schappij naar do buitensociëteit, waar zich de muziek der stedelijke schutterij deed hooren. Gedurende do pauze werd de eerewijn aangeboden, waarbij het lid der regelingcommissie, dr. Krol, uit Kampen, den leden den welkomstgroet bracht. Prof. Huët uit Leiden beantwoordde den heer Krol. De Belgische gymnasten zullen op 23, 24 en 25 Juli te Luik hun XIYde Bondsfeest vieren. - Aan de Hollandsche deelnemers wordt op den Rijn spoorweg eene reductie op de vracht van 50 pet. toegestaan, mits voorzien van een legitimatie-bewijs. Het stoomschip „Prins van Oranje", van Batavia naar Amsterdam, vertrok Dinsdag van Port-Saïd. In elf bijvoegsels, behoorende bij de Staats courant van heden, wordt medegedeeld het „Ver slag over het jaar 1880, door den raad van toe zicht op de spoorwegdiensten aan den minister van waterstaat, handel en nijverheid uitgebracht." Tevens wordt bij dat nommer verzonden het „Beknopt over zicht van de verrichtingen der Permanente Militaire Spoorweg-commissie gedurendo hot jaar 1880." Z. M. heeft aan den met verlof hier te lande aanwezigen majoor der inf. van het leger in Ned.- Indië, L. H. Meyer, met 1 Juli 1881, eervol ontslag verleend uit Zr. Ms. militairen dienst, met toekenning van pensioen, wegens finale ongeschiktheid om den dienst daar te lande te gaan hervatten, ten gevolge van lichaamsgebreken door verwonding in den strijd ontstaan. Gemengd Nieuws. Gisteravond omstreeks halftienont- stond door het omvallen eener petroleumlamp een begin van brand in het perceel aan den hoek van de Groenesteeg en de Waardgracht, bewoond door Yan N., brooddepothouder. Spoedig waren de stads- handbrandspuit No. 5 en die der katoenfabriek van de heeren De Heyder Co. op de plaats des on- heils aanwezig, doch ze konden onverrichter zake terugkeeren, daar de bewoners van het perceel zeiven het gevaar nog bijtijds meester waren om verdere onheilen te voorkomen. - Omstreeks half- negen viel zekere K. F., die zich vermaakte met het spelen op de balken der scheepmakerij aan de Kijfgracht, door het uitglijden te water tusschen de balken. Eenige personen, die door het hulpge- roop kwamen opdagen, slaagden er in den dren keling met veel moeite uit zijn benarden toestand te redden en hem op het droge te brengen. - Omstreeks denzelfden tijd werd van de Korte Langegracht naar het politiebureel vervoerd een beschonken persoon, en wel op een tweewieligen wageD, bestuurd door een vrouw en onder bege- loiding van twee politiedienaren en een honderdtal groote en kleine personen. - Hedennamiddag om streeks halfdrie is een jongen aan de Boizot-kade tegenover de Naaktesluis, van den graskant in de singelgracht gerold. Eenige voorbijgangers boden den drenkeling met gunstigen uitslag hulp, waarna hem eenige kleedingstukken uitgetrokken en deze in de zon te drogen gelegd werden. Indertijd wezen wjj er op hoe de straat jeugd de gewoonte er op na hield om de stoom tramwagens niet alleen na te loopon, maar daar zelfs tegen op springen of er zich aan vast te klem den. Wij wezen toen ook op het gevaarlijke van dat spel, maar meenden tevens dat onze waarschuwing toch in den wind zou geslagen worden. Die vrees is nu maar al te zeer bewaarheid geworden. Immers, toen gisteren een dor namiddag-treinen door Rijns burg reed, wilde Oen achtjarige knaap op het achter balkon van den achter de machine bevestigden goede renwagen springen. Daarbij kwam hij tusschen de beide opvolgende personenwagens en het daar ge plaatste hekwerk. De gevolgen waren voor hem allertreurigst. Hevig verwond aan been, arm en hoofd, werd hij naar huis vervoord, waar hem zoo spoedig mogelijk geneeskundige hulp verleend werd. Men vreest voor inwendige verwonding. Het is we! ongelukkig als men door zulke harde lessen meet leeren, voorzichtig te zijn. Als men dan ook de rookeloosheid van sommige kinderen ziet, is het te verwonderen, dat er niet meer dergelijke onge lukken gebeuren. Gisteren is een kind, oud 6 jaren, van K. Yan Wirdum, te Burgerveen in de Ringvaart gevallen en verdronken. Een ander kind, dat daarbij alleen tegenwoordig was, durfde er niets van te gaan zeggen. - Daniël Robijn, Ringdijk, Vijfhuizerweg, overleed plotseling, terwijl hij met zijne vrouw zat te praten. Met do toebereidselen voor de illumi natie in het Ilaagsche Bosch op den verjaardag van de Koningin is reeds een aanvang gemaakt. De ver lichting bij de vijvers belooft zeer fraai te zullen worden. Met den extra-trein 3de kl. van Den Haag en Rotterdam naar Arnhem werden gisteren 1000 en met den guldenstrein van Amsterdam naar Arnhem 3de kl. 523 reizigers vervoerd. Te Hagenau is een dragonder, een jong, krachtig man, gestorven aan bloedvergiftiging, die het gevolg was van een vliegensteek op zijn voorhoofd. Reeds voor 14dagen was op allehoeken van de straten van Parijs eene oproeping aangeplakt geworden, dio de „citoyens" aanmoedigde den 14den Juli, den gedenkdag van de stichting van de Repu bliek, op waardige wijze te vieren. Aan die oproe ping - zoo schrijft men ons uit Parijs van gisteren - wordt nu voldaan. Ieder is vervuld met de gedachte op welke wijze dien dag te vieren. Reeds voor eenige dagen zag men zoo hier en daar de eerste vlaggen in de ontelbare winkels en magazijnen verrijzen. Het bekende magazijn het „Louvre" heeft zijne vlag gen op eigenaardige wijze uitgestald. Men ziet op de 2de en 3de verdieping uit elk raam eenige vlagge wapperen, alle landen van Europa vertegen woordigende, die van verre gezien het gebouw een recht feestelijk aanzien geven. Doet men eene wan deling door de stad, dan ziet men reeds allerwegen versieringen; ieder wil naar zijn vermogen tot het welslagen van het feest bjjdragen. De voorberei dende werkzaamheden voor de groote illuminatie van de „Place de la Concorde" en de „Champs Elysées" naderen hare voltooiing. De verschillende dagbladen en kolossale programma's deelen de fees ten mede, die in elk arrondissement van de stad zullen plaats hebben, hoofdzakelijk bestaande in concerten en bals op de verschillende pleinen. Af gaande op deze en andere voorteekenen belooft dit feest een van de schitterendste te worden, die Parijs gegeven heeft. De passage van omnibussen, tram wagens en rijtuigen is na 12 uren verboden. In Lefroys' woning in Smith-street is nog gevonden een met bloed bevlekt linnen hemd; het horloge van Gold is nog niet gevonden. Lefroy blijft sedert zjjne arrestatie opgewekt en gezond. Hij zal Vrijdag worden overgebracht naar Cuckfield en daar het verhoor ondergaan. Lefroy schreef aan zijne zuster om hulp, ten einde een verdediger te krijgen, en tevens vroeg hij om verschillende dingen voor personeel gebruik. Te San-Mateo (Mexico) zijn door het instorten van het dak van een kerk tijdens den ochtenddienst meer dan 30 menschen gedood. De emigratie der Joden uit Rusland blijft aanhouden. De passagierstreinen aan de Duit- scho grenzen zijn vol Israëlietische landverhuizers, die naar Amerika trekken, waar verscheidene kolo niën door Russische Joden gesticht worden. De Russische regeering neemt geene maatregelen om die landverhuizing te beperken, maar werkt haar in de hand, hoewel alleen de welgestelde Joden het land verlaten en verreweg het grootste ge deelte der armen blijft. De uit Kiew verbannen Joden hebben zich tot de Russische regeeriDg ge wend, met verzoek om een kort uitstel, ten einde hunne zaken te kunnen regelen. Het is hun echter geweigerd. Den lOden en llden dezer heeft in de Yereenigde Staten de grootste hitte geheerscht. Op vele plaatsen stond de thermometer boven de 100° en in Cincinnatie zelfs 103'/2, waar dan ook der tien personen aan zonnesteek bezweken. Te Coving ton in Kentucky stierven vier, te Indianapolis drie personen. Na vele proefnemingen ismenereinde- lijk ingeslaagd president Garfields ziekenkamer koel te houden. Een student en eon oud-studen t der uni versiteit te Bonn hebben geduëlleerd op den krom men sabel, met het gevolg dat eerstgenoemde aan een steek in de borst is overleden. Griscom, de man, wien Tanners lauwe ren den slaap roofden, heeft mot succes 45 dagen lang gevast. Hij heeft zijn heldenstuk volbracht te Chicago, een stad waar men meer aandacht schenkt aan vetgemeste varkens, dan aan uitgemergelde monschen.Er werd niet veel notitie van hem genomen. Eergistermiddag te twaalf uren gebruikte hij weder voor het eerst voedsel, op hot tooneel van den schouwburg te Chicago. BUITENLAND. Franlirijli. Generaal Saussier heeft een langdurig onderhoud gehad met den minister-president Jules Ferry en is Maandag-avond naar Algerië vertrokken, om er het opperbevel te aanvaarden. De algemeene raad te Oran heeft besloten een onderzoek in te stellen naar de oorzaken van den opstand; de prefect was echter daartegen. Sfax wordt opnieuw gebombardeerd. De regeering gelooft dat zich onder de opstandelingen Europeesche inge nieurs bevinden, die aan de verdediging deelnemen. Duitsohland. De „Provinzial-Corre8pondenz" zegt naar aanlei-, ding van het begin der overgaaf van Turksch ge bied aan Griekenland„De verdere vreedzame afloop der grensregeling is met zekerheid te verwachten. De algemeene behoefte aan vrede vond gaande weg in en met het Berlijnsche tractaat hare bevre diging, zoodat de hoop niet ongerechtvaardigd schjjnt, dat het tractaat ook verder, ten opzichte van de nog hangende vraagstukken zoowel als in zijne algemeene beteekenis, een band zal blijven van wederkeerig vertrouwen tusschon de Europeesche mogendheden." België. De discussie over de kioswet-hervorming is gisteren in de Kamer voortgezet. De heer Janson verklaarde, ook uit naam zijner vrienden, na de den vorigen dag door de regeering gedane uitvoerige mededeelingen, vóór het voorstel der regeering te zullen stemmen. Eene uitzondering maakte de heer Defuisseaux, die zeide niet voor het regeerings-voor stel te willen stemmen, zijn ontslag te nemen, en de Kamer verliet. De Kamer nam daarna met 72 tegen 58 stemmen de volgende motie van orde aan: „De Kamer, acte nemende van de verklaring der regeering, voreenigt zich met het verzenden van de amende- menten-Janson, betreffende de capiciteiten, naar do centrale sectie." Italië. Het stoffelijk overschot van Pius IX is Dinsdag van St.-Peter overgebracht naar het graf in de kerk van San-Lorenzo op den Tivoli-weg. Daarbij werd 's nachts van liberale zijde geroe pen: „Leve Italië!" waarop uit den lijkstoet met een „Leve de Paus" geantwoord werd. Er werden ook eenige steenen geworpen, waardoor drie per sonen gekwetst werden. De politie herstelde de orde en nam eenige personen in hechtenis. Bij de eigenlijke plechtige handeling zelve, nl. het overbrengen van het lijk uit de groeve naar de kapel van het koor der St.-Pieterskerk, waren slechts weinig personen tegenwoordig, wier namen men vooraf had opgeteekend. Toen de kist geopend was waarin de looden doodkist zich bevond, werd deze onderzocht, en dat hare zegels ongeschonden waren, verklaarden de aanwezigen bij een door hen onderteekend proces-verbaal. De kist werd toen neer gezet bij het altaar en bedekt met het karmozijn rood fluweelen kleed, dat sedert den tijd van Inno- centius Hl tot dit doel gebruikt is. Hierna volgde de absolutie, na wier afloop brandende waskaarsen om de kist werden geplaatst. Te middernacht ge schiedde de overbrenging naar de San-Lorenzo-kerk op den weg naar Tivoli. Zeer veel katholieke ver- eenigingen waren daarbij tegenwoordig. Groot-Brïtannië. De teekening op de Italiaansche leening te Lon den was gisteren zeer belangrijk; zij slaagt stellig uitstekend en wordt nu reeds met y4 a l/1 pet. premie verhandeld. Koning Kalakua der Sandwich-eilanden heeft een bezoek aan koningin Yictoria op het "Windsor- kasteel gebracht. Oostonr.-Hong. Monarchie. Het disciplinair onderzoek van den Senaat der Praagsche hoogeschool naar de wanordelijkheden te Kuchelbad is afgoloopen. Het vonnis, goedgekeurd door den minister van onderwijs, spreekt over zes Czechische studenten verwijdering uit; aan een der studenten is het verblijf aan elke hoogeschool in de monarchie ontzegd. Zwitserland. De kantonnale raad van Zurich heeft zich onbe voegd verklaard om het verbod der regeering - tegen het internationale socialistische congres gericht, dat in September a. s. te Zurich gehouden zal worden - in te trekken. Met 120 tegen 30 stemmen is de raad dientengevolge van het bekende adres der Zuricher socialisten tot de orde van den dag overgegaan. Telegrammen. ST.-PETERSBURG, 13 Juli. De Russische Rijks bank zal nu werkelijk gereorganiseerd worden; naar de „Porjadok" er bijvoegt, zal de inrichting der Engelsche bank tot voorbeeld genomen worden. Het

Leidsch Dagblad | 1881 | | pagina 2