Maandag £5 Juli. N°. 6574. A°. issi. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering ▼an Zon- en Feestdagen, uitgegeven. Tweede Blad. LEIDSCH DAGBLAD. PRIJS DEZER COÜRAHTt ▼•or Leiden per 8 meenden.Dl!k Franco per post. Afzonderlijke Nommers.a #A5. PRIJS DER AD VERTE5TIENi ▼an 16 regeta.1.01 Iedere regel meer0.17|. Groolere letten naar plaatsraimta. LEIDEN, 23 Juli. i De verordeningen regelende de heffing en invor dering van schoolgeld op de openbare scholen en bepalende het getal der scholen, den omvang van het onderwijs enz., vastgesteld in de raadsverga dering van 11 November jl., hebben zoowel bij Gedeputeerde Staten als bij den minister van bin- nenlandsche zaken tot bedenkingen aanleiding ge geven. Alvorens naar aanleiding van die opmerkin gen een voorstel tot wijziging bij den gemeenteraad aanhangig te maken, zjjn B. en "Ws. ter zake in overleg getreden met de plaatselijke schoolcommisie en hebben, overeenkomstig het door die commissie uitgebracht advies, getracht de bedenkingen van Gedeputeerde Staten op te lossen. Zij loggen daar toe een uitvoerig rapport over. Zooals in de toelichting der schoolcommissie wordt opgemerkt, is het echter op dit oogenblik niet doen lijk op te geven hoeveel onderwijzers en onder wijzeressen zullen moeten worden aangesteld zoowel voor de uitbreiding van het onderwijs aan de scholen der 3de en 4de klasse als voor het herhalingsonder- wijs, omdat het gebruik maken van dat onderwijs facultatief zal moeten worden gesteld, zoodat dan ook bezwaarlijk eene opgave van kosten kan ge schieden. Bij de behandeling der begrooting zal eene zekere som als raming worden uitgetrokken, welke som later zoo noodig kan worden verhoogd, bij ver meerdering der behoefte. B. en Ws. stellen daarom voor, de verschillende wijzigingen, door de schoolcommissie aangegeven, in de verordening bepalende het getal der scholen enz. aan te breagen, ter tegemoetkoming aan de door de regeering geopperde bedenkingen, na welke wijzi gingen, naar zij vertrouwen, tegen de goedkeuring van de veranderingen op de heffing en invordering van schoolgeld geen bezwaar meer zal bestaan. In de Synode der Hervormde Kerk is de zaak van prof. Acquoy ter sprake gekomen. Door een der leden werd voorgesteld aan de regeering te ver zoeken, zoo spoedig mogelijk eene beslissing hierin te nemen; doch na breedvoerige beraadslaging werd besloten dat de vergadering zich van alle stappen n deze onthouden zou. Op „Rhynzigt" werden deze week 1144 baden door heeren en 82 door dames genomen. Niettegen staande het koelere weder, is de temporatuur van het Rijnwater heden nog 24° Celsius. Gedurende deze week zijn dagelijks in het Werkhuis alhier opgenomen van 4566 volwassen personen en van 4—10 kinderen. De therm. Fahr. teokende gisteravond om 5 u. 66°, 8 u. 62°, 10 u. 66°; hedenmorgen om 5 u. 58°, 8 u. 62°, 12 u. 72° en 's nam. 4 u. 70°. W.: N.-W De heer A. De Vlieg, van Bodegraven, heeft te Kampen met gunstig gevolg het theologisch esa- men afgelegd, zeodat hij als candidaat tot den H. Dienst is toegelaten. Gisteren had de installatie plaats van den nieuwbenoemden burgemeester van Stompwijk en Veur. Het dundoek wapperde van alle huizen. Bij de gemeenteraadsverkiezing te Stompwijk werd herkozen de heer J. C. Boonekamp. Er moet herstemming plaats hebben tusschen de heeren A. Aan den Akker, F. Van Niel, J. A. Keukenmeester I en A. Haagen. Veur. Gekozen do heeren L. Yan Rooyen en L. I Hooimans. Herstemming tusschen de heeren J. Yan I den Bosch, J. A. Jonger bloed en H. Den Baars. Op de voordracht voor de betrekking van I hoofd der school N°. 9 te Haarlemmermeer zijn ge- I plaatst de heeren C. de Vries, hoofd der school te Westergeest; R. Ewouds, id. te Kollumerzwaag, I en C. Bieze id. te Feerwerd. Bjj den Raad van State, afdeeling voor de geschillen van bestuur, is onder anderen ingekomen een koninkljjk besluit, houdende beschikking op het geschil tusschen Gedep. Staten van Zuid-Hol land en Utrecht omtrent do toepassing van art. 121 der wet van 29 Juni 1851 in verband met art. 16 al. 3 der wet van 17 Augustus 1878. Be slist is dat wanneer de gemeenteraden van Mij drecht en Nieuwveen eene regeling omtrent de toelating van kinderen, in dte gemeente Mijdrecht wonende, op de openbare lagere school der ge meente Nieuwveen tot stand wenschen te brengen, art. 121 der wet van 29 Juni 1851 (Stbl. n*. 85) moet worden in acht genomeD. Betreffende de nieuwo wijze van voeding der soldaten deelt het Utr. Dbl. mede dat het Rijk gemiddeld per dag 6 a 7 centen bijslag aan de soldij moet toevoegen, opdat, na aftrek der uitgaven voor de menage, het vereischte zakgeld a 10 cents per dag overblijft. Aan de namiddag-harddraverij met paarden van zessen klaar te Dordrecht namen 11 paarden deel. De prijs, ad f 300, werd behaald door de „Prinses", van P. Smit Jr. te Rotterdam, bereden door P. Van Santen, en de premie, ad f 100, door den „Barton", van W. Doon te 's-Gravenhage, be reden door A. Bos. Voor rekening van het Kaapsche gouverne ment zal de heer Theal te 's-Hage in het Rijks archief een onderzoek instellen naar verschillende stukken, die in het Kaapsch regeeringsarchief wor den gemist. De Koning, de Koningin en de jeugdige prinses zijn gisteravond op het Loo in goede gezondheid aangekomen. Het telegraafkantoor is er thans weder geopend. Voor leeraar in het Nederlandsch aan de hoogere burgerschool met driejarigen cursus te Rotterdam worden aanbevolen de heeren: M. T Yan der Horst, leeraar aan de burger dag- en avondschool te 's-Hage, P. Kat Pz., van Zutfen, en I. Brevée, van Winschoten. Voor leerares in het Hoogduitsch aan de hoogere burgerschool voor meisjes de dames: A. Lewis, van Middelburg, en G. A. E. Oort, van 's-Hage. Voor de examens der Nederl. ïoonkunstenaars- vereeniging, dezer dagen te Utrecht gehouden, had den zich 17 candidaten aangemeld; een daarvan moest zich wegens ziekte verontschuldigen. Onder de 16 overigen bevonden er zich 5, die voor meer dan één vak wenschten geëxamineerd te worden; in het geheel werden 24 diploma's aangevraagd. Yan de 16 candidaten behaalden dertien het diploma, en wel: voor piano-onderwijs do dames E. Philips, S. De Sterke, G. Hausman, J. P. Hoogen- dam, uit Rotterdam; J. MartenB, uit Breda; J. Reesink, uit Zutfen; alsmede de heeren: Mart. J Bouman, uit 's-Hertogenbosch; Joh. G. v. Ette, uit Haarlem; J. A. De Vries, uit Dordrecht, en Ferd J. Delfgaauw, uit Poeldijk - laatstgenoemde tevens voor viool-onderwijs. Voor onderwijs in koorgezang behaalden het diploma de heerenJ. G. Hollenbach Jr., uit Am hem, en G. J. Oldeman, uit Enschedee. Examinatoren waren de heeren W. F. G. Nïcolaï en G. A. Heinze, als leden van het bestuur, en J. G, Mulder en C. L. W. Wirtz, als leden der Yereeniging, Dr. J. Van Rees is toegelaten als privaat-docent in histiologie aan de universiteit van Amsterdam. Ten raadhuize te 's-Hage is aanbesteed het bouwen van een school met concierge-woning en gymnastiek-gebouw aan de Rembrandtstraat aldaar. Minste inschrijver was de heer Ph. Yerbrugge te Waddingsveen voor f 60,974. De pater G. Van Heyst, van het huis der Sociëteit van Jezus, te Maastricht, is benoemd tot provinciaal van Nederland. Het stoomschip „Celebes", van Amsterdam naar Batavia, vertrok Donderdag van Suezde „Prins van Oranje", van Batavia naar Amsterdam, passeerde heden Kaap St.-Vincent; de „Castor" is heden van Amsterdam naar Nieuw-York vertrokken. Gemengd Nieuws. Door h e t h o o g m i 1 i t a i r gerechtshof is goedgekeurd het door den krijgsraad in het 1ste militaire arrondissement Zuid-Holland en Zeeland, standplaats 's-Gravenhage, gewezen vonnis tegon M. C., 23 jaren, geb. te Etten, milit.-plaatsvervan- ger, 3de comp., 3do bat., 4de regiment infanterie, laatst in garnizoen te Leiden, schuldig verklaard aan diefstal, gepleegd bij nacht in een bewoond huis met behulp van een valschen sleutel, onder verzachtende omstandigheden. [Wetende dat zijn kameraad v. G., met wien hij op dezelfde cham- brée gehuisvest was, geld had, ging hij in den nacht van 26 op 27 Juni 11., terwijl hij wacht had, naar de chambrée en opende met een sleutel (met dien van den kameraad, dus valschén sleutel) diens kist en stal daaruit een zakje met 2 rijksdaalders en 2 kwartjes, welke hij zich toeeigende en onder een steen verborg, hetgeen door een timmerman werd gezien]. Hij is veroordeeld tot een gevangenisstraf van 6 maanden, in eenzame opsluiting te ondergaan, met ontzegging van het recht om bij de gewapende macht of als militair geëmployeerde te dienen voor den tijd van 5 jaren. Hedenmorgen zijn te Roelofarendsveen op heeterdaad betrapt en gearresteerd een paar jeugdige vagebonden uit Leimuiden, waarvan de oudste slechts 10 jaar, die uit een toonbanklade de som van 5 gulden hadden weggekaapt, terwijl de winkelbediende voor een oogenblik afwezig was. Volgens hunne verklaring zouden zij in hun bedrijf door een oudere zuster onderwezen, en de vader niet onkundig zijn aan de handelingen zijner kinderen. Te Siegen, in Westfalen, heeft eergis teren des avonds tegen zeven uren een onweder gewoed met zoo hevigen hagel als slechts hoogst zelden voorkomt. Hoewel de hagelbui niet langer dan 10 minuten duurde, bleef bijna geene venster ruit in de stad heel en zelfs de daken werden be schadigd. Men kan zich dus voorstellen, hoe het er in de tuinen, boomgaarden en velden na het onweder in den omtrek uitzag. De oogst werd daar totaal vernield. Bismarck heeft zich te Kissingen weer laten wegen. Hij woog 113'/j kilo, dat is meer dan verleden jaar. Zijn hond woog 53J/2 kilo. In Rumenië is weder op den spoorweg Predeal-Sinaïa eene botsing tusschen twee treinen voorgekomen, waardoor 14 personen zoo zwaar ge kwetst werden, dat de meesten spoedig everleden zijn. Men schrijft dit zoowel als de vele andere spoorwegongelukken der laatste weken in Rumenië toe aan het ontslag van Duitsche en Oostenrjjksche ambtenaren, die den dienst goed verstonden en nu door Rumeniërs vervangen zijn, die nog nieuwelingen zijn in het vak. Te Nieuw-York is in Lennington Avenue, een vrij stil gedeelte der stad, eene bru tale aanranding gepleegd. Drie gemaskerde mannen, met pistolen gewapend, vielen daar oen rijtuig aan, waarin een kantoorbediende zat, die 10,000 dollars naar de bank moest brengen, namen hem het geld af, sprongen in een rijtuig dat hen stond te wach ten, losten een paar schoten op den jongen man, die hen nazette, en waren weldra verdwenen. Zjj zijn tot dusver nog niet gevat. Te Avignon is de hitte in de laatste dagen zoo groot geweest dat de houten val van do ophaalbrug ovei; do Rhone tweemaal in brand ge raakte door de wrijving van de voetstappen der voorbijgangers.

Leidsch Dagblad | 1881 | | pagina 1