Zaterdag £3 Juli, A0. 1881. N°. 6573. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeTeik LEIDSCH DAGBLAD. PB IJS DEZBB COURANT: Ff» L«id«n per 8 mndml.lfk Franco per post.1.4a AfzonderlijkeKommen.8JKL PRIJS DEB ADYERTENTIENt Tn 1-4 i«|eta1.0*. Mere regel meer0.1T^ Greotere letten neer plaatsruimte. LEIDEN, 22 Juli. Van do commissie tot oprichting van het Monu ment van Leidens Ontzet is hedenmiddag in den gemeenteraad ingekomen een missive, waarbij wordt kennis gegeven dat de vervaardiging van dit ge- denkteekon thans zoover is govorderd dat het binnen twee maanden geheel gereed zal zijn en dit geschenk der burgerij alsdan zal kunnen worden aangebodon. De commissie verzoekt daarom .den Raad, een plaats te willen aanwijzen waar het monu ment kan worden opgericht. Tevens geeft zij hare ingenomenheid te kennen met het votum der Tweede Kamer, tot teruggave der Ruïne aan de gemeente. Op de tentoonstelling van tuinbouwvoortbreng- selen, uitgeschreven door de afd. Dordrecht der Holl. M. van Lb., zjjn o. a. bekroondJ. C. Huisman te Leiden, met een prijs, voor zaai-uien, stroogele {Hollandsche) en J. Koert (firma K. Yan Nes Zonen) te Boskoop: met den lsten prijs voor ver zameling aardbeziën, de beste op naam; id. voor «ónifeeren met den 2don prjjs, voor frambozen, id. voor kruisbessen, id. voor verzameling planten ter opsiering. De Algemeene Synode der Ned. Herr. Kerk heeft, aangezien het 26 Juli a. s. driehonderd jaar geleden is dat Filips II van zijne waardigheid als graaf en heer der Nederlanden bij plechtige afzwering vèrvalleu is verklaard, besloten de leeraars der Herv. Kerk op te wekken, bij de godsdienstoefening op 31 Juli e. k. met de gemeente dat voor de vrij - hèid van Nederland en den bloei der Herv. Kerk zoo gewichtige feit met dankbaarheid aan God openlijk te gedenken. Te Katwijk hebben van de 203 stemgerech tigden 143 aan de verkiezing voor den gemeenteraad deelgenomen. Gekozen zijn de heeren L. A. Van Mels (aftr. lid) met 137 en W. Schippers met 101 stemmen. Herstemming tusschen de heeren D. Ouwe hand met 61, L. Yan der Plas (aftr. lid) met 58, B. Parlevliet met 51 en dr. H. B. Yan Rhijn (aftr. lid) met 39 stemmen. De heer C. Bloot (aftr. lid) be kwam 36 en de heeren M. Yan Egmond en C. Schaddé Yan Doorn resp. 30 en 18 stemmen. Nieuwkoop. Herkozen de heeren "W. Yan Niekerk H. Van Niekerk. Aarlanderveen. Gekozen de aftredende leden, de heeren L. Roodenburg en G. Yan Niekerk. Her stemming tusschen de heeren J. Kop en M. Yan Muiswinkel (vacature-Zaalberg). De minister van koloniën brengt ter konnis van belanghebbenden dat voor hen die, krachtens de wet, binnen het koninkrijk der Nederlanden be voegd zijn tot uitoefening der geneeskunde in haar geheolon omvang, mits zij den ouderdom van 40 jaar niet hebben overschreden en physiok geschikt zijn voor den militairen dienst in Ned.-Indië, do gelegenheid bestaat om zich voor den tijd van 8, 6 of 4 jaar te verbinden als officier van gezond heid 2de kl. bij het leger in die gewesten, en dat wel onder het genot cenor gratificatie van 8-, 6- of 4000 gulden, naar gelang van den duur dor verbintenis. Nadere bijzonderheden bevat do Staatscourant van beden. De vice-admiraal jhr. De C'asembroot noodigt do oud-officieren en officieren der marine uit om het. eeuwfoest van den gedenkwaardigen 5dcn Aug. 1781 (slag bij Doggersbank) niet onopgemerkt te laten voorbijgaan. Op 18 December a. s. is het vijftig jaar ge leden dat mr. Willem Bilderdijk overleed. Men ver zoekt dit in herinnering te brengen, opdat deze dag niet onopgemerkt in de letterkundige wereld voorbijga. Wie dezer dagen te Zandvoort vertoefde, zal daar een drietal, in eigenaardige kleederdracbt ge doste bloemenmeisjes hebben opgemerkt. Deze zijn, na verkregen inlichtingen omtrent de werking der Londensche „Flower-girl Brigade", aldaar aange steld door den heer Krelage, ten einde, onder be hoorlijk toezicht staande en handelende volgens be paalde voorschriften, bouquetjes en enkele bloemen te verkoopen en voorts bestellingen aan te nemen voor het Emporium horti Krelageani. Zij staan onder bet patronaat van de dames Cornelia en Marianne Henny te Zandvoort. Aan de tor gelegenheid der tentoonstelling te Dordrecht gehouden harddraverij met paarden die niet meer dan één prijs hadden gewonnen en wel op eene voormiddag-harddraverij, namen 17 paarden deel. De prjjs ad 200 werd behaald door de „Viorno n", van G. Barendregt te Barendrecht, pikeur Jan De Boer, en do premie ad 50 door de „David", van Ph. Qualm te Pernis, pikeur P. Qualm, terwjjl de beide douceurs ad 25 ieder, bestemd voor de beide paarden, die, buiten de win ners, het langst mede in de baan waren geweest, werden behaald door de „Mina", van J. A. Den Hollander te Rhoon, en de „Mina", van R. Baren dregt Rozenburg, beiden bereden door de eigenaars. De Staten van Groningen hebben de voor dracht van Ged. Staten betreffende de op- en in richting van een nieuw ziekenhuis te Groningen aangenomen volgens de conclusie van het verslag dor centrale afdeeling, met een kleine wijziging. De officier van gezondheid 2de kb bij de zee macht, dr. M. Rutgers Yan dér Loeff, dienende aan boord van Zr. Ms. ramschip „Buffel", wordt met 1 Aug. overgeplaatst aan boord van Zr. Ms. scbroef- stoomscbip „Alkmaar". De dirigeerende officier van gezondheid der 2de kl. bij de zeemacht H. C. Steenbergen, uit Oost-Indië in Nederland teruggekeerd, is op non activiteit gesteld. Bij het ministerie van binnenlandscbe zaken is van de te Kota-Radja (Atjeh) opgetreden com missie tot het inzamelen van gelden voor de nood lijdenden door den jongsten watersnood in Neder land opnieuw een bijdrage ontvangen van ƒ101.78. Het stoomschip „Maas" is Woensdag van Nieuw-York naar Rotterdam vertrokken; de „Voor waarts", van Batavia naar Amsterdam, arriveerde gisteren te Aden en vertrok denzelfden dag. Z. M. heeft de benoeming van den burgemees ter van Oudshoorn, C. J. Yan Eeghen, tot secreta ris dier gemeente goedgekeurd; van af 1 April 1881, aan M. Gerritzo, gewezen sluiswachter bij de Witteltersluis op de Drentsche hoofdvaart, een tweede pensioen toegekend van 37den heer R. F. Mod derman, leeraar in de aardrijkskunde en de Engelsche taal bij de Kon. Mil. Academie, op zijn verzoek, eer vol ontslag verloend, en zulks met 1 Aug. a. s. den heer J. Ten Hove, ktreekeling van het Ned. Zendelinggenootschap te Rotterdam, benoemd tot hulpprediker bij de ïnlandscho Christengemeenten in Nederl. Indië; aan mr. A. E. J. Modderman, minister van justitie, verlof verleend tot het aan nemen van het grootkruis der orde van Frans Joseph en van de versierselen van ridder 1ste kl. der orde van St.-Anna, hem respectievelijk door den keizer van Oostenrijk-Ifongarije en door den keizer aller Russen geschonken; benoemd tot hoogheemraad in het hoogheemraadschap Rijnland, prov. Zuid- en Noord-Holland, A. Van Lennep. Gemengd Nieuws. P. v. d. B., oud 58 j aren, waagde 't gister namiddag omstreeks halfzes, op de hoogte van de Mare, van oen in beweging zijuden tram te springen, met het ongelukkig gevolg dat hij viel en zich duchtig aan den linkerarm bezeerde. - Aan de Binnen vostgnacht, bij de Bnitensociëteit, wilde zich des avonds te negen uren een kermisreiziger, G. P. K. genaamd, na een twist met zijn echtgenoote, in ge zelschap van zijn 5-jarig zoontje verdrinken, in welk voornemen hij echter nog tijdig door zjjne vrouw met behulp van andere personen werd ver hinderd. - Hedenmorgen omstreeks negen uren i» F. B., een 13-jarige knaap, werkzaam in de spek slagerij van de weduwe T. aan de Beestenmarkt", met den arm tusschen een hakmachine geraakt, waardoor dat lichaamsdeel zoodanig gekwetst werd, dat onmiddellijke overbrenging van den gekwetste naar het academisch ziekenhuis noodig was. De N. R. Crt. bevatte eergisteren hefc volgende bericht, dat door andere bladen werd over genomen: „De milicien, wien onlangs door een onderofficier in de Maliebaan te 's-Hage een stomp in den rug werd toegebracht, is aan de gevolgen daarvan overleden. De ongelukkige overleed aan een zware bloedspuwing. De Bergeant is in arrest." Het Yad. kan gelukkig verzekeren dat bedoelde milicien „niet" overleden is, „geen" bloedspuwing heeft gehad en niet eens in het hospitaal is geweest. De man is volkomen gezond en doet zijn gewonen dienst. In plaats van den milicien, zal dus de zegsman wel op het kerkhof liggen. Met den stoomtram van Den Haag naar Scheveningen werden in de week van 815 Juli jl. niet minder dan 49,601 reizigers vervoerd. Een jongen, die zich gistermiddag een zetel gekozen had op de lading geperst stroo van een wagen, waarvan het paard aan het hollen ging, werd daaraf geworpen, doordien op den hoek van de Fagelstraat en Koningstraat te 's-Hage de wagen tegen het trottoir werd geslingerd. De jongen kreeg een der wielen over het been. Een paar omstanders droegen hem naar de ouderlijke woning. Een zekere A. W., tapper te Grave, kreeg 's avonds met den zoon zijner tweede vrouw twist, welke zoo hoog liep dat hij dezen met een mes een steek toebracht in den onderbuik, zoodat den onge lukkige de ingewanden uit het lichaam hingen. Do wonde is doodeljjk. De dader, die reeds dikwijls met de justitie kennis heeft gemaakt, is onmiddellijk in hechtenis genomen. Na een woordenwisseling tusschen twee buurvrouwen te Arnhem sloeg de een de ander met een bezemsteel een gat in het hoofd. Een gedienstige helpster takelde de zwakste der beide dames verder met den scherpen kant van een vuilnisblik toe, waarop een aanbidder dier heldhaftige met een stok het verdere werk verrichtte, zoodat de vrouw bloe dende en bewusteloos moest worden weggedragen. De heeren Godard en Pierre Crommelin zullen in het begin van Augustus te Amsterdam weder met een reuzenballon uit den tuin van het Paleis voor Volksvlijt luchtvaarten ondernemen. Eergistormiddag had te Hoorn een droe vig ongeluk plaats. De werkman V. viel van een stelling der in aanbouw zijnde R.-K. kerk en bleef op de plaats dood. Hij laat eon weduwe met vijf kinderen achter. Gister vo or middag is te IJselmonde de vrouw van P. V., oud 72 jaar, bij het halen van water, verdronken. - Pieter Admiraal, te Alkmaar woonachtig, die wegens brandstichting in het huis van arrest aldaar in verzekerde bewaring was gesteld, heeft zich, kort nadat hij in de cel was gebracht, door ophanging van het leven beroofd. - Yan eenige jongoiieden die bezig waren met baden even bezuiden Egmond aan Zee, waagde er zich een te ver en ge raakte in eene trekkiDg, die hem naar zee voerde. Hij verdronk onder de oogen van zijne kameraden. Het lijk was gisteravond nog niet gevonden. Do verongelukte was hulponderwijzer te Alkmaar. - Een vreeselijk ongeluk had eorgistermiddag to 's-Hage plaats. De heer v. d. B., doctorandus in de rechten, zich in de kurkenfahriek op de Bierkade aldaar be vindende, is voorover gestort in een kuip, waaruit hjj een uur later levenloos werd opgehaald door de werklieden die van het schaften terugkwamen. - Te

Leidsch Dagblad | 1881 | | pagina 1