K°. 6571. Donderdag Juli. A0. 1881. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. LEIDSCH DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 8 maanden.f l.lOw Franco per post.1.4(1 Afzonderlijke Nommer».0.05. PRIJS DEB AD YERTENTIEN s Van 16 regels.l.OB. Iedere regel meer0.174. Grootere letters naar plaatsniimt*. STADS-BE3BICIITEIV. Vergadering van den Gemeenteraad van Leiden, op Vrijdag den 22sten Juli 1881, des namiddags te twee uren. LEIDEN, 20 Juli. Ter verkiezing van elf leden van den gemeenteraad alhier waren ingeleverd 1278 witte en 1277 blauwe stembiljetten. Van de witte stembiljetten werden er 6 van onwaarde verklaard, zoodat het aantal gel dige 1272 bedroeg en de volstrekte meerderheid 637. Er waren uitgebracht op de hh. rar. J. Bredius 643, mr. J. T. Buys 699, dr. E. F. Van Dissel 698, J. H. Donner 684, D. C. Dros 593, L. Hesselink 514, dr. J. E. Van Iterson J.Az. 691, J. Kimmel 543, S. C. M. Knappert 633, F. J. Los 538, C. W. Van Overeem 535, F. A. Verster 1207, S. B. Vos 580, W. F. Van "Wijk 577, dr. T. Zaayer 666, dr. G. Zaalberg 628 en J. C. Van der Zweep 655 stemmen, zoodat gekozen zijn de hh. Verster, Buys, Van Dissel, Van Iterson, Donner, Zaayer, Van der Zweep en Bredius, ter wijl eene herstemming moet plaats hebben tusschen de heeren Knappert en Zaalberg. Van de blauwe stembiljetten werden er 13 van onwaarde verklaard, zoodat het aantal geldige 1264 bedroeg en de volstrekte meerderheid 633. Er waren uitgebracht op de hh. H. J. Bool 674, H. L. A. Van Campen 558, P. J. Van Hoeken 546 en L. C. Quant 592 stemmen, zoodat gekozen is de heer Bool, terwijl eene herstemming moet plaats hebben tusschen de heeren Quant en Van Campen. Do overige stemmen waren op verschillende per sonen uitgebracht. Hedenmorgen werd op de begraafplaats aan de Groenesteeg ter aarde besteld het stoffelijk overschot van den heer H. J. Giezen. Tal van vrienden en verdere deelnemenden hadden zich vooraf op den doodenakker vereenigd, waaronder het bestuur, do onderwijzers en leerlingen van het Genootschap „Mathesis Scientiarum Genitrix", het college van brandmeesters en bestuurders van an dere inrichtingen, waarmede de overledene als commissaris in betrekking stond. Zes adjunct-bramd- meesters hadden de zaak van slippendragers naast de rouwkoets op zich genomen. Aan de geopende groeve werd de ontslapene in treffende woorden herdacht door den heer dr. J. Knappert, bij afwezigheid van den president van het Gonootschap dr. J. M. Van Bémmelen door den heer W. L. De Sturler en namens het college van brand meesters en verdere gezelschappen door den heer W. A. Van Lith. Zij allen schetsten in korte trekken wat Giezen was geweest als echtgenoot en vader, als mensch en als vriend; hoe ontzaglijk veel er aan hem verloren wordt en hoe moeilijk het zal wezen zijn plaats weder op even waardige wijze aan te vullen. Zjjne voetstappen strekten ten spoor slag voor anderen. Hij was een der voortreffelijkste burgers van Leiden. Met aandoening betuigde de zoon ook namens zijne medefamilieleden zijn dank voor de laatste eer zijn vader bewezen, waarna de door zoo velen betreurde doode in de groeve werd nedergelaten. Vijf kransen waren de tolken der gevoelens die het afsterven had teweeggebrachtéén van het bestuur, één yan de onderwijzers, één van de leerlingen van het Genootschap, één van de brand weer en één van onzen burgemeester, die gaarne do plechtigheid had willen bijwonen, maar ten ge volge van de verkiezingen daarin verhinderd was. De commissie voor de stenographic nit de beide Kamers der Staten-Generaal heeft de heeren J. H. Ising, adspirant-stenograaf, en J. H. T. Wil- denboer, kweekeling bij de stenographische inrichting, bevederdden eersten tot stenograaf, den tweeden tot adspirant-stenograaf. Het bouwen van 70 arbeiderswoningen aan de Leidsche-vaart te Haarlem voor de Vereeniging „des Werkmans Vriend", waarvan de aanbesteding in de vorige week plaats had, is gisteren gegund aan den heer J. Verkoren, aannemer to Voorschoten, voor de som van 83,645. Het bestuur van het Aardrijkskundig Gorfoot- schap heeft het plan opgevat, de bouwstoffen te ver zamelen voor de kennis van den oorsprong en de geschiedenis der Nederlandsche aardrijkskundige namen. Aan een 60-tal deskundigen is de uitnoodi- ging gezonden, zich te willen belasten met het onderzoek van één of meer Nederlandsche aardrijks kundige namen of groepen van namen ter hunner keuze. Dit onderzoek zal zoo mogelijk moeten omvat ten den oudsten vorm van het woord en de vermel ding der daarmede verwante personennamende vermelding van de verschillende veranderingen, welke de naam allengs ondergaan heeft en die den over gang maken tot den huidigen vorm; de beteekenis en afleiding van den naam en zijn vergelijking met verwante of gelijkluidende woorden, De antwoorden zullen, zoo dikwijls er een heel of half vel druks mee gevuld kan worden, gedrukt worden als bijlage eener aflevering van het tijdschrift van het Genoot schap, telkens met een alphabetisch lijstje der namen, die daarop voorkomen. Het voorloopig verslag der commissie van rapporteurs der Eerste Kamer over het ontwerp van wet tot aanleg van een kanaal ter verbinding van Amsterdam met de Morwede is rondgedeeld. Gelijk te verwachten was, stonden bij het onderzoek van dit ontwerp twee gevoelens scherp tegenover elkander, waarvan het eene de verwerping der voor dracht in het welbegrepen belang des lands drin gend noodzakelijk keurde en het andere met niet minder overtuiging op hare aanneming aandrong. De opportuniteit van het wetsontwerp werd breed voerig besproken: a. uit een financieel en econo misch oogpunt. Na mededeeling van verschillende bezwaren vroeg men, of dit wetsontwerp niet ver oordeeld is, indien op oven voldoende of betere wijze het doel dat het beoogt, kan worden bereikt. Mee nonde dat het niet aangaat millioenen te bestedon aan hetgeen het verlangde resultaat niet zal geven, verbaasde hot den bestrijders van dit ontwerp niet dat de hoofdstad met bezielde overtuiging waar schuwt tegen de aanneming van dit ontwerp. De voorstanders van het ontwerp bestreden de geop perde bezwaren en stelden de voordeelen van het regeeringsplan in het licht. Met klem besprak men de opvatting dat de minister bet wetsontwerp niet voldoende zou hebben voorbereid met een beroep op de gewisselde stukken, do mondelinge gedachten- wisselingen en de redevoeringen van den minister. Ten slotte werden een paar stellige vragen en enkele verzoeken tot de regeering gericht: 1. Volhardt de min. van waterstaat bij het voornemen om over het ontworpen kanaal hoogo spoorwegbruggen te bouwen? Zoo ja, kan hij thans ook opgeven welke daarvan de kosten zullen zijn, met inbegrip der ver goeding aan de spoorwegmaatschappijen? 2. Is de min. van plan bij aanneming van dit wetsontwerp afzonderlijke voorzieningen te nemen tegen over- strooming? 8. Men zou het op prijs stellen wan neer de minister kon goed vinden hij de memorie van antwoord tevens zijn oordeel over de nota van den heer Dirks, behelzende eene repliek op een van 's ministers redevoeringen, kenbaar te maken. 4. Van verschillende zijden werd de minister van waterstaat uitgenoodigd om bij zijn antwoord gedrukt over te leggen het adres van den hoofdinspecteur Caland (rapport van 5 Augustus 1880) en de nota van den inspecteur Rose (van 31 Augustus 1880). De vervaardiging van de bnste, die het Con science-comité den schrijver aal aanbieden, ie opge dragen aan den beeldhouwer Lamboaux. De off. van gez. A. W. J. Zubli, thans te Gouda, is benoemd tot dirigeerend officier van gez. 3de klasse te Delft. De negen adelborsten 1ste kl., die den lOden September a. s. per stoomschip „Voorwaarts" naar Oost-Indië zullen vertrekken, zijn: J. A. A. C. Ridder Van Rappard, B. F. Meyboom, J. G. Besie, C. A. Dominicus, C. L. Grol, T. E. Van Staveren, J. E. J. Eybergen, Z. J. H. Rietberg en J. L. Hanewinckel. De gewone audiëntie van den minister van financiën, ad interim, zal morgen, Donderdag, niet plaats hebben. Z. M. heeft de gedane benoeming van W. F. Vertholen tot betaalmeester te Arnhem op diens verzoek ingetrokken en later in zijne tegenwoordige betrekking van betaalmeester te Dordrecht bevestigd; V. Van Nouhuijs, ontvanger der dir. bel., inv. en ace. te Hulst c. a benoemd tot ontvanger der dir. bel. en ace. te Weesp c. a.- aan mr. F. M. Vonk, met 1 Sept. a. s. op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als leeraar aan de R. II. B. S. te Alkmaar den 2en luit. E. Jakobs, van het 7e reg. inf, op pensioen gesteld, en het bedrag van dat pensioen bepaald op f 800; - met 1 Sept. a. s. benoemd: bij de normaalschool voor teekenonderwijzers: tot directeur W. B. C. Molkenboer, te Leeuwarden; tot leeraren J. Striening, te RotterdamJ. Versluys, te 's-Gravenhago; J. R. De Kruyff, te Amsterdam; P. J. H. Cuypers, te AmsterdamL. Beirer, te Am sterdam; E. Dubois, te Amsterdam, bij de school voor kunstnijverheid: tot directeur J. R. De Kruyff, te Amsterdamtot leeraren J. Striening, te Rotter dam; J. Versluys, te 's-Gravenhage; P. J. H. Cuypers, te Amsterdam; L. Beirer, te Amsterdam; E. Dubois, te Amsterdam; - aan den O.-Ind. amb tenaar L. J. Andrée "Wiltens. gew. president van de wees- en boedelkamer te Padang, laatst, met verlof hier te lande, wegens voordurende ziekte, eervol ontslag verleend uit 's lands dienst, met toekenning van pensioen; aan den met verlof hier te lande aanwezigen officier van gezondheid le kl. van het leger in Ned. Indië, A. N. Erkelens, met 1 Aug., ter zake van lichaamsgebreken, eervol ont slag verleend uit Zr. Ms. militairen dienst, met toekenning van pensioen; met 1 Sept. a. s. benoemd en aangesteld tot apotheker 2e kl. bij den millitairen geneeskundigen dienst in Ned. Indië de voor die betrekking opgeleide kweekeliDg der pharmacie H. J. I. Wolf. Gemengd Nieuw». Een jongen, genaamd B., had gisterna middag hot ongeluk, toen hij op de Beestenmarkt over een paaltje wilde springen, te vallen, waardoor hij zijn rechterarm brak. Hij werd daarna naar zijne woning vervoerd, waar de arm door d^n chirurgijn den heer A. gezet is. Op den Nieuwen Rijn, nabij deKoorn- brug, is gisternamiddag omstreeks zes uren een paard voor een vigilante gestruikeld en gevallen, ten gevolge waarvan het lemoen van den wagen is gebroken, zonder dat daarbij echter verdere onge lukken zijn voorgevallen. Al sedert eenigen tijd vermisten on derscheidene dames op zeer verdachte wijze de porte- monnaies uit haren zak, zonder dat de dader bekend werd. Zoo vermiste ook Zaterdag 11. op da markt eene boerin hare portemonnaie, waarin ruim f 17, welke haar ontrold was, totdat gisteren de pcrsooD, aan die diefstallen schuldig, in handen der politie kwam, n.l. een meisje van 13 jaar, genaamd C. W. v. B., die, na aanvankelijke halstarrige ontkentenis, ten slotte bekende een. en ander te hebben bedreven, terwijl trouwens onder haar goed nog een der ontvreemde por.temonnaies met geld werd gevonden. - Dames, wier porfemonnaies mochten gerold z'in,

Leidsch Dagblad | 1881 | | pagina 1