N°. Dinsdag'1© Juli. 6569. A0. 1881. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. LEIDSOH DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT! Toor Leiden per 3 maanden.1.1(K Franco per post.1.40. Afzonderlijke Nommen.a 0-05. PRIJS DER ADVERTENTIES: Van 1B regelt.1.05. Iedere regel meer......0.17%. Grootere letters naar plaatsrnimta. STADS-BERICHTEN. Vergadering van don Gemeenteraad van Leiden. op Vrijdag 22 Juli 18SI, de3 namiddags te twee uren. Punten ter behandeling: 1°. Benoeming van twee gasdesknndigen. (130) 2°. Wijziging van het kohier der plaatselijke directe belasting, dienst 18S1. (131) 3°. Snppletoire staat van begrooting van het Gereformeerd Minne- of Arme Oude Mannen- cn Vrouwenhnis voor 18S1. (124) 4°. Voorstel tot het verleenen van een verlof aan den onderwij zer W. W. Schipper. (127) 5°. Idem tot wijzigiüg van de Verordening op de markten. (128) 0°. Idem betrekkelijk de jacht op waterwild op de Vroonwate- ren. (129) 7°. Rekening vaD het Stedelijk Werkhnis over 1881. (123) S°. Idem van de Plaatselijke Schoolcommissie. (125) LEIDEN, IS JuH. De heer H. J. Giezen is niet meer. Ofschoon zijne kwaal in den laatsten tijd deed verwachten dat men elk oogenblik het ergste kon vreezen, was zijn dood gistermorgen toch nog plotseling. Hij heeft een nuttig en werkteaam leven achter zich. Meer dan 26 jaren was hjj secretaris van het Genootschap „Mathesis Scïentiarum Genïtrix" en hoedanig hij zijn taak als zoodanig opvatte en uitvoerde, bleek vooral bij gelegenheid van zijn 25-jarig jubileum, toen hjj van alle zijden als het ware met bewijzen van sym pathie en hoogachting werd overstroomd. Het Ge nootschap verliest veel, zeer veel in hem. Als direeteur van het bran'dwezen had hij zich mede reeds verdienstelijk gemaakt. Toen hij vóór een paar jaren tot die betrekking benoemd werd, zag het college van brandmeesters hem met leede oogen uit hun midden als secretaris vertrekken. Bij ieder' die met hem in aanraking kwam, maakte hij zieh door zijn karakter bemind, en de Spaarkas, de vereeniging „Bouwkunst en Vriendschap" en zoo vele andere inrichtingen, waarvan hij medebestuurder •was, zullen zijn afsterven diep gevoelen. Ook was steeds een vriendelijke vraagbaak voor vele fami- liën, wanneer deze door droeve omstandigheden ge troffen werden, en ook nog lang daarna. Steeds bleek hij hier een goed administrateur te zijn. Hij bereikte den leeftijd van ruim 57 jaren. Zooals men weet, heeft de heer S. A. Klaasen te Utrecht zich, na de afwijzende beslissing voor een directen stoomtram naar Noordwijk langs de Haarlemmervaart, met een nader verzoek tot onzen gemeenteraad gewend om rails te mogen leggen in den weg bij den Noordwijkerhoek en het maken van een brug over do vaart. Naar men wil, moet dit verzoek in verband staan met een plan om Noord- wijk door een zijlijn te verbinden aan den stoom tram LeidenKatwijk, en wel door aansluiting to Katwijk-binnen. Voor de spoorwegmaatschappij Leiden-Woerden is aanbesteed het doen rijzen van perrons en lading plaatsen en het doen van aanhoorige werken op de stations Bodegraven, Zwammerdam, Alphen en Hazerswoude-Koudekerk. De minste inschrijver was de heer C. J. C. Hoogendijk te Gouda, voor ƒ3590. Bij de heden gehouden openbare verkooping van cokes in partijen van 100, 10 en 5 hectoliters, waren de hoogste prüzen 38, f 4.10 en ƒ2; de laagste 38, 4 en 2. Ds. P. Van Schouw Sandvoort te Leiderdorp heeft zijn emeritaat aangevraagd tegen October a. s. De corpscommandanten hebben van den minister van oorlog aanschrijving ontvangen, de militie der lichting 1880 in September a. s. in het genot van groot verlof te stellen den 2den dag na dien, waarop de miliciens der lichting 1878 huiswaarts zullen keeren. Aan de heeren C. P. Metelerkamp en F. A. Ft. Schwiep is door den gemeenteraad van Utrecht concessie verleend voor het aanleggen eu exploiteeren van een drinkwaterleiding aldaar. Het standbeeld van Laurens Janszoon Coster te Haarlem is in den nacht van Vrijdag op Zaterdag, te 12 uren, versierd geworden met een lauwerkrans door de uitgevers van de „Spaarne-Bode", en wel ter herinnering aan de feestelijke plaatsing van dat beeld vóór 25 jaren. Omtrent den toestand van prof. Bosscha te Delft vernemen wij dat deze geruststellend en de zieke steeds beterende is. Hevige congestie ten gevolge van overwerken, schijnt de oorzauk te wezen en daarom moet absolute rust en kalmte het middel tot herstel zijn. Men spreekt ter beurze te Amsterdam van het voornemen om een nieuwe stoomvaart-onder neming op Java op te richten, meer bepaaldelijk met het oog op het goederenvervoer. Aanvankelijk zou men vier stoomschepen in de vaart brengen. Zijn de inlichtingen van het N. v. d. D. juist, dan heeft werkelijk dit plan roods een bepaalden vorm aangenomen. De ambtenaren van den waterstaat hebben een ontwerp gereedgemaakt voor een brug over den IJsel bij Zwolle met beweegbaar gedeelte. De kosten zijn op 780,000 geraamd. Het Internationaal-Amorïcanistencongres - laatst in Sept. 1879 te Brussel gehouden - zal dit jaar van 25 tot 28 September te Madrid bijeenkomen. Het doel van het congre.f is do bevordering der monographische, taalkundige en historische studie van Noord- en Zuid-Amerifca, vooral van de tijden vóór Cristoffel Columbus. Gedelegeerden voor Ne derland op dit congres zijn de heeren jhr. mr. A. J. Th. H. Yan den Bergh te 's Gravenhagedr. J. F. G. Boot te Amsterdamdr. Dirks te Leeuwar den; de heer G. D. Franquinet te Maastricht, en dr. C. Leemans te Leiden. Het stoomschip „P. Caland", van Rotterdam, is Yrijdag-ochtend te Nieuw-York aangekomen; de „Utrecht", 1 Juni van Batavia vertrokken, arri veerde Zaterdag via Marseille te Brouwershaven do „Madura" is gisterochtend van Batavia te Am sterdam aangekomen; de „Prinses Amalia" vertrok Zaterdag van Batavia naar Amsterdam. Qemengd Nieuws. Het toilet is voor iedere dame een zaak van gewicht. Niemand die het ontkennen zal Gelukkig dus die leden der schoone sekse, die zelf hare kostumes kunnen knippen en vervaardigen. Zij besparen daardoor zeker veel geld en soms groote teleurstelling, wanneer beur kleed, hoewel door een bekwaam modiste vervaardigd, toch nog niet is wat de fantaisie haar voor oogen getoo- verd had. De gelegenheid om die bekwaamheid te verkrijgen, is echter nu eenmaal zoo goring, dat er weinigen zijn, die met recht kunnen zeggen „Ik maak al mijn japonnen zelf." "Wij meonen dus de dames geen ondienst te doen met haar op achter staande advertentie te wijzen, die hier ter stede een geheele ommekeer op dat punt in het leven belooft te roepen. Door het breken van het lemoen is Zaterdag-avond het met één paard bespannen rij tuig van den heer R., van Zoeterwoude, waarin diens echtgenoot met nog twee andere persenen gezeten waren, van dat dorp komende, bij de brug aan het buitengoed „Kronenstein" van den weg af in den polder gereden. Mevrouw R. heeft zich daarbij vrij epnstig aan het aangezicht gewond, en is, na in de woning van den heer M. aldaar opgenomen te zijn, met het rijtuig vaH, dien heer later huiswaarts gevoerd. - Een jongen, die gister middag omstreeks 12 uren over een paal voor een woning aan de Langegracht wilde wippen, verloor onder het uitvoeren van dat kunststuk het even wicht en buitelde met het hoofd tegen de steenen, dat daardoor belangrijk verwond werd. Hoewol eerst buiten kennis, kon hij toch later zijn weg naar huis vervolgen. - Terzelfder tijd viel een andere knaap aan den Ouden Singel in het water en werd door een voorbijganger gered. Hetzelfde overkwam een jongen die met eenige makkers over de leuning van de Warmonderbrug hangende, naar den op en neergaanden dobber van een visscher stond te kijken, en dat wel met zooveel aandacht, dat alles hem voor de oogen begon te schemeren en hij voorover in het water tuimelde. De jeugdige dilettant-visscher werd door eenige lieden met een schuit, nog juist tijdig genoeg, gered. - Nog is te halfzeven een zes jarig meisje A. W., aan den Rijnsburgschen weg, nabij de halte van den stoomtram, al spelende te water geraakt, waaruit zij echter spoedig zonder letsel door eenige omstanders is gered. - Heden morgen te elf uren heeft zich iemand alhier van het leven willen berooven, door in de 3do Binnen vestgracht te springen. Hij is door-den timmerman E. gered en vervolgens naar zijne woning in de Schijfstraat (Kortelangegracht) overgebracht. Door de politie alhier is proces-ver baal opgemaakt tegen de haggerlieden C. S. en J. v. d. Y. in dienst bij v. U., die in den vroegen morgen van jl. Zaterdag in het land van S. te Zoeterwoude zich schuldig hebben gemaakt aan dief stal van groenten (komkommers). De jongen, die voor eenigen tijd iemand aan het Plantsoen moedwillig met een steen gewor pen en verwond heeft, is tot 8 dagen gevangenisstraf veroordeeld. In de Gortestraat had gisternamid dag, omstreeks halfvijf, een treurig ongeval plaats een zuigeling, die op een stoeltje voor een der woningen aldaar was geplaatst viel voorover op de steenen, met het gevolg dat het onmiddeljjk aan hersenschudding is gestorven. - De heerBraa- kenburg, terstond ontboden, kon niet anders dan den dood constateeren. Gister-morgen omstreeks halftwaalf is er een begin van brand ontstaan in de woning van M. aan de Heerensteeg, en eveneons in den namiddag te halfzes in de woning van K. aan de Langegracht. De branden waren door do bewoners spoedig gebluscht, terwjjl bij den laatsten brand twee spuiten tegenwoordig waren, welke echter geen water behoefden te geven. Gisternamiddag heeft te Katwijk aan Zee een treurig ongeluk plaats gehad ten govolge van eene onvoorzichtigheid. Zekere "VV. v. d. W., uit Leiden is door opgewondenheid van het balkon gevallen van een der rijtuigen van den stoomtram, waardoor hij een ernstige beenbreuk heeft bekomen. Onmiddellijk werd geneeskundige hulp verleend door de heeren Schoorel, Yan Hamaker en Plantenga, die het noodzakelijk achtten den patient naar het ziekenhuis te Leiden te doen vervoeren. Inmiddels komt der directie en vooral den heer Van Arkel voor zijne zorg en betoonde hulp alle lof toe. D. M., landbouwer te Voorschoten, gewoond hebbende op de boerderij, genaamd „de Hoogkamer", is Donderdag-ochtend naar 't station alhier gereden en na zijn paard en wagen aan een sjouwer toever trouwd te hebben met last die naar zijne woning te brengen, op het spoor gestapt. Sedert heeft men niet meer van hem vernomen. Als gewoon maaier in het land gekomen, huwde hij met de dochter van den vroegeren bewoner van „de Hoogkamer." Hij was een goed gezeten boer, wiens boter en kaas geroemd werden; door zijne al te groote gulheid moet hij echter vele schulden gemaakt en zich daarom thans verwijderd hebben. De verdwenen was weduw naar met kinderen. Gisterochtend wilden aan hot zee strand te Scheveningen in de nabijheid van de oesterput, en derhalve voorbij] de gewone badplaats, twee werklieden een bad nemen. Nauwelijks was een hunner in zee gegaan ©f hij raakte van do been, werd door den overigens kalmen stroom een eindweegs medegenomen met het gevolg dat zijn

Leidsch Dagblad | 1881 | | pagina 1