buitenland. EES gemeente om verhooging van het rijkspredikants- traktemenl af te wijzen. De syn. commissie had getracht dit in een uitvoerig schrijven aan den min. aan te toonen en do vergadering stemde geheel in met het vertrouwen, dat op de afwijzende beschikking zou kunnen worden teruggekomen. Met de meeste belangstelling werd kennis genomen van hetgeen door het class, bestuur van Breda en de verschil lende consulenten der Herv. gemeente te Moerdijk was gedaan, om daar het wettig gezag te herstellen en de gemeente zoo min mogelijk te doen lijden onder de heerschappij van het brutaal geweld. De vraag, of niet de synode maatregelen zou kunnen nemen, om aan het laatste op afdoende wijze een einde te maken, werd met de wedervraag beantwoord naar voorstellen, die daartoe zonden kunnen leiden. Na eene kortstondige ziekte overleed Zondag morgen te Bad-Eilsen, in Duitschland, ten gevolge eener hevige longontsteking, dr. C. H. Van Her werden C. Hz., tot voor weinige weken de oudste dienstdoende predikant bij de hervormde gemeente te Groningen. Door den minister van oorlog is bepaald dat bij olk veldeskadron huzaren en bij elke batterij artillerie in tjjd van vrede zullen voorhanden zijn: één paar sacoches voor officieren van gezondheid, één paar sacoches d'ambulance, voorzien van de noodige instrumenten, verbandbehoeften, enz., één draagzeil met koker en schoen of één brancard/ één waterfleseh van dik groen glas met leder bekleed en gedeeltelijk omgeven door een zwart geverfd blikken verbandbakjebij elk regiment cavalerie en veldartillerie bovendien drie paren en bij het corps rijdende artillerie één paar sacoches voor paarden artsen, voorzien van de noodige instrumenten, ver bandbehoeften, enz. Yoor zoover de hierbedoelde voorwerpen nog niet bij de corpsen aanwezig zijn, zal de verstrekking door de zorg van den inspecteur van den geneeskundigen dienst der landmacht ge schieden. Tot leeraar in do Hoogduitsche en Noder- landsche talen aan het gymnasium te Zutfen is benoemd de heer P. Tockons, uit Amersfoort. Op de eerste serie aandeelen der Ned.-Indischo Tramwegmaatschappij is, naar men meldt, voor elf millioen ingeschreven. De gewone audiëntie van den minister van marine zal Vrijdag a. s. niet plaats hebben. Z. M. heeft benoemd tot notaris binnen het arr. Roermond, ter standplaats de gemeente Roer mond, K. H. Theunissen, thans notaris te Urmond ter standplaats de gemeente Venloo, J. S. H. Brou wers, thans notaris te Reuver, gemeente Beesel; - agreatie verleend aan de door het kapittel derDuitsche Orde, Balye van Utrecht, gedane admissie der edel- expectanten mr. Carel Jan Emilius graaf vanBylandt, Jacques Leonard, Framjois Louis, Willem Froderik en Alexander Decimus barons Van Heeckeren van Brandsenburg en Van Otto Jacob Eifelanus baron Van Wassenaer tot ridders-expectanten van gemelde Orde, met de vergunning tot het dragen van het kleine kruis der orde; - aan dr. W. A. Enschedé, met den 20sten September a. s., eervol ontslag verleend als hoogleeraar in de faculteit der wis- en natuurkunde aan de rijksuniversiteit te Gro ningen, met dankbetuiging voor de door hem gedurende vele jaren den lande bewezen diensten, en benoemd tot hoogleeraar in de faculteit der wis- en natuurkunde aan genoemde universiteit dr. P. H. Schoute, leeraar aan de gemeentelijke H. B.-S. te 's-Hage, om onderwijs te geven in de elementaire wiskunde, de analytische, de beschrijvende en de hoogere meetkundo, terwijl de hoogleeraar in do faculteit der wis- en natuurkunde aan voorschreven universiteit dr. H. J. Rink ontheven is van het onderwijs in de beschrijvende meetkunde, en daaren tegen belast met het onderwijsin de hoogere stelkunde. Gemengd Nieuws. De Amsterdamsche schipper D. J. K., die zich daartoe gekleed te water begaf, had hodennamiddag omstreeks halfvier het geluk een twaalfjarig knaapje, J. D. genaamd, uit den Ouden lMjn te reddeD, waarna hij den jeugdigen dronko- ling aan zijne ouders in de Oude-Lombardsteeg teruggebracht. HotuitdeHaarlemmervaartopgohaalde lijk moet zijn dat van zekeren J. N., ongeveer 30 jaren oud, geboortig uit Aluieloo en werkzaam te Noordwjjk. EenoppassendjongelinguitLeimuiden, gisteravond met jagers in een roeischuitje te water zjjndo in de nabijheid van Aalsmeer, is, doordien het schuitje met een stoomboot in aanraking kwam, te water geraakt en verdronken. Als een bewijs van de hooge waarde der gronden, ook in de gemeente Hillegom, wordt ge meld dat onlangs eene partij tuingrond, geschikt voor de bloembollenteelt, met tuinierswoning, groot 1 hectare, 65 aren, 90 centiaren, in publieke vei ling is verkocht voor 16,310, buiten de kosten. Het landgoed „Rozestein", onder Velzen bij Haarlem, toebehoord hebbende aan wijlen jhr. Van der Poll en dat heette aangekocht te zijn voor de koningin van Zweden, is, naar men thans vor- neemt, aangekocht door de hoeren Gebroeders Koster te Amsterdam en D. Bolle te Rotterdam, uitsluitend met het doel om gezamenlijk eene grootsch9 onder neming bij exploitatie van boekwerken tot stand te brengen. Het bedoelde landgoed is groot 3 hectaren en 78 aren. Gistermorgen had te Zandvoorteen noodlottig ongeval plaatszes personen, die in zee baadden, geraakten door de sterko branding in ge vaar; men snelde hun te hulp en vier hunner wer den gered, doch de twee anderen, alsmede een vis- scher, die hun hulp wilde bieden, verdronken. Bij een twist te Ut recht kreeg zekere D. Zondag-avond van een oom zijner vrouw, zeke ren M., een steek met een mes, waardoor D. op de plaats dood bleef. De dader is in hechtenis. De 2de luit. C. B., vanhotlsteregiment vesting-artillerie te Utrecht, van wien onlangs werd vermeld dat hjj voor den krijgsraad te Arnhem moest terechtstaan, is door dien krijgsraad veroor deeld tot ontzetting uit zijn rang van officier en ver wijdering uit het leger. Een kruideniersknecht te Arnhem liet zijn wagen, waarin een zak met 250 geborgen was, een oogenblik op de straat staan. Een onbe kende voorbijganger nam die gelegenheid waar, om zich den zak met den inhoud toe te eigenen. Te Brünn is een eigenaardig congres gehouden, nl. dat van verzamelaars van afgesneden sigarenpuntjes. Van de 26 vereenigingon waren er 11 door afgevaardigden vertegenwoordigd. Tien vereeni gingon hadden hare mededcolingen ingezonden, en daaruit bleek dat die voreenigingen 1602 leden telden, 3069 pond sigarenpuntjes verzameld en een som van ruim f 15,000 daarmede gewonnen had den. Een som van 12,000 was besteed aan de klee ding vau 1726 arme kinderen. Onder de schutters, die bij het groote schietconcours, te Munchen gehouden, een eere-beker hebben verworvon, behoort o. a. een dame, mevr. Emilie Hirsch, uit Weenen. Te Valence is een houtzagerij, benevens 12 huizen, afgebrand. De schade bedraagt meer dan 400,000 fr. "VVilhelmina Van der Borgh te St.-Odi- liënberg zag een vrouw in de zeer diepe Roer springen. Zij sprong de vrouw na en had het geluk haar te redden. Het bleek te zijn zekere vrouw N. uit Linne, die van tijd tot tijd aan verstandsverbijstering lijdende is. Do trein van Montpellier naar Palazas heeft op den overweg bij Aiguerelles den ordonnans van generaal Brincourt en zijn paard verpletterd, en wel zoodanig dat ruiter en paard niet meer dan een afschuwelijken mengelklomp vormden. Beiden waren dan ook oogenblikkeljjk dood. Het ongeluk werd veroorzaakt doordat het paard van den officier eensklaps zoo wild was geworden, dat zijn meester, hoewel een bekwaam ruiter, het niet weder in zjjne macht kon krijgon. Te Ann a-P aul ow na heeft Zaterdag-avond omstreeks acht uren een zwaar onweder gewoed, vergezeld van eene hagelbui, die zoo hevig was als daar nooit gezien is; de stukken ijs waren grooter dan een hoenderei. Vele veldvruchten hebben daar door veel geleden en alle glasruiten op de westzijde waren stuk. Dezer dagen is te Neurenberg op klaar lichten dag een geheele wagen meel gestolen. De dief had zich namelijk een valschen sleutel weten te verschaffen, welke toegang gaf tot een meelma- gazijn in de nabijheid der cellulaire gevangenis. Daarop bestelde hij op een bepaald uur een wagen met een knecht en toen deze eenige oogenblikken voor het magazijn had gestaan, kwam hij zelfs aan stappen, ontsloot koelbloedig als ware hij do eigenaar de deur, liet 41 zakken meel, te zamon 82 centenaars wegende, opladen en reed kalm wegwaarheen is nog onbekend. Een soldaat te Weenen is Donderdag nacht in de kamer van een zijner officieren geslopen en heeft den officier, nadat deze zich te bed had be geven, door een pistoolschot van het leven beroofd. Men weet de aanleiding tot deze misdaad nog niet; in Weenen heeft ze niet weinig opschudding teweeggebracht, daar het in het Oostenrijksche leger bijna nooit is voorgekomen dat een soldaat op een zijner meerderen een aanslag pleegde. Te Louiches, in het Fransche kanton Bouchain, bij Rijsel, heeft verleden Vrijdag eene ontploffing van mijngas plaats gehad, waarbij vijf tien personen omgekomen en even zooveelgewondzijn. Men herinnert zich den opzienbarenden diefstal, een jaar geleden ten nadeele van den negen tigjarigen Franschen generaal Schramm uit zijn kas teel Courneuvo gepleegd, uit wiens slaapvertrek, terwijl hij er te bed lag, en eetzaal voor 700,000 fr. aan geld en kostbaarheden, tot het horloge van den generaal toe, gestolen werd. Thans zijn wegens dezen diefstal vier personen veroordeeld. Do zwaarste straf is tien jaren dwangarbeid. De heer Schramm heeft al het zijne, op 60,000 fr. na, weder in zijn bezit gekregen. Een curieus geval te Paramaribo. - In de laatste dagen van Juni werd het lijk van een jongen neger gevonden, liggende aan een trens aan de Pontowerfstraat met de voeten in het water het hemd was opengescheurd en een opengebroken houten kistje stond in zijn nabijheid. De procureur- generaal met den inspecteur van den geneeskundi gen dienst begaven zich naar de plaats, waar het lijk lag; in hun tegenwoordigheid herkenden do moe der, de broeder en een kameraad van den doode het ljjk zonder eenige aarzeling of weifeling. De kameraad, Baron Boston, voegde er bij dat hij Van Engel nog om 7 uren 's avonds op „la Liberté" had zien dansen. Op die aanwijzing werd na de lijkschouwing het lijk begraven; de familie woonde de begrafenis bij, ging in den rouw en vierde „deddo house" (sterf huis) met het geld van den overledene. De lijkschouwing deed echter uitkomen dat Van Engel onmogelijk te 7 uren op de plantage „la Liberté" had kunnen dansen, daar hij toen reeds dood moet zijn geweest. Baron Boston werd met den districts-commissaris van Beneden-Suriname, die juist in de stad was, naar „la Liberté" gezonden om een onderzoek in te stellen. En wien vonden zij daar springlevend Ilermanus Van Engel. Zij brachten hem naar de stad en de familie in den rouw herkende nu in den levende den officieel reeds overledene, die zeer gevoelig was voor de hulde, die men aan zijn nagedachtenis had gewijd. Bij het vertrek der jongste mail had men nog niet uitgevonden wie de doode was. Frankrijk. Naar men verzekert, zal de heer Gambetta zich aanstaanden Donderdag naar Tours begeven, om daar, bij eene prijsuitdeeling van de landbouwten toonstelling, eene groote politieke rede te houden. Eenige dagen later zal hij voor zijne kiezers te Bel leville optreden, waarvoor een houten gebouw wordt opgeslagen, dat tusschen de tien- en twaalfduizend menschen bevatten kan. Dultsclilancl, De officieuze „Nordd. Allg. Zeit." heeft den volgen den dreigbrief aan prins Bismarck openbaar ge maakt: „O groote, ijzeren, logge Rijks-kanselier! Wat hooren en lezen we al niet van u? Enkel dwaasheid. Gelooft ge dan waarlijk, dat gij de u opgelegde straf ontkomen kunt? Voorwaar, neen. Wat wij eenmaal gezworen hebben, zal gewisselijk geschieden, dat zal het, al zoudt gij den kring van politiebeambten, die u moet bewaren voor den wre ker uwer dwingelandsche handelingen, ook verdub belen. Hoe het u te Kissingon gaat, weten we zeer wel. Treurig genoeg, dat gij het met uwe ellendige tyrannieke politiek zoover gebracht hebt van zelfs uw leven niet zeker te zijn. Ga maar voort met naarstige lieden uit Duitschland te verdrijven; des te eerder zult gij met den doodgraver kennis maken. Ook omtrent uwen zoon Willem met zijne gemaakte, belachelijke wijze van spreken zullen wij weldra eene gelofte doen, zoo hij met zijn geraaskal niet ophoudt. Het Bismarckgebroedsel moet worden uit geroeid." Groot-Britannië. In het Lagerhuis gaf Lord Hartington giste ren te kennen dat hij niet geloofde dat de Indische regeering Abdurrahman verder hulp zou vorleenen. Sir Ch. Dilke verklaarde dat Frankrijk geen ver betering van het rechtswezen in Egypte voorgesteld heeft. Eogeland onderzoekt met Frankrijk de uit-

Leidsch Dagblad | 1881 | | pagina 2