Daarbij ziet men te midden van de menigte water stralen, in allerhande kleurschakeeringen, op ver rassende wijze do ecno of andere waternymf lang zaam opstijgen. Ook hiermede oogstte hij veel bijval in; maar het meest grootsche was ook thans het slotstuk: „Het feest der rozenkoningia te Salenzy, op den dag van den heiligen Henardus", hetgeen inderdaad een grooto féerie is. Bijna alles is er over het geheele tooneel in beweging; zelfs engelen ziet men nederdalen, als om dit werk van Basch to kronen. De verschillende lichteffecten zijn daarbij niet minder schitterend dan vroeger, en vooral hier had men gelegenheid om op te merken, dat zijne kapel als steeds goede muziek ten gehoore brengt iets dat er niet weinig toe meewerkt om den avond in de tent van Basch zoo aangenaam mogelijk te maken. Was men vorbaasd over hetgeen men gisteravond bij Basch zag, nog meer waren we dit toen we hedenmiddag de Stadszaal binnentraden, doch in een geheel ander opzicht. We dachten op het geannonceerde kinderbal een goed bezette zaal te vinden en zagen er niemand anders dan den heer Meunier en echtgenoote, benevens den heer Duyser. Daar er zoowel voor de kinderen als voor hunne begeleiders niet meer dan 30 entrees waren genomen, had men zich genoodzaakt gezien het kin derfeest „af te commandeeron." Dit was wel te bejammeren, want hetgeen ons werd vertoond, wat men al vooruit had gedaan om der jeugd een recht amusanten middag te bezorgen, was een betere belooning waard geweest voor de moeite en kosten dio men zich gegeven had. Toch vernemen we dat de ondernemer zich niet heeft laten afschrikken, maar zoowel de voorstellingen morgen en Zaterdag op de bovenzaal als Yrijdag ook het kinderbal zal laten doorgaan. De heer Meunier legde ons de plechtige verze kering af, dat hij nog nergens zoo iets ondervonden heeft als hier. En toch konnen velen hem van Zomerzorg. Ware het niet dat de opkomst toen zeer talrijk was, hij zou zeker nog zonderlinger indruk gekregon hebben van wat Leiden dan toch eigenlijk wel wil om de jeugd een prettigen kermis-middag te verschaffen. Do heer Noë op do Beestenmarkt is ook dezen keer niet ten achter gebleven om het zijn bezoekers zoo aangenaam mogelijk te maken. Het toch door hem geëngageerd gezelschap onder directie van den heer T. Bayard onderscheidt zich van zijne vroegere café-chantant-gezelschappen door beter gehalte en meerdere variatie. Het drukke bezoek getuigt dan ook wel voor don bijval en beloont den heer Noë ruimschoots voor zijne buiten gewone pogingen. Men schrijft uit IJ muiden van gisteren: Tegen twee uren kwam het Eog. stoomschip „Wood stock", kapt. T. Tulton, van Grangemouth heden- namiddag alhier binnen, welks kapitein rapporteerde -een driemast-schoener gezien te hebben bij Noord- wijk op strand; de zeilen waren vast en er scheen hulp bij te wezen; de sleepboot „Hercules" stoomde daarop onmiddellijk van hier naar de plaats des onheils met ongeveer twintig vletterlieden. Uit Noordwijk zelf wordt ons geseind dat daar hedenmorgen is aangespoeld een groote boot, waarop de namen: „Pleiades Scarbro." De 19-jarige zoon van F. Yan de Pol te Burgerveen heeft een slag van een paard gehad, ten gevolge waarvan hij ongeveer twee uren later overleed. Op do gisteren te Haarlem gehoudon paardenmarkt waren aangevoerd 1187 paarden en 25 venlens van Duitsch, Engelsch en inlandsch ras. De paarden golden f 800 tot f GO. De veulens brachten f 100 a f 150 op. Er was een leven dige handel. Bij een brand in de woning van G. W. te Kesteren, bij Wageningen, zijn twee zoontjes van W., 10 en 12 jaren oud, in de vlammen omgeko men. Niets word 'gered. Ook een paar varkens verbrandden. Een merkwaardig verschijnsel is thans eenige dagen aan den sterrenhemel waar te nemen. "Van 2 uren 's nachts tot zonsopgang kan men do vier planeten Saturnus, Mars, Jupiter en Venus op dezelfde lijn in dezelfde hemelstreek zien staan, iets wat slechts zeer zelden geschiedt. Hot groote nieuwtje op do Leeuwarder kermis, die zich overigens nogal door zekere ge druktheid kenmerkt, is een draaimolen die ook iedcren Hollandsches jongen het kart zou doen popelen. De paaiden of bakken zijn hier vervangen door hooggeplaatste scheepjes met volle zeilen, die in het midden op een as rusten, zoodat zij draaien en hobbelen te gelijk. In elk scheepje is plaats voor een tiental personen. Deze vloot, die nogal boven hare omgeving uitsteekt, maakt een eigenaardige vertooning. De jeugd roept tegen de oude passa giers, dikwijls niet geheel ten onrechte: „hou je roer recht." Dezer dagen wierp te Deventer een werkman een jongen, die geplaagd werd en bedoel den werkman daarvan beschuldigde, in zijn drift een ijzeren kalkbak op het hoofd, waardoor hem de schedel gedeeltelijk gespleten werd. Hij werd naar het ziekenhuis gebracht en verkeert niet buiten levensgevaar. Van het gebeurde is proces-verbaal opgemaakt. Op 26 en 27 Augustus zal er tusschen Engelsche en Nederlandsche cricket-spelers een wed strijd bij 's-Gravenhage gehouden worden. Zeo al thans meldt de Engelsche „Uxbridge Gazette", die er bijvoegt dat bijna al de spolers van Engelsche zijde uit Uxbridge en omstreken komen. Na afloop van den strijd op het cricket-veld zal er een wed strijd op velocipedes tusschen Engelsche en Neder landsche mededingers plaats hebben. Uit Salonika wordt aan de „Pol. Corr." een en ander gemeld omtrent de wijze, waarop in Macedonië de rooverbenden huishouden. Do omstre ken van Kassandra, Yerria, Olympus, Kozani, Kos- toria en Fiorani worden onophoudelijk door ban dieten, ten getale van omstreeks 300, verontrust. Nu eens nomen zij in een dorp al de notabelen gevangen, om losgeld voor hon te bedingen, dan plunderen zij eene markt; de soldaten, die togen hen uitgezonden worden, zijn niet talrijk genoog, en elk burger, die iets van hunne bewegingen verraadt, is zijn leven niet zeker. Onlangs werd zekere Lion- gos, die in dat geval verkeerde, te Bokhorina door hen in zijn huis overvallen en voor de oogen zjjner dochters vermoord, terwijl een troep muzikanten voor eene bruiloft gekomen, gedwongen werd daarbij te spelen. EenoppassendjongelingheoftteAschen- dorf een driejarig kind met een hooivork doodge stoken en daarna het hoofd stukgeslagen. Men ver moedt dat hij dsor zonnesteek krankzinnig is gewor den hij waande zich vervolgd door Zigeunerkinderen. Tusschen Bizerta en Tunis hebbonAra- bieren 4000 paardon, ossen en schapen gestolen, behoorende aan den premier Mustapha. De „Hannover. Courier" meldt het vol gende uit Holzminden„Eene vreeselijke gebeurtenis heeft de bewoners van ons stadje in ontroering ge bracht. Een landbouwer, Berger genaamd, en zijn dertigjarige zoon hebben na korten twist elkander om het leven gebracht. Hoe zich de zaak heeft toe gedragen, is nog niet duidelijk, daar bij de lijken slechts één moordwerktuig, eene oude sabel met houten handvatsel, gevonden werd. Men vond vader en zoon in hun bloed badende, den eerste reeds dood; de zoon, wien het hoofd bjna afgehouwen was, trachtte nog te spreken, maar stierf eenige oogenblikkon later." De telegraaf heeft reeds kortelijk mel ding gemaakt van eenige „helsche machines", die aan boord van uit Amerika te Liverpool aange komen schepen gevonden zijn. De politie te Liverpool had reeds eenigen tijd geleden wenken en inlich tingen bekomen omtrent ontplofbare stoffen of ge vaarlijke werktuigen, die aldaar, door Fenians uit Amerika gezonden, zouden aankomen. Er werd dus scherp toegezien op alle schepen, die uit de Ver- eenigde Staten te Liverpool aankwamen. Een aantal schepen werden doorzocht, maar zonder eenig ge volg. Bij het onderzoek op de stoomboot „Malta" wekte evenwel een deel van de lading vermoedens. Een aantal groote vaten met kalk - die zelden uit Amerika te Liverpool aankomt - werden, om geen opzien te baren, in alle stilte op de werf van een der dokken nader onderzocht. Reeds had men er een zevental geopend en nagezien zonder iets te vinden. In een achtste evenwel, gemerkt met een zwart kruis, dat op de andere niet stond, werden zes kisten van zink gevonden, die inderdaad helsche machines bleken te zijn, voorzien van een uurwerk en cone stof, die door een deskundige voor dynamiet verklaard werd. Twee van de kisten bevatten boven dien eene hoeveelheid nitro-glycerine. De uurwerken konden, als zij opgewonden waren, zes uur loopen en brachten dan eene sterke veer in beweging, die een percussie-dop deed afgaan, waardoor de ont ploffing plaats zou hebben. Een paar dagen later werden in andere vaten kalk, aan hetzelfde adres te Liverpool gericht, aan boord van do stoomboot de „Bavarian" eveneens zes zulke kisten of doozen gevonden. Het zal, naar de Engelsche bladen op merken, uiterst moeieljjk zijn iemand voor deze poging tot het invoeren van gevaarlijke ontplofbare machines te straffen. Do afzenders in Amerika vallen niet in de termen van het uitlpveringstractaat, en de geadresseerden te Liverpool, die de kisten nog niet eens in ontvangst genomen hadden, zijn natuur lijk ook niet strafbaar. Er werden in de kisten eenige papieren met den naam van den bekenden in Amerika verblijf houdenden Fenian O'Donovan Rossa gevonden, maar die kunnen daarin gelegd zijn om het vermoeden van de ware schuldigen af te leidon. Zeker is het, dat de 200 passagiers, die op de „Malta" waren, aan een groot gevaar ontkomen zijn. Volgens het bulletin van gisterochtend halfnegen uit Washington bracht de president een onrustigen nacht door. Do koorts keerde te midder nacht terug en hield aan tot drie uren. Een jeugdig en rijk Egyptenaar, die door eene ontploffing van buskruit zoodanig in het gelaat en den hals was getroffen, dat hij niet toonbaar was en zich dan ook nergens durfde vertoonen, is door den Berlijnschen oud-geneesheer Langenbeck weder een gelaat bezorgd, door middel van stukken aan elkander genaaid vleesch, uit de armen en beenen genomen. Het moeiolijkst te herstellen was de hals en het daarvoor benoodigde vleesch heeft een jeugdig meisje geleverd, dat zich aan eene chirurgicale operatie moest onderwerpen. Thans is de gewonde op den weg van beterschap, maar het is waarschijnlijk dat zelfs zijne ouders hem niet zullen herkennen. BUITENLAND. Frankrijk. De geruchten als zou Frankrijk met Italië in onder handeling getreden zijn over schikkingen omtrent de noordkust van Afrika, worden onjuist genoemd. Volgens bericht uit Konstantinopel, hebben de mi nisters last gegeven nieuwe troepen naar het gebied van Tripoli te zenden. Een gepantserd eskader is den 24sten Juli voor Gabes verschonen en heeft dadelijk zijne soldaten ontscheept. De verraste Arabieren maakten twee naburige dorpen tot middelpunten van weerstand, die stormenderhand genomen werden. Gabes werd bezet. Er vielen aan de zijde der Franschen zeven gewonden, waarvan er twee zwaar gekwetst waren. Naar aanleiding van eene interpellatie heeft de heer Clémenceau gisteren in de Kamer eene motie voorgesteld, waarin gezegd werd dat aan een ver vroegden datum der verkiezingen het karakter moest worden toegekend eener verrassing en eener kies- manoeuvre. De minister Jules Ferry vroeg de een voudige orde van den dag, welke met 231 tegen 21G stemmen werd aangenomen. Duitschland. Aan de „Hamb. Nachr." wordt ten stelligste uit Mecklenburg gemeld dat op uitdrukkelijke tusschen- komst des keizers de Paus eindelijk de lang geweigerde toestemming er toe gegeven hoeft, dat het in Mei dezes jaars gesloten huwelijk tusschen hertog Paul van Mecklenburg-Schwerin en zjjne tot de Roomsche kerk behoorende nicht prinses Windischgratz, thans ook door een Roomsch geesteljjke zou worden inge zegend, zonder dat de hertog de belofte behoefde te doen van al zijne kinderen in de Roomsche kerk te doen opnemen. Dienovereenkomstig heeft de plech tigheid vóór [eenige dagen op Ludwigslust plaats gehad. - Het hertogelijk paar zal verder te Kassei verblijf houden, waar grootendeels het regiment huzaren ligt, bij hetwelk hertog Paul ritmeester is. Groot-Britanaiê. In het Lagerhuis deelde sir Dilke gisteren mede dat Nederland en Frankrijk hebben bewilligd in eene conferentie over de tegen Engelsche visschers gepleegde strooperijen. Het antwoord van België is nog niet ontvangen. De onderhandelingen duren voort en geven hoop op eene bevredigende oplossing. Uit Pretoria wordt dd. 25 Juli gemeld dat de moeielijkheden, die gerezen waren, nog niet uit den weg zijn geruimd. De vertegenwoordigers der Boe ren houden sedert 20 Juli geene vergaderingen met de commissie. Men gelooft dat de Yolksraad tegen September bijeengeroepen zal worden. Gene raal "Wood heeft geene berichten ontvangen, die bevestigen dat de Zoeloes eene dreigende houding hebben aangenomen. Tui-lcijo. De „Turquie" zegt in antwoord op de officieuze mededeeling, door do „Agence Havas" den 17den dezer gedaan: „Die mededeeling is - wij constateeren dat met levendige voldoening - in alle opzichten correct en van dien verzoenenden geest vervuld,

Leidsch Dagblad | 1881 | | pagina 2