buitenland. Bij Ecouché is eon kasteel afgebrand; de schade wordt op 600,000 fr. geraamd. Men schrijft don brand aan kwaadwilligheid toe. Een Engelsch mijn-ingenieur, de heer John Lister, is tussehen Bilbao en de Fransche grens, waar hij zich bezighield met het onderzoeken van mijnen, door Spaansche struikroovers opgelicht. Na acht dagen lang door de wildernis, van berg tot berg, medegesleept te zjjn, gelukte het hem des nachts de touwen waarmede hij gebonden was, stuk te bijten en te ontsnappen. Na een moeilijken zwerf tocht bereikte hij St.-Sebastiaan, waar hij bjj don En- gelschen consul zijn intrek nam. Een brigade Spaansche gendarmes, uitgezonden om zich van de roovers mees ter te maken, keerde onverrichter zake huiswaarts. De krankzinnige te Berlijn, die zijn moe der vermoordde, Griniert genaamd, keerdo naar zijn woning terug en zeide don portier dat hij zijn moeder wenschte te spreken. Hij werd gearresteerd. Het bleek dat hij na den moord een kort uitstapje had gemaakt, 's nachts in een spoorwegwaggon had doorgebracht en toen 's morgens naar de stad was teruggekeerd. De door zijne wreedheid zoo berucht geworden koning van Birma, Thebau, ontving vóór eenigon tijd van zjjno eerste vrouw een schaal met gebakjes, met de boodschap dat de koningin die nu eens zelve voor haren gemaal gereedgemaakt had. De koning vertrouwde do zaak echter niet en be sloot op zijn beurt zijne schoonmama, de moeder zijner eerste vrouw, met de lekkernij te verrassen en deze nam hot geschenk dankbaar aan, at er van en was binnen eenige uren een lijk. Eerst nu kwam Thebau op de gedachte, dat hij de gebakjes ook wel eens had kunnen laten onderzoeken. Hij deed dit alsnog en na bleek dat zij sterk vergiftigd waren. Thebau liet onmiddellijk de giftmengster onthoofden. Ijverzucht moet de koningin tot die daad gebracht hebben. In een kamer van de kazerne te Metz is een hond 39 dagen lang opgesloten geweest zonder veten of drinken; met melk hoeft men het tot een geraamte vermagerde beest weer bijgebracht, dat nu volkomen gezond is. De begroot in gsc o namis sie van de Fran sche Kamer heeft besloten een voorstel te doen om allo kroondiamanten te gelde te maken, zelfs die, welke groote historische waarde bezitten. Vol gens den staat, in 1832 opgemaakt, zijn ze 64,812 in getal, vertegenwoordigende eene waarde van bijna 19 millioen franken. De beroemdste daarvan is on getwijfeld de „Regent", die nagenoeg dertig gram weegt en zjjn naam ontleent aan den regont, Philips van Orleans. De Fransche koningskroon Staat op de lijst o. a. genoteerd voor meer dan 14'/2 millioen. Of het wetgevend lichaam bij den tegonwoordigen gunstigen toestand der schatkist in don verkoop zal bewilligen, is intusschen zeer te betwijfelen. Te Clausthal heeft zich een mjjnwerkor van het leven beroofd door een dynamietpatroon in zijn mond te doen ontploffen. Van don man werd niets teruggevonden dan enkele brokken van het hoofd, herkenbaar aan het haar. Hij laat een vrouw .en drie kinderon na. 'To East London heeft oen hevige storm gewoed; 40 menschen kwamen om. Fx'aulirijk. Havas' Agentschap maakt een brief uit Londen openbaar, waarin, naar aanleiding van lord Gran ville's depecho, aan lord Dufferin van 26 dezer ge zegd wordt dat deze vrijwillig door het Engelsche Kabinet gedane stap doet blijken hoe de betrek kingen tussehen Frankrijk en Engeland werkelijk zeer hartelijk zijn, en de hoop wordt uitgedrukt dat zulks niet zonder invloed zal blijven op de onder handelingen over het handolstractaat. De heer Barthélémy bad eergisteren een on derhoud mot den Turkschen gezant Essed, hetwelk als een bewijs van de herstelling der vriendschap pelijke betrokkingen tussehen Frankrijk en Turkije beschouwd wekdt. De boy van Tunis heeft medewer king beloofd om den vrede in zijn land te herstellen. Henri Rochefort heeft voor de hem aange boden candidatuur, in het 20sto arrondissement te Parijs, bedankt, aangezien de nieuwe Kamer toch reeds vooraf veroordeeld is, zeide hij. Gèi-ooi-lEJrltanxiië. In het Lagorhuis hoeft do heer Dilko gisteren verklaard dat do regeoring op dit oogenblik niet voornemens is verdero stappen te doen ten aanzien van de moordenaars van kapitein Elliot en dr. Malcolm. Lord Hartington deelde mede dat de Britsche troepen bij Kandahar en in den omtrek van Quettah, onder bevel van generaal Hume, tussehen do vijf- en zesduizend man sterk zijn, en dat Hume in last heeft om desnoods zijne troepen bjj Quettah samen te trekken. Het Huis heeft met 220 tegen 14 stommen de Iersche landwet bij de dorde lezing aangenomen. De begrafenis van Stanley in Westminster-Abdij was indrukwekkend. Eon ontzagljjke menigte was op de been. Talrijke deputaties volgden het ljjk en groot was hot aantal mannen van naam, dat de plechtigheid bjjwoonde. De koningin, de prinsessen, de vrouw van don lord mayor, de Fransche protes tanten, de Amerikaansche kolonie te Londen hadden kostbare bloemon gezonden. Do prins van Wales en de ministers waren bjj den ljjkdienst tegenwoordig. Met het oog op het gebeurde met kolonel Synge en Suter heeft lord Granville aan de gezanten doen weten dat, wanneer Engelsche onderdanen door roovers worden gevangengenomen, geen losgeld uit de Engelsche schatkist zal worden betaald. Aan lord Dufferin liet Granville weten dat Engelsche onder danen, die zich voortaan vestigen in Turksche pro vinciën, waar roovers erg huishouden, maar voor zich zei ven moeten zorgen. Aan de „Daily News" wordt gemeld dat uit Cyprus eene petitie aan den eersten minister van Engeland zal gezonden worden, inhoudende verzoek dat het eiland bjj Griekenland moge ingeljjfd worden, of dat er eene koninklijke commissie benoemd worde, om de gegrondheid van de klachten en grieven der Cyprioten te onderzoeken. De Bank ontving 170,000 pd. st. en heeft 506,000 pd. st. uitbetaald. Op den spoorweg Tombom-Scharotaff heeft men dezer dagen proeven genomen om de locomo tieven met naphta te stoken, wat uitmuntend is golukt. De trein, uit 15 volle goederenwagens be staande, legde in 13 uren een weg van 51 mjjlen af. Transvaal. Uit Durban wordt van gisteren gemeld dat de moeielijkheden ten aanzien van do te Pretoria ge voerde onderhandelingen uit den weg zjjn geruimd. Yerscheidene bijeenkomsten van de koninkljjke com missie en de vertegenwoordigers der Boeren hebben plaats gehad en alles schijnt op een goeden weg te zjjn. Do voornaamste bepalingen der overeen komst houden het volgende in: De Suzerein behoudt het recht om Engelsche troepen door de Transvaal te doen trekken, in geval de Suzerein aan in boorlingen of aangrenzende staten den oorlog ver klaart. De Suzerein behoudt het toezicht over de buitenlandsche betrekkingen der Transvaal. De Brit sche regeering zal vergoeding betalen voor de dooi de Engelsche troepen aangerichte schade en de re geering der Boeren zal hetzelfde doen ten aanzien van door Boeren veroorzaakte schade. Alle schade loosstellingen moeten binnen eene maand na de toewijzing worden voldaan. Afschaffing der slavernij en vrjjheid van godsdienst worden gewaarborgd. De invoer van Engelsche handelswaren in de Trans vaal zal geen beperking ondergaan buiten die, welke den invoer van andere landen worden opgelegd. De function van den Engelschen resident zullen die van een consul-generaal zijn. - In geval de overeenkomst door den Transvaalschen Volksraad niet binnen drie maanden na de onderteekening mocht worden goedgekeurd, dan zal de souvereiniteit van koningin Victoria over de Transvaal worden hersteld. Tuvltije. Ter gelegenhoid van de audiëntie, welke de sultan aan den nieuwen Armenisch-Katholieken patri arch verleende, werden ook acht aartsbisschoppen en bisschoppen, benevens twee notabelen der ge meente ten gehoore toegelaten. Aan den patriarch overhandigde de sultan het grootlint der Medjidié- ordo; drie prelaten en de twee notabelen kregen dezelfde orde derde klasse. Nadat de kerkelijke grootwaardigheidbekleeders de Verhevene Porte be zocht hadden en in het patriarchaal paleis terugge keerd waren, werden daar, in tegenwoordigheid van een aanzienlijke volksmenigte, gebeden voor den sultan uitgesproken. "Vei-conigjcle Staten. De ontdekking der helsche werktuigen te Liver pool trekt in Amerika algemeen do aandacht en blijkbaar is sedert den moordaanslag op president Garfield do openbare meening op dit punt veel ge voeliger geworden. Do „New-York Herald" zegt dat de verzending van dergeljjke werktuigen met de wet in strijd is en de regeering in staat behoort te zjjn om den handel te beletten. Het blad verklaart dat, hetzij de werktuigen door middel van inschrij vingen ter bevordering van moord op groote schaal verkregen zjjn, hetzjj ze slechts door een of anderen booswicht in de „Bavarian" en de „Malta" geplaatst zjjn om in den trant van den man te Bremerhaven geld te maken, de Engelsche rogeering rekenen kan op de ernstige medewerking van alle overheden in Amerika om de schuldigen op te sporen. De „New-York "World" dringt er op aan dat het con gres onverwijld wetteljjke maatregelen nemen zal. Het moet niet langer geduld worden, zegt het blad, dat een handvol schavuiten en waanzinnigen de zaak van het Iersche volk te schande maken. Daar de werktuigen te Boston werden ingescheept, worden daar ijverig nasporingen gedaan. De bekende O'Donovan Rossa, die er vroeger roem op droeg, dat hjj moordwerktuigen naar Europa had overge zonden, moet verklaard hebben van deze zaak niets te weten en wil niet zeggen, of het „Genootschap der vereenigde Ieren" er de hand in gehad heeft. Hjj houdt echter staande dat de Engelsche schepen vol lieden zjjn, bereid om tot elke daad tegen de Britsche regeering mede te werken. Een telegram uit Nieuw-York aan de „Irish World", het orgaan van de Land-liga, zegt: De minister van binnenlandsche zaken, sir William Harcourt, was dronken of wel stapelgek, toen hjj openljjk de Ieren in Amerika brandmerkte als de aanleggers van het cemplot, die met de te Liver pool ontdekte machines en dynamiet vernieling wil den aanrichten. De Ieren in Amerika zjjn humaan genoeg om voor hun doel: de omverwerping der Engelsche despotie, niet zulke middelen te bezigen die onschuldige menschenlevens op het spel zetten. Allerminst behoeven de Ieren in Amerika dynamiet naar Engeland te verschepen, alsof de Engelsche voorraad van dynamiet onvoldoende was. Het bljjkt dat den 18den Juni 10 vaten cement op de „Malta" en den 21sten Juni 10 vaten cement op de „Bavarian" werden ingescheept op naam van een maatschappjj, die niet bestaat. De afzender gaf als zjjn naam op Charles Meller en de vaten waren geadresseerd aan Joseph Eran3 te Liverpool. Volgons de „Daily News" wint te Nieuw-York de meening veld, dat men met het verschepen der helsche machines don Engelschen alleen schrik wilde aanjagen. Telegrammen. BERLIJN, 29 Juli. RIV.) Prins Vou Bismarck heeft uit Hamburg een brief ontvangen, waarin hjj met den dood wordt bedreigd. De „Nordd. Allg. Ztg." heeft het epistel ter openbaarmaking gekregen en drukt het hedenmorgen in hare kolommen af. Het blad stelt de Fortschritts-partij voor het schrjjvea van dien brief verantwoordeljjkhet verwijt do pers dier partij dat deze door haar drjjven een tweeden Blind en een tweeden Kuilman in het loven heeft geroepen. Bismarck reist vermoedeljjk den 3den der volgende maand naar Gastein. De ochtendbladen bespreken de reis van czaar Alexander III naar Moscou, waaraan door hen groote beteekenis wordt gehecht. ST.-PETERSBURG, 29 Juli. De „Golos" meldt dat weldra eeH beslissing te wachten is in de Pool- sche quaestie, waarbjj de staathuishoudkundige en intellectueele ontwikkeling gewaarborgd wordt en maatregelen tegen de periodiek wedorkeerende op standen zjjn genomen. ROME, 29 Juli. De „Agenoe Stefani" spreekt ten stelligste het bericht van de „Standard" tegen, dat Spanje en Oostenrijk hunne tusschenkomst hebben aangeboden voor een modus vivendi tussehen den Paus en Italië. PARIJS, 29 Juli. Uit Oran wordt gemeld dat Bou-Amema zijn terugtocht zuidwaarts voortzet. Hij moet nog slechts de weerbare manschappen van een paar stammen, de Uled-Ziad en Laghooat Ksel, bjj zich hebben. M arktberichteu. Leiden, 30 Joli. Ter markt werd heden aangevoerd: Tarwe 10 heetaiiter. Wintertarwe f 10.a f 10.50. Zomer- tarwe f 9.a 9.50. Rogge S H. L. Winterrogge f 8.50 a f 9.Zomerrogge f 7.50 a f 8.Gerst 10 H. L. Zomergerat 5.50 a f G.Chevalier-gerbt f 7.25 a f 7.75. Haver 11 H. L. Zware Haver/" 5.a 5.50. Lichte Haver f 4.25 a f 4.50. Dnivenboonen 3 hectol. /"8.50 a f 9.25. Paardenhoonen 4 hectol. 8.a 8.50. Boter S5G0 kilcgr., ltte qnglit. '/4 vat f 58.a G2. 2Je qualit. l/a vat f 52.a f 56 Boter lete qoalit ptr kilogr. f 1.45 a f 1 55 2de qualit. per kilogr t"130a/140 Lange Zwarte Turf IS,000 dubb. hectol., 0.17 a ƒ0.20.

Leidsch Dagblad | 1881 | | pagina 2