N°. 6580. Maandag 1 Augustus* A0. 1881. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. Tweede Blad. - PRIJS DEZER COURANT» Tsar Leiden per 8 munden.l.lfc Franco per post.U4(X A&onderljjke Nommen......a 9JHL DAGBLAD. mHMB» PRIJS DER AD VERTENTIEN» Vin 1—6 regtta.1.09. Iedere regel meer0,17f.' Grootere letten our pUatsruimt*. LEIDEN, 30 Juli. Naar men verneemt, zal prins Frederik Dins dag a. s. een bezoek van gelukwensching brengen aan den Koning en de Koningin op het Loo, bij gelegenheid van den verjaardag van H. M., en ver der dien feestdag aldaar doorbrengen. Prins Albert van Pruisen verliet heden Sche- veningen om per Rijnspoor de terugreis naar Ha nover aan te nemen. De beide zonen van den prins zullen nog eenigen tijd op het buiten van prinses Marianne te Voorburg blij ven logeeren. Prins Frederik ontving Z. K. H. nog vóór zijn vertrek, met zijn beide zoontjes, aan een dejeuner op het „Huis de Pauw." De Commissaris dos Konings, de heer Fock, vervolgdo gisteren zjjn rondreis door deze provincio met een bezoek aan de gemeenten Hekendorp, Lange Ruige Weide en Papekop. C. Pronk te Scheveningen, dio in 1813 met zijn vader Willem I van Engeland haalde, vierde Donderdag zijn 57-jarige echtvereeniging met Wil- lemina Koning. In plaats van den onlangs overleden minister van Staat, oud-directeur van Zr. Ms. kabinet, F. W. L. baron De Koek, is tot lid in de commissie van beheer in de nalatenschap van wijlen prins Hendrik benoemd de grootmeester van het huis van HH. MM. R. J. graaf Schimmelpenninck van Nijenhuis. De minister van binnenlandsche zaken brengt ter kennis van hen, die het examen ter verkrijging van het diploma van geëxamineerd en beëedigd land meter wenschen af te leggen, dat zjj zich daartoe vóór 31 Augustus a. s. schriftelijk bij het depar tement van binnenlandsche zaken moeten aanmelden. In eene buitengewone verg. van aandeelh. in de Holl. IJz.-Spoorwogm., waarin 79 aandeelen ver tegenwoordigd waron, to zamen uitbrengende 58 st., is gisteren tot lid van den Raad van Adm. in de plaats van wijlen mr. J. Messchert Van Vol lenhoven, met algemeene st. gekozen do heer J. W. Bake, die 1 Aug. a. s. als administrateur aftreedt. Met den gekozene stonden op het drietal de heeren Jhr. C. Hartsen en H. II. Beels. De Staatscourant van heden bevat het ver slag aan den minister van oorlog, omtrent ,de eind examens afgelegd door de 2de luits. der art. en der genie, gedetacheerd bij de applicatieschool en bij de 1st© afd. der krijgsschool, en door de cadetten van het 4de studiejaar der Kon. Militaire Academie. Het stoomschip „Koning der Nederlanden", van Amsterdam naar Batavia, is Donderdag te Napels aangekomen en heeft gisteren de reis voortgezet; de „Prins Hendrik", van Amsterdam, is Donderdag te Batavia aangekomen; de „Hampton", van Batavia naar Rotterdam, vertrok denzelfdon dag van Aden. Van de belangrijke brochure over Ierland, door het Engelsch parlementslid den heer Healy, is thans te Parijs een Fransche vertaling verschenen, onder den titel: „Cri de l'Irlande a l'Europe, ou Etude sur la Ligue Agrairo, par M. Healy, traduit de l'Anglais par Sydney Ball." Aan hen, die gaarne het „audi et alteram partem" in toepassing brengen, wordt de lezing van dit welsprekend pleidooi voor de arme, verdrukte Ieren, dat in Engeland reeds zooveel bijgedragen heeft tot een juistere beschouwing over het door de natuur zoo rijk gezegende en toch zoo diep ongelukkige „Groene Eiland", ten zeerste aanbevolen. Het werkje is voor 75 centimes ver krijgbaar aan het bureel van het dagblad „Le Paysan", te Parijs. Z. M. heeft benoemd tot ridder der orde van den Nederlandschen Leeuw den heer A. J. Kroes, pastoor van St.-Willibrord, gemeente Rucphenaan mr. W. baron Van Goltstein, minister van koloniën, verlof verleend tot het aannemen der versierselen van ridder 1ste klasse der orde van St.-Stanislaus, hem door don Keizer aller Russen geschonken; do mili taire studenten voor den geneeskundigen dienst C. J. Kleyn en B. Bakker, met 1°. Aug. a. s., be noemd tot officier van gezondheid 2do kl. bij de zeemacht; benoemd met 11 Aug. a. s. tot burge meester van Woubrugge, P. De Ridder, secretaris dier gemeonte; bij het wapen der artillerie benoemd: bij het 3de reg. vesting-artillerie, tot kapt. den lsten luit. L. Rooseboom, van den staf van het wapen, werkzaam bij de inspectiën der draagbare wapenen; tot adelborst 1ste kl., de adelborsten 2de kl., 1ste afd., bij bet K. I. voor de Marine te Wil lemsoord: H. A. Schoonhoven, J. F. B. Van Dijk, jhr. H. M. De Koek, A. Goldoman, F. W. Planten, E. O. Kerkhoven, J. T. Van Slooten, C. L. Stroot- man, G. J. Van der Hout, H. P. J. Tutein Nol- thenius, G. H. Pfeiffer, F. Bot, W. F. Van Vloten, jhr. W. F. Van Spengler, H. Van Praag, C. E. Dittlinger, L. A. Royen, A. H. F. E. Latour, J. T. T. Modderman, A. W. graaf Van Hogendorp, T. E. W. Van Dompseler, A. Gersen; tot 2den luit. bij bet corps mariniers, de adelborsten 2de kl., 2de afd. bij het Instituut: J. C. J. B. A. De Josselin De Jong, G. A. Linckers, H. A. Mos, F. K. F. Ter Haar. Gemengd Nieuw». De heer Mounior en echtgenoote hebben do hedenmiddag ter Stadszaal opgekomen Leidsche kleinen heel veel pret bezorgd. Het was opmerkelijk te zien hoe zjj de kunst verstaan zoowel de jongens als de meisjes met verschillende spelen en dansen te amuseeron. Voor kermis-surprises hadden zij eveneens zorggedragen, terwijl de muziek van de soirees hare medewerking verleende. Zeer voldaan keerde men huiswaarts, zelfs zoo dat menigeen niet naliet den kindervriend en zijne eega ieder op zijne wijze zijn erkentelijkheid te betuigen. Uit de in deze courant voorkomende advertenties blijkt dat ook morgen- en Maandag-avond nog eenige tenten en andere vermakeljjkheden geopend zijn. Hedenmorgen is uit do Oude Vest het lijk opgehaald van het 6-jarig zoontje van zekeren T. uit de Lange Bouwenlou wen steeg, dat sedert gisternamiddag zes uren vermist werd. Bij het vis- schen naar kurkjes moet de kleine ongemerkt in het water zijn gegleden en verdronken. De Paulus-Potterstraat te 's-Hageis weder getuige geweest van het volgende huis- en straattooneel. In een huisgezin, waar wel eens dik wijls onaangenaamheden voorvielen, kwam gisteren de man mededeelen dat hij van zijn werk was weg gejaagd en na het gewone spektakel joeg hij daarop vrouw en kinderen do deur uit. Daarna ging man lief een paar kooplieden opzoeken om aan hen zijn huisraad te verkoopen, maar de buurt, die van zijn plan lucht kreeg, besloot dat te beletten. Nauwelijks waren koopers en verkooper dan ook aan 't loven en bieden of tal van buurvrouwen kwamen gewapend met stokken en bezems bijeen en verjaagden onder het geschreeuw van „slaat zo dood!"; „slaat den beul dood!" èn huisheer èn kooplieden, die onder de hand menigen stoot en klap bekwamen. Naden boel dus schoongeveegd te hebben, trokken de vrouwtjes zegevierend naar huis. Na hot instorten van het in aanbouw zijnde perceel in de Tweede Boomdwarsstraat te Amsterdam op den 9den Juli 11. had de Amst. Crt. als hare meening te kennen gegeven, „dat een onderzoek naar de bestanddeelen der metselspecie de vermoedelijke oorzaak van het ongeluk wel aan het licht zon brengeD." Met genoegen verneemt dat blad thans dat de officier van justitie zulk een onderzoek gelast heeft en dit aan drie deskundigen, onder wie een chemicus, heeft opgedragen. Deze heeren zijn thans met dit onderzoek gereed en heb ben Vrijdag daarover aan den officier rapport uit gebracht. Daarin moet do bewering „dat de specie niet het voldoende gehalte kalk" bevatte, volkomen worden bevestigd. Tegen den aannemer wordt nu proces-verbaal opgemaakt. Ook het knaapje, dat zoo deerlijk ver wond werd bij bet ineenstorten van den muur van het afgebrando buis in de Langestraat te Amster dam, is aan do gevolgen overleden. Op de terreinen van het centraal sta tion te Rotterdam worden verzakkingen bespeurd, die soms meer dan een halven meter bedragen. De fondamenten verkeeren in goeden toestand, maar het is de bouwgrond die verzakt. Deze bestaat geheel uit duinzand, waarmede de woilanden voor stations terrein bestemd, indertijd zijn opgehoogd. Door den sneltrein van Venloo naar Keulen zijn bij Kaldenkirchen een zes-jarig knaapje de beide beenen afgereden. Het kind bevond zich op de lijn om zijn vader, die wisselwachter is, het mid dagmaal te brengen. Nadat de veearts B. H., die zonder gezin in de buurt Ter Hole een huis bewoont, Woensdag avond ter ruste was gegaan, zagen zijne buren hem omstreeks tien uren, geheel in vlammen gehuld, buiten zijne woning komen. Ofschoon spoedig door toegesnelde buren geblnscht, heeft de ongelukkige zulke erge brandwonden bekomen dat hij den vol genden ochtend te drie uren overleden is. Aangezien de brand in het door hem beslapon bed ontstaan is, vermoedt men dat onvoorzichtigheid de oorzaak van dit ongeval is geweest. Dezer dagen werd te Londen eene ten toonstelling gehouden van vrouwelijke handwerken, waaraan echter geen prijzen verbonden waren. De hoogste onderscheiding, die van „Voortreffelijkheid", is mede toegekend aan de voorwerpen ingezonden door de kweekelingen van de normaalschool te Yelzen. Do doctoren van Garfield hebben gelast dat uit de ziekenkamer donkere kleuren verbannen moeten blijven. Mevrouw Garfield draagt alleen lichte kleuren en is dos namiddags in het wit. De oppasseres, een doctores, kleedt zich even eens in het wit. De kinderen van Garfield en de doctoren zelf komen zelden aan zijn bed zonder bloemen; dit alles geschiedt om den zieke aan genaam te stemmen, iets waaraan Anerikaansche doctoren bijzonder veel gewicht hechten. Gladstone zond den 2lsten een brief aan me vrouw Garfield, waarin hij zegt dat, hoewel haar persoonlijk onbekend, hij behoefto gevoelt haar nog anders dan door de telegraaf zijn sympathie te be tuigen naar aanleiding van den moordaanslagen zijn vreugde over het mislukken daarvan. In zijn brief wijst Gladstone op de steeds toenemende har monie tusschen Engeland en Amerika, betuigt hij zijn oprechte bewondering voor de flinkheid, die Garfield betoonde, en maakt hij mevrouw Garfield een com pliment over bare houding in deze treurige dagen. Mevrouw Garfield liet door den minister Blaki aan den gozant te Londen Lowell antwoorden dat van alle betuigingen van sympathie geen haar aangenamer was dan Gladstones brief. Mevrouw Blanc wordt te Parijs begra ven. Haar vermogen wordt op minstens 100 millioen fr. geschat. Blanc bad bij zijn huwelijk 1 millioen op haar vastgezet. Niet lang geleden werd mevr. Blanc eigenares van het kasteel van Ermenonville, waar Rousseau woonde. Een curieuze bijzonderheid mevr. Blanc zette nooit een voet in salons, waar gespeeld werd. De Siberische pest in het Petersburger district begint af te nemen. Te Nieuw-Ladoga wer den 17 personen aangetast en daarvan stierven er 8. Men schrijft de pest toe aan besmetting door het afhalen van de huid van ziek vee.

Leidsch Dagblad | 1881 | | pagina 1