i Ijjk weinige oogenblikken daarna aanspoelde. Men vermoedt dat de man in zee door een toeval is ge- trc-ffeD, zoodat zijn dood niet door verdrinking is veroorzaakt, aangezien het geneeskundigo onder zoek, in het badhuis door den baddoktcr ingesteld, geen verzwelging van water constateerde. De over ledene, v. R. genaamd en steendrukker van be roep, laat een weduwe en jeugdig kind na. Evenals in vorige jaren, stelt de di rectie der Nederlandsche Rijnspoorwegmaatschappij het publiek in de gelegenheid om een bezoek te brengen aan de Utrecbtsehe kermis of aan Arnhem niet zijn prachtige omstreken en iaat daartoe op "Woensdag 20 Juli een pleiziertrein voor ode klasse reizigers loopen van Leiden naar Utrecht en Arn hem, stoppende te Alphen en Bodegraven. Het vertrek van hier is des morgens te 6 uren, uit Alphen G.15, uit Bodegraven G.30, om des avonds te 8.15 van Arnhem terug te keeren. De prijs vau heen en terug is voor Leiden f 1.10 en voor de overige Stations f 1, waarvoor biljetten tot eou beperkt getal worden afgegeven tot Dinsdag 19 Juli 's namiddags 6 uren. Een perceel gewoon teelland tor grootte van ruim l'/2 hectare (1.65) is te Hillegom voor ruim f 18,000, mot inbegrip der onkosten, verkocht. Yoor de onlangs opengevallen betrek king van concierge aan het topographisch bureau te 's-IIago hebben zich reeds 15 candidaten van daar aangemeld. Aan deze betrekking is verbondon een jaarwedde van f 850, benevens vrij brand en licht. Dezer dagen moest te Utrecht een 12- a 14-jarig meisje schoolblijven. Het kind werd echter door de onderwijzers vergeten; ze sloten do school en lieten het kind er den gehcelen nacht in. Den volgendon morgen werd het door een der onder wijzers gevonden, die het dadelijk naar de bezorgde ouders bracht. Het kermisvolk had reeds heelwat op zijn geweten gekregen. In verband mot do in ons vorig nommer medegedeelde treurige advertentie uit het Utr. Dbl. verneemt men de volgende geruchten: Vóór eeuige dagen had een jongeling te Utrecht in een koffiehuis een woordentwist mot een bediende, die hem, naar zijn meening, te weinig geld teruggegeven had. Eenige bezoekers kozen daarop voor den bediende partij en wilden den klager verwijderen, hetgeen hun na een worsteling gelukte. Daarbij bekwam de ongelukkige echter zulke zware kneuzingen, dat hij na een zwaar lijdon er aan bezweek. Op last der Utreehtsche politio is een tent, die aldaar op de kermis stond, gesloten, omdat de ondernemer o. a. publiceerde dat daarin te zien was: „Het laatste oordeel." Do justitie te Amsterdam heeft in zake het instorten van een aldaar in aanbouw zijnd huis, waardoor zeven werklieden min of meer zwaar ge kwetst zijn, een gerechtelijk onderzoek bevolen. Reeds zijn een aantal getuigen in deze zaak gehoord door mr. Binger, rechter-commissaris voor strafzaken. Volgens deskundigen zou de kalk, waarmede de muren gemetseld waren, hoofdzakelijk uit zand be- staau hebben; bij het instorten zijn dan ook van de muren letterlijk geon twee steenen op elkaar gebleven. Een hulpelooze grijsaard is van Tossol in een krib per beurtschipper naar Amsterdam ge bracht, waar hem waarschijnlijk beide voeten zullen moeten worden afgezet. D9 man kwam een 40 jaar geleden als een veelbelovend hulponderwijzer op het eiland aan, maakte echter al spoedig mis bruik Yan sterken drank en mocht zich in de laatste jaren gelukkig rekenen in een gesticht van liefdadigheid te zijn opgenomen. Ook daar kon hij zich niot van den drank onthouden en bleef hij, éénmaal dronken zijnde, gewoonlijk eenige dagen buiten het huis zwerven, totdat men hem eindelijk na veel zoeken hier of daar vond liggen en weder opnam. - Vóór een maand ongeveer had hij zich weder op die wijze verwijderd en vond men hem eindelijk na 17 dagen zoeken bewusteloos in een bosch terug. Ten gevolge van geleden ontberingen was zijn lichaam totaal uitgepHt en zijn voeten vrecseljjk opgezwollen. Deze lichaamsdeelen zijn vorergerd on hij zal ze nu waarschijnlijk voor al- Joos moeten missen. Dij de exercitie der artillerie te Arn- hem kreeg een stukrijder een klap van een paard, waardoor hem de rechterarm werd verbrijzeld. Een gendarme van Gelderen, die op de Nederlandsche grens surveilleerde, trad een herborg binnen om e«n glas bior te drinken. Hij ontdeed zich van zijn geladen geweer, doch ongelukkiger wijze ging het schot af en trof den herbergier Bóten zoodanig, dat hij onmiddellijk dood ter aarde stort te. De gendarme heeft zich vrijwillig ter beschik king der justitie gesteld. Ter eere van het a. s. huwelijk van freule Schimmelpenninck Van der Oye met jhr. Van Tets Van Goudriaan werd Zaterdag een tochtje gemaakt met oud-Hollandsche sjeezen. Dat naar ouden trant de groengemaakte zweep niet ontbrak, sprak van zelf. Do tocht had ten doel „Duivenvoorde", aan den Haagschen straatweg, van jhr. Steengracht, wiens gasten de rijders met hunne dames dien dag waren. De rechtbank te Praag heeft G per sonen, betrokken bij het opstootje van 30 Juni, veroordeeld tot gevangenisstraf, respectievelijk van 10 dagen tot 3 weken. Men schrijft ons uit Par ij s: U eone beschrijving te geven van hetgeen er gisteren in en om Parijs gebeurde, is eone onmogelijkheid. De stad is te uitgestrekt en de feestelijkheden waren van te verschillenden aard om alles te hebben kun nen zien en bijwonen. Eene korte beschrijving van het voornaamste zal, dunkt mij, genoeg zijn uwen lezers een kleine voorstelling te geven van het feest, waaraan geheel Parijs gisteren deelnam. Vroeg in den morgen per rijtuig door do stad gaande, zag men hier en daar de versieringen ge heel klaar of men bracht nog even eene kleine ver betering aan. Het viel mij echter op dat de ver sieringen niet algemeen warenwel wapperde overal de driekleur, maar groen dat zag men niet veel. In enkele straten evenwel zag het er soms recht feestelijk uit en kon men de feestelijke stemming reeds zien komen op het gelaat van de bewoners, die mot voldoening op hun groen, ballons en illu mineerglaasjes neerkeken. Merkwaardige, bepaald grootsche versieringen kan ik u echter niet opnoemen; ze waren er niet en daarom nam ik het koene besluit mijn koetsier te betalen en mijn rijtoer te staken, niet alleen daar om, maar de zon, die zich tot nu toe tamelijk kalm gehouden had, scheen dezen dag weder uitgekozen te hebben om zich dubbel te doen gevoelen. De warmte van den morgen ging 's middagB over in eene drukkende hitte. Men gebruikte dan ook dien tijd om rustig te gaan wandelen of iu den Jardin des Tuileries een koel plekje op te zoeken, dat men echter ternauwernood vond. Des avonds zou echter het feest eerst beginnen. Ik meende het best te doen te 8 uren met den trein naar het Bois de Boulogne te gaan om in do buitenlucht in do eerste plaats de illuminatie en tweedens één van de 6 groote vuurwerken te zien, die men op verschillende plaatsen zou afsteken. Over weldigend was de indruk toen ik de Avenue en de „Route de Suresnes" langs wandelde, 't Was reeds schemer goworden, toen ik daar aankwam, do illu minatie in vollen gang. Stelt u voor hot Haagsche Bosch over eene groote uitgestrektheid verlicht met duizende ballons, welke niet in een lange rij, maar overal in de boomen zijn opgohangen, en gij kunt u er een klein denkbeeld van maken. Men kan zich geene verlichting voorstellen, die zulk een effect teweegbrengt als dezo. Ik zou niot graag op mijn geweten willen hebben u het juiste getal bezoekers te moeten zeggen. Een dichte drom van menschen bewoog zich gelijk een donkere strook door de verschillende lanen, waarin te 9 uren eenige stilstand kwam, toen een col lectie vuurpjjlen en donderbussen in do lucht den aanvang van het vuurwerk voorspelde. Het was grootsch en den „Aah's" en „Oh's" die men uit stootte, waren niet gering, doch elk vuurwerk k „Koekoekéénzang". Zoo ook hier. Daar ik mij zei ven voorspelde, wanneer die afge- loopen was, een opeenhooping op de straten te zul len vinden, haastte ik mij langs een omweg te verwijderen en deed ik om 11 uren mijne intrede weer in de stad, waar overal de grootst mogelijke levendigheid heerschte. Do straten waren opgehoopt met menschen. Op de verschillende pleinen werd door eenige muziekcorpsen een aanmoedigend „pro- gramme de danses" uitgevoerd, waaraan door mo- uigeen werd deelgenomen. Do stof die daarbij echter omhoogstoof, gaf menig keer tot vermakelijke en fantastische tooneelen aanleiding. Zoo werd -tot laat in den nacht hst groote feest op waardige wijze gevierd. Heden heeft Parijs zijn gewoon aanzien weer teruggekregen en behoort dezo vroolijko dag weder tot het verledene, ofschoon verscheidene versieringen, die eerst Zondag zullen verdwijnen, nog eenige dagen bij sommigen de fees telijke stemming zullen gaande houden. [Dit schrijven ontvingen we Zaterdag-middag te iaat om hot nog in ons vorig nummer te kunnen opnemen.] Op het programma kwamen kostelooze voorstel lingen in een aantal schouwburgen voor. Vooral de opera trok daarbij menschenuren lang maakten er 6000 queue. Het minst wekte bet Théatre Fran cais de belangstelling, dat de „Cid" gaf. Op zijn hoogst vijfhonderd personen stonden aan de deur van dezen schouwburg te wachten. De opera daar entegen was in een oogwenk vol en de werkmans- kielen op de eerste rangen leverden een eigenaar dig gezicht op. In de groote, oorspronkelijk voor den keizer bestemde loge zaten vier modieus ge kleeds dames met binocles, die bjj eene galavoor stelling niet misplaatst zouden geweest zijn, en achter haar stond een man in hemdsmouwen. Men gaf „Robert le diable" en het bont gehoor toonde dat het de prachtige decoratiën en de muziek zeer op prijs stelde. Kortom: deze voorstolling mocht uitne mend geslaagd heeten. In het Théatre Francais ver veelde men zich daarentegen ongemeen en leden toeschouwers en spelers gelijkelijk onder de hitte. Nu en dan beproefde iemand in den engelenbak eene aardigheid, maar men was te afgemat om te lachen. Zelfs de „précieuses ridicules" vermaakten maar half. De vroolijkheid en uitgelatenheid op straat vorm den hiermede eene treffende tegenstelling. Opmerke lijk was het schouwspel op de Place de la Concor de, waar het standbeeld van Straatsburg met bloe men, rouwkransen en vlaggen overdekt was. Zin gende troepen hielden er stil en hieven er de Mar seillaise aan. Den ganschen dag zag men mannen, vrouwen en kinderen de aangebrachte ladders be klimmen om hun „souvenir" bij de overige te leggen. BUITENLAND. Frankrijk. Sfax is gisterochtend op schitterende wijze door de Franschen ingenomen. Zij bezetten de stad met aanzienljjke macht. Uit Algiers wordt gemeld dat een detachement Fransche troepen te Reinzia de achterhoede der oproerlingen heeft bereikt en een dertigtal hunnor manschappen gedood. Bou-Amema bevindt zich to Stettia en schijnt in noordoostelijke richting te wil len gaan. De prefect van politie te Parijs, de heerAn- drieux, heeft zijn ontslag genomen. De senaat heeft den scheikundige Berthelot tot onafzetbaar senator ter vervulling der vacature-Dufaure gekozen. Het „Journal officiël" meldt dat de president der republiek aan 1450, wegens misdaden en ver grijpen tegen het gemoene recht veroordeelde per sonen, die hunne straf ondergaan in Fransch Guyana, Nieuw-Caledonië en in de gevangenissen in Frank rijk en Algerië, gratie, verzachting of vermindering van straf heeft toegestaan. Naar aanleiding van een artikel in de „Turquie", waarin aan Frankrijk eerzuchtige plannen ten op zichte van Tripoli worden toegeschreven, merkt do „Agence-IIavas" op dat de taal van het blad alle perken te buiten gaat. Frankrijk heeft nooit de rechten der Porto op Tripoli bestreden en niemand in Europa zal het verdenken van de bedoeling, om dat land te veroveren. Groot-Britannië. Aan de „Standard" wordt uit Pretoria geseind, dat eene deputatie van de Engelsehgezinden in de Transvaal met de koninklijke commissie een onder houd had. De koninklijke commissie zeide dat in klinkende munt al do schulden, die vóór de anexatie waren aangegaan, zouden betaald worden. De com missie roerde meteen andere vraagpunten aan, zooals nopens het gebruik der Engelsche taal bij de ge rechtshoven, de juridische belangen der Engelsche ingezetenen en de boscherming der inboorlingen. Hare verklaringen stelden de deputatie teleur. Maar ook het comité der Boeren is ontevreden en weigert vele belangrijke punten der definitieve oonventie aan te nemen. De. „Daily News" bevat twee brieven van haar correspondent in Middel-Azië uit Merw en doet met trots uitkomen dat dezo haar berichtgever door tot Merw door te dringen een bijzonder em zeldzaam feit heeft volbracht. Te Gandahar heerscht groote agitatie, op het berioht dat Ayoeb Khan te Furrah is aangekomen met 6 regimenten, 13 stukken geschut en 1500 man cavalerie. Telegrammen. "WASHINGTON, 17 Juli. President Garfield heeft den geheelen nacht geslapen en geniet nu een kalme rust. Zijin toestand is zoo gunstig dat do meeste

Leidsch Dagblad | 1881 | | pagina 2