N°. 6572. Vrijdag £22 Juli. A". 1881. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. IDSCH DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT t f«or Leiden per 8 meenden.l.UL Franco per post.a 1.4& Abonderlpke Nommers.a 0J& PRIJS DER ADVERTENTIES! Tn 1—8 n|dn1.01» Iedere rejel meera 0.17^. Grootere letten nur plaatsruimte. LEIDEN, 21 Juli. Er bestaat gelegenheid tot verzending der cor respondentie naar Noord-Amerika door middel van het stoomschip ,V. A. Scholten", waarvan de laatste buslichting aan het postkantoor te Rotterdam is bepaald op Zaterdag den 23sten Juli a. s., des morgens te negen uren. Ten postkantore alhier moeten de brieven enz. dus uiterlijk Vrijdag-nacht om twaali' uren bezorgd zijn. Dr. J. G. R. Acquoy, kerkelijk hoogleeraar te Leiden, benoemd tot hoogleeraar in de kerkge schiedenis aan de rijks-universiteit alhier, heeft deze benoeming tot dusver niet aangenomen en integen deel aan de Synode verklaard dat hjj voorshands bij voortduring als kerkelijk hoogleeraar wenscht be schouwd to worden. Naar men aan de H. C. meldt, ligt de reden hiertoe in de berekening van traktement en pensioen, alsmede van de korting voor dit laatste welke de regeering wenscht gedaan te hebben, alsof dr. Acquoy eerst met de aanvaarding van het rijks- hoogleeraarsambt in dienst ware gekomen, zonder zijne dienstjaren als kerkelijk hoogleeraar en de reeds gedane stortingen voor het pensioen in aanmerking te nemen. Bij de door het departement van koloniën gehouden aanbesteding was de heer J. Scheltema Jz. alhier voor 2127 minste inschrijver voor de levering van 300 paardendekens. Aan het dezer dagen verschenen verslag van de tiende algemeene vergadering der Alg. Ned. Vrouwenvereeniging „Tesselschade", ontleenen wij het volgende; Do ontvangsten en uitgaven der algemeene kas hadden Gedragen 1258.16 en van de fondskas de ontvangsten 1134.24 en de uitgaven 85, zoodat er in de kas was 1049,24, waarvoor is aangekocht eene obligatie 4 pet. Nederland 1878 a 1000, met de 2 vroegere obligatiën een kapitaal van 3000 nominaal vormende. Aan zuiver werkloon is dit jaar betaald 14,236.93 of 730 meer dan in het vorige jaar. Het ledental klom tot 2210, dus 97 meer dun hot vorige jaar. De afdeeling Leiden telt 166 leden en donateurs en 17 dames-werksters; Oudshoorn-Alphen-Aarlanderveen-Koudekerk 36 le den en donateurs, maar geen dames-werksters. Naar verhouding tot het ledental werd in Maastricht en Amsterdam het hoogste cjjfer werkloon uitbetaald- In vergelijkende cijfers uitgedrukt zou de verhou ding zijn: Maastricht en Amsterdam 22, Arnhem 20, Den Haag, Rotterdam en Delft 18, Eem- en Gooiland 17, Dordrecht en Leiden 8. Het depot der afdeeling Den Haag en de afdeeling Amsterdam zijn zeer in bloei toegenomen, do eerste had eene groote leverantie aan H. M. de Koningin. Yan de Telephoonmaatschappij te Amsterdam kwam eene aan vrage om meisjes te reeommandeeren, die op het bureau werkzaam zonden willen zijn. Kennis van talen strekte tot aanbevoling. Eenige meisjes werden geplaatst. Een drietal afdeelingen gaf zich veel moeite om dames in geschikte betrekkingen te plaat sen, en slaagde hierin voor sommigen naar wensch. Daar er zich steeds meerdere dames ter plaatsing aanmelden, is het wenschelijk dat dit streven der vereoniging meer algemeen bekend worde. De afdee ling Amsterdam ontving van eene barer werksters twee, effecten, te zamen ter waarde van 300, ten geschenke onder beding dat haar levenslang de rente daarvan zou worden uitbetaald. Do afdeeling Leiden betaalde de kosten van onder wijs voor een meisje dat zich in nuttigo handwerkem bekwaamde, en continueerde de lessen van eene andere protógée. De verkoop van depot-goederen aldaar is zeer matig, de bestellingen echter zeer menigvuldig. De bestuurderessen zorgen steeds nieuwe en doelmatige modellen van ondergoed voor volwassenen en kinderen voorhanden te hebben. Zij gaan steeds voort dienstbodenondergoed te laten naaien, als oefening voor minbekwame, en proef werk voor nieuwe werksters. Leiden zendt jaarljjks met vrij goed gevolg inschrjjvingshiljetten voor nieuwe leden rond. De staat der afdeeling is zeer bevredigend. Het hoofdbestuur breidde zjjne werkzaamhoden en ook zijn ledental uit, w. o. het uitschrijven van een examen in kunst-naaldwerk. Door vele bestuursleden is gezamenlijk aan de commissie voor de restauratie der Muyder-sale toezegging gedaan van een naald werk ter versiering der plaats, waar Tesselschade Roemers zulk een belangrijke rol speelde. Besloten werd telken jaro een examen in nuttige handwer ken af te nemen en tot de uitgave, ook voor het publiek, van een maandblaadje waarin mededeelin- gen over heraldiek, geschiedenis van het naaldwerk en inlichtingen voor haar die zich voor het examen voorbereiden of die zich ook zonder examen af te leggen meer op de hoogte der zaak willen stellen. De aftredende leden van het hoofdbestuur, mevrouw Hingst-Huidekooper, te Scheveningen, en mej. Hoff mann, te Rotterdam, werden herkozen en gekozen is mej. Testas, te Amsterdam. De surnumerairs der posterijen, die volgens den gewonen loop van zaken eerst in het volgende jaar aan het examen voor de betrekking van com mies zouden kunnen deelnemen, zullen reeds in November aanstaande tot het afleggen van het be doelde examen worden opgeroepen. De nieuwbenoemde officieren bij de verschil lende wapens zullen den 25sten dezer in functie worden gesteld. Tot lid der Prov. Staten van Noord-Holland is te Amsterdam verkozen de heer Oorver met 1061 van de 1251 geldige stemmen. In tegenwoordigheid van eene uitgelezen schare dames had gisteren te Rotterdan de plechtige opening plaats van de tentoonstelling en loterij van het ge sticht van den H. Anthonins voor ongeneeslijke zieken en blinden. De heer J. G. De Bruyn, daartoe uitgenoodigd, hield eene korte openingsrede, waarin hij vooral de waarde der naastenliefde trachtte aan te toonen, op welken grond dit geheele gesticht ook rust. De duizenden voorwerpen, ten geschenke ont vangen, waren tentoongesteld in de smaakvol ver sierde kapel van het thans gereed gekomen nieuwe gedeelte van het gebouw, dat voor nog honderd zieken plaatsruimte heeft. Dat do deelneming groot is, kan blijken uit het feit, dat reeds thans vóór de opening 10,000 loten geplaatst zijn, terwijl men er niet aan twijfelt of dit getal zal nog verdub beld worden. Ter benoeming van een leeraar in de gezond heidsleer, aan de kweekschool voor onderwijzers en onderwijzeressen bij het lager onderwijs te Amster dam, is aan den Raad het volgend tweetal voorge dragen dr. C. F. J. Blooker Jr. en dr. K. Polano. Naar men mededeelt, bestaat er plan te Am sterdam nog eene Maatschappij op te richteD, om stoomschepen in de vaart te brengen naar Java en den Indischen Archipel. De schepen van die lijn zouden de namen dragen van voorname Nederland- sche gemeenten en in Augustus reeds het eerste stoomschip, de Amsterdam", in Juni 11. van stapel geloopen, binnenkomen, om met September den dienst te openen. Nog drie stoomschepen zouden daarna in de vaart worden gebracht. De „Amsterdam" zou varen onder bevel van kapitein Aukes. In de gisteren te Rotterdam gehouden ver gadering van de Indische Gasmaatschappij is gekozen tot commissaris in plaats van den heer Milders de heer B. F. Taaks. De minister van binnenlandsche zaken brengt ter kennis van belanghebbenden dat, met 1 Sept. a. s., de betrekking van leeraar in de staatsweten schappen aan de rijks hoogere burgerschool met vijfjarigen cursus te Alkmaar te vervullen is. Jaar wedde 600. Aan de rijks hoogere burgerschool met drie jarigen cursus te Meppel wordt met 1 Sept. a. b. gevraagd een leeraar in de Nederlandsche en Hoog- duitsche talen en in het schoonschrijven. Jaarwedde 2000. De luit. ter zee lste kl. L. M. L. De Haan, dienende als lste off. aan boord van Zr. Ms. schroef- stoomschip „Yan Galen", is met 20 dezer op non- act. gesteld en wordt met 1 Aug. d. a. v. vervangen door den luit. ter zee lste kl. J. J. Stooker. Gemengd Nieuws. Yan den pleiziertrein naar Den Helder werd door 136 personen, en van dien naar Utrecht en Arnhem door 250 personen van hier gebruik gemaakt. In het geheel bracht de trein uit Leiden, Alphen en Bodegraven 340 en die uit Amsterdam 1400 reizigers to Arnhem aan. Op den verjaardag van de Koningin, 2 Aug., zal, naar men verneemt, het panorama aan het Bezuidenhout te 's-Hage worden geopend. Yan Engeland werden gister teSche veningen aangevoerd 140 vaten schol en braad, 40 vaten steurharing, de laatste van mindere qualiteit. De schol gold van 10.50 tot 14 en do steurha ring van 6 tot 7.50. Op hot terrein Van de officieren-socië teit in het Park te Rotterdam heeft weder een proef- verlichting plaats gehad met tien electrisehe lampen, aangebracht door de firma Wisse, Piecaluga C°. te 's-Hage, volgens het stelsel van Siemens en Halske te Berlijn. De proef slaagde naar wensch. Bij een vorige gelegenheid, met aanwending van slechts vijf lampen, vond men de verlichting te zwak. Thans is zij alleszins voldoende. Op de Stadhouderskade te Amster dam rolden een paar werklieden, die zich de weelde vergunden in een open rijtuig rond te toeren, al vechtend uit hun voertuig. Zij waren handgemeen geraakt, omdat de een de aardigheid had gehad den ander een brandende sigaar in den zak te stoppen. - Op den Westerdoksdijk beet een knaap in een gevecht zijn tegenpartij een stuk uit den neus. In de Joden-Breestraat sloeg een straathan delaar met een zuurlepel een van zijn klanten een gat in het hoofd. In de Boomstraat heeft tus- schen twee ijverzuchtige vrouwen een gevecht plaats gehad met messen, waarvan het gevolg was dat een harer de pols zoogoed als afgesneden werd en naar het gasthuis moest gebracht worden, terwijl de andere werd opgepakt. - In de Anjelierstraat viel een metselaar van een huis, door het breken, van een der steunsels van een zoogenaamden Rot terdammer steiger. Hij bleef op de plaats dood. Do politie heeft tot nauwkeurig onderzoek beslag gelegd op den steiger. Een korporaal en twee mariniers, dio te Amsterdam twee arrestanten moesten gaan halen en overbrengen, gingen zich te voren zoo te huiten aan sterken drank, dat de politie hen met hun drieën bij de twee arrestanten in bewaring bracht en het vijftal zelve later expedieerde. De kersenboer Yan Os, uit Uden, is door zjjn eigen kar nabij de Dungenscho brug over reden er af willende stappen, trapte hij mis, sloeg achterover en kreeg het rad over de borst. Een uur later is hij overleden, nalatende een vrouw en kinderen. Tijdens het jongste onwederis te 's-Bosch ten gevolge van den bliksem, het voorgedeelte der kerk van de paters redemptoristen aanmerkelijk be schadigd; ontzaglijke massa's steenen sloegen naar beneden. Onder Hedel zijn een drietal flinke huizen een prooi der vlammen geworden. Bij H. Quik zijn twee paarden en veulens, drie varkens en kippen en geiten, benevens huis en inboedel verbrand. De huizen van de weduwe D. Yan den Bogaert en van

Leidsch Dagblad | 1881 | | pagina 1