worden verzocht daarvan aan het commissariaat van politie alhier mededeeling te doen. Op don hoek van Breestraat en Rapen burg werd hedennamiddag omstreeks drie uren een kinderwagen door den tram aangereden. Het lichte wagentje viel om en do kleine sloeg er uit op de straat, gelukkig echter zonder letsel te bekomen. Het jeugdige kindermeisje, dat door hare onoplettend heid oorzaak was van het gebeurde, ontving eenige lichte schrammen aan hoofd en arm, en was daarbij zoo verschrikt dat de omstanders baar met opwek kende middelen uit de nabijzjjnde apotheek te hulp moesten komen. In de katoenwever ij van de heeren De Heyder C0., aan de zijde van do Looierstraat, ontstond gisteravoild omstreeks zeven uren een begin van brand, dat echter door het personeel nog tijdig kon bedwongen worden. Aan de tegen woordigheid van geest, door den meesterknecht bij het blusschingswerk aan den dag gelegd, is het te danken dat grooto onheilen voorkomen zijn. De oorzaak schrijft men aan de buitengewone warmte toe. Het getal personen, groot en klein, die in deze heete dagen te water geraken, is merk waardig groot. In dezelfde mate als de warmte de vrees, die den mensch voor het gevaarljjke element "aangeboren is, bljjkbaar vermindert, schijnt ze even wel ook den ijver der redders om zich gekleed te water te begeven belangrijk te prikkelen, zoodat de meeste drenkelingen dan ook met een nat pak vrijkomen, terwijl zelfs van den daarbij behoorenden schrik meestal geen sprake is. Wij bepalen ons daarom tot de mededeeling van die gevallen, waarbij werkelijk gevaar bestaan heeft, of waaraan eenige bijzonderheid verbonden is. Zoo geraakte gister middag te halfrier op den Rijnsburgschen Singel bij de Marepoort een schipper van zjjn schuit mid den in de gracht en lag reeds met den dood te worstelen, toen een bleekersknecht gekleed te wa ter ging en den man met grooto moeite redde en op zijn vaartuig terugbracht. Des avonds, omstreeks halfnegen, wilde een jongen in de pont aan het Galgewater springen, terwijl deze reeds van den kant afgestoken was, hij sprong ongelukkig te kort on verdween oogenblikkelijk in de diepte. Aan de ijverige pogingen van twee heeren, die van het ongeluk getuigen waren, mocht het echter gelukken den jeugdigen drenkeling behouden op het droge te brengen. Na afloop der muziek op het terras te Schoveningen zal morgen daar weder een vuurwerk worden afgestoken. De drogist M. Cléban, die door de ar- rond.-rechtbank te Amsterdam was ontslagen van rechtsvervolging ter zake van de bekende aanklacht van onwilligen manslag door het afgeven van vitriool ïn plaats van wonderolie, met doodelijk gevolg voor een kind, is gisteren ter zake van dat feit door het gerechtshof te Amsterdam schuldig verklaard en tot een celstraf van 45 dagen veroordeeld. Het hof be vestigde het vonnis, waarbij de bediende van gemelde Cléban voor dat feit tot dezelfde strafwas veroordeeld. Het hof overwoog o. a., dat de patroon, bij de plaat sing der beide flesschen nevens elkander op dezelfde plank, onder het bereik van eenig persoon, de voor geschreven voorzorgsmaatregelen met het oog op vergiften niet had in acht genomen en alzoo door zijne onachtzaamheid den verkoop en de aflevering van vergift had mogelijk gemaakt tot zoodanige hoeveelheid als do dood van het bewuste kind heeft veroorzaakt. Gistervoormiddag is een ernstige brand uitgebroken in de stoomhoutzagerfj van Gebr. Hu- son, in do Noordstraat te Vlissingen. Binnen een uur was de geheele houtzagerij aan vernietiging prijs gegeven. Met groote inspanning werd een be lendend perceel behouden. Niets was geassureerd. De oorzaak van den brand is onbekend. To Raams don k veer zij n twee kin der en in het veld door de hitte bezweken. Ten nadeelo van Antoon Van der Dooy te Oerle (Noord-Brabant) zijn 's nachts 50 schapen ontvreemd. De temperatuur te Parijs was eergis teren 35 gr. Celsius. Meer dan 20 personen stier ven op straat aan zonnesteek. De nieuwe komeet, die te Ann-Arber (Michigan) is waargenomen, is dicht bij het sterre- beeld Auriga; hare dagelijksche beweging (naar het N.-W.) is klein. In den nacht van Vrijdag 11. word oen vermetele roof gepleegd op een trein ten oosten van Kansas-City op den spoorweg van Chicago en Rook-Island. Dertien bandieten, dio aan verschil lende stations achtereenvolgens plaats hadden ge nomen, haalden eensklaps hunne revolvers uit, schoten een conducteur en een'reiziger, dio zich schenen te willen verzetten neer, on deden zoowel de reizigers als de beambten in den postwagen alles afgeven wat zij van waarde bij zich hadden. In de postwagen alleen moeten zij 15,000 dollars heb ben buitgemaakt. De machinist vluchtte van de locomotief, waarop zijne plaats door een uit de bende werd ingenomen, die den trein deed stilhou den op eene plek, waar paarden voor hem en zijne gezellen gereed stonden. Er zijn troepen uitgezon den om de roovers te vatten, als wier opperhoofd zekere beruchte booswicht Brothers wordt genoemd. In de Russische stad Rjew is onlangs ontdekt dat eene dame zestien jaren lang een rijk jong meisjo had opgesloten gehouden, om zich uit hare inkomsten te bevoordeelen. Toen zij in die stad kwam wonen, hoorde men veel over den rijkdom en vromen zin van het meisje spreken. De dame gaf uit haar naam veel aan de kerk en aan liefdadige instellingen, maar het meisje kreeg men nooit to zien. Dat wekte af en toe argwaan, maar toen de dame eindelijk een landgoed voor haren zoon kocht, werden de beschuldigingen zoo luide uitgesproken, dat de justitie onderzoek deed. Men vond toen inder daad het meisjo opgesloten in een klein vertrek naast de kamer der dame, die zich een gezag over haar en hare fortuin had aangematigd, terwijl het ongelukkige slachtoffer krankzinnig geworden was. De geneesheeren echter geven hoop op herstel. Dat de dame zich nu in hechtenis bevindt, behoeft nau welijks vermeld te worden. Reeds is melding gemaakt van een he- vigen orkaan, welke verleden Yrijdag Nieuw-Ulm, in Minnesota, teisterde. Volgens een nader bericht zijn daarbij honderd huizen geheel vernield en, voor zoover bekend was, 14 personen omgekomen, 25 gekwetst. Naar men verhaalt, zijn twee in tegen overgestelde richting waaiende stormen boven do stad in botsing gekomen, zoodat deze het middelpunt werd van een cycloon. De geheele orkaan duurde slechts een kwartier uurs. De branden in verschillende steden van het Russische keizerrijk nemen steeds in aantal en omvang toe. De assurantie-maatschappijen zijn op verre na niet meer bij machte de schade te dekken. Naar aanleiding van eene vechtpartij tusschen twee Israëlitische dagbladredacteurs en een christen, waarbij deze zeven wonden aan het hoofd ontving, hebben te Neustett in de twree laatste nachten ongeregeldheden plaats gevonden, waarbij vele ven sters van woonhuizen en winkels van Joden inge worpen werden. Omstreeks 20 onruststokers werden in hechtenis genomen. Percy Lefroy, do misdadiger van den Brighton-spoorweg, is Zaterdag voor den rechter van instructie verschenen. Hij is zeer bleek en ver slagen, maar volgt met belangstelling de bijzonder heden der instructie. Nu en dan valt hij echter, door de warmte bevangen, in slaap, wat echter niet lang duurt, daar hij onmiddellijk weder wordt wakker gemaakt. Verschillende getuigen zijn gehoord; o. a. een bediende van de bank van leening, die verklaarde dat Lefroy voor geruimen tijd een revolver had be leend, die hij een dag voor den misdaad had terug gehaald. Morgen zal het onderzoek en het getuigen verhoor worden voortgezet. Dezer dagen heeft de Indépendance beige" voor het eerst een Kamerverslag opgenomen, dat haar door middel van den telephoon was over gebracht. BUITENLAND. Frankrijk. De „Times" verneemt uit Tunis het volgende: Een troep Arabische ruiters, die kameelen uit den omtrek van Tunis geroofd hadden, hebben tien mij len van Tunis eene pachthoeve aangevallen; eene andere bende ruiters zou zich bij hen voegen. De inboorlingen zijn overal zeer opgewonden en men vreest voor opstand. Do bey zal troepen naar het binnenland zenden, maar het is niet zeker dat zij tegen de opstandelingen zullen vechten. Bij de gevechten op 17 Juli in de omstreken van Sfax, zouden 300 bewoners van die plaats en 200 Arabische ruiters gesneuveld zijn, waaronder een opperhoofd der opstandelingen. Mustapha-pacha is te Madrid aangekomen. Betreffende het verleenen van bijstand in Al giers zou definitief besloten zijn, dat een commissie belast zou worden met het vaststellen der toe te wjzen sommen. Wedorom is aan den Spaanschen pretendent Don Carlos het verblijf in Frankrijk, op grond der wet van 1849, ontzegd. Vier en twintig uren tijd werden hem gelaten om vrijwillig het land te rui men, bij gebreke waarvan hij met geweld zou wor den verwijderd. „Reeds sedert eenigen tijd", schrijft de Temps, „moet de aandacht der regeering op de handelingen van den Spaanschen pretendent geves tigd zijn geweest. - Een laatste voorval moet de regeering genoopt hebben om tot dezen maatregel over te gaan, namelijk de houding, welke Don Car los moet aangenomen hebben bij de verleden Vrij dag in de kerk van St.-Germain des Prés gehou den legitimistische mis, en welke eene manifestatie moet geweest zijn tegen den tegenwoordigen regee- ringsvorm van Fratikrijk." De Fransche academie heeft een prijs van 2000 franken toegekend aan eene in het Engelsch geschre ven geschiedenis van de Grieksche beeldhouwkunst tot Perikles, door den heer Murray. De bey van Tunis heeft den heer Roustan per draad met de inneming van Sfax gelukgewenseht,, zijne voldoening betuigende over het herstel der orde. Volgens een bericht uit Oran, zou Bou Amema op 50 kilometer afstand van Frendah zijn. De Kamer is met 353 tegen 130 stemmen overgegaan tot de orde van den dag, na de verklaring van den heer Ferry in antwoord op de interpellatie over de benoeming van Saussier tot het militaire bevelhebberschap in Algerië. Duitschland. In de eerste helft van dit jaar zijn alleen uit Hamburg bjjna 75,000 Duitsche landverhuizers naar Amerika vertrokken dat is tweemaal zooveel als in het jaar na den Fransch-Duitschen oorlog en 42,000 meer dan verleden jaar. Gaat de emigra tie in dien omvang, ook uit andere havens, dit jaar voort, dan zal het Duitsche Rijk J/4 millioen van zijne inwoners verliezen. Groot-Uritaiiuië. Don Carlos is te Londen aangekomen. De heer Gladstone verklaarde gisteravond in het Lagerhuis, geen kennis te dragen van hetgeen door de ochtendbladen gemeld is, als zou de Transvaal - Commissie eene overeenkomst aan het Driemanschap hebben voorgelegd, dat daarvan 16 artikelen ver worpen zou hebben. Hij achtte het bericht daarom ongegrond. Rusland. Het „Journal de St.-Pétersbourg" prijst den vastberaden en gematigden toon, waarin de procla matie van den vorst van Bulgarije vervat is. Bij het lezen van dit Btuk - zegt het blad - gevoelt men dat de vorst volkomen bewust is van de ver antwoordelijkheid, die hij op zich heeft genomen, dat zijne bedoelingen loyaal zijn en dat zijn eenige wensch is de welvaart van Bulgarije te bevorderen. De sympathie van de regeeringen der grooto mogend heden, evenals die van alle oprechte conservatieve mannen, is hem verzekerd. De politieke crisis is voorbij. Het bestuur over het land en de behoorlijke rechtspleging zijn verzekerd. Ten stelligste wordt thans het ontslag van grootvorst Constantin Nicolajewitsch als president van den Rijksraad en de marine als kort ophanden aangekondigd. Grootvorst Michael volgt hem als hoofd van den Rijksraad op. Telegrammen. LONDEN, 19 Juli. De koningin heeft op de nieuwe Italiaansche leening ingeschreven voor één millioen pond sterling; alleen in Engeland is de leening reeds zesmaal volteekend. Het Lagerhuis heeft artt. 4 650 van de Landwet voor Ierland aangenomen. MADRID, 19 Juli. Men spreekt van een aan staand huwelijk tusschen de infante Eulalie, zuster des konings, en aartshertog Karei van Oostenrijk, broeder der koningin. ALEXANDRIË, 19 Juli. De Nijl is gewassen bij Assouan en de gouverneur van Soudan meldt dat de vooruitzichten gunstig zijn. In het officiëele regeeringsblad is afgekondigd het decreet, waarbij de buitengewone begrooting voor 1881 wordt goedgekeurd. Een kabinetsverandering is niet waarschijnlijk en de positie van Riaz-pacha is zeer vast. De regeering heeft van de hand gewezen de voor stellen van Ferdinand De Lesseps betreffende de be- sproeiiugswerken en kanalisatie. Zij oordeelt dat door het uitvoeren van zijn plannen de provinciën Charkieh er. Dekalieb benadeeld zullen worden.

Leidsch Dagblad | 1881 | | pagina 2