stige hoofdwonde kroeg, en later haalde de man er de meubelen weg, zijne vrouw in de bijna leege wo ning achterlatende. Te Schoonhoven is een jongeling van 21 jaar door een hond zoodanig gebeten dat hij aan de gevolgen is overleden. De advocaat Dutton, die het onder zoek van het lijk van Gold bijwoonde, is door de familie van Lefroy uitgenoodigd diens verdediging op zich te nemen. Aan een klerk van Dutton, die den gevangene bezocht, zeide deze dat hij geheel onschuldig was, terwijl hij tevens verrassende bij zonderheden mededeelde, zegt men, omtrent den loop der gebeurtenissen. Golds horloge blijft nog altijd zoek en eveneens het pistool, waarmede de moord werd gepleegd. In het graafschap Dublin heeft een stalknecht in een aanval van dronkenschap en uit jaloezie zijne 25-jarige vrouw vermoord en daarna zijn kind, dat nog slechts 6 maanden oud was. De moordenaar was nota bene in dienst bij een vrede rechter Een verschrikkelijke brand heeft te Wienene (België) plaats gehad. Zestig huizen met bijna den geheelen inboedel zijn door het vuur ver nield. Het verlies wordt geschat op 400,000 fr. Dit i3 reeds sedert twee jaren de derde ramp van dien aard welke te Wienene plaats heeft. Dinsdag is de groote hitte in Noord- Amerika afgenomenvan alle kanten werden echter nog berichten ontvangen, voor,al uit het westen, waaruit bleek dat to zamen zeventig personen aan zonnesteek bezweken warento St.-Louis alleen 23, te Pittsburg 21. Yeel vee stierf in de spoortreinen en in vele westelijke steden stond Zaterdag en Maan dag het werk buitenshuis volkomen stil. Bij Des- moines, in Iowa, veroorzaakte eene waterhoos groote schade en in dien geheelen Staat hebben zware stormen gewoed, waardoor bruggen vernield en over stroomingen veroorzaakt werden, zoodat het spoor wegverkeer werd gestremd. Zes personen verdronken en vele personen in de ondergeloopen valleien moesten met booten van de daken hunner woningen gered worden. Naar men uit Havanna meldt, zijn aldaar verleden week 23 personen aan gele koorts en 15 aan de pokken bezweken. Te Munster, in Westfalen, kregen on langs twee mannen twist, waarbij de een zoo woe dend werd, dat hij den ander in den duim beet. Na eenige dagen vertoonden zich teekenen van bloedvergiftiging en zwol de geheele arm op, zoo dat deze afgezet moest worden om het leven van den man te redden. Al de Joodsche inwoners van Novo- Tcherkask hebben last gekregen vóór 13 September die stad te verlaten Te Nurman in Amerika heeft de be volking nog eens de lynchwet toegepast op oen man die oen jonggehuwde vrouw had aangevallen en vermoord. De moordenaar werd spoodig na zijn wandaad ontdekt en naar een plein gebracht. Men bond hom aan een boom, overgoot hem met olie en stak hem daarna zonder vorm van proces in brand. Reeds is melding gemaakt van do vele branden, die in de laatste weken opnieuw in Rusland geweed hebben. Volgons een berichtgever der Augs- burgsche „Allgemeine Zoitung" zijn de meestè van die brandon aangestoken. Iljj schrijft: „In de stad Augustow was men na twee branden, op 28 en 31 Mei, trots alle waakzaamheid, niet in staat eone derde en vierde ramp te verhoeden. Den 23sten Jui<i brak opnieuw een brand uit, door misdadige handen aangestoken, die 120 huizen en vele schuren in do asch legde, waaronder het rogeeringsgebouw, eene apotheek en do rijkste winkels; zooeven (8 Juli) wordt gemeld dat daar ten vierden male een hevige brand is uitgebarsten. Van de 500 huizen, die de stad telde, moeten er nu niet meer dan 100 over zijn. Den 22sten Juni werd het stadje Rowno, in Wolhynio, bijna geheel in de asch gelegdongeveer '.500 huizen werden eene prooi der vlammen. De brand begon in een Israëlitisch woonhuis, en daal de meeste huizen van hout met rieten daken zijn, die door de langdurige zonnehitte zoo droog mogelijk waren, bleven de pogingen tot blusschen vruchteloos. De stad Bobruisk werd voor de grootste helft door een brand verniold, die op verscheidene plaatsen te gelijk was aangestoken en meer dan G00 huizen in de asch logdo. Nog ongelukkiger was de Lithauscho stad Minsk. Daar ontstond den Sden dezer brand, die gebluscht werd, nadat drie huizen waren afge brand. De brandstichter, een knaap, was gevat. Maar dit was slechts een voorspel van den daaropvolgenden vreeselijken brand, die op 20 plaatsen te gelijk uit brak en bijna 2000 gebouwen verwoestte, waarvan de helft van steen. Eene onkelo assurantie-maat schappij zal I»/, millioen roebels te betalen hebben. Het gezicht van den gloeienden puinhoop, van de bevolking, die nagenoeg alles verloren had, moet onbeschrijflijk droevig geweest zijn. Ook de stad Korzec mot 12,000 inwoners werd bijna geheel in de asch gelegd. Het vuur woedde daar zoo hevig, dat de breede straat, die de stad doorsnijdt, ja zelfs de grond van het marktplein, zoo heet was, dat het onmogelijk was daar te blijven staan. Velo personen werden in de straten door den rook en den gloed verstikt. Wat niet verbrandde, werd gestolen. De schade van dien brand wordt op 3 millioen roebels geschat. De stad Nowogrodek, in het gouvernement Minsk, verloor op Sacramentsdag door een brand ruim 100 huizen. Van een vreeselijken brand wordt ook uit Slonim van den 6den dezer melding gemaakt. De stad, bestaande uit 1000 woonhuizen en zeer vele schuren, word bijna geheel in de asch gelegd. Daar ook hier de brand op vele plaatsen te gelijk uitbrak, bestond er stellig opzet. Te Lomsza en To- mazow-Lubelski kwamen branden van minder omvang voor. Te Wladyslawow, in het gouvernement Suwalki, werden nieuwe pogingen tot brandstichting verjjdeld. Verder werd nog in vele dorpen en op landgoederen door brand schade aangebracht, die tegenover de hierboven vermelde verliezen weinig beteekenen, maar te zamen toch een zeer aanzienlijk bedrag uitmaken." BUITENLAND. Frankrijk. Naar men verzekert, zoo wordt uit Oran gemeld, bevindt Bou-Amema zich op 20 kilometer afstands van Frendah. Men houdt het er voor dat hij zich toerust om Frendah aan te vallen. Kolonel Brune- tière rukt tegen hem op. Don geheelen avond heerschte gisteren overal te Parijs groote opgewondenheid, voorname lijk in de volkrijkste wijken. De verlichting was schitterend, het weder prachtig, de menigte ontelbaar. Italië. In den Senaat hielden de heeren Alfiëri en Cam- braydigny eone interpellatie wogons het tumult dat in den vorigon nacht bij het overbrengen van het lijk van den overleden Paus plaats had. Do minister Depretis drukte zijn leedwezen over de gepleegde onordeljjkheden uit en verzekerde dat reeds een onderzoek naar het gebeurde was ingesteld. De interpellanten toonden zich met dit antwoord van den minister weinig tevreden. G< root-Bri tririnië. Van 1 April tot 9 Juli 1881 bedroegen de ont vangsten van de Engelsche schatkist 22,082,428 pd. st. tegen 21,970,284 pd. st. in dezelfde periode van 1880. De uitgaven bedroegen in dezelfde periode van 1881 27,500,283 on van 18S0 26,902,824 pd. st. De heer Dilke zeide gisteren in het Lagerhuis dat er officieuze, maar geeno formeele onderhande lingen met Spanje over het handelsverdrag worden gevoerd, omdat de grondslagen nog niet zjjn vast gesteld. - De heer Trevelyan deelde mede dat Frank rijk negen gepantserde vaartuigen heeft op de Noordkust van Afrika, en Engeland zes zulke vaar tuigen heeft in de Middellandsche Zee. Het Britsch eskader is voldoende om de eer der Britsche vlag te handhaven. In eene bijeenkomst eener conservatieve ver- eeniging te Londen, onder voorzitterschap van lord Salisbury, hebben de twee uit de Transvaal door de Engelschgezindon afgezonden heeren Zietmann en White hunne bezwaren te berde gebracht, er op wijzende dat zij en velen in de Transvaal do stel lige verzekeringen, vanwege do officiëele overheid afgelegd, vertrouwd en geloofd hadden dat de annexatie nooit zou herroepen worden. In dat ver trouwen hadden zij grond gekocht en hun geld in Transvaalsche ondernemingen gestokenthans waren zij geruïneerd. Zij beweerden dat de houding van den heer Courtney, thans lid der regeering, en do redevoeringen van den heer Gladstone te Midlothian er veel toe hadden bijgedragen om de Boeren tot verzet te prikkelen. - De „Globe", de „Morningpost" en andere conservatieve bladen maken met veel ophef molding van deze bijeenkomst en doen uit komen dat de Engelschgezinde bewoners van de Transvaal zich vooral te beklagen hebben over de weifelendo houding der tegenwoordige regeering, die hen eerst in de meening heeft gebracht dat het verzet der Boeren toch mot. geweld van wapenen zou bedwongen worden. Voorts betoogen deze bla den dat de regeeririg de interpellatie van den oud minister Hicks-Beach over de Transvaal en het te houden debat niet langer mag uitstellen. De „Standard" verneemt uit Nieuw-York dat er tusschen de groote spoorwegmaatschappijen een algemeene wedstrijd woedt tot vermindering der vrachtgelden voor het personenvervoer. Uit Durban wordt aan hetzelfde blad gemeld dat de eischen der „loyalisten" tot een bedrag van 1,400,000 pd. st. loopen. Er is te Venezuela weder eene revolutie uit gebroken. Vcrecnigde Staten. Naar men van den 12den dezer aan de „Times" meldt, waren de geneesheeren van oordeel dat het gevaar voor het leven van president Garfield ge weken was. Ze gaan steeds voort onderhuidsche inspuitingen met morphine toe te passen en roemen om strijd de kalmte zoowel als de geest- en lichaams kracht van den president. De zieke gebruikt van tijd tot tijd wat melk met rum en daarbij kleine hoeveelheden quinine-sulphaat. Voor het ten behoeve van zijn gezin te stichten fonds was 134,300 dollars ingeschreven. De heer Foster, gouverneur van Ohio, heeft aan de gouverneurs van al de verschillende Staten het voorstel gedaan om een algemeenen dankdag voor het behoud van den president uit te schrijven. De dag zou worden vastgesteld door een comité, be staande uit de gouverneurs der Staten Nieuw-York, Pennsylvanië, Kentucky, Maryland en Ohio. - Dins dag hadden reeds 21 gouverneurs, waaronder 10 democraten uit de Zuidelijke Staten, toestemmend geantwoord. Bulg^ai-ije. Na de stemming in de Kamer heeft vorst Alexan der eene proclamatie uitgevaardigd aan het Bul- gaarsehe volk. Vervolgens ontving hij het corps diplomatique, waarbij hij constateerde dat het volk met dezelfde eenstemmigheid zich verklaard had als bij de verkiezingen. Ook ontving hij den vertegen woordiger der Porte. Het nieuwe ministerie bestaat uit de heeren: Storkoff, buitenlandsche zaken; Coulofif, een Rus sisch generaal, oorlog; kolonel Remelingen, bin- nenlaodsche zakenEleskovicz, financiënTheocha- roff, justitie. Telegrammen. KIEL, 14 Juli. De Engelsche vloot is hedenmor gen te elf uren met prachtig weder de haven bin nen geloop en. ST.-PETERSBURG, 14 Juli, Alhiör uitPultawa ontvangen berichten van gisteren maken melding van nieuwe buitensporigheden tegen de Joden te Peresjalew gepleegd. Zestig personen zijn gevan gengenomen. PARIJS, 14 Juli. (Part. Tel.) Parijs viert heden feest. Prachtig mooi weder, ofschoon wel wat te drukkend, begunstigt den herinneringsdag aan de inneming der Bastille, waarvoor ieder Republikein een zeker enthousiasme gevoelt. Allerwegen wap pert de driekleurdoch de deelneming mag niet zoo groot heeten als in vorige jaren. Reeds gisteravond te zes uren was door kanon gebulder op den Mont Valérien het feest geopend en om halftien had er eene taptoe met fakkellicht plaats, waaraan mede bijna alle corporaties der stad deelnamen. Een indrukwekkend schouwspel bood heden de revue van over do 12,000 man aan. Vroeg in den morgen zag men menigeen zich naar „Longchamps" spoeden, om zich een goed plaatsje uit te zoeken. Het aantal toeschouwers was dan ook ontzaglijk. Op de boulevards heerscht een ongewone drukte. LONDEN, 15 Juli. In het Lagerhuis is art. 26 der Landwet voor Ierland, betreffende de emigratie in geval van overbevolking, na langdurige en heftige discussie en niettegenstaande de Parnellisten het fel hadden bestreden, aangenomen met 126 tegen 23 stemmen. De heer Gladstone verklaarde dat de moed willige belommering der parlementswerkzaamheden door de Iersche leden het aanzien van het Huis ver zwakt, en dat voor het Huis de tijd gekomen is om te beslissen of het aan de minderheid wil ver oorloven zich alle macht en gezag op het gebied van wetgeving aan te matigen. PARIJS, 15 Juli. Frankrijk, inzonderheid Parijs, vierde gisteren het nationale feest, dat allerschit terendst was. Wapenschouwingen, volksspelen, too- neolvoorstellingen, muziekuitvoeringen, optochten,

Leidsch Dagblad | 1881 | | pagina 2