Gemengd Nieuws. Niettegenstaande het ongeval Maan dag, hetzij al of niet mot moedwil, op de Ruïne voorgevallen; niettegenstaande een 40-tal bewoners van den omtrek aldaar een adres aan den gemeen teraad hebben ingediend; niettegenstaande doze vergadering zelve haar dagolijksch bestuur gemach tigd heeft een adres tot den minister om teruggave te richten, - moeten we toch constateeren dat het plein nog steeds voor de exercitiën der militairen gebezigd wordt. Het heeft er zelfs wel iets van alsof men aan plagerij van het garnizoen tegenover de burgerij zou moeten gaan denken. Dit is toch zeker geenszins zijne bestemming. Terwijl gister morgen door don avond te voren gevallen regen het terrein voor de oefeningen zonder grooten last had kunnen gebruikt worden, deed men het toen juist niet, maar wel weer hedenmorgen nu do stof wolken zich opnieuw alom konden verspreiden on ze de ruiters meermalen onzichtbaar maakten. Welke bedoeling kan men daarmee hebben! Hedenmorgen omstreeks halfacht heeft vrouw T. op do Beestenmarkt een toeval gekregen, doch, na met water te zijn bijgebracht, haren weg kunnen vervolgen. - Eveneens hedenmorgen zijn twee jeugdige meisjes aan het politiebureel gebracht, die zich op het Plantsoen hadden schuldig gemaakt aan het uitrukken van een rozenstruik. - Nog is dezen morgen, tegen halfelf, een meisje, dat op een schuit in do Oranjegracht speelde, te water geraakt, maar nog tijdig door een bejaard voorbijganger gered. Naar het schijnt, bestaat er vermoe den dat de brand, die deze week eone diamantBlij- perjj te Amsterdam verwoestte, aangestoken zou wezen door een van do werklieden. De justitie heeft althans eon diamantslijper, die daarvan verdacht wordt, gearrestoera. Men meldt uit Grave: De heer Th ij s- sen, burgemeester van de gemeente Beers, ontving gisteren een brandbrief, waarin hem, onder bedrei ging van moord op hem of een zijner zoons, gelast word op eeno aangewezen plaats 500 gulden te deponeoren. De brief was onderteekond en afkom stig van een bekenden inbreker, die, in het jaar 1871 voor diefstal veroordeeld, eenige maanden ge leden uit de gevangenis is ontslagen. Hij schijnt in den omtrek rond te zwerven on is ook de vermoe delijke dader van den diefstal, eergisternacht bij den herbergier P. te Escharen gepleegd. Do brandbrief is in handen der justitie gesteld. Onder de gemeente Hilvarenbeek heeft een felle brand een kapitale boerenhofstede met schuur en stalling in de asch gelegd. Yan den inboedel is niets geredeen varken en een koo zijn in de vlammen omgekomen. Vermoedelijk is do brand ontstaan door onvoorzichtigheid van drie alleen in het huis gelaten kinderen, die men slechts met moeite heeft kunnen redden. Huis en inboedel waren verzekerd in de algemeene brand waarborgmaatschappij te Brussel. Na het bekend worden van don afschu welijken moord te Wouw, gepleegd op eene 80- jarige vrouw, heeft de justitie uit Breda zich on verwijld naar oerstgenoomde gemeente begeven, ten einde eene lijkschouwing te doen plaats hebben, 4en gevolge waarvan do zoon der verslagene, J. Tim mermans, gevankelijk naar Breda is overgebracht, als vormoodelijke moordenaar zijner moeder. Genoemde Timmermans, van beroep verver, stond bekend als een eerste dronkaard. Gedurende de reis van Antwerpen naar Vlissingen had aan boord van het Engelsche drie mastschip „Lilian" een treurig ongeval plaats. Bij een verschil, godurende de workzaamheden tusschen den 2den stuurman en een matroos ontstaan, was eerstgonoemdo zijne drift niet meester en bracht den matroos met een stuk ijzer een slag op het hoofd toe, die gistermorgen den dood ten gevolge had. Het lijk is te Vlissingen aan wal gebracht om op de algemeeno begraafplaats te worden ter aarde besteld. Bij Covington (Kentucky) heeft een ernstig spoorwegongeluk plaats gehad. Zeven per sonen werden door een botsing tusschen twee treinen gedood en twaalf zwaar verwond. To St.-Potersburg is een telegram uit Mincks ontvangen, hetwelk inhoudt dat een hevige brand in die stad is uitgebroken, welke nog voort duurt. Reeds meer dan 500 huizen waron eene prooi dor vlammen geworden. Een mijnwerker van do „compagnie houil- lère" te Bessèges (Gard) is onder zijn arbeid door een kolossaal rotsblok verpletterd. Een verschrikkelijke moord heeft zich to Gremston, bij Carlile voorgedaan. Een 15-jarige dienstbode, Margeret Messenger, heeft in de afwe zigheid harer meesteres een kind van zes maanden in een put geworpen met een steen aan den hals. Zij vertoldo dat het, terwijl zij sliep, gestolen was. Reeds vroeger had zij een ander kind, naar 't heette bij ongeluk, in den put geworpen. Bij het afbreken van de laatste gebou wen der wereldtentoonstelling van 1878 op het Champ do Mars te Parijs is eergisteren een steiger gobro- ken, waarop vijf werklieden stonden. Twee hunner werden terstond gedood, een derde verkeert in hope- loozen toestand. Do berichten omtrent den toestand van president Garfield blijven gunstig. Meer en meer kan hij slapen, verdraagt het voedsel - aanvankelijk melk en kalkwater, later ook kippen-bouillon - en had Dinsdag reeds geeno pijnstillende inspuitingen meer noodig. Hij had echter te lijden van de gewel dige hitte en men zou beproeven zijne kamer kunst matig koel te houden. Met grooten lof wordt door de geneesheeren van de echtgenoote des generaals gewag gemaakt, wier kalmte, zelfboheersching en opgewektheid hunne taak, verklaren zij, veel ge makkelijker heeft gemaakt. Geljk nauwelijks vermolding behoeft, zijn de telegrammen van deelneming, van alle Staten van Europa, Zuid-Amerika, China, Japan enz. en van particulieren ontvangen, ontelbaar. Garfield en zijn staatssecretaris, Blaino, gelooven niet aan het bestaan van eene samenzwering. Gui- teau heeft aan den officier van justitie verklaard dat de gedachte, den president te vermoorden, eene openbaring was van God, welke hem te kennen gaf dat hij op deze wijze een eiDde kon maken aan de beroeringen in de republiek. „Ik vrees ook niet ge straft te worden, als Garfield sterft", liet hij er op volgen; „want Arthur, mijn particuliero vriend,zal mij niet doen booten voor een daad, die hem aan het bowind bracht." Het bericht dat de gevangene zich aan boord van een kanonneerboot bevindt, is onwaar. - Een man is in hechtenis genomen, die, blijkbaar krankzinnig, verklaarde dat hij met de revolver, waarvan hij voorzien was, den heer Blaine wilde dooden. TeRouaan ontstond Dinsdag-avond brand bij een drogist in do „rue de Ia Rópublique", die zich hoofdzakelijk toelegde op het vervaardigen van bengaalsch vuur. Ia een oogenblik stond het gebouw in lichterlaaie, met het treurig gevolg dat verscheidene personen in de vlammen zijn omge komen. Hun aantal ia nog niet to bepalen; twee geheel verkoolde vrouwenlijken zijn reeds uit de pninhoopen te voorschijn gebracht. Bovendien zijn nog vijf bij de ramp zwaar gewonden in het hos pitaal opgenomen. - Den vorigon dag was een groote fabriek, op den hoek van de rue Sully te Lyon, totaal afgebrand, waardoor een groot aantal arbei ders buiten werk zijn geraakt. De schade wordt begroot op 300,000 franken. Twee pompiers wer den bij hot blusschen door een neerstortenden balk getroffen en zwaar gekwetst. Omtrent den brand te Rouaan worden in latere berichten nog de volgende treffendo bijzonderheden medegedeeld: Een bediende van den drogist had bij ongeluk zeven kilogrammen kruit in brand ge stoken, waarop een vreesolijko ontploffing volgde en enkele seconden later de magazijnen in volle vlam stonden. Do bediende en zjjn makker, benevens de patroon en zijn echtgenoote wisten zich nog tijdig te redden, doch een oogenblik daarna verschenen aan de bovenvensters zeven aldaar werkzame vrou wen, die wanhopend om hulp gilden, daar de vlam men haar den uitweg langs de trap geheel afsloten, Op dit vreeselijk gezicht haastten zich de buren do straat met matrassen te beleggen. Een loodgieter doet een poging tot hulp; hij plaatst een ladder togen den muur en klimt moedig naar boven, doch de ladder vat vlam en breekt, zoodat do redder genoodzaakt is zoo spoedig mogelijk terug te keeren. Men roept nu do vrouwen toe zich naar beneden te werpen. Twee wagen don wanhopigen spreng, de ééno komt op een matras neder, do andere valt zich de hersenen tegen het trottoir te pletter. Twee andere vrouwen willen trachten zich langs de dak goot te redden, doch het gelukt haar niet de nabu rige huizen te beroiken, waarop zij zich langs het brandende huis laton afglijden; de eerste komt in haren val in aanraking met een vooruitspringend balkon, waardoor zij niet op de matras, maar op het plaveisel terecht komt en zich den schedel ver brijzelt. Do andere, hoewel deerlijk gekwetst, staat j onmiddellijk weer op en wil in het brandondo huis terug. De ongelukkige is moedor! In hare verbijs tering heeft zij haar zoontje in den rui gen oven achtergelaten. Hare smart is onuitsprokeljkbare kreten zijn hartverscheurend. Op hetzelfde oogen blik komt een vrouw met brandende haren en ge waad gillende uit de vlammen te voorschijn en werpt zich in de rivier, waaruit zij met moeito en in een allcrtreurigsten toestand gered werd. - Zeven vrou wen zijn naar men zeker weet, in de vlammen om gekomen. Van do geredden zijn bovendien nog twee in het gasthuis bezweken. Men vreest dat er nog veel meer personen, dan bekend is, verbrand zijn. Te Hattingen (Pruisen) is ingebroken in.... een gevangenis; geld hebben de dieven niet meegenomen, wel een gevangene, die de a volgenden dag wegens meineed moest terechtsta:; De deur der gevangenis hebben zij met valschö sleutels des nachts weten te openen en van eene binnendeur hobben zij het slot opengebroken. Do cipier heeft volstrekt geen gedruisch gehoord en evenmin werden de buren uit den slaap gewekt; des morgens was do vogel gevlogen. Te Konstantinopel i s een j ong Muze 1- mansch meisje gestorven, dat beschouwd werd zich zelf van het leven te hebben beroofd, fir bestond echter bij de politie vermoeden van moord. Het lijk is nu opgegraven en men heeft bevonden dat het met 13 wonden was bedekt. Uit Konstantinopel wordt gemeld dat de vrouwen van Mahmoud-Damat en van Nouri- Damat, do zustors van den sultan, hem geschreven hebben dat zij zich mot hare kinderen om het leven zouden brengen op denzelfden dag, waarop het doodvonnis aan hare mannen zou worden voltrokken. Te Warrensburg in Missouri is een vreeselijk ongoval voorgekomen. Een zeer talrijk gezelschap, dat een pleiziertochtje had georganiseerd, is vergiftigd door het gebruik van limonade; acht personen zijn reeds overleden en 100 anderen ver- keeren in gevaarlijken toestand. De verkooper der limonado is gevangengenomen. Door de onhandigheid van een wissel wachter had Maandag-avond nabij het station Jemelle in België een eigenaardig spoorwegongeluk plaats. Door een verkeerde beweging met het excentriek veroorzaakte hij dat een goederentrein, bestemd naar Arlon, die to elf uren genoemd station verliet, den verkeerden weg, n. 1. dien van Rochefort, in sloeg. In plaats van nu maar aan den machinist van den trein het horstellen van zijn fout over to laten, liet hij plotseling het excentriek, dat niet had moeten opgelicht worden, weer valleD, zoodat de helft van den trein, die zich nog voor het kruispunt bevond, den goeden weg insloeg. Het natuurlijke gevolg was dat vorscheidene wagens verbrijzeld en nit elkander gewrongen werden. Persoonlijke ongelukken zijnor niet te betreuren, maar de weg was zoodanig ver sperd dat het de grootste inspanning kostte om de gemeenschap te herstellen vóórdat do .xprestroin met de Indische mail des morgens te halfzeven pas- seeren moest. De ongelukkige wissel wachter, ver bijsterd van schrik over het gebeurde, is onmiddel lijk op den loop gegaan en nog niet teruggevonden men vermoedt dat hij zich in de naburige bosschen verscholen heeft. BUITENLAND. Franli rij k. Kardinaal Donnet, aartsbisschop van Bordeaux, heeft aan al do leden van den Franschen Senaat een brief gericht om te protesteeren tegen den ver plichten militairen dienst voor de leerlingen der seminariën. De tweejarige prijs der Fransche academie van 20,000 fr. werd toegekend aan Nisard voorrijn ge schiedenis der Fransche letterkunde. De Senaat heeft den heer Wurtz (republikein) tot onafzetbaar Senaatslid benoemd. De „Morning Post" houdt de juistheid harer medcdeelingen over de gedeeltelijke mobilisatie van het Fransche leger vol. De „Agence Havas" blijft ze echter voor «nwaar verklaren. Uit Tunis wordt gemeld dat het gerucht, als zouden de Tunesische troepen, naar Sfax gezonden, gemeene zaak hebben gemaakt met de opstande- lïngen, geheel onwaar is. Het gerucht van een op stand te Djerbo wordt ook tegengesproken. Italië. De te Rome verschijnende „Ag^a^Blefani" ver neemt uit goede bron dat de Franstfh'e en Ameri- kaanscho gedelegeerden op de muntcooferentie zich hebben verstaan over een formule tot verdaging der conferentie, waardoor de weg van diplomatieke

Leidsch Dagblad | 1881 | | pagina 2