iV. G579 Saterdag 30 Juli, A0. 1881. Deze Courant wordt dageliffa, met uitzondering van Zön- en Feestdagen, uitgogevea. Voor de Inteekenaren daarop behooren bij dit nummer van het Leidsch Dagblad de Nos. 133,134 en 135 der Ingekomen Stukken van den Gemeenteraad. 1EIDSCH DAGBLAD. PRIJS DEZER CO UB AST» I Ywr Leiden per 8 mMaden.l.HK Franco per post. Afconderijjk» Nonnen. PRIJS DER ADTERTEïITIEKi Til 1—8 R|tlal-Ofc Iedere rejel meer0.17): Grootera letten neer pUauniimte. STADS-BEBICHTEN. De BURGEMEESTEH, Hoofd van het Gemeentebestuur vau leiden, doet te weten dat aan den ontvanger der directe belastingen alhier is ter hand gesteld het op den Ï8sten Juli jl. invorderbaar verklaard kohier der personeels belasting, dieost 1881/82, van Wjk VI, zijnde een ieder verplicht zijnen aanslag op den hij de wet bepaalden voet te voldoen. Leiden, De Burgemeester voornoemd, 29 Jnli 1881. DE KANTER. LEIDEN, 29 Juli. Uit do aan den Raad overgelegde rekening dezer gemeente van het dienstjaar 1880 blijkt dat het bedrag der werkelijke ontvangsten is 678,787.17 en dat der uitgaven 641,172.58, een batig slot alzoo opleverende van 37,614.59. De heer B. J. Timmerman te Warmond is geslaagd voor het 2de gedeelte van het notarieel examen. Blijkens achterstaande advertentie zail het Panorama-gebouw aan 'het Bezuidenhont te 's-Hage aanfit Zondag-middag te twaalf uren geopend werden. Te Haarlemmermeer is tot hoofd der school NA f9 benoemd de heer C. De Vries te Westergeest. De therm. Fahr. toekende gisteravond om 5 €8", 8 n. 64°, 10 u. '0©°hedenmorgen om 5 n. 56*, 8 u. 62°, 12 u. GS0 en 's nam. 4 n. 70°. W.Z.-W. Prins Frederik der Nederlanden heeft het eere-voorzitterschap aanvaard van do hoofdcommis sie tot voorbereiding van het feest, hetwelk te Am sterdam op 5 Augustus a. s. zal gevierd worden, ter 'herinnering der dapperheid en volharding, waar mede onze brave marine honderd jaren geleden de eer -van Oranje en van de Nederlandsche driekleur heeft gehandhaafd, in den zeeslag van Doggersbank op 5 .Augustus 1781. Een jeugdig landgenoot en oud-kweekeling van den Koning, de violist Johan Wolff, van 's-Hage, die seeds aan het eonservatoire te Dresden den eersten prijs verwierf, heeft thans ook te Parijs aan gelijke instelling de hoogste onderscheiding behaald. Dikwijls gebeurt het dat men zich op eene briefkaart verschrijft of de gereedliggende kaart om de «ene of andere reden niet verzendt. Gewoon lijk woeden die briefkaarten verscheurd; wat zal men er anders mee doen? Men kan ze ook naar het postkantoor brengen en er nieuwe voor vragen. Mocht hier of daar eene postadministratie ongene gen zijn de ongebruikte, doch onbruikbaar geworden briefkaarten tegen nieuwe in te ruilen, dan is eene eenvoudige opzending naar 's-Gravenhage voldoende om die postadministratie tot karen plicht te brengen. Een onzer Lezers, die in zijne woonplaats bij het porfkantoor geen gehoor vond, heeft voor een aan tal dergelijke voor hem onbruikbare briefkaarten ï»ii het ministerie van waterstaat even zoovele nieuwe ontvangen. De voorschriften zijn in dezen stollig en ondubbelzinnig - doch bij het publiek veelal niet bekend. (H. C.) Bij de Nederlandsche vrijmetselaren bestaat het plan om de afzwering van Philips H feestelijk te herdenken op Woensdag 3 Aug. te Haarlem. De logo-vergadering aldaar zal gevolgd worden door een banket te Zandvoort. Bij den gemeenteraad van Rotterdam is giste ren ingekomen een gunsfig advies op do aanvraag om grond in erfpacht in de Aert-Van-Nesstraat aldaar voor hot bouwen van een schouwburg. Het advies luidt om dien grond af te staan voor 99 jaar tegen een jaarljjkschen canon van 100, mits er niets gebouwd worde dan een schouwburg. Door den Raad word verder benoemd tot curator van het gymnasium mr. Vaillanttot lesraar in de Nederlandsche taal aan de Hoogere Burgerschool met driejarigen cursus M. T. Van der Horst aldaar, tot leerares in het Hoogduïbsch aan de Hoogere Burgerschool voor meisjes uaej. A. Lewin te Mid delburg. Verder heeft de ïlaad goedgekeurd het plan voor het nieuwe Gymnasium. Het voorstel om den stoomtram van Delfshaven langs den Mauritsweg en de Van 0\denbarneveltstraat in verbinding te bron gen met da tramlijnen van den Coolsingel, werd na discussie aangenomen met 14 tegen 13 stemmen. De Amsterdamsche Courant geeft een opmer kelijk vroorbeeld ten beste van de zuinigheid onzer hooge regeering. Officieel zal de Nederlandsche regeering op het geneeskundig congres te Londen door twee doctoren (prof. Snellen en dr. Guye) ver tegenwoordigd worden, maar.... het zal aan de schatkist geen cent kosten, want de gedelegeerden zijn aangesteld onder conditie dat zij alles uit eigen buurs moeten betalen! Voor de eer van officieel vertegenwoordiger te zijn van het Nederlandsch gouvernement moet men wat «verhebben, heeft blijkbaar de minister van binnenlandsche zaken gedacht. Voor een volgend congres geven wij een nog prac- tischer weg in overweging. Als de regeering eens dergelijke eerepostjes publiek liet aanbesteden - wie weet of er zich geen liefhebbers opdeden, die nog wel 'bereid waren voor de eer ook iets in de schat kist te storten! Een publieke aanbesteding zou ook dit voordeel hebben, dat de regeering geen gevaar liep een blauwtje te loopen, wat, zoo wij goed zjjn ingelicht, ditmaal wel is geschied. Het eerst heeft de minister zich met het vereerende verzoek om op eigen kosten als rijksgedelegeerde naar Londen te gaan tot prof. Donders gewend, maar deze nam de vrijheid be leefdelijk te bedanken. Een man als Donders heeft in zijn Europeeschen naam een meer afdoenden titel dan in dien van rijksgedelegeerde, en als nu de regeering zelf toont er zoo weinig prijs op te stellen om door corypheeön der wetenschap vertegenwoor digd te zijn, dat zij zelfs de reiskosten niet wil ver goeden, dan hebben die corypheeën ook groot gelijk, als zij liever als gewoon congreslid de eer van Neder land in den vreemde trachten op te houden. Vad De Koning heeft, naar het Haagsche Dagblad verneemt, als een nieuw blijk van zijno voortdu rende belangstelling in het nationaal tooneel en tot aanmoediging tevens van hetgeen tot veredeling daarvan gedaan wordt, aan de Vereeniging „het Nederlandsch Tooneel" te 's-Gravenhage een zeer aanzienlijk gedeelte der op het Loo aanwezige tooneel-décors ten geschenke gegeven. Naar men verneemt, zal de ook in het buiten land welbekende violoncellist de heer Jozef Hollman 8 Augustus a. s. op het Badhuis te Zandvoort een concert geven. De Koning en de Koningin zullen den 20sten Angustus de wedrennen te Bussum bijwonen. Door den minister van oorlog is bepaald dat aan de opper-, hoofd- en verdere officieren, die in de maanden Augustus en September a. s. in een gedeelte van Gelderland en Overijsel aan de veld- mauocuvres op uitgebreide schaal zullen deelnemen, de navermelde toelage per dag zal worden toegekend aan den divisie-commandant 12; aan den com mandant eener brigade f 5.50aan den chef van den staf der divisie, den off. van gezondheid, chef van den geneeskundigen dienst en den hoofdofficier toegevoegd aan den divisie-commandant 4aan verdere hoofdofficieren ƒ3; aan een ritmeester 2 en aan een luitenant 1.50. Het stoomschip „Drente", van Rotterdam, arriveerde "Woensdag te Batavia; de „P»ns van Oranje", van Batavia, is gisteravond te Amsterdam aangekomen; de „P. Caland" vertrok Woensdag van Nieuw-York naar Rotterdam. Gemengd Nieuw». Door de toeneelisten van den Amster- damBchen Stadsschouwburg werd gisteravond voor een volle zaal hot blijspel van l'Arronge, „De dochters van Haseman", opgevoerd. Wij kunnen niet anders dan de keuze der directie toejuichenis er toch één stuk in staat ons nader te brengen tot wat het tooneel worden moet en ook worden kan, n. 1. „een factor voor volksopvoeding, de school des levens", dan is het ongetwijfeld dit tooneelwerk. Daarbjj is het in de hoogste mate vermakelijk en boeiend van het begin tot het einde. Voor de opvoering hebben wij niets dan lof; de artiston vervulden, ieder afzonderlijk, hunne rollen, zooals men dat van hen gewoon is, dat wil zeggen uitstekend, terwijl ook het samenspel weinig of niet te wenschen overliet. Aan de eenigszins vage aan beveling op het programma, dat dit blijspel te Am sterdam, in tegenwoordigheid van den Koning en de Koningin werd gespeeld, zou de directie het, naar ons voorkomt, er dan ook gerust op hebben kunnen wagen, toe te voegen: dat HH. MM. zich bij die gelegenheid kostelijk amuseerden. Waar zooveel schoons werd aangeboden, was het des te meer jammer dat het oor nog zoo dikwijls onaangenaam getroffen werd door de meest onwel luidende germanismen. Welke Hollandsche moeder zal b. v. de verzuchting slaken „Ach, het geeft geen kinderen meer", en zon wel ooit bij ons te lande een smidsknecht het in zijn gedachte krijgen om, wanneer hij de vrouw van zijn patroon op haren verjaardag - gesteld dat hij daartoe overgaat - een bouquet aanbiedt - haar herhaaldelijk als „Ba zin" aan te spreken? Dat het publiek zich overigens zeer voldaan ge voelde, bleek genoegzaam uit de herhaalde en dave rende bijvalsbetuigingen. Heden is de door politie alhier naar de gevangenis te 's-Gravenhage overgebracht de persoon van W. H. R., van Amsterdam, die getracht heeft een Fransch adres in den vorm van een banknoot in betaling te geven. Tevens bleek R., hoewel hij bij zijne aanhouding een anderen naam had aange nomen, een oud bekende der justitie te zjjn, die meermalen gevangenisstraf heeft ondergaan. Ook thans was zijne aanhouding wogens misbruik van vertrouwen door de justitie te Amsterdam gevraagd. Bij eene heden op den Burgerlijken Stand alhier gedane geboorte-aangifte onderteekende een der getuigen bij gemis zijner beide armen de akte door middel van zijn voet, iets wat zeker wel zelden zal voorkomen. Eerstgon. was nl. de beroemde voetkunstenaar „Professor Pierre" van de kermis alhier en de vader zijn tentheer W. Huygens. Met leedwezen moet het Haagsche Dag blad bevestigen dat de vrouw die Maaivlag-avoni in den spoortrein tusschen 's-Hage en Leiden is bevallen, in eerstgenoemde plaats in den trein word toegelaten en wel niettegenstaande hare bevalling reeds in gang was en de aandacht van den onder chef - bij afwezigheid van den heer Rademaker - daarop door eenige personen uitdrukkelijk was gevestigd. Gisternamiddag te één uur ontstond brand ten huize van de wed. Kouwenhoven in den Zoetermeer8chen polder onder Zoetermeer. Het pand is geheel afgebrand. Hoewel de spuit der gemeente Zegwaard op het terrein aanwezig was, heeft ze geen water behoeven te geven. Een gerucht dat iemands gelaat door de felle hitte geschroeid was, bleek bij nader onderzoek onwaar te zijn. De te Noordwijk onderste boven aan gedreven barkas, waarop „Pleiades—Scarbro", is vermoedelijk afkomstig van het op de Hinder ver ongelukte schip „Pleiades", van Newcastle naar Rotterdam.

Leidsch Dagblad | 1881 | | pagina 1