Het plan moet bestaan om op het rijks telegraaf kantoor te Rotterdam binnenkort het gas licht door electrisch licht te vervangen. De ver lichting voldoet in Amsterdam op het kantoor zoo goed, dat de ambtenaren van het gas, dat .zooveel drukkende warmte afstraalde, niet meer willen weten. Te Schiedam is een aardig knaapjevan zes jaren in een molen onder de rogge begraven geraakt en gestikt daaruit te voorschijn gehaald. In de kajuit der Duitsche sleepstoom- boot, genaamd „II. C. Mauritz te Duisburgh", komende van Duisburgh, op hare doorreis naar Rotterdam en liggende ter hoogte van Papendrechf, ongeveer een kwartier afstand van Dordrecht, is eergisternacht brand ontstaan door het uit elkan der slaan eener petroleumlamp, waarbij de kapitein H. H. en de stuurman A. 't II., beiden wonende te Rubrort, ernstige brandwondon aan handen en aangezicht hebben bekomen. Beiden hadden zich reeds ter ruste begeven, doch wakker geschrikt door den knal en half bedwelmd door den stank der brandende petroleum, trachtten zij met de han den de vlam tegen het overal brandende beschot te blusschen, waarin men eerst slaagde toen de stuurman het overige personeel der boot te hulp had geroepen. Niettegenstaande onmiddellijk genees kundige hulp was ingeroepen en verleend, en men inmiddels met de stoomboot voor Dordrecht was gestoomd en de verwonden verder geneeskundig waren behandeld, is de kapitein gisterochtend aan zijne bekomen wonden overleden, terwijl de stuur man in het stads-ziekenhuis is opgenomen. Diena toestand is, naar men verneemt, niet levensgevaarlijk. De Deventer schutterij schijnt het er op gezet te hebben opspraak in den lande te ver wekken. Niet alleen dat de levende schutters zich te verantwoorden hebben, ook de doode laat men er niet met rust. Een sedert drie jaren overleden schutter werd jl. Zondag uit zijn graf opgeroepen, om wegens verzuim te komen strafexerceeren. De man is niet verschenen. Eerstdaags schuttersraad om te beraadslagen over de straf, die hem moet worden opgelegd. De ijzeren ophaalbrug, liggende in de Rjjkstraverse over de Almeloosche Aa, in het centrum van Almeloo, is gedeeltelijk ingestort, gelukkig zonder onheilen te veroorzaken. Te Teteringen waren twee tuinlieden bezig een zwaren tak van een boom af te houwen; de tak brak onverwachts en viel op het dak van een zomerhuisje. Een boer, die daar in de nabijheid woonde, had naar het hakken staan kijken en hielp daarop een handje om den tak van het dak te ver wijderen. Plotseling schoot de tak van de goot en trof met het dikke einde het hoofd van den onge- lukkigen helper, die een paar uur later aan de ge volgen overleed. In oene glasfabriek bij Stadskanaal kregen twee jongens van II en 16 jaren twist met elkander, waarbij de een den ander met eene gloeiende ijzeren pijp, waaraan gesmolten glas, in den rug stak. Daarop werd koud water op de wonde ge gooid, waardoor het gloeiende glas in het vleesch van den lijder in stukken sprong. Onder hevige pijnen werd hij in een bootje naar Stadskanaal ge voerd, om aldaar ten huize zijnor ouders genees kundig te worden behandeld, en ofschoon het voor val des ochtends plaats had, kon de patiënt eerst 's avonds te negen uren een dokter machtig werden vandaar dat de vader van den gewonde, met behulp van oen tangetje, een aantal staafjes glas uit den rug heeft genomen. De zaak is bij de justitie aan gegeven. Op de Shetlandsche eilanden heeft Dins dag een hevige storm gewoed waardoor 26 visschers- pinken vergaan en 76 visscherlieden verdronken zijn. De gravinnen Branicka en Czacka, de laatste een nicht van den apostolischen nuntius, be gaven zich Dinsdag-avond per sneltrein van acht uren van Parijs naar Keulen. Bij aankomst aldaar bleek dat uit den sleeping-car, waarin de dames de reis gedaan hadden, twee lederen zakken, inhoudende een waarde van 600,000 franken in geldswaarde en juweelen, gestolen waren. De commissaris van politie, speciaal dienst doende aan het station-du-Nord, heeft een onderzoek ingesteld en alle treinbeambten verhoord. Volgens verklaringen van agenten moeten do zakken des nachts te twee uren, bij aankomst te Oharleroi, nog in den waggon aanwezig geweest zijn, waaruit zou volgen dat de diefstal op Duitsch grondgebied gepleegd is. Een vroeselijk iot trof dezer dagen eeuige passagiers, die de reis medomaakton met de Russische postboot „Peloponnesus." Even voorbij Kertch geraakte het schip in brand; het vuur nam spoedig zoo in hevigheid toe, dat er aan redden niet te denken viel en ieder slechts op zijn eigen behoud bedacht was. Het scheepsvolk had bezit van de booten genomen en roeide daarmede naar land, terwijl het een gedeelte der passagiers, dat niet bij hen in de booten had kunnen springen, aan hun lot overliet. Geruimen tijd zagen zij hen nog aan dek, maar na enkele uren was het schip geheel verbrand en zonk het naar de diepte, de lijken van een twintigtal pas sagiers medesleepende. De 15-jarige Georges Perronnet, die in de vorige maand een moordaanslag op zijn meester, dokter Tonnellier te Montereau, pleegde, is door het hof van assises van Seine en Marne veroordeeld tot opsluiting in een verbeterhuis tot aan zijne meerder jarigheid. Het hof van assises van de Dordogne heeft de giftmengster van Campagnac, Anne Sanfourche, die haren man met rattenkruid vergiftigde, tot levens langen dwangarbeid veroordeeld. Te Berlijn sloop een jeugdige krank zinnige, die voor een poos uit het gesticht was ge komen, do slaapkamer zijner moeder binnen en bracht haar met èen ijzeren pen en een schaar zulke wonden aan het hoofd toe, dat zij eenige uren later den geest gaf. De krankzinnige ontsnapte uit het huis, voordat de daad was bemerkt, en is nog niet gepakt. Te Algiers is eene algemeene werksta king onder de wevers uitgebroken. Wegens deelneming aan de mis te St.- Germain, zijn wederom vier leerlingen van de mili taire school te St.-Cyr als eenvoudig infanterist bij de regimenten ingedeeld, waaronder twee die tot de cavalerie behoorden. Het getal der op die wijze voor hetzelfde feit gestrafte jongelingen bedraagt thans 31. In de rue des Boaux-Arts te Parijs heeft Zondag een stoutmoedige dief door inbraak, en na een uiterst gevaarlijken weg over de daken afge legd te hebben, uit een dienstbodenkamertje op de zesde verdieping een gouden horloge, verscheidene juweelen en eene portemonnaie met geld ontvreemd, alles het eigendom van een dienstmeisje en door aanhoudende vlijt bijoengespaard. De portemonnaie werd in een dakgoot teruggevonden, doch zonder den inhoud. KOLONIËN. PARAMARIBO, 2 Juli. Naar men verneemt, hebben de heeren S. Yan Praag Co. alhier, op Zondag jl. per den schoener „Quick Step", van Demerary, het telegrafisch bericht ontvangen dat het schip „Florence May", van Nieuw- York op 15 Mei jl. naar hier vertrokken, den 23sten d. a. v. is vergaan. Het scheepsvolk is gered, als ook de passagier, de heer A. Yan Praag, die den 5den dezer te Boston is aangekomen. Uit de jongste balans der Surinaamsche Bank blijkt dat zij den 25sten Juni 1881 bij een specie- voorraad van 566,605 voor eene som van ƒ493.595 minder aan bankbiljetten in omloop had, dan waartoe zij gerechtigd is, terwijl de specie-voorraad op zijne beurt 197,439 meer bedraagt, dan tot dekking der opvraagbare verbintenissen door de wet gevorderd wordt. CURASAO, 2 Juli. In de jongste zitting van den kolonialen raad is ter vervulling der vacature, ontstaan door het over- ljjden van het lid P. T. Boer, opgemaakt eene voor dracht van twee candidaten, die aan den Koning zal worden gedaan; zij bestaat uit de heeren: J. A. Jones en L. Y. Leyba. Het ontwerp der begrooting van Curasao voor het dienstjaar- 1882 is, zonder beraadslaging noch hoofde lijke stemming, door den kolonialen raad goedgekeurd. In eene openbare buitengewone zitting van het hof van justitie alhier is geïnstalleerd de heer mr. R. M. Ribbius, nieuwbenoemd lid in dat rechts college. Het Nederl. oorlogsschip „Aruba" is den 15den Juni te St.-Thomas uit Suriname aangekomen, en zou den volgenden dag in het dok gaan voor roparatiën. Te Curasao aangekomen uit Europa: de Pater- Provinciaal van de Orde der Dominikanen, Roynen, en de R.-K. geestelijken A. Van Boers en J. Oudewater. BUITENLAND. Frankrijk. Het „Journal offioiel" zal heden het decreet be vatten tot oproeping der kiezers tegen den 21 sten Augustus. Yoor de herstemmingen is de Zondag daaropvolgende aangewezen. De Senaat heeft gisteren de begrooting over 1882, zonder discussie, met geringe wijzigingen goed gekeurd. Hierna bdhandelde de Senaat het ontwerp tot neutralisatie der begraafplaatsen. Met 158 tegen 111 stemmen verwierp hij het amendement van den heer Chesnelong, tot handhaving van het decreet van Prairial, met bepaling dat er op de begraaf plaatsen eene plek zal worden afgezonderd voor personen die geen geloofsbelijdenis hadden. Het eenige artikel werd aangenomen. De heer Chesne long ontwikkelde toen een ander amendement. Heden wordt het debat voortgezet. Duitschland. De jaarlijksche vergadering der Vereeniging van Duitsche spoorwegbesturen is gisteren te Keulen geopend onder voorzitting van den spoorweg-directeur Schrader uit Berlijn en met eene welkomst-rede van den opper-president der Rijnprovincie Bardeleben. Er waren 150 gedelegeerden, vertegenwoordigende 90 besturen, opgekomen. Een voorstel, strekkende om den verjaringstijd van vrachtverschillen op een jaar te bepalen, is aangenomen en verschillende maatregelen tegen het misbruik maken van retour- kaarten en rondreisbiljetten zijn goedgekeurd. De Nederlanders te Creuznach hebben de af zwering van Philips II daar feestelijk herdacht. G r oo t-13 i-i tannic. In het westen van Engeland wil men ter herin nering aan het derde eeuwfeest van het verslaan der Armada een monument oprichten voor Sir Fran cis Drake en zijne metgezellen, en wel bij Plymouth, in het volle gezicht van de Sound, waar de Engel- sche vloot bijeenkwam, alvorens uit te zeilen om den Spanjaarden slag te leveren. In Devon en Corn wall is een aanzienlijke som bijeengebracht, waartoe o. a. de prins van Wales heeft bijgedragen. Een groot aantal afgevaardigden heeft het adres aan Gladstone geteekend, waarin op de invrijheid stelling van Cetewayo wordt aangedrongen. In het Lagerhuis heeft de heer Ashmead Bartlett gisteren aangekondigd, te zullen vragen welke maatregelen de regeering nemen zal om de moordenaars van kapitein Elliott en andere Britsche onderdanen in de Transvaal tot verantwoording te roepen. Hij diende vervolgens eene petitie van En- gelschgezinde Transvalers in, die vernietiging van het jongste vredesverdrag vragen of, zoo het daar voor te laat is, verzoeken dat do meest wezenlijke en materiëele waarborgen tot bescherming der Brit sche onderdanen worden gegeven, die in de Trans vaal blijven moeten. Yoorts vragen zij dat de ruimste schadevergoeding voor de door hen gedurende den oorlog geleden verliezen worde verleend. De heer Dilke verklaarde dat er van Bourkes zending in het belang der schuldeischers te Konstan- tinopel aan do regeering geen kennis was gegeven. Zij heeft daaromtrent dus geene zienswijze uitgedrukt. Uit Bombay wordt gemeld dat eergisteren een treffen plaats had tusschen de legers van Ayoub Khan en den Emir. Gedurenden den strijd liep een der regimenten van den Emir naar Ayoub Khan over. Hierop sloegen de overige troepen van Abdur rahman op de vlucht, met achterlating van geschut en legertrein. Aan de „Daily Telegraph" wordt uit Pretoria gemeld dat, nadat verscheidene punten der over eenkomst zijn gewijzigd, de aanvoerders der Boeren de overeenkomst in haar geheel zouden hebben aan genomen, doch het is desniettemin twijfelachtig of de Yolksraad de overeenkomst zal aannemen. Rusland. Grootvorst Michael Nicolajewitsch is tot voorzitter van den Rijksraad benoemd. De keizer en de keizerin vertrokken gister middag, vergezeld door den grootvorst-troonopvolger, de grootvorsten Georg en Alexis Alexandrowitsch en de generalen Ignatieff, Woronzoff en Daschkoff, van Peterhof rechtstreeks naar Moskou. De „St.-Petersburger Zeit." deelt mede dat binnenkort in Rusland groote hervormingen in de censuur op de drukpers te gemoet gezien worden. De „Golos" van St.-Petersburg hangt een zeer donker tafereel op van den togenwoordigen toestand des landbouws in Rusland. Honderden landerijen wot den door de eigenaars verlaten en voor een spotprijs verkocht, omdat zij door herhaalde mis gewassen en de steeds stijgende belastingen geheel uitgeput en te gronde gericht zijn. Telegrammen. KOPENHAGEN, 28 Juli. Het nicuwgekozen Fol- kething is togon 9 Augustus bijeengeroepen. LONDEN, 28 Juli. De derde lezing der Iersche Landwet is op morgen bepaald.

Leidsch Dagblad | 1881 | | pagina 2