N' Idaandag 1 Augustus. A". 1881. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. Dit Ncmmer bestaat uit TWEE BLADEN. Eerste Blad. Zwemmen of baden voor alleman! 65v LEIDSCH DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT: Toot i«iden per 8 maanden.1.10. Franco per post.1.40. Atooderlijke Hommers.a 0.05. PRIJS DER ADVERTENTIE*: Tan 16 regels.rr1.08. Iedere regel meer0.17 Grootera lettere naar plaatsruimte. stads-berichten. DE BURGEMEESTER van LEIDEN; Gelet op art. 21 der wet van 4 December 1870 (Staatsblad N'. 134); Brengt ter kennis van de ingezetenen dat gedurende de afge- loopen week één persoon aan mazelen is overleden. Leiden, De Burgemeester voornoemd, 30 Juli 1881. DE KANTER. II. Onder bovenstaanden titel gaven we in het nummer van 13 Juni j.l. eenige beschouwingen over de hier ter stedo beschikbare badgelegenhedenwe behielden ons toen voor eerlang op dat onderwerp terug te komen. Verschillende omstandigheden hebben ons tot heden verhinderd, aan ons voornemen gevolg te geven. Bjj de bespreking der verschillende inrichtingen hebben vee er onwillekeurig één vergeten, namelijk het Badhuis van den heer Van Driel op deBloem- markt. Toch verdient deze niet over het hoofd te wor den gezien; onzes inziens voldoet zij aan alle eischen die aan een particulier etablissement gesteld mogen worden, en kan zij gerust de vergelijking mot elders bestaande binnenskamers-badhuizen doorstaan. Voor mingegoeden evenwel is ook deze badgelegen heid ontoegankelijk, omdat de prijzen te hoog zijn; niet objectief, in verband met de exploitatie-kosten, maar subjectief, met het oog op de gebruikers voor wier belangen we in ons vorig artikel opkwamen. We houden dus ouzo conclusie staande, namelijk deze: Voor bemiddelden en voor onvermogenden bestaat er in of nabij onze goede stad voldoende, - voor burgerklasse geen do minste gelegenheid om zich door het gebruik van een bad te verfrisschon. En nu rest ons het belangrijkst gedeelte van onze taak - de vraag te bespreken langs welken weg voorziening in deze leemte te verkrjjgen is. We zouden kunnen voorstellen, een met een pear honderd handteekeningen voorzien adres te richten tot het gemeentebestuur, om de vestiging te vragen van een tweede bad- en zweminrichting, toeganke lijk tegen betaling van 10 cents, en ons verzoek motiTeeren met de bewering, dat voor een bevolkings cijfer als het onze zoodanige uitbreiding van de zorg voor de openbare gezondheid geenszins overtollig kan worden geacht. Doch op die goedkoope manier willen we ons van de zaak niet afmaken; wanneer door samenwerking van particuliere krachten het doel kan worden bereikt, is de kans van slagen ge wis veel grooter. In dien zin willen we thans een plan, - althans wat de hoofdtrekken aangaat, ter overweging aanbieden, en het zal ons hoogst aan genaam zijn, als meerderen zich geroepen gevoelen in dit blad over de zaak in openbare gedachtenwis- seling te treden. De herfst- en wintermaanden die we te gemoet gaan zonden dan gebruikt kunnen worden om het plan in elkander te zettenhet voor jaar van 1882 om het ten uitvoer te brengen. Als dan opnieuw de temperatuur de grenzen nadert, waarop wij de kikvorschen gaan benijden, - dan zijn we klaar. Het is een onbetwistbaar axioma dat we, om te zwemmen of te baden, water noodig hebben. We wenschen de benosdigde wateroppervlakte te zoeken aan het bovengedeelte van den Nieuwen Rijn in de stad, daar waar de rioolstoffen haar verontreinigenden invloed nog niet hebben aitgeoefend, - dus tusschen de brug aan de Rijnstraat en het Plantsoen: of, zoo de scheepvaartbelangen dit minder wenschelijfe maken, buiten de voormalige Hoogewoerdspoort, nabij de in aanbouw zijnde remise van de Tramweg- maatschappij. Waarschijnlijk zon het gemeentebe- I stuur geen bezwaar maken op billijke voorwaarden water, - en indien do keus op laatstbedoeld terrein viel, grond voor den bouw van bet badhuis af te staan. Het beschikbare watervlak zij verdeeld in twee afdeelingen, door rasterwerk gescheiden: een voor de baders, een voor de zwemmers. Het geheel natuur lijk door een dichte palissadeering aan het publiek gezicht onttrokken. Het gebouw op den oever zij zoo eenvoudig moge lijk: het behoeft slechts te bestaan uit een reeks doelmatige kleedkamertjes met concierge-woning, privaten en duinwaterkraan. Wat betreft de oprichtingskosten: als niet-des- kundigen op architectonisch gebied moeten wij er een slag in slaan, - doch uit besprekingen met onder scheiden personen dis het plan in beginsel toejuichen en schr. tot de publiceering van zijn denkbeeld aan moedigden, meenen wij te mogen afleiden dat de ge raamde cjjfers voor de hoogst bescheiden inrichting die ons voor den geest zweeft niet te laag zijn gesteld. Ziehier dan onze berekening, die we onder verbe tering aan het oordeel van belangstellenden onder werpen Do op te richten voreeniging tot stichting en instandhouding eener nieuwe zwem- en badinrich ting besluite tot de uitgifte van minstens 200 aan- deelen, elk van 25 gulden. Het beheer geschiede kosteloos: de bestuursleden worden door en uit de leden (aandeelhouders) gekozen. De aandeelen geven roorloopig geen rente, doch de houders hebben beschikking over 12 badkaarten. Voor niet-leden zij de toegang op 10 cents bepaald. Afzonderlijke uren worden voor dames, andere voor kinderen beneden 12 jaar (onder geleide) aangewezen. Van het oprichtingskapitaal (minstens f 5000) wordt de helft besteed voor den bouw van het bad huis en de inrichting der zwem- en badplaats. De wederhelft dient als bedrijfskapitaal, waarvan de rente, vermeerderd met de opbrengst der verkochte badkaarten, in de kosten van onderhoud, toezicht en zoo mogelijk zwom-onderwijs moet voorzien. Het saldo boven de uitgaven wordt gereserveerd. Is het reserve-fonds tot het cijfer van het oprichtings kapitaal gestegen, dan worden de reglementaire be palingen in dien zin gewijzigd, dat den aandeelhouders eenig dividend kan worden uitgekeerd. In afwachting van nadere gedachtenwisseling, waar voor we ons met aandrang aanbevelen, onthouden we ons van verdere aanwijzingen. Moge ons voor stel eenige sympathie vinden bij Leidens burgerklasse! LEIDEN, 30 Juli. Aan den gemeenteraad alhier is overgelegd een schrijven van het bestuur van het Genootschap „Mathesis Scientiarum Genitrix," houdende verzoek dat de toelage uit de gemeentekas ten behoeve van het Genootschap moge worden verhoogd en wel tot f 6000 per jaar, veiyneerderd met de kosten voor vuur en licht. De redenen die tot het indienen van dit verzoek hebben geleid, zijn ia het rapport uit voerig uiteengezet en het komt B. en Ws. voor dat de behoefte aan verhooging van het subsidie daarin voldoende is aangetoond. Zonder vermeerdering toch van inkomsten zoude tot eene belangrijke beperking van het onderwijs of wel tot eene overneming van de Burgeravondschool door de gemeente moeten worden overgegaan. Met het bestuur zijn zij even wel van oordeel dat zulks niet in het belang van de gemeente kan worden geaoht en zij zien er alzoo geen bezwaar in tot eene verhooging van het sub sidie te adviseeren, overtuigd dat door het behoud van de instelling op den tegqnwoordigen voet de gemeente in alle opzichten wordt gebaat. "Wat aangaat de aanvrage om de kosten van vuur en licht geheel voor rekening der gemeente te nemen, knunen zij mededeelen dat, blijkens het laatst uit gebracht verslag van het Genootschap, de uitgaven te dier zake van September 1879 tot 31 December 1880 hebben bedragen f 1398.80, terwijl in den cursns 1878/79 daarvoor is uitgegeven f 612.42 en in den cursus 1877/78 f 627.OS1/,. Wanneer men in aan merking neemt dat vroeger een deel van de kosten van gaslicht werd gevonden uit den post vuur en licht voor de hoogere burgerschool, in welken toe stand met 1 Augustus 1879 verandering is gebracht door het afzonderlijk meten van het in de beide inrichtingen gebruikt gas, dan zullen de uitgaven van één jaar op niet minder dan f 900 kunnen wor den geraamd. Het komt B. en Ws. minder wenschelijk voor de kosten van vuur en licht voor rekening der gemeente te nemen, omdat alsdan niet met juistheid bekend is welk bedrag telken jare ten laste van de gemeentekas komt en tevens eene voortdurende controle noodig is, waarmede uit den aard der zaak administratieve bemoeiingen gepaard gaan. Zij geven er daarom de voorkeur aan, eene vaste som jaar lijks ter tegemoetkoming in de kosten van vuur en licht beschikbaar te stellen, welke som op grond van de boven medegedeelde berekening zoude moe ten worden bepaald op f 900. Zij geven den Raad alzoo in overwoging het tegenwoordige subsidie ten behoeve van het Genoot schap „Mathesis Scientiarum Genitrix" bedragende f 5000 met f 1900 te verhoogen en vaBt te stellen op f 6900 per jaar, in te gaan met het jaar 1882, onder bepaling dat alle kosten van vuur en licht komen ten laste van het Genootschap, in welk ge val die som op de begrooting van voornoemd jaar zal worden uitgetrokken. Door het kiescollege der Ned.-Herv. gemeente alhier is het volgende zestal predikanten samen gesteld: dd. J. H. Cordes, te Yorden; P. Van Son, te Amsterdam; dr. P. G. Datema, te Weesp; dr. A. J. Th. Jonker, te Heerdo; W. Vliegenthart, te Groningen, en G. Boer, te Ouderkerk a. d. IJsel. Op „Rhynzigt" werden deze week 478 baden door heeren en 89 door dames genomen. Gedurende deze week zijn dagelijks in het Werkhuis alhier opgenomen van 4764 volwassen personen en van 47 kinderen. Den 2den Aug. zal het 50 jaar geleden zijn dat onze troepen de Belgische grenzen overtrokken en de tiendaagsche veldtocht een aanvang nam. Maandag a. s. zal de School met den Bjjbel te Katwijk-binnen, aan welke school-de heer W. Beek tot hoofdonderwijzer benoemd is, geopend wor den. Reeds zijn ruim 50 kinderen ingeschreven. Ook te Katwijk aan Zee worden pogingen aangewend ter oprichting van eene dergelijke school. De heer J. H. Donner, van Leiden, zal er morgen, des na middags te 4 uren, in de Hervormde Kerk, van wege de Unie, eene rede houden over het christelijk onderwijs. Men schrijft ons uit Oudshoorn van heden: Ons dorp had gisteren een recht feestelijk aanzien. De burgerij, vernomen hebbende dat op dien dag- haar burgemeester met zijne zuster, die de bruid is, en haar bruidegom, benevens verdere familie, de ge meente zou bezoeken, bewees hare belangstelling in de vreugde dier familie en daarbij de goede ver standhouding, die tusschen hoofd en ingezetenen bestaat, doer het nagenoeg algemeen uitsteken der vlaggen uit hare woningen. Door het gemeentebestuur van Ter Aar is aangekocht een terrein tot het bouwen van eene nieuwe openbare school, niet omdat de oude onbruik- baar geworden is, maar aangezien de weg naar deze, volgens het oordeel van den inspecteur Moens, voor sommige leerlingen wat te lang is. In de 9de zitting van de Algemeene Synode werd door een lid van de commissie tot rapport in zake kerspelvorming medegedeeld, dat hij opnieuw ter tafel wenscht te brengen een voorstel, door hem ten vorigen jare gedaan, om wijziging te brengen in het reglement op de erkenning van nieuwe ge-

Leidsch Dagblad | 1881 | | pagina 1