daar moesten eerst op enkele plekken van den weg veranderingen worden gemaakt. Op het gedeelte tussahen Haarlem en Hillegom waren die naar ver houding veel minder noodig en het oponthoud duurde dan ook slechts enkele dagen. Vóór een paar dagen namen wij uit de N. R. Crt. over een bericht omtrent de contra-partij te Utrecht. Thans schrijft de daarin genoemde heer C. R. Merkus uit Delft aan dat blad het volgende „In het verslag in uw blad van 7 Juli 11. omtrent de contra-partij, welke op 5 Juli 11. door Utrecht- sche ingezetenen aan de leden van het Utrechtsche studentencorps is gegeven, wordt medegedeeld dat het lid der feestcommissie, de heer Merkus, een zijner medeleden heeft gewezen op zijne wille keurige handelwijze in de uitoefening zjjner taak. Ik acht mjj verplicht ten sterkste tegen die mede- deeling op te komen en u te berichten, dat ik mij geenszins eene dergelijke terechtwijzing, als door uw verslaggever wordt aangegeven, heb veroorloofd, en mij ook niet zou hebben durven veroorloven, wjjl het lid der commissie, tegen wien ze volgens uw verslaggever door mij zou gericht geweest zijn, zich eenvoudig heeft gehouden aan de hem door de commissie verstrekte opdracht." Op de Emmeriksche kermis hebbenzich twee meisjes doodgedanst. Ten gevolge van een zwaar onweder heeft het gebouw der tentoonstelling te Halle zoo danig geleden, dat de afdeeling houtvesterij nage noeg in een puinhoop veranderd is, in eene andere afdeeling zeer vele kostbare teekeningen en kaarten, in eene derde een aantal fraaie stoffen weggesla gen, en ook overigens verscheidene voorwerpen be schadigd zijn. De „Fiji Times" deelt mede dat op een der Fiji-eilanden, Tapitawa, een groot bloedbad is aangericht door zekeren Kabu, die afkomstig was van de Sandwich-eilanden, op Tapitawa eene afdee ling van het Londensch zendelinggenootschap had gevestigd en al de bewoners tot het Christendom bekeerd had. Hij overreedde hen, al hunne wapens aan hem over te geven, en een tijdlang ging alles goed. Allengs echter werd het volk in het zuiden van het eiland ontevreden over de telkens hoogere eischen van Kabu, en zij keerden weder tot hunnen oorspronkelijken godsdienst. Toen predikte Kabu den kruistocht tegen hen en trok op aan het hoofd zijner gewapende mannen, met den oorlogskreet: „Doodt, doodt!" Meer dan duizend mannen, vrou wen en kinderen werden vermoord. Na de slachting werden de gewonden opeengehoopt, het dak van een oud huis werd over hen gelegd en Kabu stak er met eigen hand den brand in. Hij is thans ge vangengenomen en naar Honolulu gebracht. In zake den moord op Abdoel-Aziz heeft het hof van cassatie het vonnis van het gerechtshof bevestigd. Deze uitspraak zou gisteren aan de goed keuring van den sultan onderworpen worden. Donderdag is de heer Duval in de zit ting van den Grooten Raad van het kanton Genève dood nedergevallen, op het oogenblik dat hij be noemd werd tot lid der commissie voor de begroo ting. De geneeskundigen constateerden dat hij door eene beroerte was getroffen. Het jongste bulletin meldt dat presi dent Garfield een goeden nacht heeft doorgebracht en over het geheel zeer goed blijft vooruitgaan. Lefroy, de man, die verdacht wordt den moord op den Brighton-spoorweg te hebben ge pleegd, is gearresteerd. Het is nu gebleken dat Lefroy den 28sten Juni, den dag na den moord, naar zijne zuster is gegaan, die op den weg naar Liverpool, Islington, woont, en met 14 shillings, die hij van haar geleend had, naar het Eastend trok. Daar huurde hij, onder den naam Clarke, een kamer in Smithstreet, Stipney, bij een juffrouw Bickers. Hij ging niet uit, hield den ganschen dag de luiken toe en gaf zich uit voor graveur. Die geheimzinnigheid maakte den argwaan van juffr. Bickers gaande; zij kreeg vermoeden dat er iets aan hem haperde, toen hij op een morgen aan het ontbijt beneden kwam in een jas van een heer, die ook bij haar woonde, maar wegens zaken uit was. Zij waarschuwde de politie, en weldra vermoedde deze wie Clarke was. De agenten namen iemand mede, die Lefroy kende, en deze herkende hem dadelijk, ofschoon hij knevels en bakkebaarden had afgeschoren. Hij had weinig of geen geld op zak, geen horloge, en had honger, zoodat hij in de po litiewacht om eten vroeg; hij zag er vervallen uit, maar was kalm. Hij heeft nog niet bekend. De „Yandalia", het Engelsche stoom schip, dat zoek was, is Donderdag-avond in de nabij heid van de haYen van Stornoway, door een sleep boot getrokken, op de Hebriden gekomen. Equipage en passagiers waren zeer wel. Na eene vroolijke bruiloftspartij in de „rue Oberkampf" te Parijs, die den geheelen Don derdag-nacht geduurd had, besloten de gasten „nog niet naar huis te gaan", maar het feest met een roeitochtje op de Seine, gevolgd door een déjeuner te Charenton, waardig te besluiten. Het gezelschap bevond zich spoedig in tal van bootjes midden op het frissche water; hun genot mocht echter, helaas, slechts van korten duur zijn. Een kolenvaartuig, dat met groote snelheid den stroom afzakte, voer tegen een der lichte vaartuigjes, bemand met vier heeren en twee dames, aan, dat daardoor on middellijk zonk, terwijl de opvarenden allen te water geraakten. Op het hulpgeschreeuw der bruiloftsgasten kwam men den ongelukkigen spoedig te hulp. De dames, die op hunne kleederen voortdreven, werden het eerst gered, en vervolgens een van de heeren, doch de overigen, drie broeders, vonden hun graf in de golven. Te Cincinnati heeft een hevige brand gewoed, waardoor vier groote goederenfabrieken in de asch zijn gelegd. Gedurende den brand werd één man gedood en bekwamen 16 anderen vrij ernstige brandwonden, terwijl nog 24 personen wor den vermist, die waarschijnlijk allen den dood on der het puin vonden. De veroorzaakte schade wordt op 680,000 dollars geraamd. Het hof van assises te St.-Briouc heeft Zaterdag de moordenaars van de brug-Caffin te Guingamp gevonnist. De hoofddader, Riou, is ter dood en zijn medeplichtige, Le Chever, tot twintig jaren dwangarbeid veroordeeld. - Door den presi dent der republiek is het doodvonnis tegen Egen- sperger, wegens den moord te Pont-a-Mousson, ver anderd in levenslangen dwangarbeid. KOLONIËN. BATAYIA, 3 Juni. Op het zuidoostelijk deel van Nieuw-Guinea zijn in den laatsten tijd weder afschuwelijke moor den gepleegd, op Engelsche zendelingen, vrouwen en kinderen. De slapheid der Engelsche regeering schijnt de eenige oorzaak van den overmoed en de wreedheid der inboorlingen te zijn. Op dit oogenblik liggen hier twee groote Rus sische oorlogsschepen, de „Minin" en de „Djizitt", op de reede. De verschillende hospitalen te Batavia, Welte vreden, Kampong Makasser en Buitenzorg zijn overvuld met berri-borri-lijders, meest allen van Atjeh aangekomen. Nog steeds vindt men op de publieke wegen, in en bij onze stad, uitgeputte en stervende inlanders. Yolgens de „Locomotief" zouden de Turken te Batavia zich tot den Turkschen gezant te 's-Hage, tot de overige buitenlandsche vertegenwoordigers van Turkije en tot den sultan gewend hebben, met klachten over de behandeling van Turken in Ned. Indië; alles naar aanleiding van het feit, dat on langs oen Turk opgesloten en gegijzeld is geworden in de inlandsche gevangenis. De Turken verlangen een consul en dezelfde rech ten als de Armenianen. Uit Riouw wordt bericht dat 4 Soloksche zee- roovers-prauwen in de nabijheid van de Anambas- eilanden gezien waren. Zr. Ms. stoomschip „Soem- bing" is onmiddellijk daarop uitgegaan, doch heeft niets gevonden. Omtrent de koortsen op West-Java melden de officiëele rapporten, dat zij in enkele districten van Krawang toenemende waren. Op 10 Mei waren in die residentie 11,478 koortslijders. De sterfte was betrekkelijk klein. Ook in de residentie Batavia, bepaaldelijk in de afdeelingen Buitenzorg eu Mr. Cornelis is de toestand minder gunstig. In de eerst genoemde afdeeling nemen de koortsen toe en waren op 10 Mei 6286 koortslijders. Over Bantam wordt door den inspecteur van den burgerl. geneesk. dienst gerapporteerd, „dat het ziekte- en sterfte-cijfer thans weinig hooger is dan in gewone omstandigheden." Omtrent de veepest luiden zoowel de particuliere als officiëele rapporten bemoedigend. Het laatste officiëele rapport, loopend tot 10 Mei, verklaart „dat de toestand in al de door veepest bezochte gewes ten en vooral in de residentie Cheribon aanmerke lijk gunstiger werd." De gezondheidstoestand to Batavia is, wegens het buiige weder, minder gunstig. Koortsen doen zich hier onder Eurspeanen herhaaldelijk voor. Door den gouverneur-generaal van Ned.-Indië zijn de volgende beschikkingen genomen Civiel DepartementBenoemd: bij de commissie belast met het afnemen in 1881 van het groot-ambtenaars-examen: tot lid tevens president S. Van Deventer Jszn.; id. tevens secretaris D. Gerth Van IVijk, tot lid dr. J. H. F. Sollewijn Gelpke, F. S. A. De Clercq, mr. J. H. Bergsma, mr. L. W. C. Van den Berg; mr. H. Van Dissel Jzn., mr. H. Kuneraan, S. F. Harthoorn, D. F. Van der Pant en mr. J. C. Van Eyk. By de algemeene rekenkamer: tot hoofdcommies L. Verboon en C. J. H. Biegon van Czudnochowskitot lsten commies J. B. Pieck en W. H. Meyer, L. A. Scheffer en H. L. Spier; tot 2den comm. D. P. Kessler, D. J. Van der Star en G. A. Hnp- perts; tot 3den comm. A. L. C. De Brnyn en de late klerk F. H. M. De Moor; tot 2den commies hij het dep. van hinnenl. best. L. F. G. Van Zuylentot 3den id. P. J. Mnnnick; tot adj.-iDgenienr der lste kl. bij den algemeeoen dienst en den aanleg van staatsspoor wegen op Java R. B. O. D. Wijnmalen; tot lid bij de wees- en boedelkamer te Amboioa S. Van Vuuren; tot onderwijzer 2de kl. bij het openbaar lager onderwijs voor Europeanen in N-I. A. C. J. Fournier, M. Scheell en J. Luitjes; tot zouthoofd-depot-pakhuismeester bij den zoutaanmaak te Tjapak en Magoenan H. Siegeltot opzichter lste kl. bij id. te Soemenep W. Th. Antrag; tot onderschout voor de politie te Macassar L. Fuldner; tot comm. op het residentiekantoor te Koepang W. J. Brai ning; tot pred. zonder vaste standplaats, ter beschikking van het bestuur over de Prat. kerken in Ned.-Indië ds. T. B. Granpré Molière; tot stadsvroedmeesteres te Samarang M. Th. C. Smitt, geb. Bonwer; tot luit. der Chineezen te Samarang Tan Koen Siong. Tijdelijk benoemd: tot 2den comm. op het residentie kantoor te Bandong C. J. H. Van Egeraat. Belast: met ie tijdelijke waarneming der betrakkiig van secretaris tevens boekhouder C. A. Sichtirg, serg. der inf. Aangesteld: tot opziener bij de afd. voor krankzinnigen van het Chineesch hospitaal te Batavia T. A. Van Onselen; tot makelaar te Macassar L. Kollmann. Ingetrokken: art. 2 van het besl. van 11 Mei 1881 n®. 13, waarbij de boekh. 3de kl. bij de in- en nitvoerr. en acc. W.' F. Van Alphen, eervol nit zijne betrekking is ontslagen. Verleend: een 2-jarig verlof naar Europa, wegens ziekte, aan de stadsvroedmeesteres te Samarang A. Tinkhof geb; Den Toom. Maehtigiag verleend: tot uitreiking aan den ge wezen tijdclijken officier van gezondheid 2de kl. dr. J. L. A. Hess van eene akte van toelating tot uitoefening der genees- en heelkundige praktijk in Ned.-Indië. Ontslagen: eervol, als opziener bij de afd. voor krank zinnigen van het Chineesch hospitaal te Batavia P. A. Mons- houwer; eervol, wegens ziekte, de tijdelijke 2de commies op het residentiekantoor te Bandong N. F, Groenewald; eervol, deopz. 3de kl. bij het boschwezen op Java en Madura G. W. Lemmera; uit zijne betrekking bij de wees- en boedelkamer te Amboina de secretaris tevens boekhouder S. P. De Haan; als lid bij de id. R. A. Do Frétes. Departement van Oorlog. Bevorderd: By het wapen der inf.: tot kapts. J. Stevels en A. J. Slicber; tot lsten luit. jhr. G. J. W. C. H. Graafland en J. M. J. L. Dn Bois. Geplaatst: Bij hst veepest-cordon, de majoor Yssel De Schepper; te Pontianak de kapt. Willemse en in de lste milit. afd. de Inits. Muller en Pilger. Overgeplaatst: De lste Inits. Boom naar Atjeh en Ok- huizen naar Ngawie; de off. van gez. Van Delden naar Sama rang, Köbke naar Muntok, Fischer naar Soerahaia, Wijekerheld Bisdom naar Amboina, v. d. Broeck naar Atjeh, Weintraub naar Palembang, de lste luita. Witten naar Soerabaia en Stam naar Amboina; bij den mil. geneesk. dienst, de milit. apoth. 3de kl. H. B. Caijanx, H. Duursma, E. Nunes, H. Regenbo gen, G. J. Groeneveld, P. Leenderlz, H. Van Os en M. H. J. De Wolff; de lste luita. der genie Cassa naar Soerabaia; naar Atjeh de kapts. Fransen, v. d. Geugten, Bode, Go.dorf en Routs en de majoor Van Drimmelen naar Padang-Pandjangde lste luit. v. d. Moore naar Soerabaia; de off. van gez. Erni naar Atjeh; id. Koch naar Fadang; de 2de luit.-kwarlierm. De Voogt naar Palembang; de id. Kempers naar Samarang. Verleend: Een tweejarig verlof naar Nederland wegens ziekte aan den kapt.-kwartierm. by de milit. administratie H. D. TuyneDburg, aan den majoor der iaf. W. A. Coblijn en aan den kapt. der inf. L. Van der Hout. Ontslagen: Op verzoek eervol, wegens volbrachten dienst tijd, met behond van recht op pensioen, de luit.-kol. der inf. F. W. Meyer. Departement van Marine. Benoemd: Tot gezagh. 2de kl. bij de goav.-marine J. A. De Jongh. Overgeplaatst: Aan boord van Zr. Ms. schepen: ram- torenscbip „Prins Hendrik der Nederlanden" op folio van luit. ter-zee 2de kl. de adelborst lste kl. G. C. D. baron Van Har- denbroek; stoomschip „Sumatra" de id. lste kl. J. Beekman; ramtorenschip „Prins Hendrik der Nederlanden" de luit ter-zee 2de kl. L. N. De Bruyne; fregat „Zeeland" de off. van gez. lste kl. J. R. Berghuys. Vergunning verleend: Om te repatriëeren aan den inspecteur van administratie F. Wolfson en aan den dirig. eff. van gez. J. H. C. Steenbergen. Ingetrokken: De detacheering bij het dep. der marine in Ned.-Indië als chef der 6de afd., van den dirig. off. van gei. 2de kl. bij de kon. Ned. marine H. C. Steenbergen. Trouw-, Geboorte- en Doodberichten van Ned.-Indië, GEHUWD. G. N. P. Rijk en S. L. Hoffmann, Ambarawa. J. G. H. Muhlnickei en B. C. Van der Kolk, Batavia. VL F. Sonnemans en H. E. Van Sprew, Samarang. J. LasW drager en E. S. H. H. De Sisso, (b. volm.), id. en Tim. Koep. J. Sevenhuysen en J. J. Vermandei, Soerabaia. BEVALLEN. Mevr. Lautenslager D., Makaseer. J. W. S. J. Wolf geb. Kalshoven D., Batavia. Mevr. Lodewijks geb. Wedding Z„ Ambarawa. Mevr. Cramer geb. Schenk D., Batavia. Mevr. Van der Lee D., id. L. H. Domhof geb. Salomon D., id. A. E. R. C. Scheider gei. Kroll D.,id. Mevr. J. I. Harris D., Samarang. J. A. Joseph geb. Hoorn Z., id. A. E. Gubbels geb. Van Zntphen D., Winongan. Mevr. L. M. Knaud D., Passoeroean. C. P. Norden geb. Gersen D., Samarang. T. Leber geb. Teutschmann D., Kalie Waroe. J. W. Tokaija geb. Van Loo Z., Soerabaia. L. Verhagen geb. Abbink D. Klatten. S. Van Hoogenhnyze geb. De Ravalette Z., Bezoeki. Mevr. Ph. Bethbeder geb. Bloem Z., Batavia. H. C. A. Schmidt geb. Poth D., Samarang. OVERLEDEN. B. A. F. Guérin k. 4 j., Batavia. Ch. F. Persijn jd. 18 j., Soerakarta. J. J. Van Merkom k. 31/j j-, Ambarawa. James Du Puy m. 89 j., Bidara-Tjina. A. C. De Ruiter geb. Van der Eb, 43 j., Soerabaia. G. A. Brinks k. 5 j., Bangklaan. M. J. Corcelissen k., Buitenzorg. K. W. Tiedtke m. 54 j., Tegal. Vertrekkende passagiers van Batavia per stoomschip Madura" naar Nederland. Adsist.-res. Lublink Weddik, echtgen. en 4 kinderen, doctor L. K. Wennekendonk, echtg. cn 4 kind., mej. E. Birkenholz, F. Ulfers, gep. ond-res. Ph. H. baron Van Reede Van Oudts-

Leidsch Dagblad | 1881 | | pagina 2