N°. 6563. Dinsdag 12 Juli. A". 1881. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. LEIDSCÏÏ DAGBLAD. PRIJS DEZEB COURANT» Toor Leiden per 8 maanden.J Lit. Franco per posts 1.40b' Afzonderlijke Hommer»a 04)5. PRIJS DER ADVERTENTIE»» Van 16 regels Iedere regel meer,™ Grootero letters naar plaatsrnimta. I-0»- 0.17*. STADS-BERICHTEN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der gemeente XEIDEN; Brengen ter kennis van de kiesgerechtigden dat de verkiezing van negen leien voor den Gemeenteraad en van twee leden voor dien raad, ten gevolge van de nitkomst der jong9te volks telling in verband met artt. 3 en 4 der wet van 29 JoDi 1851 (Staatsblad n°. 85), zal plaats hebben op Dinsdag den 19den Jnli 1881, van des voormiddags negen tot des namiddags vijf uren en dat voor de verkiezing van negen leden het wit, en voor die van iwee leden het blauw Stembiljet moet worden ingeleverd. Ingeval eenc herstemming mocht noodig iyn, dan zal die plaata hebben op Dinsdag 2 Augustus 1881. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Leiden, DE KANTER, Burgemeester. 4 Jnli 1881. E. KIST, Secretaris. LEIDEN, 11 Juli. De Provinciale Staten van Zuid-Holland zullen ten gevolge van de samenkomst der Eerste Kamer, a. s. Donderdag hunne vergadering houden in de zaal der Tweede Kamer. Ten aanzien van het adres van J. L. De Jongh te Ameide, aannemer van het onderhoud der havenwerken van Middelharnis, om schadevergoeding, hebben Ged. Staten geadviseerd afwijzend te beschikken, daar de door adressant aangevoerde motieven hem noch op gronden van irecht, noch op gronden van billijkheid, op schade- vergoeding aanspraak kunnen doen maken. Het advies wan Gedep. Staten omtrent het adres van het bestuur wan den polder „het Oudefland van Strijen" om provinciaal subsidie ten behoeve der begrïnting van een gedeelte van den Ondelandschen dijk onder de gemeente Strijen is gunstig-, zij stellen voor het maximum van het subsidie te bepalen op 900. De luitenant ter zee der 1ste klasse H. A. Schippers, thans te Leiden bij het observatorium gedetacheerd, wordt den l€den Juli a. s. weder te ■Willemsoord gedetacheerd, ten einde met den winter- cursus als officier-instructeur bij het koninklijk insti tuut voer marine op te treden. (Bij de heden gehouden openbare verkoopi-ng van cokes in partijen van 10®, 50,10 en 5 hectoliters, waren -de hoogBte prijzen 39, f 29, f 4.10 -en 2.05; de laagste f 38, f 2®, f 4 es 2. Aan de voorbereidingsklasse en de rijksner- maalsehool te Katwijk aan den Rijn, die volgens (het nieuwe plan B ingericht is, zijn benoemdtot directear de heer K. Boorsma te Katwijk aan Zee; tot onderwijzers: KL Boorsma te Katwijk aan Zee, F. Van Dixhoom te Katwijk aan den Rijn, W. ■Groot te Valkenburg, J. J. Van Tertholen te Rijns burg, A. Collee te Rijnsburg, G. Lugthari te War mond en P. Van Bommel te Noordwijk aan Zee; tot onderwijzeres in de handwerken: naej. J. E. Meyboom te Rijnsburg. Door den gemeenteraad van Nieuwkoop is do jaarwedde van het hoofd van een der openbare scholen aldaar, den heer Landman, met 1 Juli 11. op f 900 gebracht en dus met f 100 verhoogd. Op de landbouwtentoonstelling te Gent zijn aan Nederlandsche inzendingen de volgende prijzen toegekend Verscho boter: Van Hasselt (Wittenstein), te Kampen, 1ste prijs; Van der Burg, te Berkel, 4de prijs; Smeele, Den Haag, eervolle vermelding. Vette kaas: Van den Bosch, te Sassenheim, lste prijs; Haringhuizen, te Wijdenes, 2de pr.De Boer, te Midwoud, 3de pr.Ciggaar, te Sassenheim, 4de pr.Van Staalduynen, te Loosduinen, 5de prijs. Magere kaas: Van der Oudermeulen, te Was senaar, lste pr.; Zwetsloot, te Alkemade, 2de pr.; Zuidema, te Grouw, 3de pr.Van der Geest, te Alkemade, 4de pr.Van deta Burg Gz., te Berkel, 5de prijs. Inlegboter: Van 72 inzendingen, Van Hasselt (Wittenstein) 1 ste pr.Van der Chijs, te Delft, 2de pr. De generaal-inajoor Qneysen, bevelhebber der lste divisie, is, vergezeld van zjjn adj. den kapt. van den generalen staf, Wuppermann, van Den Haag vertrokken om een inspectie te houden over de tot zijne divisie behoorende 4de en 7de reg. infanterie. De Staatsbladen N°. 81 tot en met 88 bevat ten de wetten tot naturalisatie van de heeren F. A. Buschhammer, te Driebergen; H. AV. Weitkamp, te Stad Hardenberg; C. C. A. Kauling, te Bode graven; P. J. Kloek, te Hekelingen; I. Heijmann, te Amsterdam; C. G. J. Van Maasdijk,te's-Hage; A. Tepe, te Winschoten, en H. E. Kaller, te Leeu warden. Volgens ds. Buitendijk, vice-president der hoofd commissie voor het C. N. Zendingsfeest, bedroeg het getal der aanwezigen op Ampsen, bij Lochem, 6500 a 7000. Hij maakt dit op uit het getal der verkochte programma's. De Zutf. Crt. houdt echter, op grond van officieel# cijfers der over de spoor wegen aangevoerde personen, staande, dat er niet meer dan 3009 a 3500 geweest zijn. - De collecte op „Ampsen" gehouden, heeft f 725 opgebracht. Het voornemen bestaat in 1883 het zendingsfeest weer in Holland te houden. Voor de akte als hoofdonderwijzeres is toe gelaten mej. P. Th. Hoogema uit Rotterdam. Den 27, 28 en 29 Augustas a. s. zal er op het terrein van het Kon. Zoül. Bot. Genootschap te 's-Hage eene tentoonstelling van pluimgedierte worden gehouden, terwijl op 30 Augustus eene ver loting van daarop aangekochte voorwerpen zal plaats hebben. De commissie uit het bestuur van dat ge nootschap hoopt, dat door het uitloven van aanzien lijke prijzen (13 gouden, 43 verguld zilveren, 174 zilveren, 309 verzilverd bronzen en 266 bronzen medailles) het doel der tentoonstelling zal worden bevorderd en dat vele belangstellenden door gelde lijke bijdragen in de daartoe noodige uitgaven zul len helpen voorzien. Te Antwerpen is Woensdag jl. overleden de heer A. J. Cosijn, redacteur van het tijdschrift „de Vlaamsche Kunstbode'", en ook hier te lande bekend doer zjjne novellen en andere geschriften. Hij wordt vooral betreurd als een warm strjjder van de Vlaam sche beweging op letterkundig gebied in België. Nagenoeg al hetgeen in en buiten Nederland over de Transvaal met betrekking tot denjongsten oorlog is gedrukt, geschreven en gesproken, is door de heeren D. H. Schmull en H. H. Timmer te Amsterdam, onder medewerking van eenige Neder landers, bijeenverzameld en in vier lijvige banden vereenigd, om taiet de eerste gelegenheid naar Pre toria ie worden verzonden. Behalve een keurig ge- calligrafeerd titelblad van het eerste deel, is bij het geheel een in zwarte lijst gevatte oorkonde gevoegd, mode eene fraaie penteekening, met de wapens onzer provinciën ia goud eit kleuren. Deze graphische arbeid strekt in het bijzonder den heer J. H. Schmull tot eer. Een en ander wordt eenige dagen in de bovenzaal van het Café Krasnapolsky te Amsterdam, kosteloos iter bezichtiging gesteld. Den 17den Augustus zal weder eene algemeene inzameling worden gehouden voor de school met den bijbel. Het comité voor deze inzameling brengt in herinnering, dat zij de eerste maal opbracht f 42,000 en de tweede maal f 80,000. De werkzaamheden aan 's Rjjks munt te Utrecht zijn thans weder afgeloopen; de door de regeering bepaalde hoeveelheid 2,/1-centstukken is afgewerkt en de werklied en zijn tot nader order ontslagen. De tweede zoon van den keizer van Rusland zal waarschijnlijk binnenkort een bezoek aan Den Haag brengen. De audiëntie van den minister van waterstaat zal Donderdag a. s. niet plaats hebben. Z. M. heeft met 16 Juli a. s. benoemd tot directeur van het postkantoor te Zevenaar H. J. Knoop Pathnis, thans adsistent ten postkantore te Sliedrecht; met 15 Juli a. s. .bij de rijkstelegraaf benoemd: tot telegrafist lste kl F. Van der Heiden, B. De Stoppelaar Blijdesteyn, C. W. Van Bijlevelt, J. A. Schwaanhuyser, F. H. Dangremond, H. W. Van Pesch en C. A. SJpruyt, allen thans telegrafist 2de kl.tot telegrafist 3de kl. A. Tielrooy, G. H. Stotijn, J. N. Roctcrink, B. Van Dijck, C. S. De Wit, P. H. Bokelmann, C. J. Plokker en G. Schaafsma, allen thans klerk 2de klasse. Gemengd Nieuws. Het aantal uitgegeven biljetten op de stations der lijn Leiden—Woerden naar het zen dingsfeest te Lochem bedroeg: te Leiden 91, te Alphen 43, te Hazerswoude-Koudekerk 26, te Zwammerdam 27, te Bodegraven 30 en te Woer den 15. Het gebouw voor het kantongerecht te Alphen nadert zijne voltooiingde schutting verdweer t en men aanschouwt nu een gebouw, dat doorzijr artistieke bouworde bepaald een sieraad voor öö- gemeente mag genoemd worden. De uit den a asd der zaak minder fraaie zijmuur komt nu nog zeer in het gezicht, maar dit zal niet van langen <hnir zijn, aangezien aan die zijde weldra weder eene fabriek verrijzen zal. Naar men verneemt, zal op Dond erdag 4 Aug. a. s. een zeilwedstrijd op de Wijd e Aa bij Wonbrugge en een roeiwedstrjjd op der L Rijn bij 's Molenaarsbrug gehouden worden. Bij aankomst van trein 12.52 ui.t Utrecht is gisteren te Alphen de equipage v an den heer W. C. W. te Oudshoorn op hol gevaakt, veroor zaakt door de ongelukkige gewoonte, om op kleine stations met de stoomfluit zooveel lawaai temaken. Gelukkig was de familie die de heur W. zon afhalen, nog niet in het rijtuig gezeten. De paarden vlogen met het slingerende rijtuig de spoorlaan af, en stuitten in de ramen van een kruidenierswinkeltje, waar het raam verbrijzeld werd en de paarden aan de koppen gewond werden; het rijtoig heeft veel schade be kome®, persoonlijke ongelukken hebben er niet plaats gehacL Men schrijft ons uit Katwijk: Zondag morgen is alhier de eerste bom van de haringvis- scherij aangekomen, schipper IJsbrand Plokker, reeder P. Van Duivenboden, met 110 kantjes pekel en 20 ton steurharing, welke in zes nachten werd gevangen. De aanvoer is 14 dagen vroeger dan in het vorige jaar, zoodat men spoedig meer kan ver wachten. In de afgeloopen week werd de kantvis- scherij nog door 5 schuiten uitgeoefend, welke be- somden van f 50 tot 100 in 4 dagen. Gaarne zag men dat de. markt voorzien bleef van versche visch, waarvoor zeer hooge prijzen besteed werden: tarbot 4 a 10, tong f 0.25 a ƒ0.70 en benschol 0.60 a f 0.80 per stuk; levende binnenlekschol f 8 a f 9 en droogscharren 11 a f 13 per mandzeesterren 9 a 10 per kar. Te Scheveningen is het treurig bericht ontvangen, dat een matroos, L. K., varende op de bomschuit „Eben Haezer", is overboord gevallen en verdronken. Pogingen tot redding aangewend, mochten niet baten. De schuit wa3 op de haring- visscherij onder den Engelschen wal. Nadat tusschen Haarlem en Hillegom aan den weg der Noord-Zuid-Hollandsche Tramweg- maatschappij enkele kleine verbeteringen zijn ge maakt, op do plaatsen waar eerst do#r het gebruik de noodzakelijkheid daarvan kon bljjken, gaat de dienst - zoo schrijft men uit eerstgenoemde plaats - thans vrij geregeld. In de laatste dagen was er by113 geen noemenswaardig oponthoud, zoodat ook op de tusschenstations ie treinen op den gestelden tijd aankwamen en vertrokken. Het vervoer neemt dan ook geregeld toe. Op het gedeelte tusschen Hillegom en Leiden is reeds sedert het begin van Juni geen belangrijk oponthoud voorgekomen. Ook

Leidsch Dagblad | 1881 | | pagina 1