N°. C55S. Woensdag 8 Juli. A0. 1881. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering ran Zon- en Feestdagen, uitgegeven. Aan de abonné's op het Leid^ch Dagblad te Kalwijk en Rijnsburg wordt medegedeeld dat dit blad 's avonds per stoomtram van halfacht wordt verzonden (behoudens zeld zame uitzonderingen) en aldaar denzelfden avond nog wordt bezorgd. DE UITGEVER. Bij dit nommer worden voor de inteeke- naren daarop verzonden blz. 35 tot 38 van het Gemeenteraadsverslag (zitting van Don derdag 30 Juni 11.) en N°. 121 der Ingekomen Stukken. LEIDSCH DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT; Voor Leiden per 8 meenden.1.10. Funco per poetB 1.40. Afzonderlijke Nommere(LOS. PRIJS DEB ADYERTENTIENi ▼en 1S regel»1.05. Ieder* regel me<T s 0.17* Groolere letters neer pleeurnimte. STAD9-BEBICHTEN. BURGEMEESTER in WETIlOUtlERS tan LEIDEN, Gezien het adres ran F. LOHMANN, alhier, houdende ver zoek oin vergunning tot plaatsing van eene stoommachine in zijne manufactuurververij in de Kranwelsteeg u'. 2; Gelet op de artt. 6 en 7 der wet van 2 Juni 1875 (Staatsblad n». 95); Geven bij deze kennis aan bet publiek dat genoemd verzoek, met de bijlagen, op de Secretarie dezer gemeente ter visie gelegd is; alsmede dat op Dinsdag der. 19Jen Jnli a. s., 's voormid dags te elf uren, op bet Raadhuis gelegenheid zal worden gegeven om bezwaren tegen dat verzoek in te brengen. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Leiden, DE KANTER, Burgemeester. 5 Jnli 1881. E. KIST, Secretaris. LEIDEN, Juli. 'Aan den 40sten verjaardag van prinses Von Wied werd heden alhier op de gebruikelijke wijze gedacht. De heer H. J. P. F. Van Ewijk alhier is be noemd tot opzichter over landsgebouwen te 's-Gra- venhage. Hedenmiddag ontvingen we per Engelsche mail de Indische bladen van 28 tot en met 27 Mei. Door' den Koning hiertoe gemachtigd, heeft de minister van oorlog de herziening van de dienst en exercitie-reglementen der infanterie opgedragen aan een commissie, bestaande uit den kolonel F. J. G. W. Leers, commandant van het 4de regiment infanterie, als voorzitter, den luitenant-kolonel J. N. A. baron Taets van Amerongen en den kapitein F. A. V. W. H. Van Tnerenhout van het Gde regi ment infanterie, den kapitein W. B. J. Duycker van het regiment grenadiers en jagers, en den 1 sten luitenant-adjudant F. H. A. Sabron van het 6de regiment infanterie, als leden. Laatstgenoemde zal tevens de functiën van secretaris waarnemen. De vergaderingen der commissie zullen te Breda ge houden worden. Naar de Goudsche Crt. verneemt, zal de stoomtram tusschon Bodegraven en Gouda waar schijnlijk reeds in de volgende maand dendienst openen. Het 30-jarig bestaan der stadsmuziekschool te Gouda zal waarschijnlijk gevierd worden door een tweedaagsch muziek- en kinderfeest, te houden op 18 en 19 Juli a. s. In Den Haag is het bericht ontvangen dat op de badplaats te^Neuenahr overleden is mr. S. baron Van Zuylen Van Nievelt, president van de Algemeene Rekenkamer, ridder der orde van den Nederlandschen Leeuw. De overledene was den 5den Januari 1813 geboren en had dus een ruim 68-jarigea ouderdom bereikt. Gisteren te halfitwaalf vorvoegde zich de com missie van de „Groote Club" te Amsterdam bij gen. Van der Heyden, om hem uit te noodigen hun gast te willen zijn bij een feest, dat do „Groote Club" ter eere van dea generaal wilde geven. Generaal Van der Heyden kon - naar men meldt - neg niet den dag bepalen, waarop hij naar Amsterdam kon gaan, doch zou, zoodra dit mogelijk was, nader ant woord aan het Bestuur van de Club zenden. In de gisteren te Amsterdam gehouden ver gadering van aandeelhouders in de Ned. Handel maatschappij werd het verslag uitgebracht. Aan winst werd gemaakt f 2,068,076.52; te Batavia werd gemaakt 428,000, aan provisie ƒ1,100,000, aan interest 805,000, in Japan werd 101,000 verloren. Alvorens zijne plannen totelectrische verlichting met toestellen, die door eb en vloed der Maas in beweging worden gebracht, nader mede te deelen, heeft de'heer F. W. Mondriaan te Rotterdam zich per request tot den Koning gewend, met het aan bod om zijn denkbeeld, dat hij vooralsnog geheim wénschte te hónden, ook te doen strekken ter ver lichting der kusten en direct of indirect ook voor ons defehsie-wezen. Het denkbeeld moet berusten op eennieuwe wijze van krachtophooping en kracht verzameling op groote schaal. Als eene bijzonderheid wordt medegedeeld dat door den gemeenteraad van Ilerkingen tot onder wijzer aan de openbare school is benoemd de heer N. H. Beversluis, thans veldwachter te Geervliet. Aan het admissie-examen voor de universiteit te Utrecht hebben deelgenomen 18 adspiranten, waarvan er 8f zijn geslaagd, 10 onvoldoende werden bevonden en dus niet toegelaten. Reëds Zaterdag-middag waren de gevraagde drie miljioen gulden bijeengebracht, welke Amster dam als vrijwillige bijdrage kan aanbieden voor het tot stand komen van een kanaal naar den Rjjn. Tot morgen, Woensdag-middag 12 uren, blijft de leerling echter opengesteld, opdat het groote aan tal dér inschrijvers en het aanzienlijke bedrag der ingeschreven sommen de ernst der overtuiging van den handel aantoonen mogen. Do eerste luitenant K. T. A. Yan do Wall, van het reg. grenadiers en jagers, wordt wegens ziekte op non-activiteit gesteld. Het kapitaal, dat de hoofdcommissie van het „Huldeblijk" ter beschikking van luit.-gen. Yan der Heydeu hoeft gesteld, bedraagt 27,000. Hot stoomschip „Utrecht", van Batavia naar Rotterdam, passeerde Zondag-namiddag Capodarmi (Straat van Messina). De gewone audiëntie van den minister van marine zal op Vrjjdag a. s. niet plaats hebben. Z. M. heeft met 20 Sopt. 18811°. aan dr. G. J. Loncq C.Jz., eervol ontslag verleend als hoogleeraar in de faculteit der geneeskunde aan de Rijksuniversiteit te Utrecht, wet dankbetuiging voor de door hem gedurende vele jaren den lando bewezen diensten2°. tot hoogl. in de faculteit der geneeskunde aan die univjersiteit benoemd dr. C. A. Pekelharing, leeraar aan de Rijksveeartsenijschool te Utrecht, om onderwijs te geven in de ziektekunde en de ziekte kundige ontleedkunde; 3°. den hoogl. in gemelde faculteit aan meergenoemde universiteit S. Talma, met wijziging van Zr. Ms. besluit van 15 Sept. 1877, ontheven van het onderwijs in de ziektekunde en de ziektekundige ontleedkunde cn daarentegen belast mot het onderwijs in de geneeskunde en in de kennis der geneesmiddelen en geneesmiddelleer; - de benoe ming van mr. J. P. Moltzer, te Amsterdam, tot gewoon hoogleeraar in het burgerlijk recht en de burgerlijke rechtsvordering aan de universiteit aldaar, bekrachtigd- den officier van gezondheid der 2de kl. bij de zeemacht B. H. L. Van Olst, met de dag- teekening van dat besluit, op verzeek, eervol uit den zeedienst ontslagenbenoemd bij het personeel van den gencesk. dienst der landmacht, tot officier van gez. 2do kl., den bij Zr. Ms. besluit van 30 Juni 1881, op verzoek, eervol uit den zeedienst ontslagen officier van gez. 2de kl., arts, B. II. L. Van Olst; - met 1 Juli 1°. 's Konings adjudant in bniteDgewo- nen dienst, den kapt. ter zee jhr. H. O. Wichers, ep verzoek, wegens langdurigen dienst op pensioen gesteld, onder damkbetmiging voor zijne vele en be- langrijke diousteln aan dfea lande bewezen, met ver gunning tot het blijven dragen der aetiviteits-uniferm en onder toekenning van een jaarlijksch pensioen van 4572; 2°. bevorderd: tot kapt. ter zee, deakapt- luit. ter zee C. J. Smith; tot kapt.-luit. ter zee den luit. ter zee 1ste kl. J. A. Waldeck; tot-luit. ter zee lste kl., den luit. ter zee 2de kl. J. E. Sickens; - met 1 Aug. a. s. benoemd tot ad. ijker der maten, gewichten en weegwerktuigen J. A. Treab; bepaald dat de opzichter van 's Rijks waterstaat 4de kl. E. H. Droste, te rekenen van 1 Aug. a. er., weder in actieven dienst zal optredenben. tot adj.- commies bij het departement van financiën H. F. W. Kolb, thans eersten klerk; dr. A. Stoecker, genees heer te Wildungen, benoemd tot ridder der orde van den Ned. Leeuw; benoemd tot griffier bij het kantongerecht te Enschedee, mr. J. A. Wijers, thans griffier bij het kantongerecht te Goor. Gemengd Nieuws. Van drie meisjes, die gisteravond om streeks halfacht op een trapje aan het Water van den Ouden Singel, bij de Mare, speelden, geraakte er een te water, doch werd spoedig door een steen houwer, zekeren S., daar in de buurt werkzaam, gered. Hedennamiddag omstreeks twee uren ging een knaapje, alvorens naar school te gaan, nog even aan de Langegracht op een schuit spelen, waarbij hij in plaats van op den wal in het water terecht kwam. Een metselaar deed al het mogelijke om den knaap te redden, doch verloor zijn evenwicht en ging ook te water. Met behulp van een derden persoon mocht men er nü in slagen beide drenke lingen behouden op het droge te brengen. Door de buitengewone warmte - meer dan 80° Fahr. - waren hedennamiddag alhier enkele scholen gesloten. Door de Noord-Zuid-Hollandsche Stoom tramwegmaatschappij zjjn Zondag en Maandag tus- schen Leiden en Haarlem ruim 5000 personen vervoerd. In den nacht van 1 op 2 dezer heeft een onbekende dief door opschuiving van een raam zich den toegang verschaft tot eene kamer in het huis van den hepr J. Yan Til te Sassenheim en daaruit eene vei'gulde pendule ontvreemd. Het schijnt dat hij geschrikt is door het schreeuwen van een klein kind in de kamer daarnaast, ten- minste een horloge dat bij de pendule lag heeft hij laten liggen, en uit een kastje met zilverwerk dat mede in die kamer stond en waarvan de on derste lade was opengemaakt, heeft hij evenmin iets medegenomen, - hetwelk aan de zaak een zon derling verschijnsel geeft, vooral daar een horloge veel gemakkelijker mede te nemen is dan eene pendule. De politie doet ijverig onderzoek. De conducteur V. van de Haagsche Tram wegmaatschappij, die zich op een avond met de gelden, welke hjj dien dag in dionst had geïnd, uit de voeten maakte, is den volgenden dag door de politie gearresteerd. Naar de N. R. C. verneemt, is oen geacht geneesheer te Rotterdam, de heer H. J. Van L., op noodlottige wijze om het leven gekomen. Op oen uitstapje naar Heerde had hij het ongeluk in een kelder te vallen, doordien hij bij vergissing eene verkeerde deur opende. Die val had zijn dood ten gevolge. Het kind dat Dinsdag bij de maskerade te Utrecht door een paard is vefwond geraakt, ia overleden. Sedert het ongeval gebeurde, heeft de knaap geen geluid meer gegeven; hij scheen aan de rechterzijde verlamd. Den laatsten kermis-Zondag z Ij n te Haarlem ruim 14,000 personen per Holl. Spoorweg aangekomen, waaronder uit Amsterdam ruim 12,000. Door de Tramwegmaatschappij zjjn tusschen de 6500 a 700® personen vervoerd. Een knaapj'e viel gisterochtend to Am sterdam met een ketel kokend water van een trap en bleef op de plaats dood. Een buurvrouw kreeg van den

Leidsch Dagblad | 1881 | | pagina 1