buitenland. s teruggeven. Dit kan geene verwondering wekken, wanneer men toch van den heer Louis Wolff, die namens de commissie de genoodigden op voorkomende wijze ontving, in do korte geschiedenis, welke hij Tan het ontstaan van dit panorama gaf, vernam, dat kolonel Langlois vele jaren in Egypte doorbracht alvorens hij zich aan het werk begaf, waarin hij door zeven a acht schilders van naam getrouw werd bijgestaan. Nu Nederlandsche schilders, als de heeren Rochus- sen en Ten Kate, aan de uitnoodiging om voor dit panorama een doek te schilderen, niet konden vol doen, mag men de ondernemers geluk wenschen, dat het toeval hun zulk een schoon kunststuk, alleszins geschikt om, wat panorama's beoogen, „de schilderkunst te populariseeren", ter beschikking stelde. Gemengd Nieuws. Uit de Haarlemmervaart is gistermor gen het lijk van een onbekend manspersoon opge haald. Of deze een slachtoffer van den laatsten ker- mïsnacht is, is niet bekend. Hedenmorgen kwam de bediende van een depothouder aan het postkantoor om postzegels enz. te halen; met meer ander geld had hij echter ook een briefje voor 25 sigaren, in plaats van 25 gul den, voor welk bedrag de eigenaar dus was bedrogen geworden. Men schrijft ons uit Katwijk: Alhier zijn aangekomen: 28 Juli, Schipper P. Yan D ui venboden, van den reeder H. v. d. Mazel, met 130 kantjes pekel haring; er werd besteed voor volle haring f 21 i/i a 23, maatjesharing 17 a 19 J/2- 30 Juli, schipper C. v. d. Oever, reeder W. Taat, met 130 kantjes, welke aanvoer onmiddelljjk naar Ylaardingen werd verzonden. Gedurende de week van 24 tot 30 Juli zijn te Scheveningen aangekomen in de hotels 207 bad gasten met 11 bedienden en bij particulieren 75 badgasten met 4 bedienden. Sedert den 24sten ver trokken 130 badgasten met 17 bedienden. Zaterdag vertoefden daar 1527 badgasten met 143 bedienden. Sedert de opening van het badseizoen werd Sche veningen bezocht door 2057 badgasten met 174 bedienden. Men schrijft uit Tessel aan het Rott. Nbl.Op het strand achter het dorp de Koog is 'Zaterdag aangespoeld een leeren flesch, inhoudende «ene in de Duitsche taal gestelde verklaring, waar van de vertaling luidt als volgt. „Aan boord van het Emigrantenschip „Amstordam", vertrokken van Rot terdam den 18den Juni 1881. Den 18den Juni 1881 sprong, waarschijnlijk in een aanval van zwaar moedigheid, nadat wij ongeveer l1/, uur de Noord zee bereikt hadden, Riegger uit Fuhringen, Wurtom- berg, overboord. Wij ondergeteekenden, die vanuit Manheim en Keulen goede kameraadschap met hem hadden gesloten, vertrouwen deze verklaring, in het gezicht van de Engelsche kust, in oen leeren flesch aan do zee, met verzoek dat de vinder die aan het stadsambt in Fuhringen wil toezenden. De afgestorvene was ons als een rustig stil man bekend en wjj betreuren vaa harte dit ongeluk, Wrede zij zijne assche." Was geteekend door 4 passagiers uit Ulm, Wur- temberg en Keulen. Aan boord van Zr. Ms. brik „Zeehond" heeft ter hoogte van Doggersbank, een ongeval plaats gehad, welks afloop getuigt veor de flinke handelwijze van commandant en bemanning. Een bootsmansleerling, die eenige bezigheden ep de fokke-ra moest verrichten, stortte van zijn verheven standpunt in zee. De brik, met een tienmijlsvaart, werd dadelijk voor den wind gebracht, en een reddingsboei uitgeworpen, doch de drenkeling was door do hooge zee niet bij machte dien te grijpen. Inmiddels werd met den meesten spoed een sloep buiton boord gezet, welker bemanning het gelukte den drenkeling buiten gevaar en na verloop vau een half uur roeiens aan boord te brengen. Door den Zeekrijgsraad aan boord van het wachtschip te Hellevoetsluis is de matroos C. G. H. wegens diefstal veroordeeld tot één jaar gevangenisstraf, to ondergaan in één half jaar een zame opsluiting. In den nacht van Yrijdag op Zaterdag heeft men zich te Delft toegang weten te ver- sshaffen in de woning van den hoer Van den B. aan den Leeuwenhoeksingel aldaar. Na aan de achterzijde het huis te ziju binnengeslopen, wat, met het oog op do vrij onvoldoende afsluiting, zeer gemakkelijk viel, hebben de dief of dieven zich in de achterkamer van een ornamentje op den schoorsteenmantel aanwezig meester gemaakt, doch het in ditzelfde vertrek mede aanwezige] zilver onaangeroerd gelaten, en verder een bezoek ge bracht aan keuken en kelder, alwaar een halve flesch madera, een stuk kaas en een wittebrood in hunne handen zijn gevallen; een flesch wijn is door hen geopend en slechts een deel van den inhoud uitgedronken. In verband met deze feiten staat de vondst in den tuin van den heer P. van een paar oude leeren pantoffels, waar aan duidelijk te bemerken was dat zjj bij eene wandeling door het natte grint dienst hadden gedaanook een ladder, het eigendom van den heer J., werd in den tuin van een der buren gevonden. Wat evenwel hoogstwaarschijnlijk tot eene spoedige ontdekking zal leiden, is een zak boekje in den tuin van den heer Yan den B. ach tergelaten, dat blijkens aanteekening van den sta tionschef der N. R.-spoorwegmaatschappij te 's-Hage op den 27 Juni jl. werd afgegeven aan den stations kruier J. H. G. te 's-Hage. Yan een en ander is door de politie na een langdurig onderzoek proces verbaal opgemaakt terwijl de gevonden voorwerpen in beslag zijn genomen. Te Middelburg circuleert een adres aan burg. en weths., en er wordt druk op geteekend, waarbij verzocht wordt een op de kermis staande tent, waarin tafereelen uit het leven van Jezus Christus worden vertoond, te verwijderen, op grond dat die vertooning een groot deel der burgerij hindert. D. Brouweren vrouw zijn do or denveld wachter Boeklagen in hechtenis genomen en naar Amsterdam vervoerd, onder besehuldiging van oor zaak te zijn van het ontstaan van den jongsten brand in Nieuwer-Amstel. De beschuldigden hebben bekend. Twee dieven, die Donderdag in een huis te Brussel waren binnengedrongen, zullen waarschijn lijk hun onbeschaamdheid met den dood moeten be- koopon. Opgeschrikt door het geraas dat zij in een naburige kamer meenden te hooren, zochten zij een geschikt heenkomen en vonden het maar het raad zaamst om uit het raam te springen. Bij het rond snuffelen waren zij echter in een kamer op een hoogero verdieping geraakt, zij dachten daar niet aan en sprongen naar beneden. Ongelukkig kwamen zij niet op de straat, maar op oen klein binnen plaatsje terecht, waar zij later zwaar verminkt werden gevonden. De een had vijf ribben en de ander zijn armen en boenen gebroken, zoodat er weinig hoop op hun behoud bestaat. Uit Washington wordtonderdagteeke- ning van 30 Juli geseind„De heer Garfield heeft den dag in een uitmuntenden toestand doorgebracht en stevig voedsel kunnen gebruiken. Do geneziDg wordt bijna zeker geacht." Te Nieuw-York wordt con torpedo-boot gemaakt, die 20,000 dollars kost; men weet niet met welke bestemming, maar zoekt er een Fenian- manoeuvre achter. Het is echter ook wel mogelijk, dat de makers de zaak zoo geheimzinnig behandelen, om reclame te maken voor de boot. Over de helsche machines wordt nog altijd druk gesproken. Dat die door Fenians werden verzonden, is nog altijd onbewezen. De minister van financiën Windom moet hebben gezegd dat het verschepen der helsche machines een schandelijk vergrijp tegen Amerika en Engeland is. De regeering der Yereen. Staten is vast besloten in de toekomst dergelijke verschepingen te verhinderen, terwijl de daders moeten ontdekt worden. Dit laatste is gemakkelijker gezegd dan gedaan. De edelgesteenten en waarden, uit den sneltrein van Parijs naar Keulen aan de gravinnen Branicka en Czacha ontvreemd, zijnEen fijn paarl- snoer vau zeven strengen, zeven gouden armbanden met robjjnon, saphieren en smaragden gemonteerd, een som van 20 a 30,000 fr. in goud en bankpapier, twee paspoorten en een gebedenboek. - Yolgens nadere opgave is de waarde der gestolene voorwer pen niet 600,000, doch 400,000 fr. Naar allo stations waar de trein gestopt heeft, zijn depeohes afge zonden, zoodat daar onmiddellijk het onderzoek is aangevangen. Van de dieven tot nog toe geen spoor. Bij een uitdrager te Parijs is Donderdag nacht voor meer dan 40,000 fr. aan antieke voor- Tjjprpen gestolen. De dieven, ongetwijfeld oudheid- Ifenners, hadden slechts het zeldzaamste en kost baarste medegevoerd, zoodat hun buit niet meer plaats besloeg dan om een ordentelijken reiskoffer te vullen. In een droog riool bij de „porte de Neuilly, te Parijs, dat gemeenschap heeft met het bois de Boulogne, had eergisternacht een woedend gevecht plaats tusschen dieven, die daar hun verblijf hadden opgeslagen, en een brigade gendarmes. De laatsten behaalden eindelijk de overwinning en van de geheel© bende, bestaande uit vijftien mannen en twee vrouwen, vielen zeven mannen en twee vrouwen, benevens een ontzaglijke menigte gestolen voorwerpen, in hunne handen. De overigen wisten zich door een anderen uitgang van het riool uit de voeten te maken. Als een staaltje van de tooneelen, die, ofschoon schaarscher, toch nog in Ierland voorval len, kan het volgende dienen: Niet ver van New- Ross moest dezer dagen de uitzetting van een pach ter plaats hebben. De politie en de militaire macht, in vrij aanzienlijken getale verschenen, vonden de deuren van het huis toegemetseld en de vensters met planken versperd. Na verloop van twee uren was eene bres in de vesting gemaakt. Maar met hooivorken werden zij, die daardoor wilden binnen dringen, begroet en kokend water werd uit het dak venster op hen uitgegoten en met allerlei werptuig werden zij bedreigd. Desniettemin maakte de politie zich eindelijk van het huis meester, waarna bleek dat de persoon, met wien zij de grootste moeite ge had hadden, krankzinnig was en, door zijne beide, broeders opgehitst, zich zoo geweldig geweerd had. De stad Luik is sedert 1830 zeer voor uitgegaan. De bebouwde kom der gemeente is drie maal zoo groot geworden, de bevolking verdubbeld, 139 nieuwe straten en pleinen werden aangelegd. Het getal der lagere scholen, in 1830 nog vier, thans 67, terwijl het sterftecijfer van 35 op 25 pet. per 1000 inwoners jaarlijks gedaald is. In de laatst© 25 jaren werd 40 millioen aan openbare werken, uitgegeven. Een Parijsch blad maakt melding van. het model van een ballon, dat de heer Tissandier- voor de electriciteitstentoonstelling te Parijs be stemde en op 1/10 der werkelijke grootte vervaar digd is. Het bevat eene electrische machine van Siemens, die eene schroef in beweging brengt, welke aan den ballon eene snelheid van 3 meters per seconde geeft. De ballon, dien de heer Tissandier naar dit model wil vervaardigen, zal 35 meters hoog en over het wijdste gedeelte 13 meters breed zijn en 300 kilogram kunnen dragen, behalve de machine,, die den ballon eene snelheid van 10 mijlen per uur geven moet. In Frankrijk heeft een sterrenkundige berekend dat de ondergang der wereld op 28 Aug. a. s. moet plaats vinden. De uitgever van het vlug schrift, waarin dit wordt becijferd, zegt in de aan beveling: „Ik verzoek beleefd dat men dit boek van een beroemd Fransch geleerde, niet verwarre met de prullen, die denzelfden titel voeren. De hoog geleerde sterrenkundige wijst krachtig, ja onomstoo- telijk aan, dat het eind der wereld komt op 28 Augustus a. s. Ik - en nu lette men op - lever slechts exem plaren tegen dadeljjke betaling. Doch al neemt men nu ook een partijtje der vlugschriften in commissie, men waagt er niets bij. Niet verkochte exemplaren neem ik tot het eind des jaars terug De commissaris vam politie te Rome ia ontslagen, wegens de wanordelijkheden bij de ter aardebestelling van het stoffelijk overschot van Pius IX. Frankrijk. Alle Parijsche bladen, uitgezonderd Grévy's or gaan „La Paix", billijken de vaststelling van den verkiezingsdag op 21 Aug. Die maatregel wordt door velen alleen beschouwd als een manoeuvre van Grévy en Ferry tegen Gambetta, die alleen maar ten doel heeft den tijd voor de verkiezings beweging van den president der Kamer te verkorte». Gri'oot-Britannie. De heer Wolff vroeg Donderdag aan den heer Gladstone, of de regeering de macht had om, zonder het Parlement er in te kennen, een handelstractaat met Frankrijk te sluiten. Do premier antwoordde dat dit zeker niet het geval was, zoo in de in Enge land te heffen rechten wijziging werd gebrachtmaar zoo de quaestie alleen de rechten, die Frankrijk heft, betrof, geloofde hij dat de regeering het Parle ment niet behoefde te raadplegen. De heer Glad stone voegde er ovenwei bij, dat de regeering vol strekt niet in strijd wenschte te handelen met de publieke opinio in Engeland.

Leidsch Dagblad | 1881 | | pagina 2