ontdekt, maar ook naar het huis van arrest over gebracht. Do milicien, wien onlangs dooreenondor- officier in de Maliebaan te 's-Hage een stomp in den rug werd toegobracht, is aan de gevolgen daar van overleden. Do ongelukkige overleed aan een zware bloedspuwing. De sergeant is in arrest. Het aantal passagiers dat Zondag van den stoomtram Den Haag-Scheveningen gebruik maakte, bereikte het aanzienlijk cijfer van p. m. 18,000, terwijl op de lijn Vijverberg-Badhuis van de Haag- scho tramwegmaal schappij dien dag ongeveer 10,000 personen vervoerd werden. De knaap, die onlangs in de Wassenaar- sche straat te Scheveningen door een tramwagen werd overreden, is Zaterdag-avond overleden. Als een verblijdend teeken des tijds kan bericht worden dat te Rotterdam krachtige pogingen worden aangewend om het bier tot volks drank te makon. Er is b. v. oen net bierhuis ge opend, waar een bekende Haarlemscho brouwerij gelegenheid geeft een goed glas bier voor 4 cents te bekomen. Die gelegenheid trekt reeds velen en onder dezen ook gelukkig vele flinke handwerks lieden. Het jenevergebruik kent geen grooter be strijder dan een goedkoop glas bier, mits krachtig, koel en zuiver van smaak. RN.) Bij het onwodor, dat zich Zaterdag morgen boven Den Bosch en omstreken ontlastte, is de bliksem geslagen in een hooiopper staande tusschen Bokhoven en Engelen en waaronder drie werklieden een schuilplaats hadden gezocht. Een hunner, Johannes VanBilsen, oud 24 jaren, wonende te Orthen en te 's-Bosch in een kunstboterfabriek werkzaam, bleef op de plaats dood, terwijl een ander geheel verlamde. Bij Elven heeft vrouw Lebrun, gehuwd en moeder van twee kinderen, hare moeder geworgd mot behulp van een touw, waarmede de beesten worden vastgebonden. De ellendige is reeds in handen der justitie. Bij den brand in het station van Saint- Sever te Rouaan brandde het station en een geheele trein af; 50 wagens met goederen werden geheel, GO bijna geheel vernield. De brand strekte zioh over een lengte van 450 meter en een breedte van 40 meter uit. Do schade wordt op minstens één millioen franken geschat. Gedurende hetjaar 1880 z ij nopde ver schillende spoorwegen in Engeland 52 personen om gekomen en 1024 personen gewond. Yerleden Vrijdag stond te Londen do thermometer 07° in de schaduw, eene naar men verzekert ongehoorde hoogte, welke zelfs in 1868 niet bereikt word. Ook moeten verscheidene personen aan zonnesteek overleden zijn. Allerlei heeren zag men met waaiers loopen en op sommige omnibussen werden dio aan do binnenin gezeten passagiers verstrekt. Te Parijs was het niet beter gesteld. Ook daar was het 97° in de schaduw; te Nantes en te Biai- ritz 95°. In Amerika bracht Donderdag-avond een over vloedige regen verlichting in Cincinnati, zoodat do thermometer 20° daalde. In het geheel waren in ééno week tijds 363 sterfgevallen ten gevolge van de hitte aldaar voorgekomen. De instorting van de tunnel te Cincin nati heeft den dood van twee mannen veroorzaakt. Vier werden gewond. Al de overigen ontkwamen. Men zegt dat de Siberische post is ver schonen te Gatchiua, te Lyga eu in andere steden aan den Warschau-spoorweg, te Nieuw-Ladoga en in andere plaatsen van het St.-Petersburg-district. Volgens do „Golos" lijden de boeren van een der districten bij Novogorod voortdurend aan neusbloe dingen, terwijl zich zwarte vlekken op het lichaam vertoonen. Te St.-Petersburg overtrof in de vorige W#ok het aantal sterfgevallen dat der geboorten «hft 316. Van de personen, die deelnamen aan de ongeregeldheden te Rome bij het ovorbrengeu van het lijk van l'ius IX, zijn 4 veroordeeld tot een maand gevangenisstraf en 250 lire boete; één van deze 4 kreeg buitendien nog 2 maanden gevange nisstraf wegens verzet tegen do politie. Onder, reserve deelt do „Golos" mede dat ergens op oen landgoed in de provincie Kursk 119 vrouwen en meisjes, die weigerden te werken, door den schout in een schuur werden opgesloten, waarop do schuur in brand werd gestoken. Allen kwamen om. Eonjonguienschto Barmen, die, we- gons een klein verschil in leagte van zijn beenen, voor den krijgsdienst afgekeurd was, gevoelde zich daarover zoo... ongelukkig dat hij schreef„Lieve Heer Keizer, ik smeek u ueem mij toch als soldaat aan. Ik bon gezond en sterk en wanneer ik bij do cavalerie geplaatst word, zal mijn gering gebrek in het geheel niet opgemerkt worden." De keizer is zoo welwillend geweest herkeuring tege lasten, waardoor alle kans bestaat dat de krijgs zuchtige jongeling zijn ideaal zal bereiken. - Als tegenstelling met de somber gekleurde voorstolling die zoo dikwijls van bet lot van den Duitschen soldaat gegeven wordt en de antipathie tegen het dienstneroen, welke daardoor ODtstaat, is dit bericht niet onaardig. De Duitscho houtvester Bernges, die in Oost-Rumeliü door Bulgaarsche roovers ge vangengenomen was, is met zijn secretaris Binder tegen een losgeld van omstreeks 15,000 gulden in vrijheid gesteld. De roovers hadden eerst 60,000 gulden gevraagd, maar lieten zich afdingen tot de genoemde som, mits zij nog drio gouden horloges als „eergeschenken" ontvingen. Die zijn hun dan ook toegezonden. Vr ij dag-morgen is in een korenveld bij Vieux-I'erquin (Nord) het lijk van een zevenjarig meisje van zeer geachte familie met afgehouwen hoofd gevonden. liet kind was reeds eenige dagen ver dwenen. Men heeft nog niet het geringste vermoeden wie do dader van het gruwelstuk we! zou kun nen wezen. Te Rijsel heeft Donderdag een vracht- rijder zijno vrouw met een fiesch nagenoeg doodge slagen, omdat zij vleesch was gaan halen dat door het gemeentebestuur ter gelegenheid der nationale feestviering voor de armen verkrijgbaar werd gesteld. Felix Lemaitro, de 15-jarigo knaapdio in het vorige jaar een kind van zes jaren, dat uit school kwam, op zijn kamer vermoordde, is tot 20 jaren opsluiting cn onder politio-toezicht-stelling voor de helft van dien tijd veroordeeld. Ziin jeugdige leeftijd belette het opleggen van de doodstraf of van levenslangen dwangarbeid. Nieuw soort huwelijks-advertentie. In een Engclsch blad kwam onlangs de volgende zeker openhartige huwelijks-advertentie voor: Een jong, knap en beschaafd man, die geen zeker middel van bestaan heeft, maar veel lust gevoelt om een goed leven to leiden, zoekt een levensgezellin met ten minste twintigduizend pond sterling. Zij kan alle bekoor lijkheden missen, dat is hem geheel onverschillig; ja, zoo zich een weduwe of jonge dame van ton minste 70 jaren mocht aanmelden, dan zou hij zelfs gonegen zijn zich met de helft dier som tevreden te stellen. De laatste wensch. Dominee tot den ter dood veroordeelde: Ik kom nog eens, het is mijn plicht u voor den laatsten keer te vragen: Hobt gij op doze wereld nog een verzoek of wensch; die zal u dan toogestaan worden. Misdadiger: Ja, mijnheer de dominee, ik zou graag willen dat gij u voor mij liet onthoofden. BUITENLAND. ITi-aiili i-ij lc., Grévy heeft aan den minister Farre zijn tevre denheid betuigd naar aanleiding van de wapen schouwing op 14 Juli. Volgeus sommige bladen heeft do ondraaglijke hitte op dien dag aan 1 sol daat het leven gekost, terwijl 132 soldaten ziele zijn geworden. In de eorste helft van 18S1 bedroeg de invoer van Frankrijk 2,414,221,000, de uitv. 1,603,766,000 fr.voor de eerste helft van 1S80 waren de cijfers 2,475,816,000 en 1,680,062,000 fr. -De door buitenlandsche bladen verspreide geruchten, als zou Frankrijk plannen koesteren tegen Tripoli, worden volgens alle ingewonnen in lichtingen stellig tegengesproken. In particuliere berichten uit Wcenen wordt de bewering der „Standard" gelogenstraft, volgens welke Engeland do mogendheden zou gepolst heb ben omtrent hare evcntueele houding in geval Frank- rjk Tripoli bezette. Volgons bericht uit Sfax zijn bij het nemen der stad door do Franschon 400 inlanders gedood en 800 gekwetst. Er heerscht ecno grooto opgewon denheid in het zuiden van Tunis. -Do Kamer van Afgevaardigden heeft gisteren met 324 stemmen tegen 91 de door mevrouw Eyben gevraagde vergunning om den heer Andrieux to vervolgen, van de hand gewezen, hoewel Andrieux aandrong op het verlcenen der vergunning. Do Senaat heeft besloten om het voorstel van den heer Tolaiu tot herziening der constitutie te verwerpen. Duïtsclilancï. Te Straatsburg zal in September a. s. een astro nomisch congres gehouden worden. Het nieuwe obser vatorium aldaar is een der best ingerichte van Europa en daarom is de keus op die stad gevallen; allo sterrenkundigen worden uitgenoodigd het congres te komen bijwonen. Van rijkswege is een onderzoek ingesteld naar het gebeurde met de „Vandalia", ten einde te laten uitmaken waaraan de ramp, die dat schip trof, te wijten is. Wegens de ongeregeldheden der studenten te GottiDgen [de oorzaak was een besluit van het ge meentebestuur tot vervroegde sluiting van koffie- en bierhuizen] zijn twee studenten tot een jaar ge vangenisstraf veroordeeld en een-ige andere tot geld boete; de meeste zijn vrijgesproken. Men vreest, daar het bovengenoemde besluit gehandhaafd is, dat het bezoek der universiteit het volgend semester onder het gebeurde lijden zal. De keizer is te Gastein aangekomen en zal daar, als ieder jaar, eenige weken vertoeven. Het plan bestaat, gelijk reeds gemeld werd, dat keizer Wilhelm met keizer Frans Jozef eene samenkomst te Salzburg hebben zal, bij welke gelegenheid ook de kroonprins van Oostenrijk en zijne jeugdige ge malin te Salzburg tegenwoordig zouden zijn. Vol gens een gerucht is ook het denkbeeld opgerezen om eene samenkomst te doen plaats hebben van prins Bismarck met baron Ilaymerle, den Oosten- rijksch-Hongaarschen minister van buitenlandseho zaken. Dat gerucht heeft echter tegenspraak gevon den; in elk geval is die bijeenkomst nog zeer onzeker. Groot-Brila nniö. Do „Times" meldt dat de Noderlandsche houders van Turksche fondsen den heer Bourlce hebben uit genoodigd, bij do aanstaande onderhandelingen hunne belangen waar te nemen. Naar hetgeen uit Durban aan hetzelfdo blad wordt geseind, werd aldaar verzekerd dat er gevaar be stond omtrent het tot stand komen der conventie met de Boeren. De koninklijke commissie had be paald dat de regeering der Boeren eene som van 1,200,000 pd. st. zou voldoen, zoowel wegens oude staatschuld, als wegens de kosten van bestuur sedert de inlijving. Het Driemanschap heeft geweigerd met dit bedrag in te stemmen. Daarop heeft do konink lijke commissie voorgesteld 600,000 pd. st. er van af te trekken, mits van de Transvaal een terrein oostwaarts tot bij 30° werd afgestaan. Ook dit werd door het Driemanschap afgewezen. Voorts werd nog gemeld dat den lOden September een groote vergadering der Boeren zou plaats hebben. Telegrammen. NIEUW-YORK, 18 Juli. De gouverneur van Ter- r sas, in de provincie Sonora, is met dertig inwoners door do Indianen vermoord. De stad Nieuw-Ulm in de Minnesota is door een orkaan bijna geheel verwoest. Het aantal dooden en gekwetsten is zeer aanzienlijk. LONDEN, 18 Juli. In de zitting, heden door het Lagerhuis gehouden, heeft sir Charles Dilke verklaard dajfc de Engelscho regecring aan vorst Alexander van Bulgarije gematigdheid en vrijzinnig heid zal aanbevelen. WASHINGTON, 18 Juli. (Officieel bulletin, 7 uren 's avonds, van den toestand van president Garfield). De koorts is in den namiddag eenigszins toegenomen, doch vermoedelijk zal dit van voorbijgaanden aard zijn. Polsslag 102, temperatuur 100/7, ademhaling 71. LONDEN, 19 Juli. Aan do „Standard" wordt uit Durban van gisteren gemold De koninklijke 'commissie heeft zich verstaan ten opzichte van de overeenkomst, waarbij de Boeren gemachtigd wor den om den voorzitter van den Volksraad te ver kiezen. liet suzerein recht tot het verklaren van den oorlog is voorbehouden. Geheel de Transvaal wordt aan de Boeren teruggegeven, nadat men de bepaling betreffende het herstel der oostelijke grens had laten vallen. De Britsche onderdanen zijn van don militairen dienst vrijgesteld. Een lange termijn is bewilligd tot het betalen der staatsschulden. Gisteravond is hier eene openbare vergade ring gehouden van afgevaardigden van het revolu tionair congres. Vertegenwoordigers van Duitsch- land, Frankrijk, Italië, Spanje, Oostenrijk, Zwitser land en Amerika waren aanwezig. Onder anderen merkte men Louise Miehei en prins Krapotkine op. Een voorstel werd aangenomen, strekkende om te volharden bij de grondstellingen van de internatio nale werklieden-verecniging. Stanley, deken der Westministerabdij, is ïtt den afgeïoopen naelit overleden.

Leidsch Dagblad | 1881 | | pagina 2