N\ 6576. Woensdag 27 Juli, A". 1881. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven LEIDSCH DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 8 maanden.1.1ft. Franco per post.1.40. Afzonderlijke Nommers.OJB. PRIJS DER ADYERTERTIENt Van 18 regel*.1.05. Iedere regel meer0.17). Grooter* letter* naar plaatsraizsto. LEIDEV, 20 Juli. Heden, 26 Juli, is het 300 jaren geleden dat het „Placcaot van de Staten-Generaal der Geüni eerde Nederlanden" werd uitgevaardigd, waarbij ter uitvoering van het besluit, in eene algemeene ver gadering genomen, en die was samengesteld uit Brabant, Gelderland (met Zutfen), Vlaanderen, Hol land, Zeeland, Utrecht, Friesland, Overijsel en Mecbelen, alle Nederlandscbo onderdanen van koning Filips werdeD ontslagen van zijne gehoorzaamheid en gezag, en hun verboden werd den koning verder te erkennen. Evenals onlangs ons blad zelf, wijden thans vele bladen aan dien gewichtigen gedenkdag eenige be schouwingen. De Arnh. Crt. deelt de voornaamste zinsneden mede uit het voormelde „Placcaet"; want - zegt zij - al wordt de dag, waarop 300 jaren ge leden de koning van Spanje officieel werd vervallen verklaard van de heerschappij over Nederland, niet als een nationale feestdag gevierd, wij mogen er boch wel aan herdenken en in onze herinnering tot dit Nederland der zestiende eeuw teruggaan; wij mogen wel eens kennis nemen van den grondslag, toen voor het Nederland der volgende eeuwen gelegd. Het slot van het door de Staten-Generaal van 1581 uitgevaardigde stuk, behoudens enkele bepalingen van overgang, luidt als volgt: „Doen te weten: Dat wy 't ghene voorsz. over- gemerckt, ende door de uytersten noot als voren, gedrongen zjjnde, by gemeynen Accoorde, delibera tie ende overdragen, den Coningh van Spangien verklaert hebben, ende verklaren midts desen, ipso jure vervallen van syne Heerschappye, Gerechtig- heydt ende Erffenisse van de voorseyde Landen: ende voortaen van geene meyninge te zijn densel ven te kennen in eenige saecken den Prince, Syne Hoogheyt, Juridictie ende Domeynen van deze voor seyde Landen rakende, synen name als Overheer meer te gebruycken, of by yemanden toelaten ge- bruyckt te wordenVerklarende oock dien volgende Officiers, Justiciers, Smalle heeren, Vassalen, ende •0,11e andere Ingesetono van den voorseyden Lande, van wat conditie oft qualiteyt die zijn, voortaen ontslagen van den Eede, die sy den Coningh van Spangien, als Heere van dese voorsz. Landen ge weest hebbende, mogen eenighsins gedaen hebben, oft in hem ghehouden wesen." Als herinnering aan dien dag wapperde van veler woningen alhier de vaderlandsche driekleur. Door den grooten kerkeraad der Evangelisch- Luthersche gemeente alhier is ter vervulling der vacature, voortdurende door het overlijden van ds. J. A. Schuurman Johz., het volgende zestal van predikanten opgemaakt (alphabetisch gesteld): ds. C. A. Evelein te Leeuwarden, J. C. Geelhuysen te Middelburg, H. F. "W. Grottendieck te Groningen, D. Pont te Tiel, D. Snijder Jr. te Helder en P. Van Wijk te Enkhuizen. De vereonigingen „Tot hulpbetoon aan be hoeftige zieke Israëlieten" en „Israël. Weezen-cor- poratie", beide alhier gevestigd, hebben hare jaar- lijksche algemeene vergaderingen gehouden. De uit gaven van eerstgenoemde vereeniging alleen bedroe gen in het afgelooopen boekjaar f 258.14, een nadeelig slot veroorzakende van f 37.40. Iemand die reeds herhaaldelijk door ruime bijdragen zijne belangstelling in deze nuttige, ja onmisbare vereeni ging toonde, verklaarde zich bereid dit tekort te dekken. Het ware wenscheljjk dat deze vereenigin- gen de belangstelling van meerdere liefdadigen onder vonden, opdat hare financiëele krachten haar in staat blijven stellen haar liefdewerk onbeperkt te kunnen uitoefenen. Gedurende de tweede helft der maand Juni zijn aan het postkantoor alhier bezorgd de volgende brieven, welke wegens onbekendheid der geadres seerden niet besteld konden worden: J. H. K. Bakhuizen, AlphenP. Reussen, mej. Stettelaar, mej. Burgers, W. J. Pekelharing, Du Pai, J. Martijn, H. De Bruyn, Amsterdam; mej. G. T. Bikkers, BergschenhoekD. De Ruiter, 's-Gra- venhage; J. Kruit, Hillegersbergmevr. Sertorius, HilversumG. W. Cornelisse, LeeuwardenF. Borg, Maastricht; G. Van Muide, OudshoornW. De Laan, Zoeterwoude; Tiggers, Utrecht; A. H. Den Boer, IJmuiden; J. Van der Maas, Zoeterwoude; R. Van Beemst, M. Ederzeel, A. Van Oord, niet vermeld. Ds. J. A. De Vlieger, prod, te Katwijk aan Zee, is beroepen naar 's-Gravendeel. Den lldon Augustus a. s. zal van het gar nizoen te Delft een detachement ter sterkte van één kapt., één luit. en ICO manschappen naar Den Helder vertrekken en aldaar verblijven tot 6 Sep tember, ten einde den garnizoensdienst waar te nemen gedurende den kamptijd van het 7de reg. infanterie. De kolonel A. J. W. Van der Schrieck, com mandant van het 3de reg. inf., is door den minister van oorlog aangewezen om de groote najaarsoefe ningen van het Fransche leger, in den omtrek van Toulouse, bij te wonen. De gemeenteraad van Amsterdam benoemde gisteren o. a. tot hoogleeraar in do wiskunde aan de universiteit dr. D. J. Korteweg te Breda, tot leeraar in de Nederlandsche en Hoogduitsche taal aan de tweede H. B. S. met driejarigen cursus den heer G. A. C. Van Goor te Nijmegen, en tot leer aar in de wiskunde aan dezelfde school den heer L. Bouman Jzn. te Haarlem; tot leeraar in de alge meene geschiedenis aan het gymnasium den heer B. H. Steringa Kuyper te Middelburg, en tot leer aar in het Ilebreeuwsch aan deze inrichting den heer D. H. Woudhuysen te Amsterdam. In deze zitting staakten de stemmen over een voorstel van B. en Ws. om f 2000 subsidie te verleenen voor het aldaar te houden zangersfeest. De heeren Mendes, Luden en Van Nierop bestreden die uitgaaf. In eene volgende vergadering zal nu dienaangaande worden beslist. Ten behoeve van een zwem- en badinrich ting aan het Oosterhoofd werd eene oppervlakte water aan den heer Van Heemstede Obelt afgestaan. De Synode heeft gisteren in hare 5de zitting beslist over de voorstellen van de synodale com missie tot het verleenen van subsidiën uit het fonds tot voorziening in de geestelijke behoeften van ge meenten, waar eigen middelen ontbreken. Ook dit fonds behoort zoozeer onder de noodlijdende, dat bet zelfs onmogelijk was, om voor sommige behoef tige gemeenten iets te doen. De vergadering droeg daarom aan de synodale commissie op, den stand van zaken onder het oog te brengen vooral van de gemeenten, die daarmede onbekend schijnen te zijn en zich van het doen van collecten onthouden. Bij de behandeling van de zaken van de Alge meene Weduwenbeurs mocht de vergadering dank bare hulde brengen aan de nagedachtenis van den heer C. G. Gies, die den 28sten Januari 1881 over leden was en ongeveer 25,000 aan de weduwen- beurs vermaakt had. Daardoor was het mogelijk tot een verhooging van de toelage der weduwen te besluiten en haar van f 120 te brengen op 128. De toestand van het hulppensioenfonds liet geen verhooging van de uitkeering aan de deelgerech- tigden toe. De jury, benoemd voor het concours van stoomtrams, te Arnhem gehouden, heeft de gouden medaille toegekend aan de tram-locomotief van de heeren Krauss Co. te Munchen. - Door den bur gemeester wan Arnhem, den heer Pels Rjjcken, werd gistermiddag te twee uren de nationale ten toonstelling van decoratieve schilderkunst in Musis Sacrum geopend. - De gemeenteraad aldaar heeft eervol ontslag verleend, op verzoek, aan dr. J. A. Strieker, als leeraar in de geschiedenis en aard rijkskunde aan het gymnasium aldaar. Yolgens een te Leeuwarden ontvangen telegram is aan het op de tentoonstelling te Hanover inge zonden Friesch vee, behalve de vorige bekronin gen, ook nog toegekend de eerepnjs van den Duitschen keizer. De adelborst 1ste kl. J. C. P. Krayenhoff Yan do Leur, uit Oost-Indië in Nederland terug gekeerd, is op non-activiteit gesteld. Gemengd Nieuws. De reeks vocale en instrumentale concerten bij gelegenheid der Leidsehe kermis werd gisteravond in do Stadszaal geopend. Ter weers zijden van het tooneel is de zaal keurig met groen en bloemen versierd, en een flink orkest onder directie van den heer Bastin luistert de voorstel lingen op, welke reeds den eersten avond blijk baar in den smaak der bezoekers vielen. Evenals vorige jaren heeft de heer Ph. Heymans, van het „Eldorado" uit Antwerpen, dan ook weder zorg gedragen voor een goed gezelschap, omdat hij weet dat men hier in de eischen op dit punt niet gemakkelijk is. Er wordt veel verscheidenheid aangeboden. Men ziet soms de verbazendste werkzaamheden verrich ten, zoowel door beroemde equilibristen als door de Amerikaansche schaatsenrijders en rijdsters. Aan miss Diamond met haren Engehchen zang en dans te midden van het brandend springtouw, hetgeen een fantastisch effect maakte, viel niet minder bij val ten deel dan aan mr. Brahim Ben Lahousser op het nauwelijks zichtbare ijzerdraad, of aan mr. Staffort in zijne kronkelende wendingen gelijk een slang. Het vocale gedeelte van het programma, dat met de namen van personen uit verschillende steden van Europa prjjkt, naast dien van onzen Bamberg als Hollandsche coupletzanger, voldeed evenzeer. Het maakt op hetgeen men soms te hooren krijgt een gunstige uitzondering, zoowel van de dames als der heeren. Daverend waren dan ook do toejuichingen die er telkens uit het publiek opstegen, dat niet tevreden was voordat de optredenden zich nogmaals hadden laten zien of iets ten beste gegeven. Moge daarom de heer Duyser, die opnieuw ge toond heeft zijne stadgenooten deze week eenige genoeglijke avonduren te willen verschaffen - en voor hunne kinderen ook 's middags - zijne pogingen met een gunstigen uitslag bekroond zien. Het Théatre de Nouveautés van Spriet, waarvoor op de Beestenmarkt, tegenover het café Noë, een plaats is aangewezen, zorgt wederom voor een zeer gevariëerd programma van voorstellingen en zal daarmede zijn aloude en gunstige reputatie waardig handhaven. Yooreerst verdienen bijzondere vermelding de gymnastische en acrobatische uitvoe ringen van de gebroeders Matula, die o. a. met won derbare vastheid het evenwicht weten te houden op rollende kogels, waarop zij allerlei toeren verrichten. Yerder de werkzaamheden van den heer Spriet zei ven, als toovenaar, in welke hoedanigheid hij zich even groot betoont als zijn naamgenoot onder de vogelen klein is. Spriet lijkt wel een spruit van een wezenlijk wonderdoener, en dan mag van hem wor den gezegd dat hij, in dit geval, een waardig zoon zjjns vaders zou wezen. En dan kan men hier nog bewonderen het fraaie en kunstige mecanisme van de marionetten, waarmede de oorlog in de Trans vaal wordt voorgesteld. Met een pantomime worden deze boeiende voorstellingen, welke door loffelijke afwisseling uitblinken, besloten. Een en ander te zamen genomen, mag met grond worden verwacht dat de ondernemende direeteur zich gedurende de kermis in een toevloed van bezoekers zal verheugen. Steeds meer toch komt deze Spriet in de kermismode. Gisterochtend te halfacht brak een hevige brand uit in de woning van den blikslager

Leidsch Dagblad | 1881 | | pagina 1