N". 6562. Maandag 11 Juli, A0. 1881 Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. Tivccde Blad. LEIDSCH DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden.l.KV Franco per post.1-4D Ahonderlijke Nommers.0JJ5. PRIJS DER ADYERTENTIENa ten 18 regels.100. Iedere regel meer0.171. Groolere letters uur plaatsruimte. Gemengd Nieuws. Op do Oostdwarsgracht is gistermiddag omstreeks vier uren een kinderwagen, waarin een jeugdig wicht voor de deur der ouderlijke woning lag te sluimeren, door 'een of ander toeval in be weging geraakt en, vóór men te hulp kon schieten, in de diepte der gracht verdwenen. Gelukkig waren er spoedig eenigo menschlievende redders bij de hand, die niet aarzelden in het water te springen, en, hoewel niet zonder moeite, de voldoening moch- ten smaken der moeder haar zuigeling weder be houden in de armen te leggen. Niet minder moeite kostte de redding van een schipper, die in den Rijnsburgersingel, nabij de Warmonderbrug, drie uren later, het ongeluk had van zjjn schuit midden in de singelgracht te vallen. Eerst nadat men haken en touwen aangebracht had, gelukte het den drenkeling aau den wal te halen. Een jongen van circa 15 jaar, in den hooibouw bij een landbouwer te Koudekerk, wilde na het lossen van een voer hooi achter op den wegrjjdenden hooiwagen springen en had het ongeluk met een been tusschen de wielspakon te geraken, waardoor dit lichaamsdeel brak en de jongen deerlijk verminkt werd te huis gebracht. Te Delft zijn een paar jongens van 12- jarigen leeftijd betrapt bij het ledigen van de geld laden in twee winkels. Zij zijn terstond in hechtenis genomen. Een hunner is reeds herhaalde malen wegens diefstal gearresteerd. In een boschje aanhet Bol werk teHaar- lem is gevonden het lijk van een gewezen bediende in het gesticht Meerenberg, die zich door vergifti ging van het leven had beroofd. Een kartonnen doosje met morphine had hij nog in de hand. Hedenmorgen, kort na zessen, is in de Lindendwarsstraat te Amsterdam een huis in aan bouw, dat gisteren onder de kap was gekomen, ingestort, waarbij de werklieden, die juist op het werk waren gekomen, onder het puin bedolven of door den val ernstig gewond werden. De brandweer was spoedig ter plaatse tegenwoordig om hulp te verleenen. Vier mannon werden zwaar gewond naar het gasthuis gedragen. De „Maasbode" meldt dat deze week eea Utrechtenaar, die ieders aandacht trok, de stad Rotterdam bezocht. Zijn jas was afgezet metknoo- pen, die, naar men zegt, ten tijde van Piet Hein gemaakt waren van het zilver, dat die zeeheld had buit gemaakt. Verschillende koffiehuizen werden door den vreemdeling bezocht, wat ten gevolge had dat hij dra boven zjjn bier raakte. Een ander scheen hiervan te willen profiteeren; althans hij kocht de kostbare knoopen voor f 250. Men verzekert dat hem er f 3000 voor geboden is. Ook de vijfde of laatsteharingjager is thans binnen met 526 ton haring, waarvan 272 ton volle en 254 ton maatjes, zijnde de vangst van 31 schepen. Deze jager verliet de vloot op 28 Juni. De vijf jagers hebben nu gezamenlijk aan gebracht 2148 ton haring, een hoeveelheid die nog nooit door vijf jagers aangebracht werd. De vrouw van den winkelier B. tc Kampen heeft zich in den IJsel verdronken. De daad werd ontdekt, doordien zij haar doek en schoenen op den wal had laten liggen. Uit hot kanton Dokkum meldt men dat dezer dagen door een gefailleerde in de landpalen aldaar aan de crediteuren is uitbetaald zegge: een tiende procent, voor zooverre ze het de moeite waard achtten, zulk een wissewasje te gaan halen, ter plaatse waar ze waren ontboden, en in staat zijn vast te houden aan de spreuk: „beter een half ei, dan eene ledige schaal", of liever: „beter wat dan niets." Onder de vele schuldeischors wordt vooral de plaatsvervanger beklaagd, die voor een der zonen van den gefailleerde uittrok en nu in plaats van f 600 zestig cents ontvangt! Deze uitbeta ling is wel het non plus ultra, waarvan men in onze aan faillissementen rijke eeuw tot nog toe heeft gehoord. Een medewerker aan het Russische blad de „Golos" heeft, met den verdediger van de nihiliste, Jesse Helffmann in haar gevangenis be zocht, waar zij een ruime en luchtige cel bewoont, die van al het noodige voorzien is. Zij bevond zich, volgens hare verklaring, zeer wel en drukte haar misnoegen uit over de verwisseling der gevangenis daar zij nu geen vrouwelijke dienstboden meer tot haar dienst had. Zij had geen verhoor meer onder gaan; alleen had men haar beleefd verzocht de identiteit van een aangehoudene te bewijzen, iets wat zij niet gedaan had, hoewel zij den gevangene zeer goed kendo. Men had daarbij echter niet den minsten dwang of geweld uitgeoefend. Zij is zeer bezorgd over de toekomst van haar te wachten kind en wenscht dit aan de zorgen van de familie zijns vaders toe te vertrouwen. Na dit gesprok behandelde de veroordeelde nog eenigen tijd met den verdediger het verzoek om gratie dat zij tot den keizer wilde richten. Griscom trad Woensdag-middag zijn 40sten vastendag in. Hjj zegt dat hij het tot Dins dag volhoudt; Dinsdag 11. wandelde hij zes mijlen in de brandonde zon. Zijn polsslag geeft 72, zijn tempe ratuur 97, zijn ademhaling 14 aan. Sinds het begin der proef hoeft hij 423/4 pond aan gewicht verloren. Zijn oogen zijn akelig flauw, als die van een ster vende; zjjn gelaat is kleurloos, kortom, hij ziet er uit alsof hij elk oogenblik zijn laatsten adom zal uitblazen. Aan het slachthuis te Grenelle, zoo meldt men uit Parijs, staan eiken morgen een aan tal dames die daar een minder aangenaam genees middel gebruiken om weder de frissche kleur op hare wangen te tooveron. Zoo spoedig een os ge slacht wordt, verzamelen de slagersknechts hot nog rookende bloed in kleine glaasjes en reiken die aan de dames over, die het bloed zonder den minsten tegenzin naar binnen zwelgen. Ieder glaasje kost vijftig centimes en dagelijks wordt er ongeveer een liter gedronken, zoodat de slachters met deze kuur een aardig duitje verdienen. Het resultaat van de volkstelling is volgens de officiSele opgave, dat de bevolking van Groot-Britannië 35,246,562 bedraagt en sedert 1871 met 3,401,183 toegenomen is. Er zijn 17,253,947 mannen en 17,992,615 vrouwen. De bevolking van Engeland en Wales bedraagt 25,968,286 en onder haar moet men bijna geheel do toeneming der be volking zoeken; zij is sedert 1871 3,256,020 ge stegen; de bevolking in Schotland is sedert 1871 met 374,352 vermeerderd; die in Ierland is sedert dat jaar met 252,538 verminderd; Ierland telt nu 5,159,839 inwoners. De bevolking van Londen is in die tien jaren met 560,311 vermeerderd. Te Beaugency (Loiret) zijn Maandag van een tiental kinderen, van 9 tot 12 jaren oud, die in de Loire aan het baden waren, vijf eensklaps door den stroom medegesleept en jammerlijk ver dronken. Een schipper slaagde er nog in er een paar op te visschen, doch alle pogingen om ze in het leven terug te roepen, waren vergeefschde lijkjes van de overige drie zijn nog niet gevonden. Uit St.-Martin de Ré zijn deze week 308 galeiboeven naar Nieuw-Caledonië vervoerd. Een grondeigenaar, bij E ntr emont-le- Vieux, in Savoie, stond met zjjn zoon op het bal kon zjjner villa, toen zich eensklaps een verdacht gekraak liet hooren en enkele seconden later het geheele balkon naet vreeseljjk gewold instortte. De zoon had nog den tjjd zich te bergen, doch de vader stortte van een aanzienljjke hoogte op den straat weg neer en moest voor dood weggedragen worden. Met een ontzottenden slag is Donderdag middag een metalen boog voor de waterleiding te Parjjs, ter zwaarte van 120,000 kilogrammen, dien men bezig was door middol van hydraulische werk tuigen over den Oosterspoorweg, tusschen de „rue Lafayette" en den „faubourg St.-Denis" te plaatsen) neergestort en verbrijzeld. De geheele weg was zoo danig door de kolossale brokstukken metaal ver sperd, dat in den eersten tjjd nog wel niet aanhet gebruik van dat gedeelte der baan zal kunnen ge dacht worden. Twee stilstaande goederenwagens werden geheel vernietigd. Een wprkman uit den Elzas, Philippe Riel genaamd, 23 jaren oud, dien zjjne kameraden niet tijdig genoeg konden waar schuwen, is eerst een gedeelte der hersenen door den vallenden boog weggenomen, waaronder hij eenige oogenblikken later letterljjk vermorzeld werd. Een ander, den 25-jarigen Jean Mondavid, werden de beide beenen afgesneden. E9n buitengewoon geluk mag het genoemd worden, dat niet meer ongelukken te betreuren zjjn en b. v. niet een van de vele treinen die onophoudelijk langs dat baanvak snorren, getroffen is. Een gerechteljjk onderzoek naar de oor zaak van het gebeurde wordt ingesteld. Omtrent den brand te Rouaan deelen de locale bladen nog mede dat het knaapje niet, zooals eerst medegedeeld werd, door de moeder ver geten was, maar door haar in doodsangst in alle hoeken van het magazijn gezocht was, voor zij den wanhopigen sprong uit het raam waagde. Het kind is echter niet gevonden. Een pompier bood bjj het opruimen der puinhoopen aan zjjn kolonel een half verschroeide vrouwenlaars aan, waaraan de over- bljjfselen van een verbranden vrouwenvoet duide- ljjk zichtbaar waren. De toestand van de gewonden in het gasthuis geeft voortdurend weinig hoop. Te Dortmund is de in de mijnschacht „Karoline",toebehoorendeaan de „HarpenerBergbau- Actien Gesellschaft" door onbekende redenen een brand uitgebroken, die zoo snel toenam dat aan red den niet te denken viel. De schacht is geheel uit gebrand. Menschenlevens zjjn niet te betreuren. De Engelsche generaal Bjjers, vader van elf kinderen, die met zjjne familie de villa „Bellevue" aan het zeestrand te Hyères bewoont, heeft Donderdag op treurige wjjze zjjne vrouw met drie zjjner kinderen verloren. Zjjn jongste doch tertje Adda, een aanvallig kind, gleed, aan den oever der zee spelende, over het kiezelzand uit en stortte in den bruischenden vloed; hare beide broe ders Lilian en Viol, die hun zusje te hulp wilden komen, verdwenen eveneens in de diepte, tcrwjjl de moeder, die zich daarop wanhopend in zee stortte, in een oogwenk door de golven medegesleept werd. De vier ljjken zjjn nog denzelfden dag opgovischt. BUITENLAND. Frankrijk. De Fransche regeering heeft een voorstel aan do Kamer ingediend, om te Roubaix een nationale school voor kunst-industrie op te riehten, ten einde de beroemde Vlaamsche tapjjtfabricatie, eertjjds zoo hoog in aanzien, te doen herleven. De stad Rou baix heeft een stuk grond van 900,000 fr. waarde en een subsidie voor den bouw van 600,000 fr. aan geboden. Do Staat zou er nog 900,000 fr. aanmoeten ten koste loggen. Heden vangt te Parjjs een driedaagsch nationaal en internationaal concours van muziek- en tooneel- vereenigingen aan, waarbjj zich 200 vereenigingen met 15,000 executanten zullen doen hooron. Am- broise Thomas staat aan het hoofd. De opbrengst is voor de scholen- en weezenkas van het 16do arrondissement.

Leidsch Dagblad | 1881 | | pagina 1