manschappen in niet zeer stichtelijke taal nog wel een hoog woord en dreigden met dadeljjkheden, doch ging daartoe niet over, niettegenstaande hij hen tot aan de Doelenkazerne vergezelde, waar hij het eindelijk zoo bont maakte dat de politie het noodig oordeelde hem in arrest te moeten nemen. Nu is het wel waar dat de beide genoemde per sonen de onmiddellijke oorzaak van het ongeval waren, maar toch vragen we wie den wachtmeester - in vredestijd - het recht gaf tot zulk een krassen maat regel over te gaan. De Ruïne is toch groot genoeg. En bovendien, mag de Ruïne eigenljjk wel tot exer- -cïtieplein gebruikt worden, nadat de gemeenteraad indertijd daarvoor het schuttersveld aan den Rjjns- burgschen Singel heeft aangowezen en, om dit voor dat doel in orde te laten maken, zelfs gelden heeft beschikbaar gesteld? "Was het niet wenschelijk ge weest dat er bij de oefeningen ook een officier tegen woordig ware, die handelend had kunnen optreden? In ieder geval, nu de gemeente de Ruïne weer terug heeft, moet ze ook binnen hare muren bevrijd wor den van de exercitiën, die bij een droogto als tegen woordig zeer ten ongerieve zijn van de nijverheid, die hooge lasten genoeg betaalt om van de kolos sale stofwolken verschoond te mogen blijven. Ten gevolge van do alhier hoerschende mazelen-epidemie is het, naar wij vernemen, niet onwaarschijnlijk dat de Leidsche kermis dit jaar ïn het laatst dezer maand niet zal plaats hebben. Zondag-avond omstreeks acht uren had in de Janvossensteeg een echt „standje" plaats. Een beschonken persoon maakte ruzie met een bewoner van die steeg en eindigde met de ruiten in te slaan, waarin hjj echter spoedig door een paar politie agenten gestoord werd, die den levenmaker tusschen zich in naar de wacht brachten. Het behoeft wel ternauwernood gezegd te worden dat de getuigen van het burengerucht legio waren. Gis ter namiddag omstreeks kwart na éénen is zokere H., van beroep kleermaker, wonendo in de St.-Jorissteeg, in beschonken toestand in het water van de Oranjegracht gesprongen, doch door een aldaar passeerend politieagent weder op het droge gebracht. - 's Avonds omstreeks 8 uren heeft zekere P. M., een meisje van 22 jaren, wonende aan de Binnenvestgracht, in de Paardensteeg een toeval gekregen, doch is spoedig weder zooverre bijgekomen dat zij haar weg kon vervolgen. - Ongeveer terzelfder tijd heeft aan de Lammermarkt een kleine vechtpartij plaats gehad tusschen eenige huzaren en burgers; van de laatsten is er een met een bebloeden neus afgedropen, terwijl de huzaren bij het naderen der patrouille hot hazen pad kozen. Men schrijft ons uit Katwijk: In de af- geloopen week werd de kantvisscherij nog door 14 schuiten uitgeoefend, doch, meestal door windstilte verhinderd, was de vangst schraal; ze besomden van 25 tot f 76 in 5 dagen. Do visehprijzen waren zeer hoog; 16 schuiten zijn weder op de baring- visscherij uitgegaan, waaronder drie groote nieuw gebouwde bommen zijn, toebohoorende aan de ree- dersfirma's F. C. Meerburg, F. Haasnoot Pz. en L. Parlovliet. Dz. Gedurende de vorige week zijn te Sche- veningen aangekomen 259 badgasten met 24 be dienden; 45 badgasten zijn in do afgeloopen week vertrokken. In het geheel vertoefden Zaterdag te Scheveningcn 587 badgasten met 88 bedienden. Een behendige drinkebroer heeft uit den winkel van een distilleerderij in de Koningstraat te 's-Hage een karaf met jenever van de plank gehaald en meegenomen. De politie doet onderzoek. Te Amsterdam is een politiedienaar gearresteerd, die zich schuldig had gemaakt aan mishandeling van eene groentevrouw, toen deze af betaling van hot door haar geleverde was komen vergen. Verscheidene vaten nieuwe haring van den eersten binnengekomen haringjager zjjn per stoomschip „Celebes" naar Indië verzonden. De dienstmeid bij do familie mr. II. te Veendam las voor eenige dagen in do courant dat er geprofeteerd was dat in 1881 de wereld zou vergaan. Zij heeft zich deze onheilspollende tijding zoo sterk aangetrokken, dat zij sedert aanhoudend leed aan aanvallen van zwaarmoedigheid, en fhans is zij volslagen krankzinnig. Naar men verneemt, heeft Madame Tus- saud to Londen haar bekend museum van wassen beelden, waarin men alle beroemde beruchtheden vertegenwoordigd vindt, reeds „verrijkt" met een beeld van "Willem Marïanus De Jongh, in de kleo- ding welke hij droeg toen hij zijne schanddaad te 's-Hage verrichtte. Folkert Van Zande, de kweekeling, die op 7 Juni jl. de ouderlijke woning had verlaten en wiens opsporing was verzocht, is te Groningen gevonden. Over het gevecht tusschen de Duitsche en Czechische studenten to Praag worden nog de volgende bijzonderheden meegedeeld: Het Duitsche corps „Austria" vierde Dinsdag een feest, waaraan ook dames deelnamen, in een plaats buiten Praag. Toen dat feest geruimen tijd in goede orde geduurd had, kwam er een stoomboot aan, die 200 Czechische studenten aan land zette, welke tegenover do Duit sche studenten plaats namen en hen door het zingen van Czechische liederen enz. begonnen te tergen. De president van het corps beval, op geenerlei uit tartingen te antwoorden, liet do dames naar huis gaan en gaf aan de muziek last geen enkel volks lied te spelen, noch oen Duitsch, noch een Czechisch; tevens liet hij de politie te Praag waarschuwen, hetgeen dau ook ten gevolge had dat weldra een commissaris met verscheiden agenten de plaatselijke politie kwam versterken. De Czechische studenten gingen intusschen voort met allerlei beleedigingen en uittartingen, hoewel zij èn door den commissaris van politie èn door een Czechisch advocaat, die hen namens dr. Rieger en den burgemeester toe sprak, tot rust en orde werden vermaand. Het eind der zaak was, dat de Duitsche studenten der Prager universiteit door hun Czechische medestudenten met glazen, flesschen, stoelen, tafels en steenen gebom bardeerd werden, tot zelfs in het vaartuig, waar mede zij weder naar Praag vertrokken en dat dan ook verscheiden gekwetsten medebracht. Het aanzienlijk dorp Aarberg, in het kanton Bern, is bijna geheel afgebrand. Verschil lende personen zijn er bij omgekomen. Woensdag trad te P ar ijs deheerEdouard André met Mile. Nelly Jacquemert in het huwelijk. De jonkman heeft zjjn wederhelft een huwelijks geschenk aangeboden, bestaande in een huis van zes millioen franken op den Boulevard Haussmann, hetwelk hij naar evenredigheid van zijn vermogen deed inrichten, en bovendien 60,000 franken spelden geld. Bij het huwelijkscontract is bovendien bepaald dat mevrouw André bij eventueel overlijden van haar echtgenoot een jaargeld zal verkrijgen vau 500,000 fr. De Engolsche politie is nog steeds ijverig zoekende naar den dader van den moord, op den Brighton-spoorweg gepleegd. Het gerucht, medegedeeld in de N. Rott. Ct., als zou te Vlis- singen bij aankomst der stoomboot van Queensboro een verdachte zijn gearresteerd, is van allen grond ontbloot. In het begin der vorige week werd te Hagen, in Pruisen, een 97-jarig man begraven en den volgenden dag stierf zijne 94-jarige vrouw Drie jaren geleden vierden zij het zeldzame feest hunner diamanten bruiloft. BUITENLAND. Frankrijk. Tweehonderd bestellers zullen nog worden aan gesteld bij de posterijen te Parijs, uitsluitend voor de bestelling van couranten en drukwerken. Daar voor bestaat reeds een afzonderlijk personeel van bestellers. Bij do sluiting van het Salon heeft de minis ter Jules Ferry bekend gemaakt dat, zoo het Gou vernement vast besloten heeft zich voortaan niet weder met schilderijen-tentoonstellingen te bemoeien, men daaruit niet mag afleiden dat zijne belang stelling in de kunst verminderd of bekoeld is. In tegendeel: het Gouvernement blijft niet alleen den Prix de Salon voor zjjne rekening nemen (eene driejarige reis-beurs, ditmaal geschonken aan een jong beeldhouwer, evenals in 1877), maar het kent voor 188182 acht éénjarige rois-beurzen toedrie voor de schilder-, twee voor de beeldhouw-, twee voor de bouw- en één voor de graveerkunst. De acht uitverkoren jongelieden zijn terstond aange wezen. Zij moeten Italië, Nederland en SpaDje be zoeken, maar zijn in hunne bewegingen en hunne wijze van werken overigens geheel vrij. Elke beurs is van vierduizend franken. Gelijk men ziet, is dit hetzelfde stelsel, hetwelk gedurende eene reeks van jaren op edelmoedige wijze en mot den besten uit slag door Koning Willem IH gevolgd is. Gr a*o ot-Britan nië. Kapitein Sandwith heeft zich van de West kust van Afrika naar Engeland ingescheept, 600 onsen goud meebrengende voor het Engelsche gou vernement. Daarmee is de oorlogsschatting der Aa^antijnen afbetaald. Oostenr.-Hong'. Monarehio. De rust is te Praag niet vorder gestoord. De uitslag van 400 verkiezingen is bekend. De verdeeling is als volgt: 228 liberalen, 82 onafhan- kelijken, 67 van de gematigde oppositie, 11 natio- nalen, 12 zonder bepaalde kleur. De liberalen win nen 51 zetels. DuiLselilantl. Prins Birmarck is met zijne gemalin en twee zonen naar Kissingen vertrokken. De „Reicbs-An- zeiger" meldt dat den Rjjks-kanselier te Kissingen noch officiëele, noch niet officiëole stukken zullen voorgelegd worden, zoodat niemand op een antwoord van zijnentwege te rekenen heeft. In het winterhalfjaar 1880/81 hebben zich 21,164 jongelieden laten inschrijven aan de twmtig Duitsche universiteiten (die van Oostenrijk en Zwit serland niet medegerekend.) Dit getal was aldus verdeeld: Berlijn 4107, Straatsburg 745, Leipzig 3326, Marburg 604, Munchen 1890, Greifswald 599, Breslau 1281, Heidelberg 543, Halle 1211, Erlan gen 473, Tubingen 1074, Freiburg in Br. 463, Güttingen 959, Jena 438, Wurzburg 921, Giessen 391, Bonn 887, Kiel 284, Koningsbergen 788 en Rostock 200. In de twee naastvoorgaande half jaren was het aantal studeerenden kleiner: in 1870/80 (wintersemester) 20,135; in het daaropvolgend zomer semester 20,903. België. Hedenavond zal te Brussel eene groote manifes tatie ten gunste van het algemeen stemrecht plaats vinden. Ook in de provinciën zullen volksvergade ringen gehouden worden. De heer Henri Tibbe, uit Brielle, tot Juli 1880 élève aan de Kon. Muziekschool te 's-Hage, heeft den lsten prijs „avec distinction" aan het Koninklijk Conservatoiro te Brussel behaald. De moordaanslag te Washington. Washington is Zaterdag het tooneel geweest van een even onverwachte als afschuwelijke daad. Blij kens eene depeche, nog in een gedeelte der oplaag van ons vorig nummer opgenomen, is een aanslag gepleegd op het leven van den heer Garfield, president der Vereonigde Staten van Noord-Amerika. Op het oogenblik dat hij zich aan het spoorwegstation bevond om zijne vrouw te Longbranch te gaan bezoeken, werd een schot op hem gelost. Wij laten hieronder de telegrammen volgen, door ons achtereenvolgens ontvangen. WASHINGTON, 2 Juli. (11 uren des morgens.) De president Garfield bevond zich aan het spoor wegstation en wilde vertrekken om aan zijne vrouw te Longbranch een bezoek te brengen, toen een man op hem schoot. De president werd naar het Witte Huis teruggebracht, waar de geneesheeren thans over zijn toestand raadplegen. Naar men verzekert, zijn do wondon niet doodelijk. Niemand wordt in den onmiddellijken omtrek van het Witte Huis toe gelaten. Eene ontzaglijke menigte wacht in den omtrek in de grootste spanning op het rapport dor geneesheeren. (2 uren des namiddags). De heer Garfield is gewond in den rechterarm en in de heup, van achteren bij de nieren. Hij heeft een telegram aan zijne vrouw gezonden, met het verzoek tot hem te komen. De geneesheeren verklaren dat de wonden niet bepaald doodelijk zijn. De moordenaar weigert zijn naam te noemen, maar men verzekert dat hij een oud-consul te Marseille is, die van zijn post ontzet was. (Halfdrie des namiddags). De verschijnselen wor den steeds onrustbarender. Men vreest voor inwendige bloeduitstorting. De geneesheeren durven geen po ging te doen om de kogels uit de wonden te ver wijderen. Het algemeen gevoelen is, dat do zwakte snel de overhand neemt. NIEUW-YORK, 2 Juli. De moordenaar van den president Garfield is een Fransch Canadiër, Guilsou genaamd. Naar men zegt, had hij getracht den post van Amerikaansch consul te Marseille te verkrijgen, maar was hem dit geweigerd. Andoren beweren dat Guilsou krankzinnig is. Yolgens een bulletin van halfnegen des avonds zou Garfield nog slechts een uur te leven hebben. LONDEN, 3 Juli. Particuliere berichten uit Was hington noemen als de waarschijnlijke beweegre denen tot de schanddaad, persoonlijke wraak, die ontstaan kan zijn door politieke teleurstelling over Garfields verkiozing, door een ontslag uit den dienst,

Leidsch Dagblad | 1881 | | pagina 2