Donderdag Juli. 6565. A". 1881. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven» Morgenochtend worden voor de inteeke- naren daarop verzonden blz. 49 tot 53 van het Gemeenteraadsverslag (zitting van Don derdag 7 Juli 11.) *Jo LEIDSCH DAGBLAD. V 1 PRIJS DEZER COURANT» r "Vaoi Leiden per 8 munden.1.1ft. Franco per post1-8G. Afzonderlijke Nommers(LQ5. PRIJS DER ADYERTENTIEN: Tan 1—8 regel» Iedere regel meer Grootere lettere naar plaatsrnimU. 1.05. 0.17J. STADS-BERICHTEN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN. Gezien art. 8, 1ste alinea, der Wet van 2 Juni 1875 {Staatsblad n°. 95), tot regeling van het toezicht bij het oprichten van inrichtingen, welke gevaar, schade of hinder kunnen veroorzaken; Brengen bij deze ter algemeene kennis dat door hen op heden vergunning is verleend aan de navolgende personen en hunne rechtverkrijgenden, als: 1°. aan J. J. GIJZENIJ, tot oprichting van een lompen- magazijn in het perceel in de Koe steeg N°. 5; 2°. aan P. VERPOORTEN om het pand in het Noord einde N°. 39 in te richten tot slachterij en rookerij 3°. aan J. RIIIJNSBURGER tot oprichting van eene slachterij en rookerj in het pand in de Haarlemmerstraat NO. 299. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Leiden, DE KANTER, Burgemeester. ■11 Jnli 1881. E. KIST, Secretaris. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN, Gezien het adres van C. PAARDEN KOOPER alhier, hou dende verzoek om varkens te houden en te mesten in het perceel aan de Haven No. 44; Gelet op art. 152 der Algemeene Politieverordening van C November 1879; Doen te weten dat tot het hooren der eigenaars en be woners van de naastbijgelegen en belendende panden, ten opzichte der informatiën de commodo et incommcdo, door Burgemeester en Wethouders zal worden gevaceerd op het Raadhuis dezer gemeente, op Maandag den 18den Juli aanst., 'svoormiddags te elf uren; zullende de belangheb benden verplicht zijn hunne bezwaren tegen dat verzoek op dien tijd in te brengen, terwijl, bij verzuim daar van, zij gehouden zullen worden zich tegen de inwilliging niet te hebben verzet. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Leiden, DE KANTER, Burgemeester. 13 Juli 1881. E. KIST, Secretaris. BURGEMEESTER en WETHOUERS van LEIDEN Brengen bij deze ter algemeene kennis dat de passage over de Sclirijversbrug, gelegen over den Rijn buiten «ie Zijlpoort, wegens herstelling, van 13 tot en met 18 Jnli a. s. voor voertuigen zal zijn afgesloten. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Leiden, DE KANTER, Burgemeester. 13 Juli 1881. E. KIST, Secretaris. LEIDEN, 13 Juli. Heden is alhier het bericht ontvangen van het overlijden te Cape Mount van den heer C. F. Sala, die in Afrika bezig was met het verzamelen van voor werpen voor het Museum van Natuurlijke Historie alhier. Reeds eenige malen zond hij belangrijke zen dingen herwaarts. Naar wij vernemen, deed hij dit op verzoek en voor rekening van prof. H. Schlegel, directeur van genoemde inrichting. Eenige jaren geleden was bij met hetzelfde doel alleen derwaarts gegaan. De laatste maal vertrok hij in gezelschap van den heer J. Büttikofer, een Zwitser, in wiens gezelschap hij zich aan do westkust van Afrika mede met natuurkundige onderzoekingen onledig hield, tot den llden Juni jl. de dood een eind maakte aan zijn werkzaam en voor de wetenschap zoo nuttig leven. Het Japansehe blad Kin-se-i-Selzu (genees kundig nieuws), noemt behalve een tweetal Duitsche letterkundigen, ook de heeren doctoren H. A. Zegers te Amsterdam, Bouvin te Utrecht, J. Schoondermark Jr. te Leiden, Ariëns Kuppers, leeraar aan de hoogore burgerschool te Teendam, en Schouten, leeraar aan de hoogere burgerschool te Kampen, ter vervulling van verschillende leerstoelen aan de academie te Yeddo. In de maand Juni 11. bedroeg het aantal reizigers op de lijn Leiden—"Woerden 16,689, met een opbrengst van f 9039.04het aantal tonnen der bagage 17, met een opbrengst van f 118.08; het aantal tonnen der bestel-, ijl- en vrachtgoe deren 1134, met een opbrengst van f 1484.97; de opbrengst der vervoerde levende dieren en rij tuigen bedroeg f 403.58: makende dus te zamen een ontvangst van f 11,045.67. De totale ontvangst van af 1 Januari 1881 bedraagt f 53,214.75, zijnde per dagkilometer 8.16, en gedurende dezelfde maanden het jaar te voren f 54,182.69, zijnde per dagkilometer f 8.26. Men schrijft ons: De hope des landmans is bijna vervuld. Reeds is de karwij geplukt; de winter- gerst en het koolzaad zijn rijp. Yan deze gewassen belooft de wintergerst en een enkel stukje koolzaad een ruim beschot. De karwij heeft geleden door het koude voorjaar en in het koolzaad merkt men veel zaadlooze hauwen. Anders zijn de landbouwers over het geheel over den stand der gewassen wel tevreden. Slechts eene enkele uitzondering. Met het vlas maakt de verbouwer dit jaar eene slechte rekening. De prijzen zijn belangrijk minder en in den laatsten tijd hebben de tengere planton nogal veel van de regenbuien geleden, zoodat vele stukken de onkosten en de pacht niet goed kunnen maken. De tarwe en rogge staan schoon te velde. Yan de zomergewassen zijn de boonen bij de laatste warme dagen voortreffelijk bijgekomen. De aardappels, die zich ook flink ontwikkold hebben, vertoonen nu in het loof de eerste sporen van de bekende ziekte. - De nieuwe aardappelen komen bij groote partijen aan de markt; de prijzen zijn minder dan verleden jaar, wat voornamelijk moet toege3ehreven worden aan buitenlandschen aanvoer. De tuinen leveren tegenwoordig volop groenten. De tijd van peulen en doperwten loopt ten einde; haast komen de boontjes ter markt. De pluk van aardbeziën was te Aalsmeer in de laatste weken zeer bevredigendde prijzen zijn echter merkelijk lager dan het vorige jaar, toen er vele vaten Yoor Engelsche rekening verzonden werden, wat echter ook nu weer begonnen is. Het weideland houdt zich bij de afwisselende weersgesteldheid en onder den invloed van warmte en vocht voortreffelijk. De zuivelproductie is vol doende. De landbouwer heeft dus weinig anders te klagen dan over de hooge landpachten. Uit het verslag van den algemeenen secretaris, den heer F. W. Yan Eeden, gisteren op do 104de algemeene vergadering uitgebracht, bleek dat het aantal leden der Maatschappij van Nijverheid op dit oogenblik bedraagt 2491 leden en donateurs, en dat het aantal eedert het vorige jaar met 191 is toe genomen. Er zijn 134 donateurs en 62 honoraire leden. Te Apeldoorn is een nieuw departement met 30 leden opgericht en te Amsterdam is het ledental aanmerkelijk toegenomen. Na behandeling van enkele punten, stelde de voorzitter, de heer J. W. F. Conrad, namens het hoofdbestuur voor om vanwege de Maat schappij een jaarlijksch bedrag van honderd gulden toe te staan om te gemoet te komen aan de ad ministratie-kosten van het Algemeen Nederlandsch Pensioenfonds voor "Werklieden. De heer Yan Marken, lid der gemeDgde commissie voor dat fonds, maakte de aanmerking dat hij gaarne zou zien dat de Maat schappij eene bijdrage van duizend gulden gaf. De beslissing werd op voorstel van het departement Zutfen tot morgen verdaagd. Daarna werd tot het uitschrijven van eenige prijsvragen besloten en aan do vergadering mede- deeling gedaan van de op de uitgeschreven prijs vragen ingekomen antwoorden. Het hoofdbestuur s'telde voor, een antwoord op de vraag, waarbjj ee ne handleiding tot de ontginning van heidevelden gev/aagd werd, onder het motto „Der Boden musz mögl.'chst nittzbar gemacht werden" niet te be kronen en de prijsvraag nogmaals uit te schrijven. Dienovereenkomstig werd besloten. Aangaande eene als antwoord ingekomen „methode om kanalen en andere publieke wateren te reinigen van het eiwit, afkomstig van het afvalwater der aardappelmeel fabrieken", onder de spreuk „Geen boom valt bij den eersten slag", werd evenzeer besloten geene bekroning toe te kennen en de prijsvraag nogmaals uit te schrijven. De ter vergadering aanwezigen gingen daarop een door het departement Haarlem, aangeboden dejeuner gebruiken. Des namiddags begaven zich vele afgevaardigden naar het Museum van Kunstnijverheid, waar zij door den heer A. C. Kruseman, voorzitter van de com missie voor het Museum, met eene toespraak ont vangen werden. De conservator, de heer Yon Saher, wiens verdiensten jegens het Museum de heer Kru seman met nadruk had vermeld, had de goedheid de heeren in het Museum rond te leiden. Tevens werden zij in de gelegenheid gesteld om een aantal door deleerlingen der te Haarlem, onder leiding van den heer B. J. Bouwmeester, geyestigde tee- kenschool vervaardigde teekoningen in oogenschouw te nemen en zich zoodoende van hunne vorderingen te overtuigen. Des avonds was er concert van de kon. mil. kapel uit Den Haag, besloten met een bal van de sociëteit „de Yereeniging". Heden en morgenochtend vereenigen de leden der Maatschappij zich in congres. Aan de Rijks-Landbouwschool te Wageningen hebben voldoend eindexamen (3-jarigen cursus) gedaan de leerlingen J. S. Dijt, van Burg op Tes- sel; H. C. Karsten, van Hoogeveen; F. L.D.Smit, van Almeloo; C. F. Lange, van Leiden; J. Per- sijn, van Arnhem, en D. A. De Voogt, H. De Vries, C. A. Fock, W. H. Fock en J. Haar, allen van Wageningen. Yan de 1ste afd. is nog tot de 2de afd. bevorderd C. Rauwenhoff, van Leiden. Het XVde Nederlandsch Nationaal Zangers feest, dat van 5 tot 8 Augustus te Amsterdam ge vierd zal worden onder leiding van de heeren Richard Hol te Utrecht en H. A. Meyroos te Arnhem, zal worden opgeluisterd door de medewerking der solistenmejuffrouw Wilhelmina Gips, van Dor drecht, en de heeren B. J. De Goey, van Leidon, E. Blauwaert, van Brussel, en W. C. Deckers, van 's-Bosch. De geneeskundige staatscommissie te Utrecht heeft bevorderd tot arts de heeren J. F. Coenen, med. doctorandus, en J. W. T. Donath, cand.-arts. -Naar men verneemt, zal de Koning Zondag a. s. op het Loo terugkeeren. Baron Taets Yan Amerongen en baron Yan Heemstra zullen aldaar Z. M. opwachten. Generaal Yan der Heyden heeft prof. Donders voor zijn oog geconsulteerd. De generaal reisde incognito; de geleerde oogheelkundige bracht hulde aan den off. van gezondheid, dr. Vriesman, die don generaal in Atjeh de eerste hulp had verleend en het uitnemen van het oog had bewerkstelligd. De professor gaf de geruststellende verzekering, dat de gevoeligbeid aan het rechteroog voorbijgaande was. Tot teekenaar bij den hoogen raad van adel is voorloopig benoemd de heer Lyon, graveur en calligraaf te 's-Hage. Eenige zee-officieren zijn voornemens in het volgende jaar yerlof te vragen aan den minister van marine, om de overwintering in Dicksonhaven mede te mogen maken. Dr. Snellen zal de weten schappelijke leiding hebben en vertrekt over veer tien dagen naar St.-Petersburg voor een conferentie. In den ouderdom van 71 jaren overleed op Frieswijk te Diepenveen de heer F. C. H. baron Yan Tuyll Van Serooskerken, gepensioneerd gen.- majoor en adjud. desKonings in buitengewonen dienst. Te Amsterdam heeft de jaarlijksehe algemeene vergadering van de afdeeling Nederland der „Alli ance Israelite Universelle" plaats gehad onder voor zitterschap van den heer Van Loon, rabbijn aldaar. Na een korte openingsrede bracht de heer H. Din ger het jaarverslag uit, waaruit blijkt dat de afdee ling stationair blijft. Er bleek tevens dat reeds onge veer f 10,000 is bijeengebracht in ons land voor de vervolgde Israëlieten in 2bid-Rusland. Er is o. a.

Leidsch Dagblad | 1881 | | pagina 1