliseeren, en volstrekt niet dient om over candidaten eene goed keuring of uitsluiting uit te spreken. In telegraphische berichten uit Saida aan genoemd blad wordt bevestigd dat Boe-Amema, door de verdeeldheid onder zijne aanhangers ontmoedigd en verzwakt, volstrekt aan geen offensieve bewe ging denkt. De ingezetenen van Sousja hebben ver zocht dat hunne stad zou werden bezet. De Tune sische deserteurs, die zich aldaar ophouden, hebben vergiffenis gevraagd, en gezworen het gouvernement tegen de opstandelingen te zullen helpen verdedigen.

Leidsch Dagblad | 1881 | | pagina 2