N°. 6566. Vrijdag 15 Juli. A0. 1881. ■f" PRIJS DEZER COURANT: Den Courant wordt dagelpa, met uitzondering Tan Zon* en Feestdagen, uitgegeven» PRIJS DER ADVERTENTIES: Na liet debat. LEIDSCH DAGBLAD. Voor LtiJen per 8 meurden.. Franco pif post»»» Afzonderlek* Mommen >rwm *m* 9 «weratUfit f QAS» Ven 1—8 regel# Iedere'regel meer...0.17J, Grootera lettere neer filutsruimU. Eindeljjk, de quaestie betreffende het al of niet toestaan, zonder nader onderzoek door deskundigen, van de twee ton, gevraagd voor uitbreiding der gasfabriek, is beslist. En gelukkig! De animositeit, die de debatten in den gemeenteraad kenmerkte, maakte het hoogst wenschelijk, dat er een einde aan de zaak kwam. Yeelal toch traden daarbij niet louter zaken, zooals dat betaamde, maar ook personen op den voorgrond, en die neiging tot personaliteit openbaarde zich zelfs zoo sterk, dat aan een enkel couranten-artikel geen beteekenis werd gehecht, om dat men er niet eens den schrijver van kende. Hier zij ons een kleine oratio pro domo vergund. "Wie het met de argumenten, aangevoerd in de ar tikels, die wij nu en dan aan de zoo gewichtige gasquaestie wijdden, niet eens was en toch aan die artikels gewicht genoeg hechtte om daaraan voor een groot gedeelte de belangstelling te wijten, die vele ingezetenen voor de zaak aan den dag legden - hij had van de gelegenheid gebruik kutinen maken, die hem zeker niet zou geweigerd zijn, om in de kolommen van ons blad die argumenten te bestrijden. Dat ware zeker meer ad rem, meer in het algemeen belang geweest dan in een openbare raadszitting twijfel uit te drukken, dat een couranten-artikel, waarvan men niet eens den schrijver kende, de open bare meening weergaf. Juist de zeer personeele strekking, waarvan de debatten in den gemeenteraad getuigden, zoude het bewijs kunnen leveren dat het zoo kwaad niet is, dat althans ten opzichte van couranten-artikels persoonsquaestie een onmogelijkheid is wegens on bekendheid van den naam des schrijvers, al blijft de redactie voor den inhoud van het geschrevene aansprakelijk. Doch laat ons liever ook ditmaal weder ons uit sluitend bepalen tot argumenten. „Men heeft", zoo werd in de raadsvergadering van 30 Juni 11. ver klaard, „hier in den Raad herhaaldelijk beweerd, maar nooit bewezen, dat het publiek klaagdeover onvoldoend lichteen enkel couranten-artikel, waar van men niet eens den schrijver kent, en de adres sen, welke ik hierboven behandelde, zijn alles, wat van de zijde van het publiek gehoord werd." Minder juist, mogen wij er terstond op laten volgen. Wie herinnert zich niet, dat, toen er een verlaging van den gasprijs in het vooruitzicht werd gesteld, algemeen door de gasverbruikers de wensch werd geuit, dat eerst de hoedanigheid van het toen zoo uiterst slechte gaslicht moest worden verbeterd en eerst daarna, zoo mogelijk, tot de aangekon digde prijsvermindering zou worden overgegaan? Dat feit karakteriseert den geheelen toestand. Het publiek heeft voorzeker al te veel belang bij de prijsverlaging van een artikel van dagelijksch gebruik dan dat het die niet met beide handen zou aangrijpen. Do voorkeur, die het gaf aan verbete ring van het gasgehalte boven die prijsvermindering, was dus zeker wel een sterk bewijs van de alge- meene overtuiging dat het gaslicht slecht was. Maar de gasverbruikers overstelpten den Raad niet met adressen tot verbetering. Zeer juist; maar hadden zij kunnen vermoeden, dat hun afwachtende houding hun later zou worden tegengeworpen als een bewijs van hun tevredenheid over den bestaanden toestand, het zou - wij zijn er zeker van - adressen hebben geregend. Wat was het geval In den Raad werd er met nadruk en bij herhaling op gewezen, dat de kalmte der belangstellenden haar grond vond in hun vertrouwen, dat de zaak in goede handen was en dat het voorgenomen onderzoek tot de zoo algemeen gewensckte verbetering zou leiden. Ja, aan het geduld en de bezadigdheid der gasverbruikers werd in meer dan één raadszitting welverdiende lof toegezwaaid,onder bijvoeging tevens dat de gemeente Ijjke vertegenwoordiging dat vertrouwen niet mocht teleurstellen, maar daarin een aansporing moest vin den om de zaak spoedig en krachtig ter hand te nemen. De klachten, over de slechte hoedanigheid van het gas in couranten-artikels van onbekende schrijvers geuit, waren dus wel dogelijk een weer klank van de stem der openbare meening. En wat de vermeerdering van het aantal gascon- sumenten sinds 1 October 1879 - het aanvangstijd- perk der zoogenaamde gasbeweging - tot nu toe met 190, d. i. ruim 10 pet., betreft, daarin ligt nog vol strekt niet het bewijs opgesloten, dat het gaslicht zoo bijzonder gezocht was om zijn goede hoedanig heid. Pabrikanten, industriëelen en neringdoenden kunnen nu eenmaal het gaslicht niet ontberen, al thans zoolang slechts de voor dergelijke inrichtingen even gevaarlijke als omslachtige petroleumlamp daar tegenover staat. Wij stelden er prijs op een en ander te relevee- ren ten betooge dat de geïncrimineerde klachten, waarvan ook ons blad zich tot tolk maakte, in de allereerste plaats uitgingen van de belanghebbenden zelf. Dat wjj bij onze beschouwingen over de gas quaestie zelve, waarbij wij alleen door de oprechte zucht tot bevordering van het algemeen belang wer den geleid, de zienswijze der meerderheid uitdruk ten heeft de uitkomst bewezen. Toch blijven wij het betreuren dat de discussiën in den Raad een zoo personeel karakter aannamen. Daarom ook deed het ons leed dat tegenover de conciliante verklaring van ettelijke raadsleden, dat in hun votum voor het voorstel der commissie van financiën geen blijk van wantrouwen tegen de com missie voor de gasfabriek of den directeur moest worden gezien, van andere zijde telkens weder de quaestie van vertrouwen werd gesteld. Nu het tot voorstel geformuleerd advies der com missie van financiën eenmaal is aangenomen, hopen wij dan ook van harte, dat men daarin slechts een maatregel van voorzichtigheid, geen votum van wantrouwen zal zien. LEIDEN, 14 Juli. Op Woensdag a. s. zal van hier eeu guldens- trein loopen naar Den Helder (Nieuwediep). Op het feest verleden Dinsdag in het gym nasium te Katwijk a/R. gevierd, werd aan Paus Leo namens de vergadering een telegram gezonden. Hierop is uit Rome, mede per telegraaf, een antwoord ontvangen, dat woordelijk vertaald, aldus luidt: „Den heer Jos. Borret, eerevoorzitter der Reünie van oad-Katwijkers. „De H. Yader, dankbaar voor de gevoelens van kinderlijke liefde en gehechtheid, door oud-leerlingen van Katwijk geuit, schenkt hun zjjn apostolischen zegen. „L. kard. Jacobini." Gistermiddag te ruim één uur arriveerde te Amsterdam per Rijn-spoorweg de luitenant-generaal Yan der Heyden, vergezeld van generaal Yerspeyck en nog een paar heeren. Aan het station werd de generaal opgewacht door leden van het bestier der „Groote Club", van waar in open rijtuigen naar het Amstel-Hotel werd gereden, om, na het gebruik van een dejeuner aldaar, een rijtoer in de stad te maken. De sociëteit de „Groote Club" bood den generaal des avonds een diaer aan. Tal van toosten werden er ingesteld. Intusschen had zich op den Dam een talrijke volksmenigte verzameld, die door hare luide kreten duidelijk te kennen gaf dat zij den generaal wenschte te zien. Deze begaf zich op het balken en werd door eeno onafzienbare menigte langdurig toegejuicht. Het was voor den dapperen krijgsman een schoon en treffend oogenblik en blijk baar was hij ten diepste getroffen door de hem ge brachte ovatie. Na afloop van het diner begaven de leden van de Club met hunnen gast zich naar het paviljoen in het Yondelspark, waar het feest op vriendschappeljjke wijze werd geëindigd. Het publiek uitte ook daar vol geestdrift zjjne hulde en het was alsof geen einde zou komen aan het daverend „Hoezee! Leve Yan der Heydentoen de generaal met een gevolg van twintig rijtuigen wegreed. De geneeskundige staatscommissie te Utrecht heeft bevorderd tot arts den heer J. W. Th. E Sikkes, officier van gezondheid. Na een driedaagsch examen is aan de navol gende 18 leerlingen der Handelsschool te Amster dam het eind-diploma van wel volbrachte studie toegekend: M. Salomonson, J. Schaap, J. Th. F. Zeverijn, J. H. R. Hatterman, J. H. Borghorst, D. Wilmerink, A. Benedictus, W. F. L. Lapidoth, J. Brusse, H. N. Neideck, G. J. Hentze Yan der Hout, F. W. M. Yan der Does De Willebois, F. Yreede, A. Haakma Yos, L. A. Yan Sonsbeeck, H. R. Brevé en E. J. O. Franzen. Dr. A. Pierson hield bij de uitreiking van de diploma's een toespraak. Door de examen-commissie te Kampen zijn nog toegelaten als apothekersbediende de hoeren G. W. J. Albert en D. H. Van Ingen, beiden te Amsterdam. Do examens zijn hiermede geëindigd. De geheele uitslag is als volgt: toegelaten 26hee ren, 18 afgewezen en 2 teruggetrokken; toegelaten 11 dames, 0 afgewezen en 1 teruggetrokken. Op de voordrachten tot leeraren aan het pro gymnasium te Gouda staan: in de wiskunde dr. J. S. Gleuns te Goes en dr. L. Voorzanger te Roermond; in de Nederlandsche taal: A. Hissink te Doetinchem on I. Brovée te Winschoten; in de aardrijkskunde: A. T. Kremer te Voorschoten en C. C. Jager te Hoorn. De leening, groot f 250,000, zijnde de eerste serie van de leening van f 1,000,000, ten behoeve van de afdeeling „Zekerheidsstelling" van de Yer- eeniging „Eigen Hulp" is volteekend en daardoor het bestaan van die instelling gewaarborgd. Voor comptabele ambtenaren, die niet uit eigen fondsen borgtocht kunnen stellen, is dit eene blijde tijding. De belanghebbenden zullen zich nu met hunne aan vragen tot het bestuur der afdeeling kunnen wenden. De gemeenteraad van Rotterdam heeft in zijne gisteren gohouden vergadering goedgekeurd het voor stel van B. en Ws. tot overneming van den inboedel van het Yachtclubgebouw, waardoor de geheele kosten van aankoop 110,000 bedragen. - Bij den Raad is ingekomen een adres van de heeren Steiner Co., die vergunning vragen tot plaatsing van rustbanken, tevens dienende voor annonces. Te Gouda zullen de kinderen van minver mogenden tegen verlaagd schoolgeld en die van onvermogenden om niet worden toegelaten op de vier burgerscholen. In Augustus zullen vergelijkende schietoefe ningen van infanterie en bereden artillerie plaats hebben, ten einde de uitwerking op groote afstanden na te gaan van granaat- en kartetsvuur op infanterie en van infanterie-vuur op artillerie. Het regiment grenadiers en jagers en het 7de regiment infanterie zullen daa#ee elk f00 man geven. De oefeningen zullen in Den Haag en in het kamp van Oldebroek gehouden worden. -r De gunstige uitkomsten op de laatste reis van de oefeningsdivisie verkregen met onbekleede riemen, heeft aanleiding gegeven dat door den minister van marine bepaald is, dat voortaan de riemen voor de lichte vaartuigen bg de marine onbekleed zullen worden verstrekt uit 's Rijks magazijnen. De algemeene vergadering van de Nederlandsche Maatschappij tot bevordering der geneeskunst is gisteren te Zwolle geopend. Den avond te voren had de uitreiking van de diploma's plaats. Na afloop dezer plechtigheid begaven zich de leden der Maat-

Leidsch Dagblad | 1881 | | pagina 1