N\ 6578. Vrijdag 29 Juli. A\ 1881. Deze Conmt wordt dagelyks, met uitzondering^ van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. btads-berichten. DAGBLAD. PRIJS DEZER COUBJJSTt T*er Leiden p«» 8 «martr».1.1& Franco per post...a lift A&sodcrl&ke Nonuteru PRIJS DEB ADTERTEHTIEirt Tm 1—8 lefcta....1.0». Iedere regel meer.....<M7fc Groote» letten near pUitsmimte. BURGEMEESTER en WETHOUDERS tan LEIDEN doen te weten, dat de rekening en verantwoording van de inkorniten en uitgaven dezer gemeente, over het dienstjaar I8S0, met al de daar bij behoorende bescheiden, aan den gemeenteraad op heden ie overgelegd, te gelijk voor een ieder, gedorende veertien degen, ter lezing nedergelegd .p de eecretarie dezer gemeente en in drnk, tegen betaling der kosten, algemeen verkrijgbaar is geateld. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Leiden, DE KANTER, Bnrgemeeater. 28 Juli 1881. E. KIST, Secretaris. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN doen te weten dat het kohier van de plaatselijke directe be lasting VOOr 1881 is goedgekeurd door de Gedeputeerde Staten dezer provincie, bij besluit van den 25sten Juli 1881, en op heden aan den Gemeente-Ontvanger ter invordering ter band gesteld, en dat ieder verplicht is zijnen aanslag op den bij de wet bepaalden voet te voldoen. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Leiden, DE KANTER, Burgemeester. 28 Juli 1881. E. KIST, Secretaris. LEIDEN, 28 JuU. Tot beambte ter gemeente-secretarie van Leiden (afd. burgerlijke stand), in plaats van wijlen den heer J. Dobbe, is benoemd de beer "W. De Rooy alhier. De heeren A. J. F. Hofman en J. Paling Hzn., concessionarissen van den stoomtram van "Woerden naar Utrecht, hebben de desbetreffende stukken aan den minister van waterstaat opgezonden en tevens concessie aangevraagd voor een stoomtram Tan Woerden naar Leiden. Aan het verslag, uitgebracht ter algemeen© vergadering, van het Fonds ter aanmoediging en ondersteuning van den Gewapenden Dienst in de Nederlanden, is het volgende ontleend: De inkomsten over 1880 hebben bedragen f 98,585.06s. Behalve de renten van het kapitaal op het Grootboek, die f 51,810.33 beliepen, en de opbrengst der jaarlijksche collecte ad f 30,435.51s, zijn onder het aangegeven cijfer der inkomsten be grepen: de renten van het nationaal huldeblijk ter gelegenheid van Zr. Ms. 25-jarige regeering ad 9,070.33 en de subsidie van het rijk ten behoeve van het Invalidenhuis te Leiden, groot f 5000; voorts eeno bijdrage der provinciale commissie in Overij3el van het Fonds voor verminkten enz. bij de verdediging der Citadel van Antwerpen in 1832, groot 350, een gift van N. N. groot f 200 en een legaat van wijlen den heer Johs. Ekenholm, groot f 1053.61. De uitgaven hebben het bedrag der inkomsten met f 14,009,22s overschreden. Aan 2126 deelge- rechtigden keerde het Fonds f 89,114.13 aan grati ficatiën en toelagen uit de rente van 's Konings ge schenk uit. Onder die deelgerechtigden bevonden zich 10 verminkten en 3 nageblev. van gesneuv. bij Waterloo, 267 verminkten uit O.-I., 5 verminkten uit oorlogen vóór November 1813, 77 verminkten en 7 nageblev. van gesneuv. in den strijd met België, 1581 infirmen, blinden en veteranen, 149 oud-strijders vap Waterloo en 27 militairen van de Amsterd. Landmilitie. Het Invalidenhuis te Leiden verkeert in goeden staat. Tegen afstand van hun pensioen en hunne gratificatie genoten 84 deelgerechtigden van het Fonds daarin doelmatige huisvesting en goede ver zorging. De uitgaven ten behoeve van dit gesticht beliepen 26,683.65. Gedurende het afgeloopeu jaar werden 127 nieuwe deelgerechtigden in het Fonds opgenomen, waaronder 28 verminkten in den strijd met Atjeh. Ter goedmaking van de meerdere uitgaven aan gratificatiën moest vaD het hoofdkapitaal f 20,000 inschrijvingen 4% worden verkoeht. Het aantal sollicitanten bedraagt 1118. Tot onderwijzer te Hazerswoude is benoemd de heer J. Koning te Sexbierum. Op het drietal voor predikant te Monniken dam staan dd. W. J. G. Aalders, te Maartensdijk; J. F. Yan Dijk, te Woubrugge, en W. J. Yan Elden Az., to Alakerk c. a. Naar men verneemt, heeft de heer Groeneveld, vroeger predikant te Waarder, thans te Hoog- Blokland, bij het classicaal bestuur van Dordrecht eene klacht ingediend tegen den heer In 't Yeld, hoofdonderwijzer en tevens koster en voorzanger hjj de Herv. gemeente van Hoornaar. Yolgens ge noemden predikant zou de heer In 't Yeld onder zijne prediking de godsdienstoefening gestoord, en hem later in de consistoriekamer geslagen hebben. De groothertog van Saksen-Weimar heoft aan den gezant van Turkije bij ons hof, Murad Effendi, als erkenning zijner letterkundige verdiensten de gouden medaille „Pour le mérite" geschonken, te dragen aan het roode lint van die groothertoge lijke huisorde. De universiteitsbibliotheek te Amsterdam ont ving dezer dagen ten geschenke een compleet exem plaar van de „Transvaalsche Staatscourant", waarvan het laatste nummer den 14den Mei jl. is verschenen. Door de officieren van het corps koninklijke scherpschutters van Rotterdam zal op Zaterdag 6 Augustus, 's avonds te acht uren, in het feestgebouw, aan de gerechtigden tot het dragen van het eereteeken „Metalen Kruis" een concert worden aangeboden ter 50-jarige herinnering aan den tiendaagschen veldtocht. -De minister van financiën ad interim brengt ter kennis van de belanghebbenden dat in hetjaar 1881 kunnen worden aangesteld 15 snrnumerairs der directe belastingen, invoerrechten en accijnzen. Het vergelijkend examen zal in een der laatste maanden van het loopend jaar, op nader te bepa len plaats en dagen, worden afgenomen. Verzoek schriften om toelating tot dat examen moeten vóór of uiterlijk op 1 October bij het departement van financiën zijn ingekomen. Eenige Rotterdamsche handelaars en belang hebbenden bij den handel in Amerikaansche tabak, ten getale van 47, hebben een adres aan den gemeen teraad ingediend, waarin zij protesteeren tegen de opheffing der groote Stadswaag aldaar. Do commissie van officieren, door het Fransche gouvernement uitgenoodigd tot het bijwonen der groote najaarsmanoeuvres, is door den minister van oorlog aangewezen en bestaat nit den generaal- majoor J. M. Yan der Star, chef van den generalen staf; den kolonel A. J. W. Yan der Schrieck, comm. van het 3de reg. inf., en den lsten luit. E. K. A. De Neve, van het O.-I. leger, thans gedetacheerd aan den cursus voor algemeene krijgskundige studiën. Het 2de toelatings-examen, cursus 1881/82, der Rijkslandbouwschool en afdeeling H. B.-S. zul len plaats hebben op 6 en 7 Sept. a. s., 's morgens te 8 uren. Aangiften moeten worden gedaan bij den directeur den heer C. J. M. Jongkindt Coninck, te Wageningen. Het stoomschip „Prins van Oranje", van Batavia naar Amsterdam, passeerde gisteren het eiland Wight. Z. M. heeft de bezoldiging van den commissaris van politie te Cnlemborg nader geregeld in dier voege, dat zjj zal bedragen f 1000 'sjaars; den lsten luit. K. F. A. Yan de Wall, van het reg. grenadiers en jagers, op non-activiteit gesteld, in afwachting dat omtrent hem nader zal worden beschikt; - de na volgende pensioenen verleend, als aanJ. F. Smith, kapt. der inf. op nonactiviteit, f 1300; M. J. Tem- minck, idem, f 1136; F. De Groof, idem, f 707; jhr. A. J. Boreel De Mauregnault, lste luit. der cavalerie op nonact., f 544W. D. Haitsma Muiier, (onder toekenning van den rang van lsten luit.), 2den luit. der caval. op nonactiviteit, f 880; - be noemd tot notaris binnen het arr. 's-Hertogenbosch, ter standplaats de gemeente UdeH, W. C. Yan Breda, candidaat-notaris te Vlijmen; tot lid der rijkscom missie voor graadmeting en waterpassing Ch. M. Schols, hoogleeraar aan de Polytechnische School te Delft; tot commissaris van rijkspolitie en com missaris van politie te Harderwijk F. A. Boombergen, thans inspecteur van politie te Utrecht; tot notaris binnen het arr. Dordrecht, ter standplaats de ge meente Dordrecht, M. C. Sigmond, thans notaris te 's-Gravendeel; met 1 Aug. a. s.1°. den luit. ter zee lste kl. A. J. Dumont, ter zake van in en door den dienst ontstane lichaamsgebreken, op pen sioen gesteld, onder toekenning van den rang van kapt.-luit. ter zee en van een jaarlijksch pensioen van f 1400, met een verhooging van f 600 voor werkelijk verblijf in militairen dienst in 's Rijks overzeesche bezittingen en koloniën en tnsschen de keerkringen; 2°. bevorderd tot luit. ter zee der lste kl., den luit. ter zee der 2de kl. J. Luytjes;- den kapt. ter zee J. W. Binkes, commandant der oefenings-divisie, benoemd tot 's Konings adjudant in buitengewonen dienst; K. Bes, tijdelijk leeraar aan de R. H. B.-Bchool te Tilburg, met 1 Sept. a. s. benoemd tot leeraar aan die school; bij rustende schutterijen, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend, in de provincie Zuid-Holland, lste bat., aan G. C. Yan Os, als officier van gezondheid 2de kl.; en bij rustende schutterijen benoemdin de provincie Zuid- Holland, lste bat., tot officier van gezondheid der 2de kl. dr. A. Yan Traa, vroeger 2den luitenant bij de dienstdoende schutterij te Leiden; den hoofdin genieur der marine H. G. Jansen, op verzoek, met 31 Oct. a. s., eervol ontslagen, onder dankbetuiging voor zijne aan den lande bewezen diensten en behou dens aanspraak op pensioen, en met 1 Nov. d. a. v. benoemd tot hoofdingenieur der marine, den ingenieur lste kl. J. C. Jansen. Gemengd Nieuws. Zooals nit achterstaande advertentie blijkt, zal het kinderbal in de Stadszaal, in plaats van morgen-, Zaterdag-middag gegeven worden. Yan harte wenschen wij zoowel den heer Mennier, als den ondernemer een druk bezoek toe. Zij verdienen het beiden toch alleszins. Het tooneelgezelschap van de heeren Van Ollefen, Moor en Veltman mocht zich bij de twee reeds gegeven voorstellingen verheugen over een vrij talrijk opgekomen en hoogst tevreden publiek. Br werden, gelijk men weet, opgevoerd Delcroix's drama „Lena" en Yan Lennep's tooneelspel „Een Amsterdamsche Jongen, of het Buskruit-verraad in 1622" [als herinnering waaraan thans door B. en Ws. van Amsterdam weder aan de kinderen der hoofd stad wordt vergund zich op de Groote Koopmans beurs met trommelen en andere spelen te vermaken van Maandag 8 tot en met Zaterdag 13 Aug. a. s., des voormiddags van 8 tot 11 en des namiddags van 3'/2 tot 7 uren]. Het spel is zooals men dit van deze tooneelisten met grond verwachten mag. Ze zijn ook hier van vroegere winter voorstellingen goed bekend, en aangenaam is het daarom dat zij althans de Leidsche kermis niet hebben vergeten. Zonder ook maar eenigszins de overige actenrs of actrices achteruit te willen stellen, zon de aanwezig heid van mevr. Albregt-Engelman o. i. alleen reeds een bozoek beloonen. De hoofd- en de mindere rollen worden goed vervuld, zoodat ook hier werkelijk kunstgenot wordt aangeboden en de blijken van sympathie die het gezelschap ondervindt, ten eenen- male verdiend zijn. Dat morgenavond het echte kermis-kluchtspel „Mijnheer en Mevrouw Hanepen" gegeven wordt, getuigt opnieuw voor het beleid der directie. Bij Basch natuurlijk alle rangen goed bezet, do lagere opgepropt vol met een dartel, zelfs uitge laten kermispubliek, dat gedurende de pauzen woelig genoeg kon zijn, doch zoodra de groote meester do aandacht voor een nieuw nummer eischte, eendiep stilzwijgen in acht nam, slechts van tijd tot tijd door luide kreten van bewondering afgebroken. Niet wei nig genoten de jeugdige kweekelingen van onze Zeevaartschool, waarvan thans, evenalB don vorigea

Leidsch Dagblad | 1881 | | pagina 1